יוסי רימר - רופא ילדים

רפואת ילדים

שלום, ברוכים הבאים לאתר בנושא רפואת ילדים של יוסי רימר, רופא ילדים מומחה
זוהי רשימת המאמרים המלאה, בזה אחר זה. לנוחיותכם, גם קישורים לאיזורים בהם תוכלו לקרוא כל מאמר בנפרד.

מאמרים להורים


CMV

וירוס ה-CMV.

 

וירוס ה-CMV או CYTOMEGALOVIRUS נמנה על משפחת נגיפי ההרפס. הוירוס שכיח בכל סביבות החיים ונפוץ בכל אוכלוסיות האדם ובכל השכבות הסוציואקונומיות. אחוזי התחלואה (כמה מהאנשים חלו בוירוס) עומדים בין 50-ל-85 אחוז בגיל 40. שכיחות הזיהום גבוהה יותר בשכבות סוציואקונומיות נמוכות ובמדינות מתפתחות. תחלואה בוירוס זה באדם/אישה צעיר/ה ובריא/ה לרוב איננה קשה והיא חסרת סיבוכים לטווח ארוך,אם זאת חלק מהחולים (עד כ-60 אחוז) מפתחים מחלה קלינית בהדבקה הראשונית (מחלה זו מכונה בשפת היומיום מחלת הנשיקה-והיא בעלת מאפיינים דומים מאוד למחלה הנגרמת ע"י בן דודו של ה-CMV

להמשך הכתבהPDA - patent ductus arteriosus דוקטוס ארטריוזוס

PDA - patent ductus arteriosus דוקטוס ארטריוזוס -צינור עורקני

הקדמה :

מחזור הדם של העובר ברחם אימו שונה לחלוטין מזה של התינוק מיד לאחר לידתו. כיוון שאספקת החמצן של העובר אינה מגיעה מהריאות אל מהשליה אין למעשה צורך בהזרמת דם לכלי הדם הריאתיים  ולכן צידו הימני של הלב שבחיינו הבוגרים אחראי על אספקת הדם לריאות (מה שמכונה המחזור הקטן) משמש להעברת דם לחציו השמאלי של הלב וזה בתורו מעביר את הדם לשאר הגוף . מסיבות אילו דווקא הצד הימני של הלב בעוברים הינו הצד הדומיננטי יותר בעוד שמרגע הלידה צד שמאל של הלב הוא זה הנושא בעיקר המעמסה והופך להיות הצד הדומיננטי.
לצורך הסטת הדם מכלי הדם הריאתיים קיימים במחזור הדם העוברי מספר מעקפים שאינם קיימים בבוגר. הראשון הוא זה המעביר את הדם מהמחזור השלייתי דרך הכבד אל תוך הוריד הנבוב התחתון והמכונה בלעז DUCTUS VENOSUS. השני הינו פתח הנמצא בין שתי העליות והמכונה החלון הסגלגל. פתח זה מאפשר מעבר של דם מעליה ימין לעליה שמאל. החלון הסגלגל בנוי כמעין שסתום חד כיווני – כל עוד הלחץ בעליה הימנית גבוה מזה שבעליה השמאלית, יכול דם לעבור בין העליות מימין לשמאל.בצורה זו מוסט רוב הדם שהיה אמור להגיע למערכת כלי הדם הריאתית אל צד שמאל של הלב. כאשר הלחץ בעליה שמאל עולה לאחר הלידה, נסגר הפתח מבחינה פונקציונאלית ודם אינו עובר בו יותר. מבחינה אנטומית עלול הפתח הזה להישאר פתוח המשך החיים ולעיתים מצב זה גורם לבעיות בהמשך החיים.
המעקף השלישי ושבו עוסק הפרק נקרא דוקטוס ארתריוזוס (ductus arteriosus), מדובר בכלי דם המקשר בין עורק הריאה השמאלי ואבי העורקים. מטרתו של כלי דם זה היא להעביר את הדם שכן הצליח להגיע לריאות מצידו השמאלי של הלב העוברי חזרה למחזור הדם ואל אבי העורקים. כיוון שהתנגודת במערכת כלי הדם של הריאה בשלב עוברי זה גבוה מזו של אבי העורקים מפל הלחצים מביא לזרימת הדם אל אבי העורקים.
מיד לאחר הלידה חל שינוי גדול בכל הלחצים בחדרי הלב וכלי הדם הראתיים.שינוי זה נובע מהמעבר מנשימה על ידי קבלת חמצן דרך השליה לנשימה עצמונית של אויר דרך הריאות.  התנגודת בכלי הדם הראתיים יורדת מיד עם נשימת האוויר הראשונה ובכך מתאפשר מעבר של דם אל הריאות ובמקביל עולה הלחץ בצידו השמאלי של הלב. בצורה זו נסגר למעשה מבחינה פונקציונלית מ

להמשך הכתבהאבעבועות רוח

אבעבועות רוח והחיסון לאבעבועות

 

אבעבועות רוח היא מחלה נפוצה בעלת בעלת אחוזי הדבקה גבוהים בילדים ובמבוגרים לא מחוסנים. פרק זה ידון בסימני המחלה , דרכי ההדבקה בתופעות הלוואי ובחיסון הקיים היום.

 

הקדמה :

 

אבעבועות רוח היא מחלת ילדים וירלית המתרחשת לרוב בשנים הראשונות לחיים. ברוב המקרים, מעבר לגרד ולתסכול שבמצב, המחלה קלה וחולפת במהירות. למרות זאת המחלה עלולה להיות לעיתים קשה בעלת סיבוכים משניים ולגרום לאישפוזים ואף לתמותה.  כ-1 מכל 1,000 ילדים (בריאים שאינם חולים במחלה אחרת כלשהיא) החולים במחלה יתאשפז בבי"ח. אחוז התמותה מהמחלה הינו אחד לכל

להמשך הכתבהאדמדמת אביבית - HHV6

אדמדמת אביבית (roseola infantum ) :

 

אדמדמת אביבית היא מחלה זיהומית נפוצה שתוארה לראשונה בשנת 1913 ונחשבה מאז לאחת משש "מחלות הפריחה" הקלאסיות. למרות זאת הגורם המחולל למחלה זוהה רק בשנת 1988.המחלה נוטה להתרחש באביב או בסוף החורף. שמה של המחלה יוצר בלבול אצל חלק מההורים עם מחלת האדמת (הנדירה כיום) – אין שום קשר בין שתי המחלות למרות ששתיהן גורמות לפריחה. בפרק זה נסקור את המחלה הגורמים לה ומהלכה.

 

הקדמה :

 

<

להמשך הכתבהאדמת

אדמת – Rubbella

 

הקדמה :

 

מחלת האדמת זוכה לעדנה אצל הורים רבים בארץ בזכות שמה. ההורים מקשרים בין צבעה האדום של כל פריחה מזדמנת ומחלת האדמת. אחת השאלות הנפוצות בילדים הסובלים מפריחה היא : ד"ר זה אדמת ? כדי להעמיד דברים על דיוקם,פריחה היא אירוע שכיח למדי אצל ילדים (לרוב עקב מחלות וירליות שונות). מחלת האדמת,כיום בעידן החיסון היא אירוע נדיר יחסית.

בפרק זה נתאר את המחלה ,השלכותיה (בעיקר על נשים הרות) והחיסון הקיים עבורה.  

 

להמשך הכתבהאדנו וירוס adenovirus

אדנו וירוס :

 

אדנו וירוס הינו מזהם שכיח בבני אדם הגורם למחלות חריפות וכרוניות.  הוא קשור לדלקות בלחמית העיניים, דלקות של דרכי האוויר העליונות והתחתונות, דלקות בדרכי העיכול, במערכת העצבים המרכזית  ובשלפוחית השתן. בפרק זה נסקור את הידוע על הוירוס ועל צורות התחלואה השונות להן הוא גורם. יש לציין שעניין רב התעורר במשפחת וירוסים זו עקב האפשרות להשתמש בה כנשא לחומר גנטי אנושי גנטי בדרכי ריפוי גנטיות חדשניות.

 

הוירוס :

 

אדנו-וירוס הינו וירוס ממשפחת ה-Adenoviridae

להמשך הכתבהאוושות לבביות תמימות

אוושות לבביות תמימות

 

הגדרה :

 

איוושות לבביות שמתרחשות בהעדר מום לבבי או בעיה פזיולוגית לבבית כלשהיא ולכן הן נטולות כל משמעות רפואית.

 

אפידמיולוגיה :

 

להמשך הכתבהאורטיקריה - URTICARIA

אורטיקריה,חרלת,סרפדת – urticaria,hives,nettlerash

 

אין הרבה דברים יותר מפחידים מלגלות שעל גופו של הצאצא קנתה לה אחיזה פריחה מרשימה המאיימת לכלות כל חלקה טובה בנגעים בגודל משתנה הגורמים להרגשת צריבה,אודם מרשים וסבל רב. אורטיקריה גורמת לכל אילו ובמקרים רבים מריצה את ההורים לחדר מיון או לרופא המטפל. מחלה זו לא מודיעה מראש על זמן הגעתה והיא יכולה להתרחש בכל רגע נתון ובכל אחד – והיא אף עושה זו בתדירות מרשימה. בפרק שלפנינו נסביר מה זה בדיוק ננסה להסביר למה זה קורה אילו סוגי אורטיקריה קיימים ואיך מטפלים בזה .

 

הקדמה :

 

להמשך הכתבהאחוי שפתי הפות

אחוי שפתי הפות – Labial adhesion

 

הגדרה :

 

אחוי חלקי או מלא של השפתיים הקטנות

 

אפידמיולוגיה :

 

להמשך הכתבהאטופיק דרמטיטיס - אסטמה של העור

אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור)

 

אטופיק דרמטיטיס (שמכאן והלאה תכונה בקיצור  א.ד.) המכונה שלא בצדק "אסטמה של העור" היא מחלה המאופיינת בדלקת כרונית של העור. היא קיימת בכל הגילאים אך שכיחה יותר בגיל הילדות. בפרק זה נסביר את מהות המחלה , את הגורמים העשויים להחמירה ולעומתם את הגורמים  העשויים להקל עליה וכן את הטיפולים הקיימים היום, בתקווה שההסבר יקל עליכם ההורים את ההתמודדות עם המצב ויבהיר בדיוק את המתרחש במחלה זו.

 

כמה נפוצה  א.ד. ?

 

מצב זה נפוץ מאוד ותדירותו עולה עם השנים. מחקרים שבוצעו בשנות השישים הצביעו על כ-3%  <

להמשך הכתבהאי סבילות ללקטוז

אי סבילות ללקטוז :

 

הקדמה :

 

משפחת היונקים ניזונה בגיל הרך מחלב-אם ומכאן שמה. אחד הרכיבים השכיחים בחלב הינו סוכר בשם לקטוז. הלקטוז הינו דו-סוכר כלומר מולקולת סוכר המורכבת משתי תת-יחידות קטנות יותר-הגלקטוז והגלוקוז.  למעשה מבני כל מחלקת היונקים מלבד לאריה-הים לכל שאר החיות יש לקטוז בחלב וכמובן שכולם בעלי היכולת לפרק אותו ולהשתמש בו. פירוק הלקטוז נעשה ע"י אנזים מיוחד במעיים המכונה לקטז (LACTASE) המפרק את הלקטוז לשתי היחידות המרכיבות אותו ורק אותן יכול המעי לספוג. למעשה אי סבילות ללקטוז נגרמת מחוסר באנזים המפרק ומההשפעות של סוכר הלקטוז במעי.

 

אבולוציה אנושית והיכולת לצרוך חלב :

להמשך הכתבהאיוושה בלב

איוושה בלב

 

פעמים רבות בעת הביקור אצל רופא הילדים, מדווח הרופא להורים על איוושה (מה שמכונה בסלנג : רשרוש – שעבורי היא מילה רעה שאין בינה ובין איוושה דבר וחצי דבר)  בליבו של הילד או הילדה . בחלק מהמקרים דיווח כזה גורם לחרדות רבות אצל ההורים . רוב החרדות נגרמות עקב תחושת ההורים שאם הרופא אמר וזה משהו שקשור בלב – הרי ברור ששום דבר טוב לא יכול לצאת מזה.  בחלק מהמקרים יוצאים ההורים מהרופא בהרגשה שלילד מחלה לבבית כלשהיא . בפרק זה נסביר מה היא  איוושה , מה המשמעות של הממצא , האם יש צורך להתרגש ובכלל מה בדיוק שומע הרופא על החזה כשהוא שם את המסקט (סטטוסקופ) על בית החזה.

 

הלב (אין קשר למרקו ולאמא ) :

להמשך הכתבהאיך פועל הלב

איך פועל הלב :

 

פרק זה מהווה חלק משלים לפרקים השונים העוסקים במומי לב. על מנת להבין מה קורה כשיש בעיות צריך להבין את המתרחש במערכת לב-ריאות תקינה. בפרק זה נעבור באופן כללי על פעולת מערכת כלי-הדם בגופנו.

הערה : לצורך המשך ההסברים נתייחס ללב כנקודת ההתחלה למחזור הדם

 

מערכת כלי הדם – מבט כללי :

 

מערכת כלי הדם היא למעשה מערכת סגורה. המערכת בנויה למעשה משני חלקים החלק העורקי – הוא החלק הנושא דם מהלב לאיברי הגוף השונים. הדם העורקי (למעט חריגה אחת שתובא בהמשך) הינו דם עשיר בחמצן ותפקידו לספק חמצן וחומרים נוספים לכל התאים שבגוף (לדם תפקידים רבים ושונים שלא כאן המקום לפרטם ולצורך הפשטת הדברים נתייחס רק לנושא העברת החמצן בפרק זה). הדם מוזרם מהלב בתחילה בעורקים הגדולים מהם מתפצלים עורקים בעלי קוטר הולך וקטן עד

להמשך הכתבהאלופציה אראטה Alopecia areata

אלופציה אראטה  Alopecia areata   :

 

הקדמה :

 

אלופציה אראטה הינה מצב פתאומי בו חלה נשירת שיער והתקרחות באיזור בו צומחות שיערות שאינו מלווה בהיווצרות של צלקת כלשהיא.כל משטח נושא שיער יכול להיפגע. תבנית הנשירה מפוזרת בתחילה, כלומר בין איזורים בהם קיימת התקרחות יש איזורים בעלי צמיחת שיער תקינה אך בהמשך יכולים להפגע איזורים גדולים יותר.המחלה אינה מסוכנת כשלעצמה אך היא מלווה בנזק פסיכולוגי-חברתי משמעותי עקב הבעיה הקוסמטית הנלווית לה. בפרק זה נסקור את הידוע על המחלה ועל הטיפולים האפשריים בה.

 

להמשך הכתבהאלרגיה למזון

      אלרגיה למזון :

פרק זה נכתב ע"י ד"ר עינת קדם
מומחית ברפואת ילדים וכן בעלת
תואר מומחה באימונולוגיה.
עובדת במרפאת אימונולוגיה אלרגיה
ואיידס בבי"ח רמב"ם.


תגובות אלרגיות למזונות שונים תוארו כבר ביוון העתיקה לפני 2000 שנה. במדינות העולם המערבי אוכל כל אדם 2-3 טון מזון במשך חייו וישנה נטייה תרבותית לגיוון גדול ככל האפשר ולהתנסות במזונות אקזוטיים. מסיבות אילו ואחרות שכיחה אלרגיה למזונות באופן יחסי. פרק זה ידון בנושא האלרגיה למזון, בסיבות לה ובתוצאותיה וכן בדרך להתמודד עם תופעה זו.

 

מהי אלרגיה למזון?

 

תגובות גופניות שליליות למזון הן תופעה שכיחה. ברבע מבתי האב בארה"ב סבורים כי לפחות אחד מבני המשפחה אלרגי למזון. השכיחות האמיתית של אלרגיה למזון היא כ-6% בילדים עד גיל 3 שנים וכ-2% במבוגרים. רוב התגובות השליליות אינן נגרמות מאלרגיה, אלא נובעות מרעילות או חוסר סבילות למזון, כלומר תגובות התלו

להמשך הכתבהאנטיביוטיקה

אנטיביוטיקה :

 

מאז החל השימוש בחומרים אנטיביוטיים אי שם לפני כ-60 שנה נקשרו כתרים רבים לקבוצת חומרים מצילי חיים אילו אך במקביל התפתחו גם מיתוסים רבים (רובם שגויים) בנוגע למהות הטיפול האנטיביוטי.

כיום ידוע לנו ששימוש מוגזם באנטיביוטיקה מביא לתוצאות לוואי הן ברמה האישית של הלוקח והן עבור שאר האוכלוסיה.כמו כן גובה השימוש המוגזם באנטיביוטיקה מחיר אקולוגי משמעותי. בפרק זה ננסה להסביר מה זו בכלל אנטיביוטיקה מתי היא עוזרת ומתי לא ונושאים רבים נוספים.

 

מה זה אנטיביוטיקה ?

 

להמשך הכתבהאנמיה עקב חוסר בברזל

אנמיה עקב חוסר בברזל :

 

הברזל הינו חלק ממולקולת ההמוגלובין והוא משמש להעברת חמצן וזהו למעשה תפקידו החשוב ביותר אך הוא מרכיב חשוב במספר גדול של אנזימים שפעולתם תלוית-ברזל ובלעדיו פעולת אנזימים אילו מושבתת ופוגעת בתהליכים מטבוליים קריטיים בגוף. ברזל הינו אלמנט חשוב ביותר לתפקודו התקין של הגוף אך הוא גם מהווה סכנה אפשרית כיוון שבתצורות כימיות מסוימות הוא מסוגל ליצור רדיקלים חופשיים הפוגעים ברקמות הגוף. מסיבה זו נוצרו במהלך האבולוציה מנגנונים המגנים עלינו מפני השפעתו המזיקה של הברזל אך המאפשרים את השימוש בו לצרכים המטבוליים החשובים שלו.

 

דרישות תזונתיות של ברזל :

 

דרישות הברזל של הגוף שונות בין גברים ונשים ומשתנות גם בגילאים השונים לפי תאוצת  הגדילה , מצבי תחלואה שונים, הריונות  

להמשך הכתבהאפטה (אפטות) בחלל הפה aphthous stomatitis:

אפטה (אפטות) בחלל הפה aphthous stomatitis:

מי לא מכיר את אותם פצעים מעצבנים המופיעים להם בחלל הפה. יש הסובלים מהם לעיתים נדירות ויש הסובלים מהם תדירות. הנגעים המטרידים הללו שכיחים בטווח רחב של גילאים. בפרק זה נדון בתופעה בגורמים לה ובאפשרויות הטיפול.

מהי אפטה :

למעשה מדובר במעיין התכייבות – פצע שטחי של רירית הפה. האפטות מחולקות לשני סוגים minor ו-major. החלוקה מתבצעת לפי גודל הנגע. עד גודל של 1 ס"מ מדובר בנגעים מינורים ושכיחים מאוד ,מעל 1 ס"מ – מאגורים (major) ששכיחותם קטנה יותר. צורתו של הנגע לרוב עגולה או סגלגלה מרכזו בעל גוון אפור-צהוב ובשוליו ריקמה אדומה דלקתית. סוג נוסף נדיר יחסית של אפטות מכונה אפטות הרפטיפורמיות – herpetiform ulceration ובמדובר בקבוצה של אפטות קטנות ולעיתים בעל מראה של ראש-סיכה.

מה הגורמים להווצרותן של אפטות ?

מחלות רבות ושונות יכולות לגרום להיווצרותן של אפטות אך האמת היא שהסיבה השכיחה ביותר לאפטות אינה ידועה ולרוב מדובר בנגע בודד או בנגעים ספורים המופיעים וחולפים בלא שנדע מהי סיבת ההופעה או מהי סיבת ההעלמות. למרות זאת מספר גדול של מחלות מערב את חלל הפה ובמהלך הפרק נעבור על השכיחות יותר בהן קיימות אפטות בחלל הפה. 

אפטות חוזרות על רקע לא ידוע  - recurrent aphthous stomatitis :

מצב זה מתבטא באירועים חוזרים של אפטה בודדת או אפטות מרובות. משך הזמן בין אירוע לאירוע אינו קובע ולא ניתן לצפייה מראש. 80 אחוז מהסובלים מאפטות בפה סובלים מאפטות מינוריות המתרחשות לרוב ברירית השפתיים הפנימית או הלחיים הפנימיות או ברירית שמתחת ללשון. בצורה שכיחה פחות מופיעות האפטות על חלקה העליון של הלשון והחיך הקשה. ההחלמה של נגעים אילו הינה עצמונית ולוקחת בין 7-14 יום גם ללא טיפול מיוחד. אפידמיולוגיה מראה שמדובר במצב שכיח יותר בנשים , בגילאים שמתחת ל-40 , בבני הגזע הלבן, בלא מעשנים ובמצב סוציואקונומי גבוה. לרוב הבעיה מתחילה בגיל ההתבגרות או בילדות והתופעה נוטה לדעוך בחלוף השנים. כרבע מ

להמשך הכתבהאשך טמיר

אשך טמיר  

 

אשך או אשכים טמירים (טמיר – משהו שאינו בנמצא ולא משהו גבוה) אינם ממצא נדיר בבנים – לעומת זאת המצב נדיר מאוד בבנות (זה ברצינות ולא הומור של רופאים אבל בפרק זה לא נתייחס למצבים אלה). זיהוי אשכים טמירים כבר בתקופת הילוד חשוב לצורך טיפול ומעקב נכונים כיוון שלמצב זה מספר השלכות אפשריות על מצבו הרפואי של הילד בעתיד. בפרק זה נעמוד על משמעותו של מצב זה, על התופעות הנגזרות ממנו ועל דרכי הטיפול האפשריות.

 

מה זה אשך טמיר ?

 

הגדרת אשך טמיר : העדרות אשך אחד או שני האשכים משק האשכ

להמשך הכתבהבוטוליזם - דבש וילדים

בוטוליזם – דבש וילדים

 

הקדמה:

 

הורים רבים יודעים שאין לתת דבש לתינוקות מתחת לגיל שנה אך אינם יודעים מה הסיבה. מצד שני אנשים רבים באוכלוסיה שמעו על טיפולי הקוסמטיקה המשתמשים ברעלן הבוטוליזם ולא תמיד יודעים במה מדובר. בפרק זה נדון במחלה וברעלן הגורם לה ונסביר מה הקשר לדבש ומוצרי מזון אחרים.

 

היסטוריה :

 

כבר במאה ה-9 לספירה תאר הקיסר הביזנטיני ליאו ה-6 מקרים של תמותה עקב הרעלת מזון היכולים להתאים לזיהום בבוטוליזם. בעת המודרנית תוארה מחלת הבוטוליזם לראשונה בשנת 1793 בעיירה וילד-באד שבגרמניה לאחר ש-13

להמשך הכתבהבלוטת התריס - תפקוד ותחלואה

בלוטת התריס – תפקוד ומחלות :

בפרק זה ישולבו חלקים הקשורים הן לתחלואה בילדים והן לתחלואה כללית הקיימת גם במבוגרים

 

הקדמה :

 

בלוטת התריס,באמצעות הפרשת הורמוני בלוטת התריס,אחראית על הקצב המטבולי הבסיסי של הגוף ורקמותיו השונות .ככזו היא אחראית על ויסות פעילויות מרובות בגוף ופעילותה חשובה למעשה כמעט בכל אחת ממערכות הגוף. מכאן ברור שהפרעות שונות בפעילות הבלוטה הן בעלות השלכה על פעילותו הסדירה והתקינה של הגוף. בעיות בבלוטת התריס שכיחות מאוד ופרק זה יעמוד על תפקודה הרגיל של הבלוטה ועל מצבי תחלואה שונים הנגזרים מהפרעות בפעילותה. יש לציין שקיימים הבדלים בהשלכות של הפרעות בתפקוד הבלוטה בין הגיל הצעיר והגיל המבוגר, כיוון שילדים עדיין לא השלימו את גדילתם ולכן ההדגש חלק מהאמור יוקדש כצפוי לתחלואה של הגילאים הצעירים אך העקרונות נכונים עבור כל גיל.

 

להמשך הכתבהבעותי לילה

בעותי לילה-Night terrors

 

הגדרה :

 

  הפרעת שינה המתבטאת ביקיצה פתאומית של הילד באמצע הלילה ומלווה במצב של חרדה.

 

אפידמיולוגיה :

 

להמשך הכתבהבעיות בהתפתחות מפרק הירכיים

בעיות בהתפתחות מפרק הירכיים (DDH)

 

אחת מהבדיקות החשובות שיש לבצען לאחר כל לידה היא בדיקתם של מפרקי הירכיים. חלק מהתינוקות נולדים עם בעיה במבנה פרק הירך. גילוי מוקדם של בעיה זו מאפשר התמודדות קלה ונטולת כאבים עם הבעיה בעוד שגילוי מאוחר או חוסר זיהוי הבעיה עלול לגרום לתחלואה קשה של פרק הירך בחיים הבוגרים. בפרק זה נתאר את הבעיה נסביר כיצד ניתן לגלותה ומהם דרכי הטיפול בה.

 

כיצד נוצר מפרק הירך ?

 

להמשך הכתבהבקיעת שיניים

בקיעת שיניים

 

מזה כ- 5000 שנה דן המין האנושי בקשר שבין בקיעת שיניים ומחלות אחרות. במשך תקופה זו הביעו רופאים רבים ומפורסמים את דעתם בנושא. במהלך השנים הרבות הללו נוצרו אמונות רבות בקבוצות אתניות שונות ועברו עם השנים כמסורת.תופעות כגון חום,פרכוסים,שלשולים ואף מוות נקשרו לתופעת בקיעת השיניים. בשנת 1839 למשל נרשמו באנגליה וויילס 5016 מקרי מוות בהם דווחה סיבת המוות כבקיעת שיניים. כיום רוב האוכלוסיה תסכים שמוות ופרכוסים אינם נובעים ישירות מבקיעת שיניים אך למרות שכבר מהמאה ה-17 מתייחסת הרפואה בסקפטיות לכל אותן תופעות הקשורות כביכול לבקיעת השיניים, עדיין האמונה בציבור בחלק מתופעות אלה רווחת מאוד. בפרק זה ננסה לעשות סדר בנושא ולהבין מה בדיוק קשור לבקיעת שיניים.

 

למה הנושא בעייתי ?

 

להמשך הכתבהברונכיוליטיס (RSV)

ברונכיוליטיס (זיהום בוירוס ה-RSV) :

 

מבין כל מחלות הילדים,מחלה זו הינה ככל הנראה המוכרת פחות. הורים מועטים שמעו עליה אבל למעשה ילדים רבים חולים בה בתקופת החורף והיא אחד מהגורמים השכיחים יותר לאישפוז בעונה זו. בפרק זה נתאר את המחלה ואת הגורמים לה וכן סוגיות שונות לגבי הטיפול האפשרי במחלה. יש לציין שעד היום עדיין לא פותח חיסון יעיל כנגדה למרות נסיונות חוזרים ונשנים.

 

הקדמה :

 

ב

להמשך הכתבהברזל והתפתחות

ברזל והתפתחות

 

ברזל הינו אחד מתוספי המזון החשובים במזונו של כל אחד. לא כל שכן בחודשים שלאחר הלידה. בפרק זה נדון בקשר שבין ברזל והתפתחותו של הילד.

 

הקדמה :

 

חוסר בברזל הינו החוסר התזונתי הנפוץ ביותר אותו ניתן למנוע. 60-80 אחוז מאוכלוסית העולם סובלת בכל רגע מחוסר בברזל. האוכלוסיה הפגיעה ביותר לחוסר זה הינה אוכלוסיית הילדים. הערכות שונות נוקבות במספרים הנעים סביב 20-30 אחוז לגבי מספר הילדים ברחבי העולם הסובלים מחוסר זה. ילדים זקוקים לברזל בכל עת אך גדילתם המואצת בשנה הראשונה לחיים מגבירה את הסיכוי לחוסר בברזל. <

להמשך הכתבהגדילה והתפתחות בגיל 2-6 חודשים

התפתחות בגיל 2-6 חודשים :

 

תחילת החודש השלישי לחיים מאופיינת בעיקר בתחילת יצירת קשר סוציאלי הן דרך החיוך החברתי והן דרך יצירת קשר עין רציף ומלא הבעה. העליה המשמעותית במשקל שחלה בחודשיים הראשונים מועטת קמעה אך הקצב עדיין מהיר . בפרק זה נתאר את הגדילה וההתפתחות בתחומים השונים עד גיל 6 חודשים.

 

כמה עולים במשקל בחודשים אילו ?

 

כאמור העליה במשקל מועטת מעט ומדובר על 20 גרם ליום בחודשים אילו. קצב העליה הממוצע בחודשים אילו הינו סביב 600 גר בחודש (כמובן שיהיו ילדים שיעלו הרבה יותר או מעט פחות) .

להמשך הכתבהגיארדיה לאמבליה

גיארדיה למבליה –Giardia lamblia

 

זיהומים שונים גורמים לנזקים במערכת העיכול המתבטאים כשלשול. מבין זיהומים אילו הזיהום בגיארדיה הינו מהנפוצים יותר. בארה"ב מהווה הגיארדיה את הפרזיט הנפוץ ביותר הגורם לזיהום במעי ויש להניח שהמצב בארץ אינו שונה בהרבה. פרק זה יסקור את מהות הזיהום,דרכי ההדבקה וכיצד לטפל.

 

מה זה בדיוק גיארדיה למבליה ?

 

להמשך הכתבהדלקות אוזניים

דלקות אוזניים בילדים :

 

דלקות אוזניים בילדים הן נושא כאוב תרתי-משמע. הורים רבים נוטים לקשור אירועים רבים ושונים לכאבי אוזניים למשל חוסר שינה טובה , משיכה וגרד באוזניים, אי שקט כללי,אכילה לא מספקת וכל מחלת חום מזדמנת. כל הנ"ל ורבים אחרים משמשים כעילה להאשמת האוזניים בדלקת והבאת הילד לבקורת מעמיקה (גם פה תרתי-משמע) אצל הרופא.

חמישית עד שתי חמישיות מסך כל הביקורים אצל רופאים בגילאים של עד 5 הן על רקע כאבי אוזניים או סביב בעיות אוזניים. לא מעט ילדים סובלים לפחות פעם אחת מדלקת אוזניים לפי הנתונים מארה"ב 60-70 אחוז . כשליש מהילדים יסבלו מדלקות אוזניים חוזרות.

מנוקדת ראותו של הרופא לעיתים משמש נושא האוזניים כנושא כאוב אף הוא עקב הבלבול הרב ושיטות הטיפול הרבות שהיו נהוגות בעבר.גם בדיקת האוזן לעיתים איננה קלה ודורשת שיתוף פעולה מצד ההורים ולא אחת נכשלת עקב חוסר התאמה במשולש שבין הילד ההורה והרופא. למרות זאת בשנים האחרונות לאור מחקרים רבים גובש קו-טיפול העונה על שאלות רבות שהיו קיימות בעבר ושווה להורים (וכמובן לרופאים) להיות מוד

להמשך הכתבהדלקות גרון

דלקות גרון :

 

רקע :

 

כאב גרון הינו אחת הסיבות השכיחות ביותר לפניה לרופא. נתונים מארה"ב מצביעים על כך שכחמישית מכלל הפניות לרופא ראשוני נובעות מסיבה זו.

הגורמים המביאים לכאב גרון הינם מרובים ורק בחלק המקרים ניתן לזהות מזהמים שונים המסוגלים לגרום למחלה ממוקדת ברקמות הלע . גורמים נוספים העלולים ליצור כאב או גרוי בלע הינם אלרגיה, טראומה פיזית, כוויה עקב חשיפה לחום, חשיפה לחומרים כימיים רעילים ומחלות גידוליות.

כיוון שלמעשה כפי שיפורט בהמשך טיפול אנטיביוטי בדלקת גרון/ שקדים דרוש אך ורק במקרים בהם המחולל הינו חיידק הסטרפטו

להמשך הכתבהדלקת בדרכי השתן

דלקת בדרכי השתן :

 

הקדמה :

 

דלקת בדרכי השתן בילדים היא אחד מהאתגרים היותר גדולים עבור רופא הילדים.האתגר גדל כשמדובר בילדים מתחת לגיל חמש בהם לדלקת בדרכי השתן עלולה להיות משמעות לגבי תפקודן התקין של הכליות בהמשך חייהם. כיוון שלעיתים קרובות אין סימנים המעידים חיצונית על הדלקת,המשימה היא קשה שבעתיים. פרק זה ידון באספקטים שונים השייכים לדלקת בדרכי שתן בגיל הילדות : סיבות, מחוללים, דרכי אבחנה וטיפול ,בהתייחס לגילאים השונים. למרות החומר הרב בנושא זה המסר העקרי הטמון בדפים שלפניכם הוא כפול – הנזק הרב שבמתן טיפול אנטיביוטי שלא לצורך וההבנה שלעיתים בצוע בדיקות גם אם אינן נעימות הוא חיוני למניעת נזקים בעתיד. רק שיתוף פעולה טוב בין הרופא והחולה יכול להביא לטיפול נכון ובזמן ולחסוך נזקים בעתיד.

אזהרה

להמשך הכתבהדלקת כבד נגיפית (הפטיטיס,צהבת נגיפית) מסוג A

דלקת כבד נגיפית (הפטיטיס,צהבת נגיפית) מסוג A :

 

צהבת נגיפית היתה בעבר מחלה מדבקת נפוצה שדרשה את בדוד החולה על מנת לקטוע את שרשרת ההדבקה. כל המתגייסים לצה"ל בעבר זוכרים היטב את החיסון הכואב בישבן ביום הגיוס שהיה אמור למנוע את התחלואה בחודשי השירות הראשונים.מדובר למעשה בדלקת נגיפית,הפוגעת בתאי הכבד וכתוצאה משנית גורמת לצהבת. כיום מוכרים מספר נגיפים היודעים לגרום לדלקת כבד (הפטיטיס) נגיפית.בפרק זה נדון במחלה הנגרמת ע"י זה המכונה סוג A או "וירוס הפטיטיס A " . מאז הוכנס לשימוש רוטיני בארץ החיסון כנגד מחלה זו שכיחות המקרים ירדה בצורה חדה. המחלה עדיין נפוצה מאוד בארצות רבות בעיקר לא מפותחות ואנשים לא מחוסנים המטיילים או שוהים בארצות אילו עדיין חשופים לסכנת הדבקה. בפרק זה נתאר את הוירוס האחראי למחלה, את התנהלותה וכיצד ניתן למנוע אותה.

 

להמשך הכתבהדלקת ריאות

דלקת ריאות :

 

הקדמה :

 

דלקת ריאות הינה אירוע זיהומי שאינו נדיר בילדים. דלקת ריאות עדיין "נהנית" מהילה של מחה קשה ומפחידה בעיקר עקב הזיכרון ההיסטורי של המחלה כמחלה קשה בעלת פגיעה רעה (גיבורים ספרותיים רבים מצאו את מותם עקב דלקת ריאות). כיום רוב דלקות הריאה המתרחשות בקהילה בילדים בריאים וללא מחלות רקע  מסתיימות בטיפול אנטיביוטי קצר וללא סיבוכים משמעותיים וסה"כ מדובר במחלה שאינה שונה משמעותית ממחלות חום אחרות אך עדיין נחשבת כמחלה "זיהומית משמעותית" ויש מקרים (נדירים יחסית) בהם מדובר במחלה קשה הגורמת למצוקה נשמתית ודורשת אשפוז ומעקב צמוד אחר מצבו של הילד . בפרק הנוכחי ננסה לעמוד על מהות המחלה, הגורמים המאפשרים אותה והיוצרים אותה והטיפול בה.

 

היסטוריה:

להמשך הכתבהה. פילורי

חיידק ההליקובקטר פילורי וכיב קיבה בילדים

כיב קיבה או כיב תריסריון (או אולקוס-כפי שהוא מכונה) בילדים אינו אירוע נדיר מחלה זו מהווה את אחת הסיבות לכאבי בטן חוזרים בילדים . בפרק זה נסביר מהו כיב פפטי של מערכת העיכול בילדים , כיצד הוא נגרם ואיך ניתן לטפל בו.

הקדמה :

הליקובקטר פילורי (ה"פ) הינו חיידק נפוץ מאוד ולמרות שרוב הקוראים אינם מכיר את השם, מחקרי אוכלוסיה הראו שעד כמחצית מאוכלוסית העולם נושאת את החיידק . מקום מושבו  הכרגיל של חיידק זה הינה רירית הקיבה. רוב הילדים הנדבקים בחיידק זה אינם מראים כל סימנים ואינם סובלים מכל מחלה או כאב,גם כאשר החיידק גורם לדלקת  מקומית קלה ברירית הקיבה.

להמשך הכתבההיפוספדיאס-hypospadias

היפוספדיאס-hypospadias:

 

היפוספדיאס הינו מום מולד נפוץ הנגרם מבעיה המתרחשת בתחילת ההריון והגורמת לחוסר סגירה מלא של השופכה. נשמע רע אבל בעזרת הכירורגיה והפלסטיקה של היום רוב הפגמים הללו מתוקנים תוך שמירה על תפקוד מלא וללא פגיעה בפוריות. בפרק זה נפרט את מהות הבעיה ההשערות לגבי הגורמים לה ונתונים שונים אודותיה .

 

היסטוריה :

 

הטקסט המוקדם ביותר העוסק בבעיה הוא של הרופ

להמשך הכתבההמוגלובין

כדוריות דם אדומות והמוגלובין  - הבסיס למצבי חולי של הכדוריות האדומות :

 

אנמיה היא תלונה נפוצה מאוד , המילה נמצא בשימוש תדיר אך חלק גדול מהציבור הוא בעל תמונה לא שלמה או מוטעה לגבי משמעותו של מושג זה ולגבי שפע הבעיות שיכולות להתבטא כאנמיה. בפרק זה לא נדון בגורמים השונים לאנמיה והם יפורטו בפרקים שונים הספציפיים לכל בעיה. פרק זה יעמוד על ההיגיון העומד מאחורי ייצור ההמוגלובין וייצור כדוריות הדם האדומות. הבנת הרקע הכללי תאפשר בהמשך דיון מעמיק יותר במחלות השונות.

 

חמצן :

 

לפני שנצלול עמוק יותר יש להסיר נושא אחד מהפרק – חמצן. חמצן מהווה כ-21 אחוז מהגזים באטמוספרה שלנו כיום. אבל חמצן באחוז כזה הינו תופעה שהתפתחה רק לפני כ-2 מיליארד שנים,עקב פעילות של אצות. בתחילת דרכו של הכוכב שלנו ריכוז החמצן באטמוספרה היה נמוך ונע סביב אחוז בודד.

להמשך הכתבההמנגיומה - המנגיומות

המנגיומה (המנגיומות) בילדים:

 

המנגיומות הן גידולים של כלי דם. מדובר בגידול שפיר,שכיח ביותר אותו ניתן למצוא לפי חלק מהמחקרים ב-5 עד 10 אחוז מהילדים בגיל שנה. בפרק זה נסביר מהי מהותו של מצב זה.  מה משמעותו עבור הילד ודרכי הטיפול בו.

 

סטטיסטיקות :

 

כאמור בחלק מהמחקרים נמצאה שכיחות של- 5-10 אחוז מהילדים בהם ניתן לזהות המנגיומה. מחקרים אחרים מציינים שכיחות של 1-2 אחוז בלידה. התופעה שכיחה יותר בבנות (פי 3 מבנים) וכן בפגים ביחס לתינוקות שנולדו בפרקם.

כמחצית מההמנגיומות גלויות לעין כבר בלידה והשאר מופיעות בשבועות בראשונות שלאחר הלידה. 80 אחוז מההמנגיומות מופיעות באיזור הראש ו

להמשך הכתבההנוך שונליין פורפורה henoch schonlein purpura

 

המחלה ע"ש הנוך-שונליין נמנית על קבוצת המחלות המכונות בלעז וסקוליטיס vasculitis. משמעות המונח הוא למעשה מחלה דלקתית הפוגעת בדפנות כלי הדם. הרפואה מכירה היום מספר מחלות הנמנות על קבוצה זו. בגיל הילדות מחלת הנוך-שונליין היא הוסקוליטיס הנפוצה ביותר. למרות זאת מדובר במחלה נדירה יחסית ובניגוד לשאר חברותיה פגיעתה ברוב המקרים קלה יותר וממושכת פחות. בפרק זה נסקור את הידוע אודות המחלה הגורמים לה הסיבוכים העלולים להתרחש והטיפולים האפשריים.


היסטוריה
:

 

Heberden היה הראשון לתאר את המחלה בשנת 1801. בשנת 1837 תאר Johann Schonlein מחלת ילדים המערבת פריחה עורית כאבי מפרקים וחריגות בשתן. אחד מתלמידיו של שונליין - Eduard Henochתאר בהמשך את כאבי הבטן והמעורבות הכילייתית שחלה בילדים החולים.

להמשך הכתבההפרעת ריכוז וקשב

פרק זה נכתב ע"י ד"ר אבי שפירא  בן 50

בוגר ביה"ס לרפואה באוניברסיטת תל-אביב

ומומחה בפסכיאטריה של הילד והמתבגר

כיום מנהל מכון פרטי לאבחון וטיפול הפרעות רגשיות בילדים ונוער

מנהל פורום ADHD  באתר האינטרנט WWW.ADHD.CO.IL

טלפון במרפאה: 046290387

 

הפרעות ריכוז וקשב

להמשך הכתבההרפנגינה - HERPANGINA

הרפנגינה – Herpangina

 

הקדמה :

 

דלקות גרון הינן צבר של מחלות הגורמות לזיהום של רקמת הגרון ע"י חיידקים או וירוסים. הרפנגינה היא אחד המצבים הניתנים לזיהוי בלע ועקב המראה הייחודי של הנגעים, ניתן להגדירו בשם ייחודי ולא כסתם כ"דלקת גרון וירלית". בפרק זה נדון בקצרה במצב ובהשלכותיו .

 

היסטוריה:

 

בקיץ 1950 זיהו הובנר וחבריו וירוס מסוג קוקסקי A בגרונם של חולים עם סוג מחלה שתואר בשנות ה-20. למחלה

להמשך הכתבההרפס

הרפס

 

וירוס ההרפס-סימפלקס herpes-simplex virus הינו אחד ממשפחת הוירוסים המכונה משפחת וירוסי-ההרפס. לוירוס זה שני סוגים מוגדרים המכונים הרפס 1 והרפס 2. פגיעתם של וירוסים אילו באוכלוסיות שונות נפוצה מאוד וגורמת טירדה רבה לחולים ובמקרים מסוימים אפילו סכנת חיים. במקביל גורמים זיהומים בוירוסים אילו לעלויות משמעותיות למערכות הבריאות . לזיהום בוירוסים אילו השלכות רבות על תחומים שונים ברפואת ילדים מרגע הלידה עבור בתקופת הילדות,בגיל ההתבגרות עם תחילת קיום יחסי מין והלאה לגילאים מבוגרים יותר. בפרק זה נתאר את הוירוס דרכי ההדבקה השונות התחלואה שהוא עלול לגרום ואת שיטות הטיפול כנגדו.

 

וירוס ההרפס מספר 1 (HSV-1

להמשך הכתבההרתחת מים עד גיל שנה

הרתחת מים בשנה הראשונה לחיים :


פרק זה מבוסס על הנחיות משרד הבריאות המבוססת על הנחיות משרד הבריאות הקנדי.

 

אילו סוגי מים מותרים לצריכת תינוקות בשנת החיים הראשונה ?

 

עבור רוב האוכלוסיה מקורות המים הזמינים הם מי-ברז המפוקחים ע"י חברת מקורות או מים מינרלים מבוקבקים,הנקנים ברשתות המזון או מי-ברז שעברו עיבוד ע"י מערכות סינון או טיהור כאלו ואחרות.

מי הברז ברוב איזורי הארץ מופלרים בניגוד למים מינרלים שאינם מופלרים. הפלואור הינו מינרל חשוב להתפתחות בריאה של השן ולכן בילדים הניזונים בלעדית מתמ"ל המומס ע"י מים מינרלים יש צורך בהוספת פלואור.

מי-ברז העוברים במערכות טיהור כאלו ואחרים עלולים לשנות את תכונותיהם ויש לוודא שמערכת הטיהור

להמשך הכתבההתפשלות של המעי – Intussusception

התפשלות של המעי – Intussusception :

 

הקדמה :

 

המונח התפשלות נשמע מעט מוזר ,הוא נגזר מפעולת ההפשלה – כגון הפשלת שרוול או באופן כללי קיפול של חפץ חלול על עצמו. בדומה למה שקורה כשאנו מפשילים שרוולים או לחילופין בדומה לאנטנה טלסקופית שבה,מפרק אחד מתקפל לתוך המפרק שאחריו תוך קיצור האנטנה .שאירוע כזה מתרחש  במערכת העיכול וחלק של המעי מתקפל ומשתחל לחלק שנמצא מאחריו, מכונה המצב  - התפשלות של המעי. אירוע כזה טומן בחובו סכנה ודורש זיהוי וטיפול מהירים. בהמשך נדון בסיבות, בממצאים ובטיפול האפשרי במקרים אילו. 

 

שכיחות וג

להמשך הכתבהויטיליגו - VITILIGO

הפרק נכתב ע"י ד"ר יוסי רימר וע"י ד"ר יורם הרט מנהל מרפאה לטיפול פוטותרפי בהרצליה
 
ויטילגו– Vitiligo

הקדמה :

ויטיליגו הינה מחלת עור נרכשת הגורמת להופעתם של כתמים בהירים על פני העור. מדובר במחלה שאינה מדבקת ושהשפעתיה הן בעיקר קוסמטיות. הכתמים הבהירים נובעים מהרס של התאים האחראיים על הכהית העור המכונים מלנוציטים. המלנוציטים יוצרים את הפיגמנט מלנין הנמצא בהם בכמויות גדולות ומכאן מקבל העור את צבעו.

שכיחות :

השכיחות נעה בין 0.1 ל-2 אחוז מהאוכלוסיות שנבדקו במאמרים השונים. כמחצית  מהחולים  יפתחו את  המחלה לפני גיל 20. בכ-20 אחוזים יש חולה נוסף  במשפחה. בחלקם  הקטן יש  גם  מחלות  אוטואימוניות אחרות (מחלות בהן  הגוף  נלחם ופוגע  בעצמו)  למשל  מחלה  בבלוטת התריס או סכרת.
איך נראים הכתמים :

מדובר בכתמים בהירים בעלי שוליים מוגדרים היטב המתחילים באזור קטן מתפשטים ע"י הרחבת איזור השוליים כך ששטחם עלול לגדול עם הזמן ולערב משטחי עור גדלים והולכים. גם מספרם של הנגעים עלול לגדול עם הזמן. הנגעים מופיעים לרוב באזורים חשופים לשמש או באזורי עור הנמצאים חשופים יותר למתיחה  כגון גב אצבעות הידיים, מרפקים וברכיים. שולי הנגעים עלולים להיות מעט אדמדמים ולעיתים אפילו עם פיגמנטצית יתר. במקרים אחרים הנגע אינו בהיר לחלוטין אלא מכיל פיגמנטציה ברמה נמוכה משאר העור.

איך מסווג ויטילגו :

ניתן למצוא שני צורות של סיווג לויטילגו בספרות הרפואית. האחת מכונה ע"ש קוגה והשניה ע"ש נולדלונד. נסקור בקצרה את שתי צורות הסיווג הללו :
קוגה :
לשיטתו של קוגה ניתן לסווג שתי צורות תחלואה :
סוג A – השכיח יותר וקשור לעיתים בתופעות אוטואימוניות כגון מחלות של בלוטת התריס,סכרת נעורים, אנמיה עקב הפרעה בספיגת ויטמין B12 (אנמיה פרניציוזה), מחלה ע"ש אדיסון ותופעה ע"ש קובנר (הופעת נ

להמשך הכתבהויטמין A - Vitamin A

ויטמין A :

 

ויטמין A הינו ויטמין בעל חשיבות גדולה למערכות רבות ושונות כגון מערכת הראיה, מערכת השלד , מערכת הרבייה, גדילה והתמיינות תאים ומערכת החיסון. בפרק זה נעסוק בצורות השונות של חומרים המהווים את הבסיס לוויטמין A בגוף ובפעילויות השונות אותן הוא מתווך ובהשפעות שיש לחוסר ולעודף בויטמין זה על פעילויות הגוף השונות.

 

ביוכימיה :

 

להמשך הכתבהזיהומי עור חיידקיים

זיהומי עור חיידקיים (פרונקל, אימפטיגו, צלוליטיס)

 

הקדמה :

 

זיהום של זקיק השיער ע"י חיידקי סטאפילוקוק מסוג קואגולז-שלילי גורם לשלושת הנגעים הללו שההבדלים בניהם  הם בחומרת הזיהום. בהמשך נסקור כל אחד מהנגעים וטיפול בו.

 

פוליקוליטיס,פרונקל וקרבונקל :

 

הנגע הקל ביותר מכו

להמשך הכתבהחום ומחלות חום

חום בילדים

 

כל האמור בפרק זה מתייחס לחום ומחלות חום על רקע זיהומי ולא לעלית חום עקב מכת חום

 

חום הוא אחד המצבים השכיחים הגורמים לפניה לרופא הילדים. חום בילדים גורם לעיתים לאי-שקט ניכר אצל ההורים ולחרדה מרובה שאינה קשורה כלל למצבו של הילד אלא למספר המוצג על המדחום.קשה למצוא תחום שבו יש יותר אמונות (גם טפלות) ופולקלור מזה העוסק בחום בכלל וחום בילדים בפרט. פרק זה יעסוק בחום בפחד מחום (המכונה בלעז פיבר-פוביה) במחלות חום בגילאים השונים ובדרך הנכונה להורדת חום, וינסה לשים דברים במקומם.כיוון שיש המון מיתוסים בנושא – הבא נצא ונשחוט כמה.

בכל מקרה ולפני שנמשיך הלאה העיצה הכי חשובה שניתן לתת בנושא חום מסוכמת בשתי המילים הבאות:

להמשך הכתבהחומצות שומן מסוג אומגה 3


לקראת המאמר נא ללחוץ כאן
להמשך הכתבהחוסר סימטריות של הגולגולת

זה בראש שלי – אסימטריה של הגולגולת ושאר ירקות

 

הורים רבים מוטרדים מממצאים שונים בראשו של בנם או בתם. ננסה להסביר את ההגיון הביולוגי העומד מאחורי התפתחות הגולגולת בילדים ואת המצבים השונים בהם ניתן להיתקל בתקופה שלאחר הלידה.

 

למה יש שם "חורים" ?

 

חלק מהסיבות לכך שתינוק נולד דוקא בחודש התשיעי נובע מגודל הראש והיחס בינו לבין תעלת הלידה. הראש של תינוקות הינו גדול ביחס לגוף ומהווה את אחד המכשולים בזמן הלידה ולכן הוא אינו מבצע גדילה מלאה ברחם וממשיך לגדול גם לאחר הלידה. לצורך המעבר בתעלת הלידה ועל מנת לאפשר גדילה חוץ רחמית ניתן למצוא בעצמות

להמשך הכתבהחזרת

חזרת :

 

בעבר נחשבה החזרת למחלת ילדים קלאסית. מאז הוכנס החיסון ההמוני כנגד מחלה זו בשנת 1967 הפכה המחלה לנדירה יחסית. למרות הגדרתה כמחלת ילדים גם לחזרת כמו למחלות ילדים אחרות יש תופעות לוואי רבות ולא נעימות הנחסכות ברובן הגדול בעזרת חיסון בזמן. גם כיום מככבת החזרת בזיכרון הקבוצתי של ההורים עקב שמה ועקב הקשר לנפיחות באיזור בלוטות הרוק והאשמתה בגרימת עקרות בגברים. בפרק זה יוסבר אודות מאפייני המחלה השונים והן אודות החיסון כנגדה. 

 

הוירוס :

 

נגיף החזרת נמנה על משפחת ה-PARAMYXOVIRUS

להמשך הכתבהחיסונים - המדריך להורה הנבוך

חיסונים – המדריך להורה הנבוך

 

אין הרבה נושאים יותר תקשורתיים ברפואת ילדים מחיסונים. העיתונים והאינטרנט מביאים חדשות לבקרים דעות מבוססות יותר או פחות אודות יעילותם של חיסונים כאלו ואחרים, הסכנות הטמונות בהן מחד ויעילותם מאידך. הרבה מידע שגוי נמסר מאחד לשני ולעיתים "אגדות עירוניות" אילו,גורמות להורים דאגה שלא לצורך. בפרק הנוכחי ננסה להבין מהם בדיוק החיסונים למה הם חשובים ומה,אם בכלל, הסכנות האפשריות מהן.

 

היסטוריה :

 

גורג סנטיאנה אמר "אילו שלא לומדים מההיסטוריה נידונים לחזור עליה",אין משפט נכון מזה בכל הקשור לחיסונים. את המסע שלנו להבנת ההיגיון מאחורי הצורך לחיסונים יש להתחיל כמובן בעבר.

בואו נחזור לרגע ל

להמשך הכתבהחיתוך חבל הטבור – מוקדם או מאוחר

חיתוך חבל הטבור – מוקדם או מאוחר

 

הורים רבים שואלים את עצמם (ואת הצוות הרפואי הנמצא בחדר הלידה) מהו הזמן הנכון לחיתוך חבל הטבור לאחר הלידה. בפרק הנוכחי ננסה לעמוד על משמעות ההבדלים בין חיתוך מוקדם ומאוחר ומה ידוע כיום בספרות הרפואית אודות הנושא. יש להדגיש שנושא החיתוך הפיזי עצמו אינו הנקודה אלא סגירת חבל הטבור ע"י אטב מיוחד היא זו שיוצרת את  הניתוק הפונקציונלי ומועד פעולה זו הוא נושא הדיון ולא החיתוך עצמו . מרגע שנסגר חבל הטבור החיתוך עצמו הינו רק פעולה כירורגית ולא פזיולוגית.

 

הקדמה :

 

הבעיה מתחילה ככל הנראה מההנחיה של אירגון הבריאות העולמי לסגירת חבל הטבור מיד לאחר הלידה על מנת למנוע איבוד דם לאמהות אנמיות. השאלה היא מה קורה עם התינוקות והם צרכיהם נפגעים עקב מעשה זה. יש לציין שמצד האמהות מאגר המידע קוקרן מביא עדויות שחיתוך מוקדם יכול לשפר את המצב של האם לאחר הלידה במספר מדדים שונים א

להמשך הכתבהחסר באנזים G6PD

חסר G6PD (glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency)

 

חסר או הפרעת תפקוד באנזים G6PD הינו הבעיה האנזימטית המורשת הנפוצה ביותר בעולם ומעל 400 מליון אנשים ברחבי העולם לוקים בבעיה זו. בארץ מכירים רבים את המחלה בשם הבלתי מחייב "אלרגיה לאכילת פול" והבעיה נפוצה בקרב העדות השונות בישראל הן היהודיות  והן שאינן יהודיות. שכיחותו הרבה של  מצב זה מחייבת זהוי מוקדם של הבעיה לצורך מניעת סיבוכים ונזקים עתידיים. בפרק זה נסביר מהו בדיוק האנזים המכונה G6PD. מהם תפקודיו, למה גורם החסר בו ומה ניתן לעשות על מנת להמנע מבעיות בריאות מסוכנות באנשים הלוקים בבעיה זו.

להמשך הכתבהחצבת

חצבת :

 

רוב פרסומה של החצבת לאחרונה נובע מהפרסומים אודות הקשר בין החיסון לחצבת ואוטיזם. קשר זה כפי שנרחיב בהמשך- אינו קיים , אבל הדיווחים גרמו לירידת אחוזי המתחסנים ברחבי העולם ולחרושת שמועות מופרכות,אותה ניתן למצוא ברחבי האינטרנט. בפרק הנוכחי  נתאר את המחלה,סימניה,החיסון לה וננפץ את האמונה השגויה לגבי הקשר בין החיסון ובין התחלואה באוטיזם.

 

הקדמה :

 

חצבת הינה מחלה וירלית שתוארה כבר במאה ה-7 לספירה. המחלה תוארה בעבר כאכזרית אפילו יותר מאבעבועות שחורות . רק בשנת 1846 תאר רופא

להמשך הכתבהחריקת שיניים - Bruxism

חריקת שיניים  - Bruxism  :

 

מקור המינוח האנגלי הוא בפועל היווני הקדום  brychein שמשמעו לחרוק (שיניים).

 

שכיחות :

 

30 אחוז מהילדים חורקים שיניים בשלב כזה או אחר לרוב מדובר בילדים מתחת לגיל 5 אך גם מבוגרים ובני-נוער רבים מבצעים פעולה זו.

 

להמשך הכתבהטוקסופלזמה - TOXOPLASMA

טוקסופלסמה גונדי Toxoplasma gondii:

 

כולנו אוהבים סיפורי הצלחה ובכל מה שנוגע לזיהומים פרזיטיים – טוקספלסמה גונדי הוא סיפור הצלחה ענק, פרזיט זה יודע להביא לזיהומים במרבית החיות בעלות הדם-החם ומהווה את אחד המזהמים הנפוצים ביותר בבני אדם, הערכות שונות נוקבות במספרים הנעים סביב מליארד בני-אדם הנגועים בפרזיט ברחבי העולם. כמובן שאנחנו סובלים לא מעט מסיפור ההצלחה הזה והמצב חמור אף יותר כשהזיהום מתרחש במהלך ההריון. בפרק זה נדון בפרזיט, מעגל החיים שלו ,הנזקים שהוא עלול להביא לעוברים ברחם אימם והדרכים להתגונן בפניו.

 

הקדמה :

 

להמשך הכתבהטטרלוגיה ע"ש פאלוט - TETRALOGY OF FALLOT

טטרלוגיה ע"ש פאלוט – TETRALOGY OF FALLOT  :

הקדמה :

הטטרלוגיה ע"ש פלו  הינה מום לבבי כחלוני מורכב וקשה. שחזור ניתוחי של האנטומיה הלבבית מאפשר כיום לחולים איכות ואורך חיים שלא היו קיימים בעבר הרחוק. בפרק זה נסביר את הבסיס הפזיולוגי למום ואת דרכי הטיפול האפשריות כיום. 

היסטוריה :

המום תואר לראשונב בספרות בשנת 1671 ע"י דני בשם Niels Stensen  שמאוחר יותר אף זכה לההיפך לקדוש ע"י הכנסיה.כ-40 תיאורים לפחות קדמו לזה של Etienne-Louis Arthur Fallot שבשנת  1888 תאר את המום הלבבי המורכב בשני מקרים וסקר 50 מקרים שתוארו בספרות.פאלוט קבע את ארבעת הממצאים וטען שמדובר במום הלב הכיחלוני השכיח ביותר ולכן נקרא המום על שמו .המאמר שפרסם פאלוט לא ממש עניין את הרופאים בתקפתו כיוון שהעניין במומי לב כיחלוניים היה זניח והחולים לא זכו לאבחנה או לטיפול. עבודתו של פאלוט היתה נשכחת אלמלא רופא בשם Paul Dudley White . דדלי-וייט פרסם בשנת 1931 פרק שעסק במומי לב כחלוניים ותרגם את עבודתו של פאלוט.

שכיחות :

מום זה מהווה כ-5-7 אחוז ממומי הלב המולדים והוא המום הכיחלוני השכיח ביותר לאחר חודשי החיים הראשונים. שיעור ההאירעות באוכלוסיה הינו 3-6 לכל 10.000 לידות.

התפתחות המום :

למעשה כל הממצאים הניתנים לתיאור במום זה נובעים מבסיס אחד והוא התפתחות לא תקינה של האיזור המפריד בין החדרים במוצא החדר הימני (המכונה בלעז infundibular septum )  המוסט קדימה וגורם להיצרות במוצא החדר הימני, היווצרות VSD ,הסטת מוצא אבי העורקים והרחבת החדר הימני. הסיבה להתפתחות לא תקינה זו אינה ידועה ברוב המקרים . תוארו מקרים בהם יש מרכיב גנטי של חסר בכרומוזום 22 שנמצא בלוקים במום זה. יש לציין שחסר בכרומוזום זה גורם לשורה של בעיות ותסמונות מולדות אחרות. תסמונות אחרות הקשורות להופעתו של מום זה הן : שימו

להמשך הכתבהיבלת (או יבלות וירליות) –and HPV WARTS

יבלת (או יבלות וירליות) –and HPV WARTS

 

יבלות הן תופעה נפוצה באוכלוסיה. ברוב המקרים הן אינן מטרידות ונוטים להתעלם מהן אך לעיתים הן גורמות לבעיות אסטטיות משמעתיות או בעיות תפקודיות במידה והן גורמות לחוסר נוחות יומיומית , למשל כאב בזמן הליכה. בפרק זה נדון בגורמים המביאים ליבלות ובדרכים להתמודד עימן. יש לציין שפרק זה אינו עוסק ביבלות סביב אברי המין – למרות שגם הן נגרמות מאותו וירוס מדובר במחלה שונה ובגילאים אחרים

 

הקדמה - מה גורם ליבלות ?

 

להמשך הכתבהכאבי בטן בילודים

כאבי בטן בילודים

 

כאבי בטן בילודים היא תופעה נפוצה ומערערת עצבים. הורים רבים עומדים חסרי אונים מול הרך הצווח בלא יכולת לעזור. המצב מביא לעיתים קרובות לפניה לרופא הילדים הניצב אף הוא ברוב המקרים חסר אונים . תעשיה שלמה של אמונות ותכשירים קיימת סביב הנושא ואפילו המדע גויס למאמץ המלחמתי ויצא לברר את הסיבה לצרחות. פרק זה יביא את כל האמת אודות כאבי הבטן ואם לא יקל עליהם אולי יעזור להפוך אותם למאיימים פחות.

 

מהו כאב בטן של הילוד (או כאב בטן קוליקי(-infantile colic ?

להמשך הכתבהכאבי בטן חוזרים בילדים

כאבי בטן חוזרים בילדים :

 

כאבי בטן חוזרים בילדים הינם סיבה נפוצה לבקור אצל הרופא. המצב מכונה בלעז recurrent abdominal pain או בקיצור RAP. רק בכ-5% מהמקרים ניתן לזהות בעיה כלשהיא אצל ילדים  אלו ובשאר המקרים אין כל בעיה בריאותית אצל הילדים. בפרק זה נדון רק בילדים הסובלים מכאבי בטן חוזרים שאינם על רקע מחלה כלשהיא.למרות שבמקרים אילו המצב אינו מחלה ,הוא עדיין מטריד ומעורר חשש. מדובר בבעיה כרונית הגורמת לכאבים באים והולכים ולא באירוע של כאב בטן חד פעמי,המהווה בעיה שונה לגמרי.בפרק זה ננסה להבין את מהותו של מצב רפואי זה, האם וכיצד יש לבררו,האם יש לו השלכות לעתיד וכיצד יש להתיחס אליו.

 

להמשך הכתבהכאבי בטן חריפים בילדים

כאב בטן בילדים :

 

כאבי בטן בילדים הם תלונה שכיחה מאוד. הסיבות לכאבי בטן מרובות וניתן לכתוב על נושא זה אנציקלופדיה שלמה. למרות זאת רוב כאבי הבטן בילדים הינם קלים בחומרתם קצרים במשכם וחולפים מהר בלא להשאיר כל בעיה. בפרק שלפניכם נסקור בכלליות את נושא כאבי הבטן החריפים בילדים (כאבי בטן עקב בעיה נקודתית ולא כמצב כרוני).לא ניתן לעבור על כל הגורמים למצב ולכן נסקור רק את הגישה והבעיות הנפוצות יותר. במאמר נוסף (ראה/י ברשימת המאמרים ) ניתן התייחסות מיוחדת לנושא כאבי בטן חוזרים בילדים.

 

הקדמה :

כאבי בטן בילדים הינם סיבה שכיחה הן להגעה לרופא והן לפניה לחדר המיון. מציאת הבעיה העומדת בבסיס כאב הבטן עלולה להיות משימה לא קלה בפני עצמה . הסיבות לכאבי הבטן נעות מסיבות פשוטות כגון עצירות ועד מצבים מסכני חיים כגון דל

להמשך הכתבהכאבי גדילה (כאבי רגלים חוזרים)

כאבי גדילה :

 

הקדמה :

 

ילדים רבים נוטים להתלונן על כאבים לא ממוקדים ברגליים. במקרים רבים לאחר שלא ניתן לזהות בעיה מיוחדת קובע הרופא או הסבתא שמדובר בכאבי גדילה. במקרים רבים,למרות "זיהוי" הבעיה גם לרופא שקבע את האבחנה וגם לחולה (ששמח שסוף סוף ברור מה מקור הכאבים) אין שמץ של מושג במה מדובר. האם ילדים גבוהים סובלים יותר מכאבי גדילה (הם הרי מתארכים יותר) ,האם יש יותר כאבים בזמן גדילה מואצת - בפרק זה ננסה להבין האם יודע מדע הרפואה כיום להסביר את מהותם של כאבי הגדילה ולדון במעט שידוע על מצב זה.

 

היסטוריה :

 

להמשך הכתבהכאבי ראש בילדים

כאבי ראש בילדים

 

כאבי ראש בילדים הינם אירוע שכיח ההופך תדיר ככל שהילדים מתבגרים.  אירועי כאב ראש מקריים החולפים במהירות או כאבי ראש המתלווים למחלה חריפה כגון שפעת או דלקת גרון אינם גורמים לרוב דאגה רבה. תלונות חוזרות על כאבי ראש שהרקע להם לא ברור גורמות במקרים רבים לדאגה גדולה אצל ההורים ופחד שמא מדובר בגידול .

אחד מהחוקים החשובים ברופאה טוען שאחת הדרכים הטובות לאבחנה היא ללכת מהדברים השכיחים לאילו הנדירים. כאבי ראש מסיבות שונות שאינן גידול שכיחים מאוד. כאבי ראש עקב גידול קיימים אבל הם נדירים. גידולים תוך גולגלתיים בילדים מתרחשים בשכיחות של כ-3 לכל 100,000 ילדים בשנה. לעומת זאת כאבי ראש חוזרים בילדים,מסיבות שונות,מדווחים לפי הספרות מארה"ב בכ-2% מהילדים.כלומר רובם המכריע של כאבי הראש בילדים הם לא עקב גידולים וחבל על הדאגה.

אחרי שהסרנו את הפחד מגידולים נסקור את הסיבות לכאבי ראש בילדים ואת הדרך לנסות ולזהות מה בדיוק גורם לכאב אצל הנסיך או הנסיכה

להמשך הכתבהכולסטרול בילדים

נכתב ע"י ד"ר רענן שמיר

הקדמה ועריכה : ד"ר יוסי רימר

 

ד"ר שמיר מומחה מהיחידה לגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים,

מאייר-בית חולים לילדים, ליד המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה,

ביה"ס לרפואה ע"ש ברוס רפפורט, טכניון, חיפה, ישראל

 

 יתר כולסטרול בילדים והטיפול התזונתי בו

להמשך הכתבהכינמת

כיני ראש :

 

אין ספק שהכינים מהוות את אחד המטרדים הגדולים ביותר עבור הורים . הטיפול דורש השקעה ומעקב ואינו מבטיח שבעוד שבועיים לא תתרחש שוב הדבקה. הורים רבים מפחדים אפילו לספר על המצב כיוון שהוא כביכול משליך על רמת ההגיינה בבית. כינים קיימות בכל שכבות האוכלוסיה בכל המגזרים ובכל הגלאים (למעט כאלו שיש להם גולגולת מושלמת ויפה ולכן אלוהים חנן אותם בקרחת כדי שכולם יוכלו להנות) ואפילו אצל ילדיהם של רופאים ומי שעדיין לא מאמין מוזמן לעיין בספר "הכינה נחמה" .פרק זה ידון בכינים וכיצד ניתן לטפל בהם.

הערה : כיני ראש הן סוג של טפיל יחודי לבני אדם ואינן קיימות בבעלי-חי מבעלי-חי שונים לא ניתן להדבק בכיני-ראש. כני ראש שונות לחלוטין מכיני הגוף ואין קשר בין השתיים.

 

נא להכיר – הכינה מחזור חיים .

להמשך הכתבהכל מה שרצית לדעת על חום

כל מה שרצית לדעת על חום

 

מחלות חום תוארו כבר בשחר ההסטוריה הכתובה כשהמקור הקדום ביותר המתעד חום הינו בתרבות האכאדית משנת 600 לפנה"ס לערך [1]. נסיונות למדידת חום מתועדים כבר במאה השניה לפסה"נ ע"י פילו והרו. גלילאו כנראה ערך נסיונות עם מד חום פרימיטיבי [2] אך העיסוק המדעי בחום הוא עול ימים וקיים רק 140 שנה לערך. בשנת 1868 פרסם וונדרליך את כתב ידו הגדול (Magnum opus) "מהלך החום במחלות" [4] והיה הראשון שלמעשה התייחס באופן מדעי לחום ויצר מאגר מידע של כמליון מדידות על 25000 חולים שונים !וונדרליך היה גם הראשון שקבע שהחום אינו מחלה בפני עצמו אלא סימן המופיע בסוגי מחלות רבים וכך יש להתייחס אליו ,מידע שלעיתים נראה שחלק גדול מהציבור עדיין לא נחשף אליו למרות 140 השנים שחלפו מאז (5).

במאמר הנוכחי ננסה לעמוד על משמעתו של החום,מכשירי המדידה השונים הקיימים כיום,צורות המדידה הנמצאות בשימוש, נתייחס למורידי החום בילדים וננסה לענות על מספ

להמשך הכתבהכרסת-צליאק

כרסת-צליאק :

 

מחלת הכרסת או בשמה הלועזי – צליאק הינה מחלת מעיים נפוצה יחסית הגורמת לתחלואים שונים. מחלה זו ידועה לרופאים כבר מעל 100 שנה. במהלך שנים אילו התגלה עוד ועוד אודות הסיבות למחלה ומהלכה אך גם כיום לא ברור עדיין באופן מוחלט מדוע היא מתפרצת בחולים ולא באחרים בפרק זה נדון במחלה , הסיבות לה, ביטוייה השונים והדרך להתמודד עימה.

 

כמה זה נפוץ ?

 

קשה לדעת עד כמה המחלה נפוצה. הסיבה לכך הינה העובדה שלמחלת הכרסת פנים רבות. כאשר המחלה מופיעה בצורתה ה"קלאסית" (כפי שיפורט בהמשך ) קל לזהותה,אך באנשים רבים המחלה מופיעה בצורה קל

להמשך הכתבהלשון גיאוגרפית

לשון גיאוגרפית (geographic tongue):

 

מראה הלשון משקף לפרקים גם תחלואה סיסטמית. מספר מחלות לא קטן נותן את אותותיו בלשון וכבר הרופאים הקדמונים ידעו שניתן לזהות סימני מחלה בהתבוננות בלשון. למרות זאת רוב השינויים הנראים על פני הלשון אינם משמעותיים ואינם מצביעים על קיומה של מחלה משמעותית כלשהיא. אחד הסימנים הבולטים יותר בהם ניתן לפגוש על פני הלשון הינו מצב המכונה – לשון גיאוגרפית או בלעז ידוע גם המונח benign migratory glossitis.  מדובר במצב שפיר שאינו מצביע על מחלה כלשהיא אך עלול להטריד את מנוחתם של אילו הנתקלים בנושא לראשונה.  ננסה לעמוד על מקור התופעה ועל הידוע אודותיה.

 

שכיחות:

 

להמשך הכתבהלשון קשורה

לשון קשורה :

 

מצב מולד (המכונה בלעז Tongue-tie, ankyloglossia) זה שכיח מאוד ומתסכל הורים רבים שאינם יודעים מה משמעותו והאם יש צורך בטיפול מיוחד בגינו. רק על מנת להרגיע את אותם הורים המצב גם מבלבל רופאים רבים ויש אי הסכמה יחסית הן לגבי הגדרתו והן לגבי דרכי הטיפול בו. בטרם נכנס לעובי הקורה,ניתן להקדים ולהגיד שברוב המקרים אין למצב זה כל משמעות והוא אינו דורש התייחסות מיוחדת .בחלק מהמקרים המצב חולף עם ההתבגרות ובחלק מהמקרים לומדים הילדים כיצד לפצות על חוסר תנועתיות הלשון. עם זאת , בחלק קטן מהמקרים נדרשת התערבות ובהמשך הפרק ננסה להבין מי מהילדים זקוק להתערבות זאת ומתי.

 

מה זה בדיוק "לשון-קשורה" ?

להמשך הכתבהמהלידה ועד גיל חודשיים

גדילה והתפתחות מהלידה עד גיל חודשיים :

 

לעיתים קרובות תוהים הורים האם הבן או הבת גדלים כראוי מבחינת משקל וגובה, האם הם משיגים את אבני הדרך ההתפתחותיות שלהם ובקיצור האם הילד "נורמלי". בפרק הנוכחי נסקור את המדדים השונים של הגדילה וההתפתחות בחודשים הראשונים לחיים.

בכל מקרה יש להבין נקודה אחת חשובה. אין כזה דבר "נורמלי" גם נפוליאון וגם קרים-עבדול גאבר הם נורמלים.למרות שהאחד היה נמוך מאוד והשני גבוה מאוד. שניהם הצליחו לא רע למרות היותם לא בדיוק "באמצע הזרם".

לכל אחד מהילדים על פני כדור הארץ נתונים מולדים שקיבל מהוריו . המטרה שלנו כרופאים והורים היא לתת לילד למצות את כל הפוטנציאל שמעניק לו הטבע (ועוד קצת...), אבל יש לקבל את הנתונים הטבעיים של כל אחד ולהבין שלא ניתן לגרום לילד לחרוג ממה השטבע נתן לו .ילד אחד ילך בגיל 10 חודשים והשני בגיל 13 חודש.שניהם בריאים ונורמלים אבל שונים. כל עוד הילד עומד בטווח המקובל – דיינו. לא כולם צריכים להיות הכי טובים בכל המדדים כל הזמן.

להמשך הכתבהמולוסקום קונטגיוזום (Molluscum Contagiosum)

מולוסקום קונטגיוזום (Molluscum Contagiosum)

 

מולסקום קונטגיוזום – נשמע כמו משהו לא טוב . מה כבר יכול לצאת משם כזה ? ובכן באמת מדובר במחלה מדבקת המוגבלת לעור ולריריות בלבד (מחלת עור) הגורמת להיווצרות נגעים עורים בולטים. המחלה נגרמת מוירוס ופוגעת בילדים ובמבוגרים רבים. לרוב מציבה המחלה בעיה אסטתית זמנית ולא יותר מכך. בפרק זה נדון במחלה בוירוס ובדרכי הטיפול.

 

היסטוריה :

 

להמשך הכתבהמומי לב מולדים

מומי לב מולדים :

 

הגדרה :

 

מומי לב הינם הפרעות באנטומית הלב המתרחשות במהלך התפתחות הלב בחודשי ההיריון הראשונים. מגוון המומים הוא גדול מאוד והם כוללים הפרעות מסוגים שונים. בפרק זה ננסה להסביר בקצרה את המנגנונים הפזיולוגיים הפועלים בקבוצות המומים השונות.פירוט גדול יותר יינתן בפרקים הספציפיים העוסקים בכל אחד מהמומים.

 

מהם המבנים הלבביים שיכולים להיפגע :

 

כמו כל דבר אחר הלב מורכב מ- 3 חלקים עיקריים :

 

המדורים האחראיים על הזרמת ה

להמשך הכתבהמוצצים

מוצצים:

 

השימוש במוצצים היה נפוץ כבר לפני אלפי שנים והורים רבים חייבים אלפי שעות שינה ושקט למכשיר "פלאי" זה ,במקביל הורים רבים תוהים לעיתים קרובות האם מוצצים הם דבר טוב או רע. השאלה מטרידה גם את ההורים שילדיהם אינם משתמשים במוצצים. לרוב כמובן הילד הוא זה שמחליט אבל בפרק שלפנינו  ננסה להביא את מה שהמחקרים הראו על השימוש במוצצים ולתת בידכם את האפשרות לבצע החלטה מעט יותר מושכלת.

 

הקדמה :

לאורך השנים הואשמו המוצצים בגרימת הפסקה מוקדמת של יניקת חלב אם, גרימת דלקות אוזניים חוזרות, שנויים בהתפתחות הדיבור וגרימת בעיות שיניים.

הצדדים המועילים שדווחו הם הורדת

להמשך הכתבהמחלה ע"ש וון-ויליברנד (VWD)

מחלה ע"ש וון-ויליברנד (VWD) :

 

הקדמה :

 

המחלה ע"ש וון-ויליברנד פוגעת ביכולת הקרישה של הדם ומביאה לדימומים . מחלה זו היא בעלת מספר סוגים גדול שזוהה לאחר התפתחות הביולוגיה המולקולרית והבנת התהליכים המורכבים המתרחשים בזמן הפעלת מנגנוני קרישת הדם. בפרק זה נסביר את הבסיס למחלה ,את תתי-הסוגים הידועים כיום וכן את הטיפולים האפשריים למחלה זו.

 

קרישת דם – מנגנון כללי :

 

להמשך הכתבהמחלת הנשיקה -EBV

וירוס ה-EBV ומחלת הנשיקה :

 

מחלת הנשיקה או בשמה "מונונוקלאוזיס זיהומית" תוארה לראשונה בספרות הרפואית רק בשנת 1920.המחלה היתה ידועה כמובן כבר טרם לכן ותוארה במקורות שונים כבר במהלך המאה ה-18. 44 שנים לאחר תיאורה הרפואי בשנת 1964 זוהה הגורם למחלה, וירוס ה-EBV (Epstein-Bar Virus) ע"י שלושת חוקרים אפשטיין אקונג ובר. ארבע שנים מאוחר יותר בשנת 1968 זוהה הקשר בין הוירוס לבין מחלת הנשיקה הידועה גם בשם מונו-נוקלאוזיס.וירוס ה-EBV הוא אחד מהוירוסים הנפוצים ביותר על פני האדמה ומעל 90 אחוז מהאנושות נושאת את הוירוס. בארה"ב למשל 95% מהמבוגרים בני 35-40 חלו בוירוס . פרק זה ידון בוירוס זה ובתחלואה הנגרמת ממנו (הידועה בשם " מחלת הנשיקה" )  .

להמשך הכתבהמחלת הפה והגפיים (הפה והטלפיים)

מחלת הפה-ידיים-רגליים (או מחלת הפה והגפיים)

 

המחלה מכונה באנגלית Hand-foot and mouth disease והיא אינה קשורה לחלוטין למחלת הפה והטלפיים (Foot and mouth disease) שהיא מחלה התוקפת בני-בקר בלבד.בעיברית לצערי קנה לו אחיזה השם מחלת הפה והטלפיים (למרות שאישית עדיין לא יצא לי לראות ילד או ילדה עם טלפיים). מסיבה זו בחרתי לכנות את המחלה בשם מעט שונה מחלת הפה והגפיים המצלצל מעט אנושי יותר. בהמשך הפרק שלפנינו נסקור את סימני המחלה,הגורמים לה ומאפינייה.

 

הקדמה :

להמשך הכתבהמים באשכים

מים באשכים – hydrocele

 

מים באשכים או בשמם הרופאי "הידרוצלה" הינו מצב נפוץ בילודים. ברוב במקרים עד גיל שנה חולפת התופעה ואינה מהווה בעיה אך כיוון שחלק מההורים מאבד שעות שינה מפחד שמא מדובר בבעיה חמורה בא פרק זה להרגיעם.

 

מה זה בדיוק הידרוצלה ?

 

מדובר בהמצאותו של שק מכיל נוזל הנמצא בתוך שק האשכים . הממצא יכול להיות חד צדדי או דו"צ . ניתן למצוא הידרוצלה  ב 1-2

להמשך הכתבהמינונים למורידי חום בילדים

מינונים למורידי חום בילדים :

 

סירופ אקאמולי :

 

החומר הפעיל בסירופ אקאמולי הינו פאראצטמול. חומר זה בטוח מאוד לשימוש כאשר הוא ניתן במגבלות המינון המותר. מתן של אקמול בעודף מסוכן מאוד ועלול לגרום לנזקים קשים לכבד.יש להשתמש במינונים המצויינים כאן בהפרש של 4 שעות לפחות בין מנה למנה ועדיף מרווח גדול יותר. החישוב בטבלה זו הוא עבור המינון המקסימלי המקובל בספרות של 15 מ"ג לק"ג למנה . אין לתת יותר מ-5 מנות ב-24 שעות ועדיף רווחים של 5 שעות ממנה למנה גם אם החום גבוה (אנא קראו את הסיבות בפרק על חום ומחלות חום).


להמשך הכתבהמנינגוקוק ("החיידק האלים")

מנינגוקוק – ("החיידק האלים") - Neisseria meningitides

 

תחלואה במנינגוקוק מוכרת מזה שנים רבות ומספר המקרים המזוהה מדי שנה הינו יציב למעט שנים של מגיפות ואז המספר יכול לעלות. לאור הענין הרב שמעורר חיידק הזה בציבור נסקור בפרק זה את הידוע אודות החיידק ,התחלואה שהוא גורם וכן הטיפולים הקיימים למי שהיה חשוף לחולה.

 

הסטוריה :

 

תיאורים אודות מחלות המתאימות לזיהום בחיידק המנינ

להמשך הכתבהנוירופיברומטוזיס - NF-1/NF-2 – neurofibromatosis

נוירופיברומטזיס - NF-1/NF-2 – neurofibromatosis
(Von Recklinghausen Disease, Von Recklinghausens Neurofibromatosis)

 :הקדמה

נוירופיברומטוזיס היא אחת המחלות הגנטיות השכיחות ביותר. למעשה מאגד השם שתי מחלות שונות למדי האחר שכיחה (NF-1) והשנייה נדירה יותר (NF-2).מחלות זו משפיעות על רקמות שונות ועלולות להתבטא בצורות שונות ומגוונות. בגיל הצעיר לעיתים קרובות המחלות חסרות ביטויים משמעותיים אך הן בעלות משמעות בגילאים מבוגרים יותר ויש חשיבות גדלה לזיהוי החולים בגיל צעיר ככל הניתן לצורך מעקב וזיהוי של בעיות אפשרויות מוקדם ככל האפשר. פרק זה יעסוק במחלות בגנטיקה שלהן ובאפשרויות לזהותן.

נוירופיברומטוזיס מסוג 1 : NF-1

היסטוריה :

המחלה  נקראה בעבר על שמו של פרידריך דניאל פון-ריקלנהאוזן (1833-1910) ,תלמידו של רודולף וירכוף הנודע שתאר את הממצאים של מחלה זו בעקבות נתיחות שלאחר המוות שבצע בגופה של חולה בת 55 ובחולה בן 47 בשנת 1882. למרות זאת המחלה תוארה זמן רב לפני פון-ריקלנהאוזן. מרק אקנסייד (1721-1770) תאר את סימני המחלה בשנת 1768 [1], גוטליב תאר את חולה בשנת 1793 [2], פרופ רוברט וויליאם סמית תאר אותה שוב בדבלין בשנת 1849 [3] ואפילו ווירכוף הנודע תאר אותה בשנת 1863 [4] אך כאמור התיאור של ריקלנהאוזן הוא זה שנשאר עימנו [5].

שכיחות המחלה :

מדובר במצב שכיח למדי הפוגע באחד מתוך 2500-4000 איש באוכלוסיה בהתאם לאוכלוסיות השונות והמאמרים השונים שפורסמו [6,7]. יש לציין שהשכיחות האמיתית קשה מאוד לאימות. התופעות השונות הנגזרות ממצב זה כפי שיפורט בהמשך תלויות בגיל הנבדק ולכן חלק מהילדים מגיע לאבחנה בגיל מאוחר יחסית. בנוסף קיימת שונות רבה בביטוי מחלה זו וחלק מהמקרים הקלים אינו מאובחן.

מאפייני המחלה:
 
זיהוי המחלה מתבסס על שורה של ממצאים הקיימי

להמשך הכתבהנזלת ליחה ושיעול

נזלת ליחה ושיעול :

 

הקדמה :

 

שיעול,נזלת וליחה, ביחד לחוד או בכל שילוב אפשרי הן אחד המטרדים השכיחים ביותר בעונת החורף. השלישיה הזו מהווה גם את אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לפניה לרופא הילדים,מפחד שמדובר במחלה "קשה" או מפחד שהמצב יחמיר ויהפוך למחלה "קשה". דעות רבות ומגוונות קיימות הן בציבור הכללי והן בציבור הרופאים לגבי הצורך בטיפול במצבים אילו ולגבי יעילותן של התרופות,הרבות מיני-ספור,המשמשות להקלה על הילדים הסובלים (והוריהם שסובלים לעיתים קרובות מפגיעה משנית באיכות שנת הלילה שלהם). הורים רבים "לוחצים" על הרופא לתת "משהו" שישפר את מצבו של הילד.בפרק זה ננסה "לעשות סדר בבלגן", נסקור את הבסיס לתופעות הללו וכן את הידוע היום מהספרות הרפואית לגבי יעילותם (או חוסר יעילותם) של הטיפולים השונים .

 

להמשך הכתבהסבוראיק דרמטיטיס/ סבוריאה – seborrheic dermatitis

סבוראיק דרמטיטיס/ סבוריאה – seborrheic dermatitis

 

סבוראיק דרמטיטיס הינו מצב עורי בו חלה דלקת כרונית באיזורי עור בהם קיימות בלוטות חלב (חלב מנוקד בשני סגולים) הנקראות בלעז sebaceous glands.המינוח סבוריאה (seborrhea) משמעו בלטינית "זרימה של חלב". בספרות ניתן למצוא מספר מינוחים עבור מצב זה – Seborrhea sica משמעה עודף שומניות של העור המלווה ביצור עודף של קשקשים "יבשים",  Seborrhea oleosa משמעה עודף חלב עם קשקשים "שומניים" אך למעשה המחלה עצמה מכונה סבוראיק דרמטיטיס- Seborrheic dermatitis<

להמשך הכתבהסויה

סויה :

עקב הודעת משרד הבריאות שפורסמה לאחרונה נמצאים הורים רבים בדילמה, האם כלכלה מבוססת סויה היא אכן מזיקה ומה ההבדל בינה לבין כלכלה המבוססת על חלב פרה. במאמר שלפניכם נסקור את הידוע כיום על הסויה ותחליפי חלב מבוססי סויה מהן הסכנות האפשריות והאם הן באמת קיימות ומהן ההמלצות במדינות שונות .
המאמר לא יעסוק בהשפעת חלבוני הסויה על מבוגרים שכן מדובר בתחום רחב הכולל השפעה על תחלואה לבבית ,הפחתת כולסטרול,מניעת בריחת סידן מעצמות,תחלואה בסרטן ועוד תחומים חשובים שאינם מענייננו כרגע (אך ניתן לקרוא אודותם בעברית בקישור הזה) .

הקדמה :

אין עוררין שהתזונה המושלמת לילדים יונקים הינה חלב אם. למרות זאת חלק ניכר מהילדים מפסיק לינוק כ-3 חודשים לאחר הלידה. ילדים אילו ניזונים מתחליפי חלב שונים חלקם מבוססים על חלבון ממקור חלב פרה וחלקם מבוססים על חלבון ממקור סויה. ההערכות טוענות שבעשור האחרון חלה עליה משמעותית הצריכה של תחליפי –חלב מבוססי סויה ובארה"ב עד כרבע מהילדים ויותר משתמשים במוצרים אילו.

היסטוריה:

מקורה של הסויה ככל הנראה במזרח אסיה ומשם היא מצאה את דרכה למערב. פולי הסויה נמצאים בשימוש כבר כ-4000 שנה וקיימים מאות זנים,מהם מיוצרים מוצרי הסויה השונים החל בטופו עבור בסויה וכלה בשמן ומזון לתינוקות.
בארצות המזרח תזונת תינוקות מבוססת סויה ידועה מזה שנים רבות.במערב השימוש בחלבוני סויה לתזונת תינוקות הוא "חדש" יחסית. התכשירים הראשונים הוכנו בארה"ב בשנת 1909. John Ruhrah היה הראשון לפרסם דיווח על תזונת תינוקות מבוססת סויה [1]. בשנות ה-20 של המאה שעברה החל השימוש בסויה בילדים עם פריחה עקב אלרגיה לחלב פרה והתכשיר המסחרי הראשון הופק בשנת 1929 [2].

מה מכילה הסויה :

תכולת החלבון בסויה גבוהה מאוד עד פי 2-3 יותר ביחס לתכולת החלבון בדגנים. חלבוני הסויה מתאימים מאוד לצריכה ע"י בני-אדם אך חסרים בהם שתי חומצות אמיניות חשובות (מתיונין וציסטאין) ולכן למזון ילדים על בסיס סויה יש להוסיף באופן מלאכותי שני רכיבים אילו למניעת חוסרים.
הסויה מכילה סוכרים שונים אך רובם אינם ניתנים לעיכול ע"י בני-אדם.חיידקים לעומת זאת

להמשך הכתבהסטרידור

סטרידור :

 

סטרידור היא תלונה נפוצה במשך כל השנה אך בעיקר בחודשי החורף. הורים רבים מבלים לילות רבים בהתבוננות ובדאגה לבנם או בתם המפתחים שיעול דמוי כלב ים (לא לדאוג למרות הדמויון הווקאלי הילדים לא מפתחים חיבה לדגים ולא מגדלים שפם) או בנסיון להקל על מצב הילדים בעזרת אדים חמים/קרים אינהלציות מסוגים כאלו ואחרים ומגוון תכשירים קונוונציונלים כימים הומאופטיים ואחרים. אבל סטרידור אינו רק שיעול בעל קול מוזר אלא תהליך המתרחש במגוון מצבים. בפרק זה ננסה להעמיד דברים על דיוקם, נסביר למה מתרחשת התופעה, באיזה נסיבות, מה גורם לה ואיך ניתן לטפל בה .

 

סטרידור – מה זה בדיוק ?

 

סטרידור הינ

להמשך הכתבהסינוסיטיס-Sinusitis

סינוסיטיס-Sinusitis :

הקדמה :

סינוסיטיס או דלקת של גתות האף הינה אירוע שכיח יחסית המטריד חולים הן בגיל המבוגר והן בגיל הצעיר. בפרק זה נעמוד על האנטומיה של חללי האוויר בגולגולת (הסינוסים) ,על הגורמים להתפתחות סוג זה של דלקת ועל צורות הטיפול השונות.

גתות האף – מי צריך את זה ?

גתות האף (הסינוסים) הינם חללי אויר הממוקמים באיזור עצמות הגולגולת שבקדמת הראש. יש סה"כ 4 זוגות של חללי אויר כאלו הממוקמים סביב חלל האף ומכונים ע"ש העצמות בהם הם נמצאים. הסינוסים הגדולים יותר מכונים הסינוסים המקסילריים והם ממוקמים מתחת לעיניים משני הצדדים. סינוסים נוספים מכונים פרונטלים והם ממוקמים מעל העיניים. עוד זוג סינוסים ממוקמים במרכז הפנים באיזור שמאחורי האף ומכונים הסינוסים האתמואידליים. סינוסים נוספים מכונים סינוסים ספנואידלים והם ממוקמים אי שם בתוך קופסת הגולגולת .הסינוסים הינם חללים של אויר המוקפים ברירית של מערכת הנשימה המפרישה ריר הדואג לשמירה על החללים מפני מחוללים זהומיים שונים ובמקביל על פני רירית מערכת הנשימה יש שערות קטנות מקרוסקופיות (שוטונים) הדוחפות את הריר המופרש בכיוון אחד - לאיזור הניקוז וכך נשמרת זרימה מתמידה של ריר לכיוון האף (כל הסינוסים מנוקזים לחלל האף) מכאן ברור שניקוז האף אינו ע"י כוח המשיכה אלא נעשה בצורה אקטיבית ע"י פעילות אותם שוטונים, כשההפרשות של הסינוסים נעות במסלול קבוע עד לניקוזן החוצה. הסינוסים מתחילים להתפתח כבר ברחם אך למעשה בלידה קיימים רק שני זוגות סינוסים המקסילרי והאתמואידלי. הסינוסים מתפתחים במהלך 20 השנה הראשונות לחיים ורק סביב גיל 20 תמה התפתחותם והם מגיעים לגודלם הבוגר.

הסינוס המקסילרי :

להמשך הכתבהסלמונלה וטיפוס הבטן (Typhoid fever)

הקדמה :

 

סלמונלה הינה אחד מזיהומי מערכת העיכול הנפוצים ביותר הן עבור בני-אדם והן עבור חיות שונות והיא הסיבה השכיחה ביותר לזיהום חיידקי בדרכי העיכול. קיימים אינספור זנים של חיידק זה ובבני אדם קיימות למעשה שתי צורות תחלואה הנגרמות מהחיידק. לתחלואה משמעותית גורם בעיקר חיידק סלמונלה המכונה סלמונלה טיפי- S. typhi הגורם לטיפוס הבטן .סוג התחלואה השני הקל והנפוץ יותר הינו דלקת של מערכת העיכול הנגרמת ע"י חיידקי סלמונלה שאינם מהסוג טיפי.בפרק זה נדון בחיידק בתחלואה לה הוא גורם ובשיטות הטיפול.

 

היסטוריה :

 

הסלמונלה קבלה את שמה מהחוקר דניאל סלמון שבשנת 1885 בודד לראשונה חיידק סלמונלה ממעיו של חזיר.

להמשך הכתבהסנדרום PFAPA

 

PFAPA SYNDROME  :

 

הקדמה :

 

מצב זה תואר לראשונה ע"י מרשל בשנת 1987 [2] ולכן בחלק מהמקורות מכונה הסינדרום ע"ש מרשל. לאחר מכן כונה המצב FAPA ולבסוף נטבע השם PFAPA ע"י מרשל רק בשנת 1989 [3

להמשך הכתבהספירת דם - המדריך המקוצר

ספירת דם – המדריך המקוצר

 

אזהרה : פרק זה בא לעזור להורים להבין קצת יותר מה אומרים המספרים והאותיות בדף הפלט של ספירת הדם. המטרה היא הקניית ידע ולא תחליף להערכת הרופא המטפל – בכל מקרה יש לשאול את הרופא המטפל (זה ששלח את הבדיקה ) לגבי מהות התשובות.

 

מה זה בכלל ספירת דם ?

 

לאנשים רבים באוכלוסיה רושם מוטעה לגבי מהותן של בדיקות דם באופן כללי ולגבי מהותה של ספירת דם באופן ספציפי. בדיקות דם הינן כלי עזר, יעיל מ

להמשך הכתבהסקביאס – Scabies

סקביאס – Scabies

הקדמה :

סקביאס היא מחלה נפוצה הגורמת לגרד עורי ניכר ואי-נוחות, ששיעורי ההדבקה בה עולים עם השנים,למרות שכיום אין כל בעיה לטפל במחלה זו. תחלואה קיימת הן בגילאים הצעירים והן בגילאים המבוגרים בעיקר במוסדות כמו בתי אבות, בצבא וכדומה אך היא אינה פוסחת על שום מגזר וניתן למצוא אותה בכלל האוכלוסייה העולמית ללא הבדל דת,גזע,מין או מצב סוציו-אקונומי. בפרק זה נסקור את הגורם למחלה והדרכים למניעה וטיפול.

היסטוריה ומקור המילה :

מדובר במחלה שהייתה מוכרת היטב גם בעולם העתיק ותועדה כבר לפני 2500 שנים והטיפול שהיה מקובל אז בגופרית נמצא בשימוש גם כיום (למרות שיש טובים ממנו).המילה סקביאס נובעת ,ככל הנראה, מהמילה הלטינית Scabere שמשמעה לגרד.הרומאים השתמשו במילה סקביאס לתיאור כל מחלת עור מגרדת . במאה ה-17 תיאר גיובני קוזימו בונומו (Giovanni Cosimo Bonomo)  את הקרצייה הגורמת למחלה בכך הפכה המחלה לראשונה אי-פעם שעבורה זוהה הגורם המחולל. שמה של הקרצייה נגזר מהמילים sarx שמשמעותה עור ומהמילה koptein שמשמעה לחתוך וביחד Sarcoptes scbeiei . בספרות הישנה יותר ניתן להיתקל במינוחים כמו "גירוד שבעת השנים" ואחרים.

מה גורם למחלה :

המחלה נגרמת ע"י קרצייה בשם  .Sarcoptes scabiei var hominis זוהי קרצייה קטנטנה שגודלה כבוגרת כ-0.3 מ"מ עבור הנקבה וכמחצית מזה עבור הזכר,מינים שונים של קרצייה זו קיימים בטבע. הסוג הומיניס גדל ומתרבה רק בבני אדם. סוג אחר של קרצית הסקביאס (סקביאס קאניס mange– סקביאס כלבים) הקיימת בחיות בית שונות יכולה אף היא לדבק בני אדם בצורה לא שכיחה (לרוב אין מעבר מחיות לבני אדם), אך יש לזכור אפשרות זו במקרים בהם יש חשיפה לבעלי חיים בהם יש נשירת שיער (בבע"ח יכולה קרציית הסקביאס לגרום לנשירת שיער משמעותית עד

להמשך הכתבהעור בתינוקות בתקופת שלאחר הלידה – פריחות וכתמים

עור בתינוקות בתקופת שלאחר הלידה – פריחות וכתמים  :

בימים ובשבועות הראשונים שלאחר הלידה ניתן למצוא על פני העור של הרך הנולד מגוון גדול של סימנים כאלו ואחרים. הורים רבים
מגיעים לרופא עקב חששם מפני סימנים אילו במחשבה שמדובר במחלה כלשהי המתייצגת ע"י  הסימנים העוריים. בפרק זה נסקור את הממצאים העוריים השכיחים אותם ניתן לזהות על-פני עורם של הילדים,את משמעותם של סימנים אילו ומהו הטיפול הנדרש במידה ויש צורך בכזה.
(הערה : בפרק זה לא ידונו סימנים עוריים הנגרמים ע"י מחלות זיהומיות. לחלק מהממצאים העוריים אין שמות בעברית ולכן מובאים השמות בלעז)

Vernix caseosa

עורו של התינוק הבשל ביציאה מהרחם מכוסה בחומר אפרפר-שומני דמוי "גבינה" המכיל כמויות גדולות של חלב וקרטין ושומר על עורו של התינוק בזמן שהייתו במי השפיר ברחם. החומר מכונה בלטינית על שם מראהו "הגבינתי" Vernix caseosa וככל שהילד שהה ברחם יותר זמן הופך חומר זה לסמיך יותר .
אנשים רבים מתייחסים לחומר הזה כאל מעין משחה המסוגלת "להצעיר" את העור מחד ומאידך, הורים רבים נחרדים לגלותו על גוף הילד ("איזה מין בי"ח זה – הם לא יכולים לנקות את הילד כמו שצריך ?") לעיתים אפילו צבוע מעט בכל מיני צבעים מההפרשות שהיו במהלך הלידה. אז לכל המודאגים – זה אינו לכלוך וזה לא מסוכן והחומר יורד לאחר מספר אמבטיות ולא להתרגש.

קילוף של העור :

עורם של התינוקות הבוקעים לאויר העולם אינו תמיד "עור של תינוק" במיוחד של אילו ששהו זמן ממושך יחסית ברחם (בוגרי 42 שבועות מלאים למשל). בכל מקרה ברוב התינוקות חל קילוף של העור והעור המחליף אותו הוא באמת "רך כמו של תינוק" התהליך אורך 2-3 שבועות והוא "מרשים" מעט יותר בתינוקות ששהו זמן ממושך יותר ברחם .ההתקלפות היא, כאמור, חסרת כל משמעות רפואית.

Milia :

מדובר במעין בליטות קטנות בעור שקוטרן 1-2 מ"

להמשך הכתבהעור- פריחות וכתמים בילודים

עור בתינוקות בתקופת שלאחר הלידה – פריחות וכתמים  :

בימים ובשבועות הראשונים שלאחר הלידה ניתן למצוא על פני העור של הרך הנולד מגוון גדול של סימנים כאלו ואחרים. הורים רבים מגיעים לרופא עקב חששם מפני סימנים אילו במחשבה שמדובר במחלה כלשהי המתייצגת ע"י  הסימנים העוריים. בפרק זה נסקור את הממצאים העוריים השכיחים אותם ניתן לזהות על-פני עורם של הילדים,את משמעותם של סימנים אילו ומהו הטיפול הנדרש במידה ויש צורך בכזה.
(הערה : בפרק זה לא ידונו סימנים עוריים הנגרמים ע"י מחלות זיהומיות. לחלק מהממצאים העוריים אין שמות בעברית ולכן מובאים השמות בלעז)

Vernix caseosa

עורו של התינוק הבשל ביציאה מהרחם מכוסה בחומר אפרפר-שומני דמוי "גבינה" המכיל כמויות גדולות של חלב וקרטין שתפקידו להגן על עורו של התינוק בזמן שהייתו במי השפיר ברחם. החומר מכונה בלטינית על שם מראהו "הגבינתי" Vernix caseosa וככל שהילד שהה ברחם יותר זמן הופך חומר זה לסמיך יותר .
אנשים רבים מתייחסים לחומר הזה כאל מעין משחה בעלת תכונות פלא המסוגלת "להצעיר" את העור מחד ומאידך, הורים רבים נחרדים לגלותו על גוף הילד ("איזה מין בי"ח זה – הם לא יכולים לנקות את הילד כמו שצריך ?").לעיתים אפילו צבוע החומר בכל מיני צבעים מההפרשות שהיו במהלך הלידה. אז לכל המודאגים – זה אינו לכלוך וזה לא מסוכן והחומר יורד לאחר מספר אמבטיות ולא להתרגש.

קילוף של העור :

עורם של התינוקות הבוקעים לאויר העולם אינו תמיד "עור של תינוק" במיוחד של אילו ששהו זמן ממושך יחסית ברחם (בוגרי 42 שבועות מלאים למשל). בכל מקרה ברוב התינוקות חל קילוף של העור והעור המחליף אותו הוא באמת "רך כמו של תינוק". התהליך אורך 2-3 שבועות והוא "מרשים" מעט יותר בתינוקות ששהו זמן ממושך יותר ברחם .ההתקלפות היא, כאמור, חסרת כל משמעות רפואית.

להמשך הכתבהעצירות

 

עצירות :

 

הורים רבים משליכים על מצב בריאות ילדיהם כפונקציה של מתן צואה. יציאות רגילות ובזמן מפוענחות כסימן לבריאות טובה בעוד ששינוי מההרגלים היומיים מפוענח מידית כשינוי במצב בריאותו של הילד. לעיתים קרובות מוצא עצמו רופא הילדים מנהל שיחה ערה המכילה תיאורים פלסטיים שונים אודות צורתן צבען ומרקמן של יציאות הילד שממולו. 3% מהפניות לרופא הילדים יסובו על נושא שינויים בהרגלי היציאה (או מה שמכונה ביידיש טוכעס –גישפט). עצירות מהווה בעיה קשה בילדים ובני נוער רבים. הסיבות לתופעה הן משלב של הרגלים,תזונה ופזיולוגיה ולעיתים קרובות  הטיפול הניתן אינו פותר לחלוטין את הבעיה . בנוסף לעצירות כרונית, עצירות כתופעה חולפת הינה תופעה נפוצה מאוד ( בעיה "קשה" תרתי משמע) הדורשת לעיתים קרובות פניה לרופא הילדים עקב חששם של ההורים שמחלה כלשהיא מסתתרת מאחורי העצירות וכן עקב הרצון העז לסיים עם המצב. בפרק זה ננסה לעמוד על הסיבות לתופעה ועל ההתערבויות האפשריות לצורך הקלה (ו"ריכוך") על המצב.

 

איך מוגדרת עצירות ?

להמשך הכתבהעצירת נשימה בילדים

עצירת נשימה בילדים :

 

עצירת נשימה בילדים גורמת ללחץ אצל הורים רבים. בחלק מהמקרים אירוע זה עלול אף לגרום לעילפון הן אצל הילד (והן אצל ההורים....) . פרק זה יעסוק בתופעה מסקרנת זו במשמעותה ובדרך להתמודד עימה.

 

מה זה עצירת נשימה בילדים ?

 

התופעה באופן כללי היא בלתי רצונית ולא נשלטת ע"י הילד. היא מתבטאת בבכי שמביא להפסקת נשימה ("הילד "נתקע" באמצע הבכי-כפי שתאר זאת אחד החולים).  באפן אבסורדי  הבעיה חלה בזמן הוצאת האויר ולא הכנסתו כך

להמשך הכתבהעקמת-סקוליוזיס


עקמת - סקוליוזיס

לקראת המאמר לחץ כאן

להמשך הכתבהפגם במחיצה הבין חדרית - VSD

פגם במחיצה הבין-חדרית (VSD) :

 

המום האנטומי הלבבי הנפוץ ביותר הינו ה-VSD (Ventricular Septal Defect) . מום זה מהווה כרבע מסך-כל מומי הלב המולדים. בפרק זה נסביר את מהות הבעיה את משמעותה ואת הטיפול.

 

הקדמה :

 

סגירת המחיצה המבדילה בין חלל החדר הימני וחלל החדר השמאלי הינה תהליך מורכב המשלב מספר רקמות הגדלות מאיזורים שונים לצורך השלמתו. כפי שנכון עבור כ

להמשך הכתבהפגם במחיצה הבין עלייתית ASD:

פגם במחיצה הבין עלייתית   ASD:

Atrial septal defect

 

הקדמה :

 

פרק זה יעסוק במומים במחיצה שבין העליות . סוג זה של מומים שכיח פחות מהפגמים במחיצה שבין החדרים ולרוב השפעתו על הלב קלה יותר מחד אך הוא מעט קשה יותר לזיהוי מאידך. הפרק יעסוק בהתפתחות העליות בסוגי הפגמים השונים המוכרים בהשפעתם על הלב ובטיפול האפשרי במצב בטכנולוגיות החדישות הקיימות כיום.   

להמשך הכתבהפיטיריאזיס ורסיקולור pityriasis versicolor

פיטיריאזיס (טיניה) ורסיקולור pityriasis (tinea) versicolor :

 

פיטיריאזיס ורסיקולור היא זיהום עורי שטחי הנגרם עקב משפחת שמרים בעלת השם האקזוטי Malassezia .(שנודע בעבר בשם פיטירוספורום) מספר זנים של שמר זה בודדו מהחולים,הנפוץ יותר מכונה M. globosa. אבל קיימים עוד אחרים המסוגלים להביא לנגע. שמר זה נמצא לאחרונה כמעורב במספר סוגים של בעיות עור כגון אטופיק דרמטיטיס וסבוראיק דרמטיטיס וקשקשת,במצב בו אנו עוסקים הוא האשם הבלעדי.המחלה לא יוצרת דלקת עורית והפניה לרופא היא מסיבות אסטטיות ולא עקב בעיה רפואית מיוחדת.

 

אפידמיולוגיה :

להמשך הכתבהפיטיריאזיס רוזאה PITYRIASIS ROSEA :

פיטיריאזיס רוזאה PITYRIASIS ROSEA :

 

הגדרה :

פיטיריאזיס רוזאה הינה מחלה המתבטאת בפריחה מגרדת המופיעה באיזורים שונים בגוף. את הפריחה מקדים נגע בודד גדול בעל מאפיינים הזהים לתפרחת. מישכה של המחלה עד כ-12 שבועות והיא חולפת מעצמה ללא טיפול.

 

היסטוריה :

המחלה תוארה לראשונה ע"י Camille melchior gibert<

להמשך הכתבהפליטות בתינוקות

פליטות בתינוקות

 

תינוקות רבים פולטים מזון בשנה הראשונה לחייהם.  התופעה מטרידה הורים רבים הבטוחים ש"כלום לא נשאר בבטן" ומעבר לחוסר היכולת לצאת מהבית עם בגדים נטולי כתמים, מביאה את ההורים לתהות האם יש משהו "לא בסדר" או "לא תקין" אצל בנם או ביתם. בפרק זה  ננסה להבין למה תינוקות (אך לא רק הם) פולטים, מתי זה בסדר ומתי לא ואיך לטפל .כמו כן ננסה לענות על השאלה הנצחית "מתי כבר זה יעבור ".

 

פליטות – מה זה בכלל ?

 

על מנת להבין על מה אנחנו מדברים נתאר בקצרה כיצד עובדת מערכת

להמשך הכתבהפרוו וירוס (המחלה החמישית) parvo-virus

פרוו וירוס (המחלה החמישית) parvo-virus :

 

זיהום בפרוו-וירוס יכול להביא למגוון של צורות תחלואה. המפורסמת שבהן מכונה "המחלה החמישית" (fifth disease) אך מגוון מרשים של מחלות נוספות יכול להגרם ע"י וירוס זה החל מהחיים העובריים ברחם עבור בילדות וכלה בבגרות. בפרק זה נסקור את הידוע אודות הוירוס המחלות להן הוא גורם והדרך לזהותו. טיפול כפי שניתן להבין – עדיין לא קיים.

 

הוירוס :

 

להמשך הכתבהפריחת חיתול

תפרחת חיתול

 

תפרחת חיתול היא סיבה נפוצה לפניה לרופא ילדים. הורים רבים נלחמים עד חורמה באותה אדמומיות מציקה המופיעה למרות משחות רבות ומגוונות הנמשחות על ישבנו של התינוק או התינוקת. פרק זה ידון בסיבות לתופעה מרגיזה זו  וכמובן ינסה לתת פתרונות טובים להמנעות ממנה ולטיפול בה כשהיא מתרחשת.

 

מה זו תפרחת חיתול ?

 

תפרחת חיתולים היא למעשה אלרגיה למגע המופיע בעור באיזורים התחומים ע"י החיתול. הפריחה נראית לרוב כמשטח אדום לעיתים בעל קשקש עורי. לעיתים יש גם התכייבויות (היווצרות כיבים) או מעין נקודות אדומות על רקע העור. הפריחה נוטה להתמקם באיזור הקפלים במפ

להמשך הכתבהפרכוסי חום

פרכוסי חום

 

פרכוסים ולא משנה מה הרקע להם הינם אירוע מפחיד. מבין כל הפרכוסים – פרכוסי חום הם הסיבה הנפוצה ביותר לפרכוסים בגיל הילדות.  הפחד מפני פרכוס בזמן מחלת חום גורם להורים רבים אי-שקט ולחץ בכל מחלת חום ולעיתים הפחד מפני פרכוס והפעולות הננקטות בעטיו עלולות לסכן את שלום הילד. למרות שמם פרכוסי חום אינם נגרמים מחום ככל הנראה ובפרק זה נעמוד על מהות פרכוסי החום ועל פרטים נוספים הכרוכים במצב זה,בתקווה שהפחד שנקשר עם השנים למצב זה יופג במעט.

 

פרכוסי חום –הגדרה :

 

להמשך הכתבהצהבת של הילוד

צהבת של הילוד

 

תינוקות רבים ( עד 65% ) מפתחים גוון צהבהב בעור ובלחמיות העיניים בתקופה שלאחר היוולדם. תופעה זו מוכרת עוד מזמנים קדומים וכיום כבעבר הורים רבים מתחבטים בשאלות "למה הילד צהוב" , "האם זה מסוכן" , מתי הצהבת תעבור" ובמקרים של בנים – "האם תמנע הצהבת את בצוע הברית במועד".

פרק זה ינסה לפשט את נושא חשוב זה,שאודותיו נכתבו תלי תילים של מחקרים , ולתת בידי הורים את היכולת להבין חלק מהעומד מאחרי תהליכי המחשבה הרפואיים להם נדרש הרופא בהתמודדות מול תינוק שצבעו צהוב.

 

מאיפה מגיע הצבע הצהוב ?

 

להמשך הכתבהצליעה בילדים

צליעה בילדים

 

הערה : כאבי גדילה אינם גורמים לצליעה

 

הקדמה :

 

צליעה אינה תופעה נדירה בילדים . מבחינתי ילד צולע מהווה תמיד "חדשות רעות" אומנם ברוב המקרים מקור הבעיה נמצא כבר בביקור הראשוני אצל הרופא ורוב הילדים עוברים את האירוע ללא בעיות מיוחדות וללא סיבוכים עתידיים אבל פוטנציאלית קיימים מספר מצבים הגורמים לצליעה עבורם זיהוי זריז וטיפול מידי מונעים נזקים בלתי הפכים בהמשך הדרך. בפרק זה נסקור את נושא הצליעה בילדים ואת הקטגוריות השכיחות בהקשר לנושא.

 

להמשך הכתבהצליעה חולפת - Transient synovitis

דלקת חולפת של מפרק הירך (צליעה חולפת) - Transient synovitis

 

הקדמה :

 

אחת הסיבות השכיחות יותר לצליעה בילדים מכונה דלקת חולפת של מפרק הירך. למעשה מדובר במצב הנגרם על רקע לא ברור החולף מבלי להשאיר נזק. הבעיה היא להבדילו ממצבים אחרים המביאים לצליעה ועלולים להיות מסכני חיים או כאלו היכולים להביא לפגיעה משמעותית בתפקוד מפרק הירך.

 

שכיחות :

 

להמשך הכתבהקדחת ים תיכונית - FMF

קדחת ים תיכונית – familial Mediterranean fever  (FMF) :

 

FMF הינה מחלה שכיחה מאוד בארץ ככל הנראה עוד מתקופת התנ"ך. למרות זאת היא זוהתה כמחלה רק באמצע שנות הארבעים של המאה שעברה. השכיחות הגבוהה של המחלה ביהודים ממוצא ספרדי זוהתה בשנות ה-50 של המאה-ה-20. הריכוז של תפוצות מארצות מזרח-תיכוניות רבות בארץ ישראל אפשרה לרופאים בארץ היכרות מעמיקה עם המחלה שלא הייתה ידועה קודם לכן במערב. מחקר רב נעשה על המחלה בישראל והיא זוכה (ובצדק) למודעות גבוהה עקב השכיחות הגבוהה של המקרים בארץ. שכיחות המחלה במדינות אחרות תלויה בהרכב הגנטי של האוכלוסיה וברוב המדינות המערביות מדובר בשכיחות קטנה מאוד ביחס לארצות הסובבות את הים התיכון בהן יש נטייה גנטית למחלה. ההתקדמות הגדולה בהבנת הבסיס הגנטי המולקולרי והקליני של המחלה מאפשר היום יכולת אבחון משופרת,שיפור בטיפול ומניעת תופעות לוואי הנובעות מחוסר טיפול. בפרק הנוכחי נסקור את הבסיס למחלה את התופעות להן היא גורמת ואת הטיפול בה.

להמשך הכתבהקרופ

קרופ

הגדרות :

מחלה וירלית חריפה של איזור מיתרי הקול המתאפיינת בהיצרות דרכי נשימה באיזור התת-גלוטי (subglitic), סטרידור נשימתי,צרידות וקושי נשימתי בדרגות משתנות.

 

אפידמיולוגיה :

הארעות : כשלושה אחוז מהילדים בגיל שנה עד שנתיים

גיל הופעת המחלה :

להמשך הכתבהקרטוזיס פילאריס keratosis pilaris

קרטוזיס  פילאריס keratosis pilaris :

 

הקדמה :

 

קרטוזיס פילריס הינה תופעה עורית נפוצה. כ"כ נפוצה שלמרות שאף אחד לא מכיר את השם המזעזע הזה , כחצי מהמבוגרים ועד 80% מהמתבגרים סובלים ממנה. בפרק זה נדון בתופעה בגורמים ובטיפולים וכמובן שננסה להסביר מאיפה השם.

 

איך זה נראה

להמשך הכתבהקריפטוספורידיום – Cryptosporidium

קריפטוספורידיום – Cryptosporidium :

 

קריפטוספורידיום הינו פרזיט נפוץ הגורם לשלשול. הפרזיט מוכר אומנם מאז תחילת המאה ה-20 אך רק ב-30 שנה האחרונות הוכר בתפקידו החשוב כמזהם אנושי .הקריפטוספורידיום זוהה ברחבי כל העולם כולל ארצנו הקטנטונת . בפרק זה נדון בפרזיט,בתחלואה לה הוא גורם ובדרכים להימנע ממנה ולהתמודד עמה.

 

היסטוריה :

 

הראשון לתאר את הפרזיט היה ככל הנראה חוקר בשם Tyzzer שפרסם את הימצאו בדגימת קיבה של עכברים בשנת 1907. לאחר מכן במשך שנים רבות נחשב הקריפטוספורידיום למזהם נדיר הקיים ב

להמשך הכתבהרוטה וירוס - ROTA VIRUS

רוטה וירוס – rota virus :

 

רוטה וירוס הינו הסיבה המובילה לשלשולים בילדים קטנים מתחת לגיל חמש. במדינות עולם שלישי מדובר בגורם זיהומי האחראי על מקרי מוות רבים עקב חוסר הנגישות לשירותי רפואה מתקדמים,היכולים לטפל במקרים של התייבשות ע"י מתן נוזלים דרך הוריד. בעולם המערבי מדובר בגורם זיהומי המביא לעלויות כספיות נכרות וסבל לילדים החולים. בפרק שלפנינו נסקור את הידוע אודות וירוס זה והשיטות להתמודד עימו ובעתיד אולי אף להתחסן כנגדו.

 

היסטוריה:

 

להמשך הכתבהריטלין ותרופות נוספות לטיפול בהפרעת ריכוז וקשב

נכתב ע"י ד"ר יוסי רימר וד"ר אבי שפירא  בן 50

בוגר ביה"ס לרפואה באוניברסיטת תל-אביב

ומומחה בפסכיאטריה של הילד והמתבגר

כיום מנהל מכון פרטי לאבחון וטיפול הפרעות רגשיות בילדים ונוער

מנהל פורום ADHD  באתר האינטרנט WWW.ADHD.CO.IL

טלפון במרפאה: 046290387

 

ריטלין ותרופות נוספות לטיפול בהפ

להמשך הכתבהרפלוקס שלפוחיתי שופכני

דף מידע להורים
מאת:
דר. שראל הלחמי – אורולוג ילדים ואורולוג מומחה, מרכז רפואי רמב"ם חיפה
טל 050-206-1963
shalachmi@hotmail.com

תוכן:
1. מבוא קצר על מבנה ופעילות מערכת השתן
2. מהו רפלוקס וכיצד הוא נגרם
3. כמה שכיח רפלוקס בילדים
4. מה הסימנים שלילדכם יש רפלוקס
5. כיצד מאבחנים רפלוקס
6. מה הנזקים שרפלוקס עשוי לגרום
7. כיצד ניתן לטפל ברפלוקס ומהן תוצאות הטיפול

1. מבנה ופעילות מערכת השתן
מערכת השתן בנויה מהכליות,אלו מסננות את הדם מרעלים ואת הפסולת בצורת נוזל (השתן) ומפרישות אותו למערכת איסוף הנמצאת בתוך הכליה ,מערכת האיסוף הכלייתית נפגשת כולה ביציאה מהכליה במקום המכונה "אגן הכיליה" וממנו זורם השתן לכיס השתן על ידי צינורות עדינים הנקראים שופכנים. כיס השתן מסוגל גם לאגור את השתן וגם לרוקן אותו דרך צינור השופכה אל מחוץ לגוף.
השופכנים מתחברים לכיס השתן באופן הדומה לשסתום חד כיווני המאפשר זרימה של שתן בכיוון אחד בלבד, מהכליות לכיס. וכך בזמן אגירת שתן או בזמן השתנה אין חזרה של שתן מהכיס לשופכן ולכליה.

2. מהו רפלוקס ומדוע הוא נגרם
כאשר השסתום בין השופכן לשלפוחית לא נוצר כראוי הוא מאפשר זרימת שתן גם בכיוון ההפוך מכיס השתן אל השופכן ולכליה. זרימת השתן כלפי מעלה נקראת רפלוקס.

3. כמה שכיח רפלוקס בילדים
השכיחות בכלל הילדים הנה 2%, השכיחות בילדים עם זיהום בדרכי השתן גבוהה יותר ומגיעה עד 80%. רפלוקס שכיח יותר בבנות פי 2 מבבנים.

4. מהם הסימנים של רפלוקס
נשים רבות עוברות כיום בדיקת אולטרסאונד בזמן ההריון אשר מאפשרת לסקור היטב את דרכי השתן של העובר. במידה וקיימת הרחבה של המערכת המאספת של השתן בכליה ושל השופכן,כלומר היכן-שהוא בכליה או בניקוז שלה נראה שיש גודש בנוזל הגורם להרחבה, אחת הסיבו

להמשך הכתבהשיגרת החיסונים בישראל

שיגרת החיסונים בישראל :

 

החיסון :     הפטיטיס B     המופילוס B     אסכרה,שעלת,צפדת    פוליו     חצבת,חזרת,אדמת     הפטיטיס A

להמשך הכתבהשעלת


שעלת
הפרק נכתב ע"י ד"ר יוסי רימר וד"ר יצחק סרוגו
לאחרונה עלתה מחלת השעלת לכותרות עקב ריבוי המקרים שזוהה. בפרק זה נסביר מהיא מחלת השעלת וכן נעמוד על הצורך בחיסון ועל הקושי הרב שבזיהויה .
הקדמה:
מחלת השעלת היא מחלה זיהומית של דרכי הנשימה הנגרמת ע"י החיידק Bordetella Pertussis (ב"פ) ברוב המקרים ובמיעוטם ע"י החיידק Bordetella ParaPertussis. המחלה פוגעת בכל שכבות הגיל ולמרות זאת מזוהה השעלת כמחלת השכיחה בגיל הילדות.
מאז הופעתו של החיסון כנגד שעלת בתחילת שנות הארבעים של המאה ה-20 ירדה שכיחות המחלה, והתיצגותה הקלינית (הצורה בה היא מופיעה כפי שזה נראה לרופא) הפכה לפחות סוערת וקשה יותר לאבחון. גורמים אלו וכן הקושי באבחון המעבדתי של השעלת חוברים  יחדיו ומקשים על אבחון המחלה. למרות שהשעלת שינתה את פניה היא עדיין שכיחה ביותר בארץ וברחבי העולם כולו.
מטרתו של פרק זה הנה להגביר את המודעות למחלת השעלת הן בילדים והן במבוגרים, לסקור את שיטות האבחנה המעבדתיות  הנמצאות בשימוש  היום וכן את הטיפול הרפואי המקובל כיום.
היסטוריה:
השעלת מתוארת בספרות  הרפואית החל מאמצע המאה ה-17 , האפידמיולוג Guillaume de Baillou היה הראשון לתאר את המחלה בפרטים [ ]. השימוש בשם Pertussis נטבע בשנת 1669 על ידי Sydenham ומשמעו "שיעול אלים". מחולל המחלה  ( Bordetella Pertussis) בודד רק בשנת 1906 ע"יGengou  &] Bordet [. כ-30 שנה מאוחר יותר בודד מין נוסף בשם Bordetella ParaPertussis ונתגלה כאחראי  על כחמישה אחוזים של מחלת השעלת. חיסון המוני הוחל בארצות-הברית רק ב-1947 לאחר שפותחה שיטת סטנדרטיזציה יעילה לעוצמת החיסון [ ].
אפידמיולוגיה:
בני-אדם הם אמצעי ההעברה היחידי של שעלת, כשהעברת החיידק מבוצעת בזמן שיעול בצורת חשיפה לתרסיס טיפתי גדול שמקורו במערכת הנשימה. נשאות כרונית של מחולל המחלה אינה מתוארת (כלומר מי שחולה מדביק ומי שמבריא אינו מסוגל יותר להדביק)  .החיידק רגיש לתנאים סביבתיים לא נאותים ואינו שורד בסביבה לא נאותה עבורו אך מתוארת הדבקה כתוצאה ממגע עם חפצים זמן קצר לאחר שנחשפו להפרשות ממערכת הנשימה של פרט חולה. מסיבות לא ברורות שכיחות ההדבקה גבוהה יו

להמשך הכתבהשפעת

שפעת וחיסונים לשפעת

 

בפרק זה נתאר את נגיף השפעת ואת המחלה ,נסקור מהם הטיפולים האפשריים למניעה ולזמן תחלואה ונעמוד על טיבו של החיסון לשפעת.

 

וירוס השפעת – רוצח המונים שקט.

 

וירוס השפעת תוקף כל שנה בחודשי החורף ברחבי העולם. בארה"ב לבדה מראה הסטטיסטיקה על ממוצע של 36.000 מקרי מוות שנתיים כתוצאה מתחלואה בשפעת. כל שכבות הגיל חשופות להדבקה אך היא מתרחשת בתדירות הגדולה ביותר בילדים. פאנדמיות (מגיפות כלל עולמיות) מתרחשות אף הן ואחת כזו שהתרחשה בתחילת המאה ה-20,לאחר מלחמת העולם הראשונה נחשבת למגיפה הקטלנית ביותר מא

להמשך הכתבהשפעת העופות

שפעת העופות

 

הקדמה :

 

כמעט כל שנה עולה לכותרות מגיפה מסוג זה או אחר המאיימת על שלומו של המין האנושי. מגיפות מסוגים שונים אינן חזיון נדיר ומאז שחר ההיסטוריה הכתובה קיימות עדויות למגיפות שזרעו הרס ופורענות בקרב המין האנושי. בניגוד לזמנים ההיסטוריים, כיום בעידן המודרני, בו אדם יכול להקיף את העולם בטיסה ביממה או שתיים,הסיכוי להתפשטותן של מגיפות גדול יותר .מערכות הבקרה העוקבות אחר התפשטותן של המגיפות השונות כיום,הן בין-יבשתיות וגורמים רבים ממדינות ויבשות שונות פועלים יחדיו למעקב וסיכול המגיפות והמודעות גדולה יותר מבעבר.

הכוכב התורן בשמי המגיפות העולמיות השנה היא שפעת העופות. במאמר זה ננסה להבין בדיוק במה מדובר למה הפחד ומהי הסכנה האפשרית וכיצד (אם בכלל) ניתן לטפל במגיפה זו (במקרה ואכן תתרחש).

 

<

להמשך הכתבהתולעים

תולעים :

 

זיהום בתולעי מעיים היא אחת התלונות הנפוצות ביותר בעיקר בגילאי הגן ועד גיל  10. יש הורים המקבלים את התופעה בזעזוע עמוק ויש המתייחסים אליה בשוויון נפש.כך או כך בהמשך עמוד זה יובהר נושא התולעים ודרכי ההתמודדות בהן. המסר העקרי הינו שהדבקות בתולעים הינה קלה ולא מרמזת על רמת הנקיון בבית – זה קורה גם בסביון וגם במדינות עולם שלישי. כדאי להבין במה מדובר לטפל ולשכוח עד הפעם הבאה.

 

הקדמה :

 

הזיהום בתולעי מעי נפוץ ברחבי כל העולם ובעיקר במדינות לא מפותחות בעלות רמת סניטציה נמוכ

להמשך הכתבהתזונת תינוקות - השנתיים הראשונות

תזונת תינוקות - השנתיים הראשונות

בעודי עומל על כתיבת פרק זה מצאתי את המקור הבא העוסק בסוגיות שונות בנושא תזונת תינוקות 
וכיוון שמדובר בגירסה הרשמית של משרד הבריאות הכתובה היטב ומבוססת על הספרות העדכנית
אני שמח לספק בינתיים את הלינק הזה. בעתיד יוסף חומר נוסף המפרק מעט יותר אודות מזונות
זמני הוספתם וערכם הקלורי. עד אז לחצו כאן לשיגור למאמר.
להמשך הכתבהתלסמיה מסוג בטה - beta thalassemia

תלסמיה מסוג בטא  - beta thalassemia

 

תלסמיה היא אחת מהסיבות הנפוצות יותר לאנמיה ברחבי העולם. מדובר במצב הנגרם עקב מוטציה הפוגעת באחד או יותר מהגנים האחראיים על יצור שרשראות ההמוגלובין. בפרק זה נדון בתהליכים הגנטיים והמולקולריים המתרחשים במהלך יצור ההמוגלובין באנשים הסובלים מבטא-תלסמיה, נגדיר את ההבדל בין מחלה חלקית ומחלה מלאה ונדון בהשפעתו של המצב על המערכות השונות בגוף. כמו-כן נטפל באפשרויות הטיפול והמניעה הקיימות כיום.

הערה:  בטרם קראת פרק זה מומלץ לקרוא את הפרק העוסק בהמוגלובין וכדוריות דם אדומות.

 

היסטוריה :

 

להמשך הכתבהתסמונת גיליאן-ברה

תסמונת גיליאן ברה Guillain-Barre syndrome

 

הקדמה :

 

תסמונת ע"ש גיליאם ברה (Guillain-Barre syndrome) או כפי שתכונה בהמשך הפרק GBS הינה תגובה דלקתית אוטו-אימונית שבה תוקפת מערכת החיסון חלקים ממערכת העצבים ומביאה לשורה של תסמינים הכוללים הפרעות תנועתיות ותחושתיות. בפרק הנוכחי נסקור את הידוע אודות מצב זה הגורמים לו , התנהגות המחלה והטיפולים האפשריים.

 

היסטוריה :

להמשך הכתבהתסמונת האיקס השביר - Fragile X syndrome

תסמונת ה-X השביר Fragile X syndrome :

 

תסמונת ה-X השביר הינה הסיבה השכיחה ביותר לפיגור שכלי המועבר בתורשה והסיבה השנייה בשכיחותה לפיגור באוכלוסיה (אחרי טריזומיה 21 – תסמונת ע"ש דאון) . מצב זה מתרחש בכל הגזעים האנושיים בכל העדות ובכל השכבות הסוציו-אקונומיות . בפרק זה נסקור את הידוע אודות תסמונת זו, הגנטיקה שלה, הסימנים הניתנים לזיהוי והבדיקות הקיימות לזיהוי מוקדם של מצב זה.

 

היסטוריה :

 

להמשך הכתבהתסמונת מוות בעריסה

תסמונת מוות בעריסה :

 

תסמונת מוות בעריסה או כפי שהיא מוגדרת באנגלית sudden infant death syndrome או בר"ת SIDS היא אחד הנעלמים הגדולים ברפואה.השם הנ"ל נטבע בשנת 1969 אך התסמונת מוכרת לאורך כל ההיסטוריה המתועדת. למרות שנים של מחקר עדיין רב הנסתר על הנגלה לגבי מצב זה וגם כיום למרות פריצות הדרך שנעשו במניעת האירעות של מוות בעריסה עדיין אין ביכולתה של הרפואה כיום למנוע לחלוטין את המקרים הללו. בפרק זה נסקור את הידוע על הסיבות לתסמונת ואת הדרך לנסות ולהמנע ממנה.

 

מה ההגדרה של מוות בעריסה- SIDS

להמשך הכתבהתרומת דם טבורי

תרומת דם טבורי  :

 

השתלת מח עצם היא אחד הטיפולים האפשריים למגוון מחלות חלקן ממאירות וחלקן לא. הטיפול עצמו אינו קל והצלחתו תלויה בין השאר במציאת תורם בעל תכונות גנטיות זהות או דומות ככל הניתן לחולה .  בחודש ינואר השנה דווח לראשונה בעיתונות הרפואית אודות השתלת מח עצם שבוצעה בילדה בת 3 שסבלה מלויקמיה (סרטן של כדוריות הדם הלבנות) . לאחר זיהוי מחלתה הילדה החלה בטיפולים כמותרפיים שברוב המקרים מביאים להחלמה מלאה אך למרבה הצער בילדה זו נמצאו לאחר מספר טיפולים תאים ממאירים במערכת העצבים המרכזית. במקרים מסוג זה של כשלון הטיפול הכמותרפי השתלת מח עצם היא אפשרות הבחירה. המיוחד בהשתלת מח העצם שבוצעה בילדה זו הוא תורם מח העצם. התורם הינו הילדה עצמה או יותר נכון מנת דם טבורי שהוקפאה ע"י הוריה מיד לאחר לידתה.  הבחירה בהשתלת דם טבורי נעשתה מאחר ולא נמצא לה תורם בעל זהות גנטית דומה מקרב בני משפחתה. הילדה עברה טיפול אגרסיבי שגרם להשמדת תאי מח העצם שלה והושתלו בה תאי דם שנאספו מחבל הטבור שלה עצמה מיד לאחר הלידה ושומרו בהקפאה. שנה לאחר מכן נשארה הילדה בריאה וללא סימני חזרה של המחלה . ההשתלה לא בוצעה כלאחר יד והחוקרים ווידאו טרם לכן שהמוטציה הגנטית שנמצאה בתאי הלוקמיה לא זוהתה בתאי השתל (למרות שנוכחותם של תאים ממאירים או קדם-ממאירים בעלי מוטציה דומה בריכוז נמוך במיוחד הינה עדיין אפשרית במקרים אילו).

 

להמשך הכתבה


מאמרים לרופאים


"לנשום או לא לנשום ...."

"לנשום או לא לנשום ...."

 

Foxa2 is required for transition to air breathing at birth
Huajing Wan, Yan Xu, Machiko Ikegami, Mildred T. Stahlman, Klaus H. Kaestner, Siew-Lan Ang, and Jeffrey A. Whitsett
Proc. Natl. Acad. Sci. USA, 10.1073/pnas.0404424101 Published online before print
September 27, 2004

 

חוקרים מבי"ח לילדים והמרכז הרפואי בסינסנטי זיהו מסטר-גן האחראי על ההפעלה והסינכרון של הפעילויות המולקולוריות הגורמות להבשלת הריאות ב

להמשך הכתבהWhen he going gets tough…

When he going gets tough…


Incidence of spinal cord lesions in patients with intractable constipation

Rachel Rosen, MD, MPH ,Carlo Buonomo, MD ,Rene Andrade, MD
Samuel Nurko, MD, MPH

September 2004 • Volume 145 • Number 3 p409

הקדמה :
רוב העצירויות בילדים הן על רקע פונקציונלי או אידיופתי ואינן דורשות בירור מיוחד. המלצות האיגוד האמריקאי - North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (NASPGHN) במקרה של עצירות קשה (שהוגדרה כפחות משתי פעולות מעיים בשבוע במשך 3 חודשים רצופים שאיננה מוטבת  תחת טיפול תרופתי, הן לבדיקה מקיפה יותר הכוללת גם הדמיה של עמוד-השידרה . המחברים בדקו תיקים של 88 מקרים מהסוג הזה בהם בוצע גם MRI של עמוד- השדרה. באף אחד מהמקרים לא היה מום אנאטומי ידוע כלשהוא .ילדים עם מחלת הירשפורנג לא נכללו במחקר.

תוצאות
:
מתוך 88 המקרים נמצאו 8 שהראו על בעיה ב-MRI של 9% מהילדים. ברוב הילדים נמצא tethered cord ו/או ליפומה פילרית. נמצאה גם טרטומה אחת ו-syrinx תורקלית אחת.  הבדיקה הנוירולוגית של הגפיים התחתונות היתה תקינה לחלוטין בכל הילדים הנ"ל. ברבע מהם היה אנקומפרזיס, לכ-40 אחוז אנוירזיס ,לשליש היה רפלקס קרמסטרי לקוי או טונוס אנאלי לקוי. בכל הילדים בוצע צ. גב רגיל שלא הראה על ממצאים מיוחדים. הגיל הממוצע של התחלת העצירות נע בין 1.5-2.5 שנים.

דיון
:
הקשר בין האנומליות בעמוה"ש ובין עצירות אינו ברור . יתכן ומדובר בבעית עצבוב ואגאלית או אחרת או בעית תחושה באיזור הרקטלי המונעת את הרגשת המלאות.
מענין לציין שלאף ילד לא היו סימנים המכוונים לדיסרפיזם ספינלי. כמו כן בדיקתם הנוירולוגית היתה תקינה בניגוד לצפוי במצבים אילו. כמו כן צילום רגיל לא מצא את הבעיה ממנה סבלו הילדים הנ"ל.
מכאן שבכל ילד עם עצירות חמורה שאינה מגיבה לטיפול רפואי,גם אם בדיקתו הנוירולוגית תקינה יש לבצע MRI של עמוד-השדרה. צילום רגיל אינו בדיקת הבחירה עקב כשלונו בזיהוי הבעיה.

הערה :
מאמר זה מזכיר לנו את האפשרות של עצירות קשה שאי

להמשך הכתבהאדנו וירוס – מחלה וירלית עם מאפיינים בקטריאליים :

אדנו וירוס – מחלה וירלית עם מאפיינים בקטריאליים :

 

CLINICAL PRESENTATION AND CHARACTERISTICS OF PHARYNGEAL ADENOVIRUS INFECTIONS.

Dominguez, Olga et al.

The Pediatric Infectious Disease Journal: Volume 24(8) August 2005 pp 733-734

 

אדנו-וירוס הוא אחד המזהמים הנפוצים בגיל הילדות. הוא גורם לזיהומים בדרכי הנשימה וכן לזיהומים במערכת העיכול. העברתו היא ע"י זיהום טיפתי וכן בדרך פקו

להמשך הכתבהאורטיקריה כרונית בילדים

אורטיקריה כרונית בילדים :

 

ד"ר מגרד לי !

 

High prevalence of autoimmune urticaria in children with chronic urticaria

Journal of Allergy and Clinical Immunology
October 2004 • Volume 114 • Number 4

להמשך הכתבהאירועי חום בגיל הרך והסיכוי לאסטמה

אירועי חום בגיל הרך והסיכוי לאסטמה.

 

Timing and intensity of early fevers and the development of allergies and asthma
Williams L K, Peterson EL, Pladevall M, Tunceli K, Ownby DR, Johnson CC

 

J Allergy Clin Immunol. 2005;116:102-108.

 

תיאורית ההיגיינה הפכה להיות מאוד אופנתית בשנים האחרונות ומאמרים רבים נכתבים בנושא מדי חודש. עקרי התיאוריה הם שחשיפה למזהמים בשלבי החיים הראשו

להמשך הכתבהאלצהיימר ולוקמיה

אלצהיימר ולוקמיה.

 

Weng et al., Activating Mutations of NOTCH1 in Human T Cell Acute Lymphoblastic Leukemia, Science 2004 306: 269-271

 

מבין הלוקמיות לוקמיה מסוג T-ALL אינה שכיחה יחסית ועד היום היו אחוזי הריפוי ע"י כימותרפיה סביב 75% כשהטיפול היה כרוך באי-נעימות וסבל רבים עקב תופעות הלוואי הקשות שלו.

מחקר פורץ דרך זה מצא מוטציה בודדת האחראית על התפתחותו של  סרטן זה. המוטציה בגן המכו

להמשך הכתבהאנטיביוטיקה לשקדים מוגדלים

 

 

 

טיפול אנטיביוטי בהגדלת שקדים המלווים דום נשימה חסימתי בשינה

 

Antimicrobial Therapy for Children With Adenotonsillar Hypertrophy and Obstructive Sleep Apnea: A Prospective Randomized Trial Comparing Azithromycin vs Placebo

Debra M. Don et al.

Otolaryngology - Head and Neck Surgery Volume 133, Issue 4, October 2005, 562-568

מחקרים רבים הדגימו את י

להמשך הכתבהאסטמה ואקמול

הקשר בין השימוש באקמול ואסטמה ומחלות ריאה כרוניות :

 

Am J Respir Crit Care Med. 2005;171:966-971

אצטאמינופן (אקמול) נחשב לתרופה בטוחה מאוד כאשר הוא ניתן במגבלות המינון הבטוח. למרות זאת פורסמו מספר מחקרים שהצביעו על תאחיזה בין אסטמה ובין תדירות השימוש באצטאמינופן.

קשר בין מקרי אסטמה חדשים ותדירות השימוש פורסמו במחקרים רבי היקף על נשים (http://www.respiratoryreviews.com/jun04/rr_jun04_asthmawomen.html) (http://ajrccm.atsjournals.org/cgi/content/full/169/7/836) או באוכלוסיה מעורבת (http://www.respiratoryreviews.com/jun00/rr_jun00_acetaasthma.html) .סיבה אפשרית

להמשך הכתבהאקנה- בפקיסטאן זה פשוט

International Journal of Dermatology

Volume 43: Issue 10  pp766-767

Naseema Kapadia, Abu Talib

 

אקנה עלולה להיות בעיה קשה עבור מתבגרים. יש לה השלכות חברתיות ואישיות רבות ולעיתים קרובות יש צורך בטיפולים תרופתיים. אומנם קיימים טיפולים מצויינים למצב זה כיום,אבל כידוע הם עלולים לגרום לתופעות לוואי שונות. השפעתו של טיפול טופיקלי באריתרומיצין לאקנה ידועה אף היא מזה תקופה ארוכה .הפעם בדקו שני החוקרים כיצד מגיבה אוכלוסיה של מתבגרים הסובלים מאקנה לטיפול תרופתי באזיתרומיצין.

להמשך הכתבהאתר התרופות המושלם

אתר התרופות הטוב מכולם :

 

http://redpoll.pharmacy.ualberta.ca/drugbank/

 

לעיתים יש צורך במידע עבור תרופה מסויימת לגבי אינטראקציות עם תרופות אחרות השפעות כאלו ואחרות תופעות לוואי או כל מידע אחר. עד היום היו מספר מאגרי מידע אך ברובם לא היה קיים כל החומר אודות התרופה ואפשרויות החיפוש היו מוגבלות. מהיום כל זה השתנה. אוניברסיטת אלברטה פתחה מאגר מידע "מושלם" המכיל פחות או יותר כל מה שידוע על החומר המבוקש. האתר ידידותי למדי ומכיל אפשרויות חיפשו מגוונות וקישורים למקורות לחולים ועוד. כלי חיוני לכל רופא.

להמשך הכתבהבכי ממושך

בכי ממושך ותפקודים קוגניטיבים :

Long term cognitive development in children with prolonged crying

M R Rao R A Brenner, E F Schisterman, T Vikand J L Mills

 

Archives of Disease in Childhood 2004;89:989-992

 

בכי ממושך ובלתי נשלט וללא גורם ברור המתחיל בשבועות הראשונים לחיים נזקף ברוב המקרים לחובתם של כאבי בטן קוליקיים (אלא אם נמצא גורם אורגני אחר ).

גורמים כגון עישון האם בזמן ההריון, תזונה אמהית, מצב סוציו-אקונומי ומשקל לידה נמוך שויכו לכ

להמשך הכתבהדלקות ריאה וצילומי חזה- קוקרן

דלקות ריאה וצילומי חזה :

Swingler GH, Zwarenstein M. Chest radiograph in acute respiratory infections in children. The Cochrane Database of Systematic Reviews 2005, Issue 3.

והפעם בחרו הבחורים הטובים של קוקרן לשחוט את הפרה הנקראת צילומי חזה. 

 

הטענה : שימוש נרחב נעשה בצ. חזה לצורך אישור או שלילת דלקות בדרכי הנשימה התחתונות.

השאלה : האם זה מועיל ?

הממצאים : רק מחקר רלבנטי אחד העוסק בנושא נמצא. במחקר נבדקו 522 ילדים בגיל חודשיים עד 5 שנים . הילדים חולקו ל-2 קבוצות כזו שצולמה ובקורת . חצי מהם הבריאו תוך שבוע  (אחוזים זהי

להמשך הכתבההוסיפו עוד קיסם ל-TORCH

הוסיפו עוד קיסם ל-TORCH

 

Congenital infections with human herpesvirus 6 (HHV6) and human herpesvirus 7 (HHV7)
The Journal of Pediatrics,
October 2004 • Volume 145 • Number 4
Caroline Breese Hall  et al.

 

הקדמה : וירוסי ההרפס מסוג 6 ו-7 נפוצים מאוד בגיל הילדות. HHV6 נחל

להמשך הכתבההפחתת כאב גרון

הפחתת כאב בזמן דלקת גרון :

 

Effectiveness of Oral Dexamethasone in the Treatment of Moderate to Severe Pharyngitis in Children
Robert P. Olympia; Hnin Khine; Jeffrey R. Avner
Arch Pediatr Adolesc Med. 2005;159:278-282.

 

כאב גרון בזמן דלקת גרון היא תופעה שכיחה ובעייתית כיוון שמגוון הטיפולים להקלת כאב גרון הינו דל ולרוב לא יעיל או שיעילותו פגה לאחר זמן קצר. במאמר שלפנינו בדקו החוקרים האם מנה בודדת של דקסמטזון בבליעה יכולה להקל על כאבי גרון.

להמשך הכתבההשתלת תימוס בסינדרום ע"ש די-גורגי

השתלת תימוס בסינדרום ע"ש די-גורגי

 

Postnatal thymus transplantation with immunosuppression as treatment for DiGeorge syndrome

15 October 2004, Vol. 104, No. 8, pp. 2574-2581.

M. Louise Markert, Marilyn J. Alexieff, Jie Li, Marcella Sarzotti, Daniel A. Ozaki, Blythe H. Devlin, Debra A. Sedlak, Gregory D. Sempowski, Laura P. Hale, Henry E. Rice, Samuel M. Mahaffey and Michael A. Skinner

 

להמשך הכתבהוסקוליטיס בילדים

שיטות קלסיפיקציה חדשות לוסקוליטיס בילדים :

שיטות קלסיפיקציה חדשות לוסקוליטיס בילדים :

 

A new international classification of childhood vasculitis.

Pediatric nephrology:2006 vol 21:9 pg:1219 -22

 

Michael J. Dillon . Seza Ozen

 

הגדרת מחלות וסקוליטיות בילדים נבעה לרוב מההגדרות של מחלות אילו במבוגרים. כמובן שיש הבדל ניכר בין המחלות בילדים ובמבוגרים , מה גם שאין תמימות דעים לגבי צורת הקלסיפיקציה במבוגרים. לפיכך התכנס

להמשך הכתבהזיהומים ושמן חמניות

זיהומים ושמן חמניות:

 

Pediatric Infectious Disease Journal. 23(8):719-725, August 2004

Topically Applied Sunflower Seed Oil Prevents Invasive Bacterial Infections in Preterm Infants in Egypt: A Randomized, Controlled Clinical Trial.
.
Darmstadt, Gary L. MD, MS; Badrawi, Nadia MD; Law, Paul  et al.

להמשך הכתבהחום מעל 41 בילדים

חום מעל 41 בילדים והקשר למחלות חיידקיות משמעותיות (SBI)

 

Prospective Evaluation of the Risk of Serious Bacterial Infection in Children Who Present to the Emergency Department With Hyperpyrexia (Temperature of 106°F or Higher)

Barbara W. Trautner, MD

 

PEDIATRICS Vol. 118 No. 1 July 2006, pp. 34-40

להמשך הכתבהחוש שישי ולויקוציטוזיס

החוש השישי והמשמעות של לויקוציטוזיס קיצונית בזמן מחלת חום :

Significance of Extreme Leukocytosis in the Evaluation of

להמשך הכתבהחיסון להפטיטיס

יעילות בחיסון להפטיטיס

Long-Term Persistence of Immunity to Hepatitis B after Vaccination during Infancy in a Country Where Endemicity Is Low


The Journal of Infectious Diseases    2004 190:1264-9

 

האם משהו תהה אי-פעם מה תהיה יעילותו של חיסון כגון הפטיטיס B 15 שנה ויותר לאחר הנתנו,באוכלוסיה שבה שכיחותו של הוירוס נמוכה. האם עדיין יהיו רמות מגינות של נוגדנים ? המחקר שלפנינו עוסק בשאלה זו בדיוק.

להמשך הכתבהחיסוני שפעת - הכצעקתה ?

חיסוני שפעת  - הכצעקתה ?
מבוסס על נייר העמדה של הMMWR-
(http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/rr53e430a1.htm)

עונת השפעת (וחיסוני השפעת) בפתח וקופות החולים יוצאות בקריאות רמות בעונה זו להתחסן כנגד וירוס השפעת. האם גם ילדים צריכים להתחסן ? ואם כן האם יש להמליץ לכל ילד על חיסון או לחסן רק אוכלוסיות יעד ספציפיות. למשל במאמר שפורסם לאחרונה ב-JAMA (JAMA. 2004;292:1333-1340)  נמצא שאחוזי האישפוז בילדים מתחת לגיל 5 היו דומים לאילו של שכבת הגיל 50-64.
בסקירה זו ניזכר מהו נגיף השפעת,מהם הטיפולים האפשריים למניעה ולזמן תחלואה וננסה להעביר את ההנחיות השנתיות כפי שנכתבו ע"י החברה מעבר לים (הנחיות ה-CDC אומצו בחום ע"י הקנדים ואחרים) לאור הממצאים המחקריים אודות יעילות החיסון כנגד שפעת בילדים.

וירוס השפעת – רוצח המונים שקט.

וירוס השפעת תוקף כל שנה בחודשי החורף ברחבי העולם. בארה"ב לבדה מראה הסטטיסטיקה על ממוצע של 36.000 מקרי מוות שנתיים כתוצאה מתחלואה בשפעת. כל שכבות הגיל חשופות להדבקה אך היא מתרחשת בתדירות הגדולה ביותר בילדים. פאנדמיות (מגיפות כלל עולמיות) מתרחשות אף הן ואחת כזו שהתרחשה בתחילת המאה ה-20,לאחר מלחמת העולם הראשונה נחשבת למגיפה הקטלנית ביותר מאז ומעולם,מאחר וגרמה ל כ-40 מליון מקרי מוות מסביב לעולם. מקרי המוות הרבים ביותר מתרחשים בבני 65 ומעלה ובאוכלוסיות יעד החשופות יותר לפעילותו של הנגיף ( פירוט מדויק יותר יובא בהמשך). הדרך הטובה ביותר למניעת תחלואה וסיבוכיה הנלווים היא התחסנות טרם עונת השפעת.

ביולוגיה של וירוס השפעת :

קיימים שני סוגים של וירוס השפעת הגורמים למגיפות . הם מכונים A ו-B. סוג A מסווג לתת-סוגים לפי השוני בין 2 מולקולות: המאגלוטינין- H ונוירואמינידאז- N. סוג B אינו מחולק לתת-סוגי. כל תת סוג ניתן לחלוקה הלאה לזנים לפי זהות אנטיגנית ספציפית של מולקולות אילו. מאז 1977 סובבים סביב העולם 3 סוגי וירוסים עקריים : סוג A מתת-סוג H1N1 ומתת סוג H3N2 וכן סוג B.
בשנת 2001 הופיע נגיף מסוג A תת סוג HIN2,כנראה עקב שחלוף גנטי בין שני הסוגים שהוזכרו קודם והחל להתפשט ברחבי העו

להמשך הכתבהטיפול בזיהום ב-CMV בזמן ההריון

טיפול בזיהום ב-CMV בזמן ההריון

 

Passive Immunization during Pregnancy for Congenital Cytomegalovirus Infection

Giovanni Nigro, M.D., Stuart P. Adler, M.D., Renato La Torre, M.D., Al M. Best, Ph.D., for the Congenital Cytomegalovirus Collaborating Group

 

NEJM Volume 353:1350-1362,

להמשך הכתבהטיפול חדשני לאסטמה קשה - העתיד ?

TNF ואסטמה – טיפול חדש באסטמה קשה ?

 

Tumour Necrosis Factor (TNF) as a novel therapeutic target in symptomatic

להמשך הכתבהטקרולימוס מול פימקרולימוס

ראש בראש : טקרולימוס לעומת פימקרולימוס

 

A randomized investigator-blinded study comparing pimecrolimus cream 1% with tacrolimus ointment 0.03% in the treatment of pediatric patients with moderate atopic dermatitis

 

Steven Kempers et al.

 

Journal of the American

להמשך הכתבהכאב חזה בילדים

כאב חזה בילדים :

 

למאמר המלא : http://www.int-pediatrics.org/PDF/Volume_19/19_3/175_179_ip1904.pdf

 

כאב בחזה הינו תלונה לא שכיחה בכל הקשור לתחלואה לבבית בילדים, כאבים בחזה אומנם נפוצים במבוגרים ועלולים לרמז לבעית כלי דם כלילית לבבית או התקף לב אך באוכלוסייה בגיל הילדות לרוב כאבים בחזה אינם נובעים ממקור קרדיאלי .שחיכות התלונה היא כ-6 לכל אלף ביקורים. עם זאת תלונה על כאבים בחזה בילד לרוב לגרום להוריו חרדה ופניה מהירה לרופא הילדים. 

 

להמשך הכתבהכיב באוזן ?

כיב באוזן ?

 

Helicobacter pylori in the adenoid of children with and without otitis media with effusion
Hsin-Ching Lin, MD, Chih-Ying Su, MD

 

August 2004 • Volume 131 • Number 2 p250

 

להמשך הכתבהלמות משעול

למות משיעול .

 

בעונת החורף שיעול כרוני וטורדני הינו תופעה שכיחה האחראית על ביקורים רבים במרפאה ועל מרשמים רבים לא פחות לסירופים נגד שיעול. מדפי בתי המרקחת מוצפים בתכשירים שונים ומשונים כנגד שיעול נזלת ליחה ושאר ירקות ונשאלת השאלה האם בתכשירים אילו יש אכן הקלה והאם התועלת הכרוכה בשימוש בהם גדולה מהנזק האפשרי שהם יכולים לגרום.

אישית אני בדעה שהיכן שקיימים עשרות פתרונות לבעיה אחת – אין אף פתרון יעיל, שהרי אם היה לא היה צורך בתכשירים רבים ושונים אבל הפרסום שיצא השבוע מה-FDA ב-MMWR (Morbidity and Mortality Weekly Reportׂ) מוסיף עוד נדבך לחוסר החושק שלי להשתמש בתכשירים השונים כנגד שיעול.

אז נתחיל בשאלה הכללית – האם התכשירים הללו באמת עוזרים : מחקרים רבים הצביעו על ח

להמשך הכתבהמה חדש בחלב ?

מה חדש בחלב ?

 

Human milk oligosaccharides are associated with protection against diarrhea in breast-fed infants
Ardythe L. Morrow, PhD, Guillermo M. Ruiz-Palacios, MD, Mekibib Altaye, PhD, Xi Jiang, PhD, M. Lourdes Guerrero, MD, Jareen K. Meinzen-Derr, MPH, Tibor Farkas, PhD, Prasoon Chaturvedi, PhD, Larry K. Pickering, MD, David S. Newburg, PhD

 

J PEDS September 2004 • Volume 145 • Number 3

 

כידוע מהווה הנקה גורם מגן מפני שלשולים על רקע זיהומי . למרות זאת חלק מהילדים המונקים עדיין סובלים משלשולים על רקע זיהומי. חלק מהסיבות הן שילוב של תזונה נוספת או עומס היחסי של המזהם או פק

להמשך הכתבהמוות בעריסה - התשובה ?

מוות בעריסה – התשובה ?

 

Respiratory rhythm generation during gasping depends on persistent sodium current
Julian F R Paton, Ana P L Abdala, Hidehiko Koizumi, Jeffrey C Smith & Walter M St-John
Nature neuroscience Published online: 12 February 2006

 

הבסיס לתמונת המוות בעריסה מטריד את עולם הרפואה מזה שנים רבות. הרבה מאוד תיאוריות נקשרו בנושא ונראה שלמעשה מדובר בשק גדול של מחלות ומצבים סביבתיים המביאים לתופעה. למרות זאת נמשך החיפוש אחר תכונה או בסיס פיזיולוגי כלשהוא שיגדירו את קבוצת הילדים הנמצאים בסכנה גדולה יותר לתמונת מוות בעריסה שלא על רקע מחלה מולדת או זיהומית.

להמשך הכתבהמנינגוקוק והריון

Increased Attack Rate of Meningococcal Disease in Children With a Pregnant Mother
Pediatrics 2005; 115: e590-e593

Elske J. van Gils, Job B. van Woensel, Arie van der Ende, and Taco W. Kuijpers

שכיחות יתר של הריון אמהי בזמן תחלואת ילדים עם מנינגוקוק


שכיחות תחלואת ילדים עם חיידק המנינגוקוק עד גיל 5 שנים ,גבוהה יותר מבהמשך. הסיבה לכך היא ככל הנראה חוסר בשלות יחסי של מערכת החיסון.
בעוד שאחוז הנשאות באוכלוסיה הכללית נע בין 10-15% , אחוז הנשאות בגילאים הצעירים הינו 2% בלבד. העובדה שנשאות מקנה הגנה חיסונית ע"י
פיתוח נוגדנים כנגד החיידק משפיעה ככל הנראה אף היא על השכיחות הגבוהה של תחלואה במנינגוקוק בגיל הצעיר עקב הדבקות הילדים ממבוגרים נשאים  החיים בסמיכות אליהם בעוד שלילדים עצמם אין נוגדנים מגינים המונעים את הדבקתם.הנחה זו נתמכת ע"י הוכחת אחוזי נשאות גבוהים במשפחות בהן אחד
מהילדים לקה במחלה מנינגוקוקלית לעומת אחוזי נשאות נמוכים במשפחות בהן אחד מהמבוגרים לקה במחלה כזו.בעבר הודגם שמבין בני הבית במשפחות בהן אחד הילדים נדבק במנינגוקוק האם היתה בסיכון גבוהה יותר לנשאות עם חיידק המנינגוקוק .
במחקר שלפנינו בדקו החוקרים האם יש קשר בין הריון אמהי ותחלואה בו זמנית של אחד מילדיה עם חיידק המנינגוקוק.המחקר שבוצע היה רטרוספקטיבי
וכלל 88 ילדים שאושפזו במהלך השנים בבי"ח בהולנד .מול קבוצת החולים נבדקה קבוצת בקורת בעלת נתונים דומים שאושפזה באותן השנים בבי"ח מסיבות אחרות.
תוצאות: בקבוצת הילדים שחלו עם מנינגוקוק 17 אמהות (19%) היו בהריון בזמן המחלה בעוד שבקבוצת הבקורתרק 2 אמהות היו בהריון במהלך האישפוז
מסקנה: הריון מעלה את הסכנה היחסית של הילדים הקיימים לתחלואה עם מנינגוקוק
המחברים אינם יודעים להסביר את תוצאת המחקר והם המשערים שהשינויים ההורמונלים החלים במהלך ההריון האמהי חושפים את הנשים ההרות לנשאות גבוהה יותר של החיידק או לחילופין מקנים לו עקב תגובה אימונית שונה את האפשרות להדביק את הילדים.
 יש לציין שעקב השיטה הרטרוספקטיבית של המחקר לא ניתן היה לדעת מה בדיוק היה אחוז הנשאות ורמת הנוגדנים הדם האמהות וכן לא נבדקו גורמי סיכון אחרים שתוארו בעבר בספרות כגון&

להמשך הכתבהמרשמים לאקמול – הגישה הישראלית

מרשמים לאקמול – הגישה הישראלית :

 

How much acetaminophen do paediatricians prescribe? A survey among Israeli paediatricians

 

Journal of Clinical Pharmacy & Therapeutics  Volume 30 Issue 5 Page 443  - October 2005

R. Greenberg, Z. Grossman, L. Goldstein ,M. Berkovitch, E. Kozer

להמשך הכתבהמתן אנטיביוטיקה עבור גרון כואב

שימוש באנטיביוטיקה בכאב גרון

 

Antibiotic Treatment of Children With Sore Throat

Jeffrey A. Linder, David W. Bates, Grace M. Lee, Jonathan A. Finkelstein

JAMA. 2005;294:2315-2322.

15-36 אחוז מהילדים בעלי כאב-גרון סובלים מסטרפ. שאר הילדים סובלים ממחלות וירליות או חיידקיות אחרות. הטיפול בדלקת גרון שמסטרפ. הינו ע"י אנטיביוטיקה אך בשאר המקרים אינו נדרש. מסיבה זו יש לערוך משטח גרון עבור כל ילד בעל כאב גרון כיוון שקשה להבדיל בין דלקות הגרון הדורשות טיפול לאילו שאינן דורשות טיפול.

המחקר שלפנינו בא לבדוק את שיעור המשטחים המבוצעים טרם התחלת מתן אנטיביוטיקה בילדים המתלוננים על כאב גרון. 4158 ילדים בגילאים 3-17 נבדקו.

להמשך הכתבהסטרואידים מול ויגבטרין באינפנטייל ספאזם

הורמונים או ויגאבטרין לטיפול ב-INFANTILE SPASM

 

The United Kingdom Infantile Spasms Study comparing vigabatrin with prednisolone or tetracosactide at 14 days: a multicentre, randomised controlled trial

 

Andrew L Lux ET AL.

 

להמשך הכתבהסנדרום ברוגדה בילדים

האחים ברוגדה בילדים

 

,1 November 2004 Pages 1186-1189, Volume 94, Issue 9
 Am. J of cardiology :

Prevalence and time of appearance of Brugada

להמשך הכתבהפרוביוטיקה בילדים עם ה. פילורי

פרוביוטיקה בילדים עם ה. פילורי

 

Effects of a Specially Designed Fermented Milk Product Containing Probiotic Lactobacillus casei DN-114 001 and the Eradication of H. pylori in Children: A Prospective Randomized Double-Blind Study.
Journal of Clinical Gastroenterology. 39(8):692-698, September 2005.

 

Sykora, Jose et al.

 

במחקר שלפנינו בדקו החוקרים את יעילותו של חלב שעבר פרמנטציה עם חיידקי לקטבצילוס קזאי בנוסף לטיפול משולש רגיל (טריפל-תרפי) על יעילות האירדיקציה של חיידק ה-ה. פילורי.ההגיון מאחורי הרעיון הינו פעילותו הטבעית של חיידק הלקטובצ

להמשך הכתבהפרות ועזים

 גדילת תינוקות על תמ"ל מבוסס חלב עז מול חלב פרה :

Randomized, double-blind comparison of growth in infants receiving goat milk formula versus cow milk infant formula

C Grant et al.

Journal of Paediatrics and Child Health
Volume 41 Issue 11 Page 564  - November 2005

במחקר זה שמגיע מניו-זילנד הרחוקה נבדקה גדילת תינוקות ע"י תמ"ל מבוסס על חלב עזים. יש דעות רבות וסותרות לגבי חשיפה לחלבוני חלב פרה עד גיל שנה והחוקרים ניסו לראות האם גם חלב עזים מאפשר גדילה רגילה הדומה לזו המתקבלת בתזונה מבוססת חלב פרה.
שיטות: הוכנו שני תכשירים שההבדל היחידי בניהם הינו מקור החלבונים באחד מדובר בבסיס של חלב פרה ובשני חלב עזים.
72 תינוקות השתתפו במחקר מחציתם החלו בצורה אקראית בתמ"ל מבוסס חלב פרה ומחציתם בתמ"ל מבוסס חלב עזים.  נבדקה גדילת התינוקות וכן ממצאים נוספים ב-168 הימים הראשונים לחייהם. התינוקות שסיימו את המחקר הוזנו רק בתמ"ל ולא ממקורות אחרים.
תוצאות : 62 תינוקות סיימו את המחקר. לא היה הבדל משמעותי במשקל הממוצע של הקבוצות בסיום המחקר (8.07 ק"ג בקבוצת העזים לעומת 7.87 בקבוצת הפרות ללא משמעות סטטיסטית). מספר היציאות הממוצע ליום בחלב העזים היה גדול יותר מזה המבוסס חלב פרה. (2.4 מול 1.7 – משמעותי סטטיסטית) . לא נמצא הבדל בכמות כאבי הבטן , שעות הבכי וכולי.
מסקנה: תמ"ל מבוסס חלב עזים יעיל כמזון בגיל הרך בדומה לתמ"ל מבוסס חלב פרה. כמו כן יתכן והוא גורם לכמות יציאות מעט גדולה יותר .

להמשך הכתבהצליאק ורוטה וירוס

צליאק (כרסת) וזיהום עם רוטה-וירוס :

 

Rotavirus Infection Frequency and Risk of Celiac Disease Autoimmunity in Early Childhood: A Longitudinal Study

 

Lars C. Stene er al.

The American Journal of Gastroenterology Volume 101 Page 2333  - October 2006

התיאוריות העכשוויות לגבי התפתחותה של מחלת הכרסת (צליאק) טוענות ששילוב של חשיפה לגלוטן וכן גורמים גנטיים וסביבתיים הוא זה ש

להמשך הכתבהקוואסאקי מולקולרי

קוואסאקי מולקולרי :

 

מחלת קוואסקי היא אחת הנעלמים הגדולים של רפואת ילדים. למרות שנות מחקר ארוכות ולמרות יכולת הטיפול המשופרת של השנים האחרונות מאז כניסת ה-IVIG , הגורם האתיולוגי למצב ואסקוליטי זה והבסיס לתהליכים החיסוניים הגנטיים או שמא הזיהומיים המביאים ליצירת מפרצות בכלי הדם הלבבים עדיין לא ברורים. מחקרים רבים העוסקים בציטוקינים ובכמוקינים המשתתפים בתהליך התפרסמו בעבר וכעת לאור ההתקדמויות הגדולות שנעשו בשטח המולקולרי-גנטי וההבנה הגדלה והולכת לגבי וריאציות גנטיות הנגזרת מפרויקט הגנום האנושי נראה שיותר מחקר מולקולרי נעשה עבור מחלת הקוואסקי.

שני מחקרים שהתפרסמו לאחרונה ניסו לזהות וריאציות גנטיות הקשורות להתפתחות מפרצות בחולים קוואסאקי. כזכור ללא טיפול מתפתחות מפרצות ב-20-25 אחוז מהחולים ותחת טיפול בנוגדנים ואספירין האחוז יורד דרמטית לכ-3 אחוז. ונשאלת השאלה מי החולים הנתונים מראש לסכנה של התפתחות מפרצות ומי מהם לא יגיבו היטב לטיפול.

להמשך הכתבהקווסקי וקורונה וירוס

קוואסקי וקורונה וירוס חדש

The Journal of Infectious Diseases    2005;191:499-502

Association between a Novel Human Coronavirus and Kawasaki Disease

Frank Esper

http://www.journals.uchicago.edu/JID/journal/issues/v191n4/34201/34201.html<

להמשך הכתבהקולה של אמא

קולה של  אמא

 

Coca-Cola and kangaroos

David W Mudge, David W Johnson Lancet 2004; 364: 1190

 

סיפור נחמד שמגיע מאוסטרליה הרחוקה.  חוואי בן 44 (כן אני יודע רפואת ילדים זה לא בדיוק אבל חכו עד הסוף) הגיע לביתו לאחר ערב של צייד קנגורו. בהגיעו הביתה התלונן על חולשה שהתגברה עד חוסר יכולת לעמוד. הוא נלקח באמבולנס לבי"ח . בבידקתו החזרים גדיים היו תקינים אך נמצאה חולשת שרירים של 2/5 .  ברקע האיש היה בריא לחלוטין ללא כל מחלות רקע לו או למשפחתו ולא נטל כ

להמשך הכתבהקורונה וירוס - וקרופ


 

קורונה וירוס חדש - הסיבה לרוב מקרי הקרופ :

 

Croup Is Associated with the Novel Coronavirus NL63

Lia van der Hoek et al.

PLoS Med. 2005 Aug 23;2(8):e240

זיהומים של דרכי האויר שכיחים מאוד בשנת החיים הראשונה. מספר גדול של וירוסים זוהה בהקשר לזיהומים אילו : RSV, וירוס השפעת,פארא-אינפלואנזה וירוס ,מטה-פנוימו-וירוס הם רק רשימה חלקית. למרות זאת כולם נמצאים באחוזים מועטים ואינם אחראים על מרבית מקרי ההדבקה. המחברים זיהו את קיומו של וירוס חדש ממשפחת הקורונה-וירוסים (משפחתו של ה-SARS).שמו של הוירוס החדש NL63 (HCoV-NL63) והוא זוהה בהמשך במדינות רבות ברחבי העולם (מיפן ואוסטרליה ועד ארה"ב). במחקר זה המחברים בדקו את נוכחותו ב-949 דגימות שנלקחו מדרכי האויר של ילדים שסבלו מדלקת בדרכי האויר התחתונות (LRTI) מחוץ לבי"ח ובנוסף נבדקו 557 דגימות של ילדים שאושפזו. המחב

להמשך הכתבהקרדיולוגיה-רענון אוושות :

קרדיולוגיה-רענון אוושות :

 

הפעם החלטתי לחרוג מהמאמרים הרגילים ולנסות למשהו מעט יותר "מעשי". אחד הכישורים ההולכים ונעלמים בחיי הרפואה המודרניים הינו היכולת להאזין. מכשור ההיי-טק החדשני מאפשר שפע של בדיקות מדויקות ואוביקטיביות ולכן הנטייה להסתמך על מכשור ותיק כמו הסטטוסקופ פוחתת בעיקר בתחום ההאזנה ללב.

בשורות הבאות יש קישורים לאתרים בהם ניתן הן לקרוא אודות קולות הלב השונים והן לשמוע אותם מעלי גבי הרשת  - מכאן והלאה את שיעורי הבית אתם צריכים לבצע.

 

האתר הטוב מכולם לדעתי הינו אתר איגוד רופאי המשפחה האמריקאי:

http://www.familypractice.com/heartlab/heartlab.htm

להמשך הכתבהרמות CK-MB גבוהות ב-BPV

רמות CK-MB גבוהות ב-BPV

 

Creatine kinase MB (CK-MB) in benign paroxysmal vertigo of childhood: A new diagnostic marker
Peo Rödöö, Dan Hellberg

April 2005 • Volume 146 • Number 4

 

להמשך הכתבהשיגלה וה. פילורי – תיאורית הקשר

שיגלה וה. פילורי – תיאורית הקשר

 

Association of Helicobacter pylori Infection with Shigella Gastroenteritis in Young Children

Haim Shmuely Zmira Samra Shai Ashkenazi Gabriel Dinari Gabi Chodick Jacob Yahav

The American Journal of Gastroenterology Volume 99: Issue 10 pp2041-2045

 


להמשך הכתבהתבחין Latex על נוזל CSF

תבחין Latex על נוזל CSF

 

CEREBROSPINAL LATEX AGGLUTINATION FAILS TO CONTRIBUTE TO THE MICROBIOLOGIC DIAGNOSIS OF PRETREATED CHILDREN WITH MENINGITIS.
Pediatric Infectious Disease Journal. 23(8):786-788, August 2004.
Nigrovic, Lise E. MD *; Kuppermann, Nathan MD, MPH [S]; McAdam, Alexander J. MD, PhD ++; Malley, Richard MD +

 

במחקר רטרוספקטיבי זה שבדק את יעילותו של תבח

להמשך הכתבה