רופא מחלה הורים

הרפנגינה - HERPANGINA


מיניפדיה > הרפנגינה - HERPANGINA

הרפנגינה – Herpangina

 

הקדמה :

 

דלקות גרון הינן צבר של מחלות הגורמות לזיהום של רקמת הגרון ע"י חיידקים או וירוסים. הרפנגינה היא אחד המצבים הניתנים לזיהוי בלע ועקב המראה הייחודי של הנגעים, ניתן להגדירו בשם ייחודי ולא כסתם כ"דלקת גרון וירלית". בפרק זה נדון בקצרה במצב ובהשלכותיו .

 

היסטוריה:

 

בקיץ 1950 זיהו הובנר וחבריו וירוס מסוג קוקסקי A בגרונם של חולים עם סוג מחלה שתואר בשנות ה-20. למחלה זו ניתן השם הרפנגינה והובנר הוכיח את הקשר בין המחלה ותחלואה בוירוס הקוקסקי מסוג A. היתה זו הפעם הראשונה שהודגם שוירוסים אילו גורמים לתחלואה בבני-אדם.

 

המחלה :

 

מדובר במחלת חום על רקע וירלי המתאפיינת בהימצאותם של נגעים שלפוחיתיים קטנים שצבעם צהוב-לבן והם בעלי שוליים אדומים בחלק מהמקרים נראים הנגעים כהתכייבויות על פני החיך האחורי ורקמת הלע כולל השקדים והענבל. מספר הנגעים אינו גדול ונע סביב 10 נגעים .לרוב אין מעורבות של שאר ריריות הפה,למרות שלעיתים נדירות ניתן לראות גם נגעים על הלשון.

 

שכיחות :

 

ניתן לחלות בכל עונות השנה אך באקלים שלנו עונות הסתיו וסוף הקיץ שכיחות יותר. ברוב המקרים המחלה היא של ילדים בגיל הרך.

 

גורמים :

 

ברוב המקרים מדובר על וירוסים מקבוצת האנטרו-וירוסים (enterovirus) . האנטרו-וירוסים הינם וירוסים השייכים למשפחה גדולה יותר המכונה Picornaviridae – משפחה של וירוסים שגודלם קטן, הם חסרי מעטפת ובעלי חומר גנטי מסוג RNA חד גדילי,ישנם חמש קבוצות עיקריות של וירוסים ממשפחה זו והאנטרו-וירוסים הם אחת ממשפחות אילו.

מבין וירוסים אילו הוירוס השכיח ביותר הגורם להרפנגינה הינו וירוס המכונה המכונה קוקסקי מסוג A ( (coxsackie A בעיקר הזנים 1-10 ו-16. וירוסים אחרים מהמשפחה – קוקסקי מסוג B , אקו-וירוס (echvirus) ואחרים (למשל Entero-virus E71 היכול לגרום גם למחלת הפה והגפיים ) יכולים לגרום אף הם להרפנגינה.

 

הדבקה :

 

משפחת הוירוסים הזו יכולה להדביק מאדם לאדם במספר אופנים. השכיחה ביותר הינה הדבקה פקו-אוראלית (חשיפה למזון שנחשף להפרשות מזוהמות). דרכי הדבקה אפשריות נוספות הן ע"י מעבר בטיפות רוק או ע"י חשיפה לחפצים שזוהמו ע"י הוירוס ובכך נגרמת העברת הוירוס לריריות הפה. מקרי הדבקה תוארו גם עקב זיהומים של מקוי מים לשתיה ע"י הוירוסים.

 

מהלך המחלה :

 

מדובר לרוב במחלה קלה החולפת לאחר מספר ימים ולא משאירה נזקים מיוחדים. תקופת הדגירה של הוירוסים המחוללים את המחלה נעה סביב שבוע עד שבועיים .בחצי מהמקרים הזיהום עובר בצורה בלתי מורגשת (אסימפטומטית) אך הילד יכול להדביק אחרים. במקרים בהם קיימים תסמינים מדובר בחום , כאבי גרון המלווים בהופעת הנגעים האופייניים בלע, אי שקט, חוסר רצון לאכול וריור.כמו-כן ניתן למצוא הגדלת בלוטות לימפה מקומית ולעיתים מעורבות של מערכת העיכול. בחלק מהמקרים מתלווה למחלה פריחה . הפריחה יכולה להיות מסוגים שונים בהתאם לסוג הוירוס המזהם .

 

אבחנה מבדלת :

 

מספר מחלות וירליות יכולות לגרום לתמונה דומה של נגעים בפה אך לרוב ניתן להבדיל בין המצבים עקב המאפיינים הייחודים שיש לכל מצב . המחלות האחרות שיש לשקול הן זיהום בוירוס ההרפס ומחלת הפה והגפיים.

 

בדיקות:

 

אין ממצאים חריגים בבדיקות המעבדה וככלל הן אינן דרושות. עבור מחקרים ניתן לזהות בתרביות בסרולוגיה או בשיטות גנטיות (כגון (PCR את הוירוס בו מדובר.

 

טיפול :

 

תומך בלבד. המחלה היא מחלה וירלית קלה המסתיימת מעצמה לאחר מספר ימים ללא סיבוכים מיוחדים ואינה דורשת טיפול מיוחד (מה גם שאין כל טיפול ידוע כיום).

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים