קעקועי חינה – אין דבר קבוע יותר מדבר זמני

בשנים האחרונות הפך מנהג הקעקוע מנחלתם של הימאים לזרם אופנתי-תרבותי מרכזי ונפוץ מאוד בקרב שכבות גיל רבות. בני נוער וילדים רבים החשופים למנהג זה אך אינם מעוניינים בכתובת הקעקע הקבועה פונים לעיתים קרובות לדרך חליפית והיא בצוע קעקוע זמני או בשפת העם – "קעקועי חינה" קעקועים אילו הינם דרך זולה קלה בטוחה ולא כואבת לצורך רכישת קעקוע זמני וחסר מחויבות. אם זאת רוב מבצעי הקעקוע הזמני אינם מודעים לסכנות שהוא טומן בחובו ולעיתים לא נדירות מסתיים האירוע הזמני במפח נפש ותופעות עוריות העלולות ללוות את הילד למשך שנים רבות . במאמר זה נסקור את תופעת האלרגיה לקעקועי חינה, השלכותיה ודרכי הטיפול האפשריות בה.

תיאורי מקרה :

י. ילד בן 4 שנים הידוע מעברו כסובל מגנחת הסימפונות ומטופל מניעתית בסינגולייר ובהשאפה בזמן החמרות, ביקר עם הוריו בחופשה באילת . במהלך החופשה שמחו הוא ואחותו לבצע קעקוע חינה על אמת ידם. הקעקוע בדמות היצור החביב פיקצ'ו גרם לאחר מספר ימים לדלקת מקומית עזה באיזור העור שנחשף לקעקוע. בתמונה המצורפת ניתן להתרשם מהנגע טרם טופל כשבוע לאחר השמת הקעקוע. לציין היתה זו הפעם השניה בחייו שבו נחשף לקעקוע חינה.

א. היא נערה בת 14 שבצעה קעקוע חינה גם היא בזמן חופשתה באילת . לאחר מספר ימים הופיעה פריחה ודלקת של העור באיזור הקעקוע. לאחר שחלפה הדלקת נשאר איזור בעל דפיגמנטיה שלאחר דלקת באיזור הקעקוע.

מהינדי (ליל החינה) – הוא המייצג המוכר של האומנות העתיקה של ציור הגוף בעזרת צבעי חינה,הידועה מזה תשעת-אלפי שנים בתרבויות ההודיות האיסלמיות, ההינדית,הבודהיסטית והיהודית במעל 60 מדינות שונות. הצבעים המקוריים היו עשויים מעלים טחונים של צמחי ה- Lawsonia Inermis המעורבים עם לימון,שמנים ותוספים טבעיים אחרים . עלים אילו והצבעים העשויים מהם הינם סיבה נדירה לתגובת אלרגיה עורית שממגע (מסוג Contact dermatitis) [1]. צבע החינה נקשר לקרטין בעור וככל שזמן חשיפת העור ארוך יותר הצבע על העור כהה יותר. הקעקוע הזמני הזה נשאר עד שנושרת שכבת העור שבה התקבע הצבע . לעומת תרכובות אילו התרכובות בהן משתמשים לצורך קעקועי חינה מסחריים הן שונות מאוד. בקעקועי חינה ניתן למצוא לעיתים קרובות מרכיב בשם Paraphenylenediamine (PPD) .לפחות במחקר אחד שכלל בדיקה של הרכיבים בתכשיר מסחרי – לא נמצא כל רכיב של חינה טבעית אלא רק PPD [10]. חומר זה מאיץ את ספיגת הצבע לשכבת העור העליונה מכהה את צבע החינה הבסיסי בעור ומאפשר דיוק גדול יותר של תבנית החינה על העור.

PPD,הינו חומר נפוץ בתעשית צבעי השיער. הוא ידוע במקביל גם כגורם נפוץ לתגובות של אלרגיה שממגע העלולות לגרום לדלקת ממושכות ואף לשינויי פיגמנטציה כרוניים והצטלקות [6]. בספרות קיימים תיאורי מקרה של תופעות עוריות הדומות לאילו שהובאו בתאורי המקרה שלהלן [2,3]. התגובה העורית הנגרמת מה-PPD עלולה להיות קשה עד כדי-כך שיש צורך בטיפול סטרואידלי פומי [1,4]. במאמר אחד הודגמה יעילותו של טיפול סטרואידלי מקומי לאיזור הדלקת למניעת התפתחותה של דלקת מקומית קשה והשינויים הנלווים לה אך לא ניתן למצוא מחקר מקיף ומסודר בנושא בספרות. יש לציין שמאמר אחד לפחות הראה שגם טיפול סטרואידלי פומי במשלב עם טיפול מקומי במשחה לא הביא למניעת ההיפו-פיגמנטציה העורית שלאחר הדלקת [8]. בניגוד לדרמטיטיס שממגע המתפתח לרוב לאחר 7-10 ימים מרגע החשיפה לאנטיגן PPD גורם לתגובה כבר 4 ימים לאחר החשיפה. הסיבה לתופעה זו אינה ברורה וככל הנראה קשורה לפוטנטיות הרבה של החומר כגורם לדרמטיטיס ולריכוזים הגבוהים שלו בקעקוע [11].
תופעה נוספת המתבקשת מנתונים אילו היא הסנסיטיזיה הנגרמת לצבעי שיער לאחר החשיפה לקעקועי חינה. בספרות מתוארים מספר מקרים בהם רגישות לצבעי שיער המכילים את ה-PPD התפתחה לאחר תגובה לקעקועי חינה [4].
מכאן שלא רק מדובר בתגובה מקומית אלא קיים סיכוי שאותן נערות בהן קיימת תגובה עורית לקעקועי החינה יראו תגובה קרקפתית קשה לצבעי שיער למניהם המכילים אף הם PPD בהמשך חייהן. סנסיטצזיה נוספת יכולה להגרם עקב תגובת צילוב לחומרים המכילים לטקס (גומי) וחומרים נוספים כפי שהתפרסם לאחרונה [5,7].

ולסיום אי אפשר בלי התמונה הכי מרשימה (לטעמי) שפורסמה עד היום (אפילו יותר מפיקצ'ו) הנותנת משמעות שונה לחלוטין למושג "דרקון" [9] .

לסיכום: מטרתו של מאמר זה היא להביא למודעות הרופאים המטפלים את העובדה שקעקועי חינה טומנים בחובם סכנה לתגובות עוריות ואף סיסטמיות בעלות השפעות ארוכות טווח. כיום לא ניתן לחזות מראש מי מהילדים נמצא בסכנה לפתח תופעות עוריות . כיוון שלא מדובר באירוע נדיר ( סטטיסטית לפי החישוב שלי מבין מטופלי מדובר על שכיחות של 1: 700 מטופלים – בהנחה שחלק לא קטן מהמטופלים לא בצעו מעולם קעקוע חינה מדובר בשכיחות גבוהה הרבה יותר) וכיוון שמדובר גם בתופעה העלולה להביא להשפעות ארוכות טווח יש לטעמי מקום להזהיר את החולים מפני ביצוע קעקועים זמניים.
במטופלים בהם מודגמות תופעות עוריות יש לשקול בהמשך בצוע תבחיני עור ללטקס ו-PPD על מנת למנוע חשיפה לחומרים מסוכנים בהמשך חייהם.

References:

1. Lauchli S, Lautenschlager S. Contact dermatitis after temporary henna tattoos-an increasing phenomenon. Swiss Med Wkly. 2001; 131(13-14):199-202

2. Saunders H, O'Brien T, Nixon R. Textile dye allergic contact dermatitis following paraphenylenediamine sensitization from a temporary tattoo. Australas J Dermatol. 2004;45(4):229-31

3. Marcoux D, Couture-Trudel PM, Riboulet-Delmas G, Sasseville D. Sensitization to para-phenylenediamine from a streetside temporary tattoo. Pediatr Dermatol. 2002;19(6):498-502.

4. Mohamed M, Nixon R. Severe allergic contact dermatitis induced by paraphenylenediamine in paint-on temporary 'tattoos'. Australas J Dermatol. 2000;41(3):168-71.

5. J. A. Martin, T. M. Hughes, N. M. Stone Black henna' tattoos: an occult source of natural rubber latex allergy? Contact Dermatitis 2005; 52 ( 3 ): 145

6. Bukhari IA. Cutaneous hyperpigmentation following nonpermanent henna tattoo.
Saudi Med J. 2005 Jan;26(1):142-4.

7. Jasim ZF, Darling JR, Handley JM. Severe allergic contact dermatitis to paraphenylene diamine in hair dye following sensitization to black henna tattoos. Contact Dermatitis. 2005 Feb;52 (2):116-7.

8. Nawaf AM, Joshi A, Nour-Eldin O. Acute allergic contact dermatitis due to para-phenylenediamine after temporary henna painting. J Dermatol. 2003;30(11):797-800.

9. Baron S, Baxter K, Wilkinson M. Allergic contact dermatitis to henna tattoo.
Arch Dis Child. 2003 Sep;88(9):747 http://adc.bmjjournals.com/cgi/content/full/88/9/747

10. Chung W, Chang Y, Yang L, Hung S, Wong W, Lin J, Chan H. Clinicopathologic features of skin reactions to temporary tattoos and analysis of possible causes. Arch Dermatol 2002;138:88-92.

11. Wolf R, Wolf D, Matz H, Orion E. Cutaneous reactions to temporary tattoos.
Dermatol Online J. 2003 Feb;9(1):3.
http://dermatology.cdlib.org/91/original/henna/wolf.html

 

 

יש הערות או הארות ? אנא שתפו את כולם תגובות יתקבלו בברכה בפורום הרופאים

 
לדף הבית