רופא מחלה הורים

מים באשכים


עד גיל שנה > מים באשכים

מים באשכים – hydrocele

 

מים באשכים או בשמם הרופאי "הידרוצלה" הינו מצב נפוץ בילודים. ברוב במקרים עד גיל שנה חולפת התופעה ואינה מהווה בעיה אך כיוון שחלק מההורים מאבד שעות שינה מפחד שמא מדובר בבעיה חמורה בא פרק זה להרגיעם.

 

מה זה בדיוק הידרוצלה ?

 

מדובר בהמצאותו של שק מכיל נוזל הנמצא בתוך שק האשכים . הממצא יכול להיות חד צדדי או דו"צ . ניתן למצוא הידרוצלה  ב 1-2  אחוז מהבנים לאחר הלידה .

 

למה זה קורה ?

 

האשכים נודדים החל משבוע 36 של ההריון מחלל הבטן אל שק האשכים. כאשר הנתיב בו עוברים האשכים אינו נסגר היטב נוזל מחלל הבטו מתנקז לשק האשכים ויוצר את הממצא .

לפיכך ניתן לחלק את מקרי ההידרוצלה לשני סוגים האחד מכונה הסוג המתקשר והשני הסוג הלא מתקשר.

בסוג שאינו- מתקשר הפתח בין שק האשכים וחלל הבטן נסגר (כלומר חלל הבטן אינו מתקשר עם האשכים) והנוזל  שנמצא בשק האשכים נספג ברוב במקרים ונעלם עד גיל שנה.

בסוג המתקשר נשאר פתח בין חלל הבטן וחלל האשכים ואז ההידרוצלה לא יעלם עד גיל שנה לעיתים אף יגדל במהלך השנה כשהוא גדל ביום וקטן בלילה כיוון שבשכיבה חוזר מעט נוזל חזרה לחלל הבטן.

בילדים גדולים יותר יכול להיווצר הידרוצלה כתוצאה מתהליך דלקתי באשך ובמקרים אילו יש לערוך בירור למהות התהליך הדלקתי .

 

מה ניתן למצוא בבדיקה ?

 

האשך שבו קיים הממצא מלא יותר , ניתן למשש את שק הנוזל שהינו בעל מרקם חלק ונוקשה. הארה בפנס מבעד לעור שק האשכים מדגימה מעבר אור דרך נוזל וללא ממצאים החוסמים את האור. לחץ חיצוני לא אמור לשנות את כמות הנוזל ואם הממצא נעלם בלחיצה ככל הנראה מדובר בבקע מפשעתי (קילה) ולא בהידרוצלה.

 

צריך לטפל ?

 

ברוב המקרים לא. כאמור בסוג שאינו מתקשר רוב הממצאים נעלמים עד גיל שנה.  ולכן אם  מטפלים מחכים לרוב עד לגיל שנה ע"מ לא לטפל בממצא שהיה נעלם גם כך מעצמו. במקרים של הידרוצלה גדול ונוקשה או שמראה סימני גדילה ולא העלמות יש לשלול המצאותו של בקע מפשעתי ולעיתים יש צורך בבצוע ניתוח התיקון כבר בחודשים הראשונים לחיים. הידרוצלה שלא נעלם עד גיל שנה וחצי הוא לרוב מהסוג המתקשר ויש במקרים כאלו לתקן את הפתח בין החללים ע"י ניתוח.

 

איך מטפלים ?

 

במקרים שבהם יש צורך לטפל מדובר בניתוח בו נסגר הפתח המקשר בין חלל הבטן והאשכים והשקיק שבו נמצא הנוזל מתוקן אף הוא.

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים