רופא מחלה הורים

חריקת שיניים - Bruxism


מיניפדיה > חריקת שיניים - Bruxism

חריקת שיניים  - Bruxism  :

 

מקור המינוח האנגלי הוא בפועל היווני הקדום  brychein שמשמעו לחרוק (שיניים).

 

שכיחות :

 

30 אחוז מהילדים חורקים שיניים בשלב כזה או אחר לרוב מדובר בילדים מתחת לגיל 5 אך גם מבוגרים ובני-נוער רבים מבצעים פעולה זו.

 

מתי חורקים שיניים :

 

יש ילדים (ומבוגרים) החורקים שיניים בעת ריכוז או בצוע מטלה כלשהיא או בזמן חרדה ומתח. ברוב המקרים למרות זאת מדובר בתופעה המתרחשת מתוך שינה, לרוב בחלק הראשון של הלילה.

 

מהי בדיוק חריקת שיניים :

 

מדובר על תנועות חוזרות של הנעת הלסת התחתונה מול העליונה מצד לצד תוך כדי חשיקת השיניים. השיניים המעורבות בתהליך הן לרוב הניבים והשיניים החותכות.

 

למה חורקים שיניים :

 

שאלה מצוינת שגם כיום נשארה חסרת מענה. יש מספר גרסאות לנושא וככל הנראה גרויים רבים יכולים להביא לחריקת שיניים.

התיאוריות הקיימות בספרות הן : חוסר התאמה של המנשך בין השיניים העליונות לתחתונות ,תגובה לכאב כגון בקיעת שיניים, כאב אוזניים וכדומה. לחץ (stress) הנגרם עקב כעס ,תסכול , דאגה וכדומה יכול להביא אף הוא לתופעה. התופעה נצפתה גם בילדים הסובלים מהפרעת ריכוז וקשב אך לאור השכיחות הגדולה של שתי התופעות לא ברור האם מדובר בקשר סטטיסטי גרידא או בסיבה ותוצאה.

במקרים נדירים תרופות מסויימות עלולות לגרום לחריקת שיניים (כגון חומרים מבוססי פסאודו-אפדרין ואחרים)

 

איך מאבחנים חריקת שיניים :

 

לרוב מי שישים לב לנושא יהיה ההורה או אחד האחאים שישמעו את קולות החריקה העולים מכיוונו של "החורק הלילי". סימנים נוספים שיכולים לרמז על התופעה הם : לעיסה "אובססיבית" של חפצים כגון עפרונות,עטים, צפורניים, אצבעות , החלק הפנימי של הלחיים וכולי. סימן נוסף הן תלונות על כאבי לסת בזמן הקימה בבוקר או כאבים באיזור מפרק הלסת התחתונה (הממוקם באיזור שקדימה למרכז תנוך האוזן).

 

האם יש סימנים למצב בבדיקת השיניים :

 

ברוב המקרים חריקת שיניים איננה גורמת לנזקים לשן ורוב המקרים הינם קלים וקצרי טווח ולא נגרם נזק לשיניים. במקרים קשים יותר ניתן לראות בשיניים שחיקה ובלאי היכולים להחשיד לחריקת שיניים. במקרים אילו יש צורך בטיפול בתופעה.

 

איך מטפלים :

 

ברוב המקרים אין צורך לטפל. המקרים בהם המצב אינו חולף ונצפה נזק לשניים או למפרקי הלסת התחתונה, מטופלים הילדים בעזרת מעין גשר המיועד לשעות הלילה המונע את תנועות החריקה ואת הנזק לשיניים. במקביל שווה לנסות ולהבין האם יש לחץ כלשהו המביא לתופעה.

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים