רופא מחלה הורים

כאבי גדילה (כאבי רגלים חוזרים)


בעיות שונות > כאבי גדילה (כאבי רגלים חוזרים)

כאבי גדילה :

 

הקדמה :

 

ילדים רבים נוטים להתלונן על כאבים לא ממוקדים ברגליים. במקרים רבים לאחר שלא ניתן לזהות בעיה מיוחדת קובע הרופא או הסבתא שמדובר בכאבי גדילה. במקרים רבים,למרות "זיהוי" הבעיה גם לרופא שקבע את האבחנה וגם לחולה (ששמח שסוף סוף ברור מה מקור הכאבים) אין שמץ של מושג במה מדובר. האם ילדים גבוהים סובלים יותר מכאבי גדילה (הם הרי מתארכים יותר) ,האם יש יותר כאבים בזמן גדילה מואצת - בפרק זה ננסה להבין האם יודע מדע הרפואה כיום להסביר את מהותם של כאבי הגדילה ולדון במעט שידוע על מצב זה.

 

היסטוריה :

 

כבר בתחילת המאה ה-19 דווח הרופא הפריזאי מרסל דושאמפ על כאבי גדילה. מאז חזר הנושא ועלה במאמרים רבים כשמחקר השכיחות הראשון בוצע בשנת 1928.

 

רקע - איך ילדים גדלים :

 

הרושם הכללי שלנו הינו שגדילה הינו תהליך מתמשך ואיטי הקורה בצורה רציפה עם תקופות של האצה והאטה בהתאם לגיל הילד ושלבי ההתבגרות השונים. לרוב מעקב אחר הגובה נעשה אחת למספר חודשים והתוצאה המתקבלת הינה מעין ממוצע של סכומי הגדילה התקופתיים בטווח הזמן שבין המדידות. כולנו מכירים את עקומות הגבוה הנראות "הנדסיות" ומקנות תחושה שהצמיחה לגובה הינה תהליך הדרגתי וקבוע. יש חוקרים הטוענים שהאמת היא ככל הנראה מעט שונה . מספר מחקרים הדגימו שהגדילה לגובה הינה תהליך המתרחש בהתפרצויות בהן יש "התארכות" מהירה במשך מספר ימים ולאחריהם יש תקופות ארוכות של חוסר גדילה. תהליך דומה הודגם בטלאים בהם נמדדה הגדילה היומית ע"י רגשים מיוחדים שהוחדרו לעצמות רגליהם ומדדו במדויק את שעור הגדילה היומי. כיום עדיין לא ידוע במדויק כיצד מתרחשת הצמיחה לגובה בגילאים השונים ולא ברור מי משתי התיאוריות נכונה יותר ויתכן ושתיהן נכונות אך בזמנים שונים.

 

כאבי גדילה - הגדרה :

 

הבעיות מתחילות כבר פה. אפילו הגילאים בהם מתרחשת התופעה משתנים בין המחקרים השונים והמספרים נעים בטווח הגילאים של 2-16 שנה. אין הגדרה חד-משמעית המאפשרת זיהוי ברור של התופעה. מסיבה זו רופאים רבים קובעים אבחנה של כאבי גדילה כאבחנה שבשלילה. כלומר תלונות חוזרות על כאבים בגפיים התחתונות שעבורן לא נמצא גורם ,בילד בריא לחלוטין וללא כל בעיות אחרות יוגדרו לעיתים קרובות ככאבי גדילה. רופאים רבים מתייחסים לקווים המנחים שקבע פטרסון : כאבים עמוקים שאינם מפרקיים, המופיעים בשתי הרגליים ,האיזורים השכיחים יותר הם הירך הקדמית האיזור שמאחורי הברך ושרירי השוק ,זמן ההתרחשות לרוב בסוף היום או בלילה . בדיקות מעבדה ובדיקתו הגופנית של הילד תקינות לחלוטין ואינן מרמזות על בעיה אחרת העומדת בבסיס התופעה.

הכאבים הם גליים ולרוב מדובר בהתקף כאב הנמשך כרבע שעה. הכאבים אינם מונעים בצוע פעילות גופנית ואינם מלווים בסימנים גופניים כלשהם.

 

שכיחות :

 

כאבים שונים של מערכת השלד הינם סיבה נפוצה לביקור אצל רופא הילדים והערכות שפורסמו לאחרונה נוקבות בהערכה שכעשירית מהביקורים אצל רופא הילדים בגיל ההתבגרות הם על רקע זה. כאבי גדילה מהווים תת-קבוצה של כאבים בילדים וכ-10 מחקרים פורסמו בשמונים השנה האחרונות בנושא שכיחותם. מן המחקרים עולה חוסר ההסכמה לגבי שכיחות התופעה.במאמרים השונים ניתן למצוא מספרים שנעים בין אחוזים בודדים ועד למחצית מהילדים .רוב המחקרים נעים סביב ערכים של כחמישית מהילדים. הסיבה לחוסר האחידות של ממצאים אילו היא ככל הנראה חוסר אחידות באוכלוסיות שנבדקו (מבחינת גיל מספר הנבדקים איזור הבדיקה וכולי) וכן חוסר בתמימות דעים לגבי ההגדרה המדויקת של כאבי גדילה.

 

הסיבות המשוערות לכאבי גדילה :

 

למעשה אין איש היודע מדוע מופיעים כאבי הגדילה.סמיכות הזמנים בין גילאי הגדילה של הילדים והופעת הכאבים וכן הדעיכה בשיעור הילדים המדווחים על כאב לאחר גיל הצמיחה לגובה הם אילו שהביאו לקביעת השם .אם אכן מדובר בכאבי גדילה מהן העדויות המדעיות לתהליכים הגורמים לכאב ? כיוון שלמעשה כל הילדים גדלים יש לנסות להבין מה מבדיל את אוכלוסיית הילדים הסובלים מכאבי גדילה מכלל אוכלוסיית הילדים.

מספר מאמרי סקר תהו לגבי קיומה של התופעה בכללותה והעלו את השאלה האם כאבי גדילה הינם מיתוס מאחר שלמעשה מעולם לא הוכח בספרות הרפואית קשר בין האצת גדילה או גדילה בכלל ושכיחות יתר של כאבים. כיום קיימות למעשה שלוש תיאוריות המנסות להסביר את התופעה. הראשונה טוענת שמדובר בשימוש יתר בשרירים ובמערכת השלד הגורם לעייפות עקב "שימוש יתר" במערכת השרירים.למעשה הכאב נובע לפי תיאוריה זו מנזק קל לשרירים שלא על רקע מחלה משמעותית אלא כזה הנוצר כחלק מפעילות הילד. הטיפול לפי גישה זו הינו עיסוי מקומי . התיאוריה השנייה גורסת שבילדים המדווחים על כאבי גדילה ניתן למצוא שינויים אנאטומיים קטנים (למשל כמו רגל שטוחה חוסר יציבות של מפרקים וכולי) הגורמים לשימוש לקוי של מערכת השריר שלד ולכאבים המתבטאים בעיקר בגילאים הצעירים. תיאוריה שלישית מייחסת את תופעת כאבי הגדילה לסל גדול של תסמונות כאב בילדים (בדומה לכאבי בטן וכאבי ראש חוזרים).

בנסיון להתחקות אחר מקורם של הכאבים פורסמו לאחרונה מספר מאמרים שניסו לבדוק מדדים פיזיולוגיים שונים בילדים המדווחים על כאבי גדילה. קבוצה אחת דיווחה על מדידת מהירות העברת הקול בעצמותיהם של ילדים עם כאבי גדילה כמד לשימוש יתר בעצמות . לפי ממצאיה של אותה קבוצה בילדים עם כאבי גדילה אכן יש סימנים של שימוש יתר בעצמות אך המחקר בוצע על 39 ילדים בלבד והעדויות הם בעיקר נסיבתיות ולא מסבירות את מקור הכאב ויש צורך בהמשך המחקר בנושא זה להבהרת התמונה. קבוצה אחרת של חוקרים בדקה לאחרונה את זרימת הדם בעצמותיהם של ילדים עם כאבי גדילה וזאת כיוון שיש שכיחות יתר של מיגרנות במשפחותיהם של ילדים עם כאבי גדילה. לא נמצא כל הבדל בין ילדים אילו לילדים ללא כאבי גדילה. 

במחקר נוסף שהוזכר קודם קבוצה של חוקרים מצאה שגדילת עצמות בטלאים (90 אחוז מההתארכות) התרחשה בעיקר בזמן השינה או בזמן שבו לא הופעלו הרגליים  ולא נשאו משקל. כיוון שכאבי גדילה בילדים מתרכזים בעיקר בערב ובלילה השליכו החוקרים ממחקר זה לכיוון כאבי גדילה והציעו שהסיבה לכאבי הגדילה נובעת מתקופות של גדילת עצמות מואצת בזמן השינה  . תיאוריה זו לא מסבירה מדוע קיימים גם כאבים בשעות הערב אך מנסה לספק הגיון פזיולוגי לקיומם של כאבי גדילה דווקא בשעות הלילה. הסבר זה אינו מסביר מדוע לא כל הילדים סובלים מכאב ומה מקורו וכרגע  זו השערה שאיננה מבוססת והיא יותר ניחוש מאשר תיאוריה מדעית מבוססת.

יש לציין שעצמות גדלות באיזורים מיוחדים המכונים "פלטות גדילה" ולמעשה התארכות העצם נובעת מתהליכים המתרחשים באופן ספציפי באיזורים אילו בלבד. עד היום לא תוארה בספרות ברפואית (למיטב ידיעתי) עדות לתחושות כאב שמקורן בפלטות הגדילה. עובדה זו מקשה עוד יותר לקבל את הקשר העובדתי בין התארכות לילית של עצמות ותופעת הכאב.

מספר מאמרים שהתפרסמו משטח רפואת השינה קשרו בין כאבי רגליים בילדים לתסמונת המכונה "תסמונת הרגליים חסרות המנוח" – restless leg syndrome. בתסמונת זו סובלים החולים מהנעת רגליים בלתי פוסקת בזמן השינה הגורמת הן להפרעה משמעותית במחזורי השינה התקינים והן כאבי שרירים ושימוש יתר במערכת השריר שלד בגפיים התחתונות. יתכן ותת-קבוצה מסוימת מהילדים בעלי כאבי הגדילה סובלת מבעיה זו אך לאור העובדה שסינדרום זה אינו שכיח ואילו כאבי הגדילה הינם תופעה שכיחה מאוד יש להניח שלא זו הסיבה הבלעדית לבעיה.


אבחנה מבדלת :

 

מספר גדול של מחלות יכולות לגרום לכאבים ברגליים כגון מחלות מפרקים שונות ועוד רבות אחרות. מסיבה זו במקרה והכאבים אינם עונים לסימנים שקבע פטרסון או שעולה החשש שהכאבים הם על רקע בעיה גופנית כלשהיא יש לשקול בירור מלא של הכאבים כולל הדמיית הגפיים ובדיקות מעבדה לברר את מקור הכאבים . במקרה ולא נמצא כל עדות למחלה כלשהיא והכאבים ממשיכים יש להניח שמדובר אכן בכאבי גדילה.


 

ולסיכום :

 

כאבי גדילה הינם תעלומה. ההגדרה מבוססת בעיקרה על שלילת מחלות הגורמות לכאבים. טיפול  למעשה אינו נחוץ כיוון שמדובר בתופעה חסרת השלכות וממילא גם לא ידוע מה מקורה ולכן גם לא ידוע כיצד לטפל. כיוון שבחלק מהמקרים הילדים המתלוננים זוכים ליתר תשומת לב מצד ההורים (בדומה למתרחש בתסמונות כאב אחרות ) לא מומלץ טיפול מיוחד ואם התלונות חוזרות ניתן לנסות בקבוק מים חמים על הרגליים למשך מספר דקות אבל לא ליצור "יתר פעילות " סביב הכאב על מנת שלא ליצור משוב חיובי שיעודד את הילד להמשיך להתלונן ולזכות "לרווחים משניים". ברוב המקרים התופעה קצרת טווח ונעלמת בלא שוב.

 

 

 

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים