רופא מחלה הורים

מוצצים


עד גיל שנה > מוצצים

מוצצים:

 

השימוש במוצצים היה נפוץ כבר לפני אלפי שנים והורים רבים חייבים אלפי שעות שינה ושקט למכשיר "פלאי" זה ,במקביל הורים רבים תוהים לעיתים קרובות האם מוצצים הם דבר טוב או רע. השאלה מטרידה גם את ההורים שילדיהם אינם משתמשים במוצצים. לרוב כמובן הילד הוא זה שמחליט אבל בפרק שלפנינו  ננסה להביא את מה שהמחקרים הראו על השימוש במוצצים ולתת בידכם את האפשרות לבצע החלטה מעט יותר מושכלת.

 

הקדמה :

לאורך השנים הואשמו המוצצים בגרימת הפסקה מוקדמת של יניקת חלב אם, גרימת דלקות אוזניים חוזרות, שנויים בהתפתחות הדיבור וגרימת בעיות שיניים.

הצדדים המועילים שדווחו הם הורדת השכיחות של מוות בעריסה , הפחתת הרגישות לכאב והיכולת להרגעת התינוק והשקטתו. בסקירה זו נעבור על כל אחת מאמונות אילו ונראה האם כצעקתה.

 

מוצצים וגמילה מוקדמת מהנקה :

אירגון הבריאות העולמי קובע ב"עשרת הדיברות שלו לביסוס הנקה" שאין להשתמש במוצצים עקב הנטיה של התינוקות המשתמשים במוצץ להגמל בגיל צעיר יותר . מספר מחקרים שנעשו בנושא זה אכן מוכיחים טענה זאת,מצד שני מחקרים אחרים לא הראו הבדל בגיל הגמילה מהנקה בין תינוקות המשתמשים במוצץ ואילו שאינם. רוב המחקרים כושלים בקביעת מה קדם למה (מעין שאלת הביצה והתרנגולת) האם השימוש במוצץ הוא זה שגרם לתינוקות להגמל מוקדם או שאמהות ותינוקות הנרגעים מראש ע"י מוצץ ומשתמשים בו הם בעלי נטיה להגמל מוקדם.

כך או כך התשובה המוחלטת לשאלה זו היא עדיין חמקמקה – והקורא יחליט על מעשיו כראות עיניו.

 

 השימוש במוצץ ודלקות אוזניים :

 

הקשר בין דלקות אוזניים ומוצצים הוא ישיר ועקיף. בעקיפין בהנחה שליניקה אכן השפעה מגינה מפני דלקות אוזניים ושהשימוש במוצץ באמת מקצר את משך ההנקה הרי שימוש במוצץ אכן עלול לגרום ליותר דלקות אוזניים.  אין בסיפרות הרפואית כיום הוכחות התומכות בגישה זו.

חוקרים אחרים טוענים שהשימוש במוצץ פוגע בניקוז התקין של חלל האוזן התיכונה ומכאן נגרמת העליה בשחיכות דלקות האוזניים . מספר מחקרים הראו ששימוש רציף במוצץ הינו גורם סיכון לדלקות אוזניים ואילו הפחתת השימוש במוצץ גורמת לירידה בדלקות האוזניים בקבוצת הילדים שהשתמשה במוצץ והפחיתה את השימוש בו . מחקר אחר הראה שדלקות אוזניים נפוצות פי 2 בילדים המתמשים במוצץ ביחס לילדים שאינם נעזרים בו. מחקר אחר הראה שהעליה היא רק ב-20%.

ניתן לסכם ולאמר שהשימוש במוצץ הוא גורם סיכון אחד מיני רבים לדלקות אוזניים . ככל שהשימוש במוצץ רב יותר הסיכון לדלקת גדל ולכן כדאי להשתמש במוצץ כאמצעי הרגעה לזמן לא ארוך ולא "כדרך חיים".

 

המוצץ והשן :

 

תופעות רבות הקשורות בשיניים שוייכו לשימוש במוצצים,הנפוצות יותר הינן : עששת, מנשך לא תקין של השיניים ונסיגת חניכיים .

אין ספק שיש קשר בין מציצת מוצץ ומבנה החניכיים אך ככל הנראה המצב משמעותי יותר כאשר מדובר בשימוש מרובה במוצץ מעבר לגיל בו בוקעות השיני הבשר. השימוש במוצץ עדיף בכל מקרה על מציצת אצבע – ניתן לשלוט בזמני המציצה וכן קל יותר להגמל בנוסף ההשפעה של מוצץ על תצורת החניכיים קטנה ביחס למציצת אצבע. כל עוד המוצץ אינו מכוסה בדבש סוכר או כל ממתיק אחר אין סיבה שיגרום לחורים בשיניים.

לסיכום : מציצה בטרם הרדמות או רק לצרכי הרגעה כנראה לא תהיה בעלת השפעה משמעותית על צורת הלסת ומנשך השיניים. יש להגמל ממוצץ מוקדם ככל האפשר אך להעדיף את השימוש בו על מציצת אצבע.

 

מוצצים ומוות בעריסה :

 

כל המחקרים שפורסמו עד כה בנושא לא הראו שיש עליה בסכנה אלא להיפך. נראה שמציצת מוצץ מהווה גורם מגן מפני מוות בעריסה. לשמחת הילדים המשתמשים במוצץ לגבי נקודה זו אין חילוקי דעות כמעט כלל – התוצאה חזרה על עצמה ברחבי כל העולם וע"י קבוצות מחקר שונות – מוצצים ככל-הנראה מהוים הגנה מסוימת מפני מוות בעריסה והתופעה דווחה עוד טרם הומלץ על השכבה על הגב עבור כל הילדים. מאמר סקר שפורסם בירחון הילדים pediatrics בנובמבר 2005 ובדק וכימת את העדויות הקיימות בספרות הרפואית (מחקר המכונה מטה-אנליזה) ליעילות המוצץ בהגנה על הילדים מצא שיש אכן אפקט מגן למוצץ בעיקר בשילוב עם השכבה על הגב ולמרות זלא מדובר במחקר "חדש" מאמר זה מחזק את הרושם ליעילותה היחסית של מציצת מוצץ במניעת מוות בעריסה.

המנגנון בו פועל המוצץ לצורך אפקט מגן זה אינו ברור. יתכן והמוצץ מאפשר פתיחה טובה יותר של דרכי האויר כיוון שהוא גורם למנח קידמי יותר של הלשון, יתכן והוא גורם לסף שינה נמוך יותר, אולי הוא מקשה על הילד לשון על הבטן ולכן מגביר את השינה על הגב,כיוון שעדיין איננו יודעים מהו הגורם המדויק למוות בעריסה איננו יודעים גם כיצד פועל המוצץ על מנת למנוע אותו.

לסיכום : ככל הנראה מוצץ הינו גורם מגן מפני מוות בעריסה.כיוון שמוות בעריסה נדיר מעבר לגיל שנה על כל הורה לעשות את השיקול של היתרונות והחסרונות ולהחליט . אין ספק שבנקודה זו אם אכן היא נכונה (אין עדיין מחקר חד משמעי בנידון אלא "רמזים עבים") זוכה המוצץ לנקודות זכות רבות בעד השימוש עד גיל שנה . יש לציין שההמלצות מנחות לבסס את ההנקה ורק לאחר מכן להשתמש במוצץ.

 

מוצצים וזיהומים :

 

הקשר ביו מוצצים ודלקות אוזניים נסקר אך מה לגבי שאר הזיהומים האפשריים כתוצאה מגורמים זיהומיים שונים שיכולים "להדבק למוצץ" ?

אחד המחקרים בדק 40 מוצצים לנוכחות גורמים מזהמים שונים.במפתיע חצי מהמוצצים נמצו סטריליים ובחצי השני לא נמצאו מזהמים "מסוכנים". מחקר אחר הראה ריבוי של פטריות הנהנות מתנאי המחייה שהמוצצים מאפשרים להן. 

כאשר הישוו את מספר המחלות הזיהומיות בילדים שמצצו אצבע ביחס לאילו שמצצו מוצץ  נמצא שהיו יותר אירועי זיהום במציצת אצבע.

בהתבסס על נתונים אילו ניתן להגיד שמוצצים עלולים להעביר מזהמים אבל שהסיכוי להעברת זיהום משמעותי ע"י מוצץ הינו נמוך. כמובן שעל ההורים מוטלת חובת שמירתו של המוצץ במצב הגייני נאות.

 

מוצצים וכאב :

 

מוצצים הינם כלי יעיל להפגת כאב בילדים. בשימוש משותף עם תמיסה ממותקת כמו מי סוכר היעילות אף גדולה יותר.

 

מוצצים ופגים :

 

יכולתו "הלימודית" של המוצץ כדרך ליצירת תיאום בין מערכת הבליעה והמציצה היא חשובה מאוד. מספר מחקרים הדגימו את יעילותם של המוצצים הן בשיפור קצב העליה במשקל והן בהקדמת שחרורם הביתה של פגים. דווחו עוד מספר יכולות של מוצצים בפגים אך הדעות עדיין חלוקות ולכן לא נפרטן כרגע עד שלא יובהרו הדברים.בכל מקרה לא נמצאו השפעות מסכנות או מזיקות כלשהן לשימוש במוצצים עבור פגים.

 

בטיחות בשימוש במוצץ :

 

נקודה חשובה מאוד. מוצצים נמצאים בשימוש יומי ולעיתים לתקופות ארוכות. ככל מוצר אחר הם נדונים לבלאי. על כל הורה לוודא את מצבו של כל מוצץ  הנמצא בשימוש. מוצץ שיתנתק מבסיסו עלול ל"הנשם" ע"י הילד ולגרום חס וחלילה לחנק.

אין לתלות מוצץ ע"י חוט מסביב לצוארו של הילד מחשש להסתבכות החוט וחנק – תופעה זו עלולה להתרחש בכל גיל.

.

 

לסיכום:

 

נסקרו היתרונות והחסרונות של השימוש במוצץ. יש עדיין מקום למחקרים טובים יותר בתחום זה אבל כבכל מוצר אחר,השימוש במוצצים כשנעשה בהשכל ולצורכי הרגעה והרדמות ולא סביב השעון,הינו ככל הנראה בטוח למדי וללא תופעות לוואי קשות.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים