רופא מחלה הורים

ויטיליגו - VITILIGO


מיניפדיה > ויטיליגו - VITILIGO

הפרק נכתב ע"י ד"ר יוסי רימר וע"י ד"ר יורם הרט מנהל מרפאה לטיפול פוטותרפי בהרצליה
 
ויטילגו– Vitiligo

הקדמה :

ויטיליגו הינה מחלת עור נרכשת הגורמת להופעתם של כתמים בהירים על פני העור. מדובר במחלה שאינה מדבקת ושהשפעתיה הן בעיקר קוסמטיות. הכתמים הבהירים נובעים מהרס של התאים האחראיים על הכהית העור המכונים מלנוציטים. המלנוציטים יוצרים את הפיגמנט מלנין הנמצא בהם בכמויות גדולות ומכאן מקבל העור את צבעו.

שכיחות :

השכיחות נעה בין 0.1 ל-2 אחוז מהאוכלוסיות שנבדקו במאמרים השונים. כמחצית  מהחולים  יפתחו את  המחלה לפני גיל 20. בכ-20 אחוזים יש חולה נוסף  במשפחה. בחלקם  הקטן יש  גם  מחלות  אוטואימוניות אחרות (מחלות בהן  הגוף  נלחם ופוגע  בעצמו)  למשל  מחלה  בבלוטת התריס או סכרת.
איך נראים הכתמים :

מדובר בכתמים בהירים בעלי שוליים מוגדרים היטב המתחילים באזור קטן מתפשטים ע"י הרחבת איזור השוליים כך ששטחם עלול לגדול עם הזמן ולערב משטחי עור גדלים והולכים. גם מספרם של הנגעים עלול לגדול עם הזמן. הנגעים מופיעים לרוב באזורים חשופים לשמש או באזורי עור הנמצאים חשופים יותר למתיחה  כגון גב אצבעות הידיים, מרפקים וברכיים. שולי הנגעים עלולים להיות מעט אדמדמים ולעיתים אפילו עם פיגמנטצית יתר. במקרים אחרים הנגע אינו בהיר לחלוטין אלא מכיל פיגמנטציה ברמה נמוכה משאר העור.

איך מסווג ויטילגו :

ניתן למצוא שני צורות של סיווג לויטילגו בספרות הרפואית. האחת מכונה ע"ש קוגה והשניה ע"ש נולדלונד. נסקור בקצרה את שתי צורות הסיווג הללו :
קוגה :
לשיטתו של קוגה ניתן לסווג שתי צורות תחלואה :
סוג A – השכיח יותר וקשור לעיתים בתופעות אוטואימוניות כגון מחלות של בלוטת התריס,סכרת נעורים, אנמיה עקב הפרעה בספיגת ויטמין B12 (אנמיה פרניציוזה), מחלה ע"ש אדיסון ותופעה ע"ש קובנר (הופעת נגעים על פני אזורי הצטלקות).
סוג B : הנדיר יותר. האזורים הנגועים הם קטנים יותר וקשורים לאזור עור ספציפי. ולרוב המהלך הוא של התפתחות מהירה של הנגעים בתחילת התחלואה ויציבות לאחר מכן.
נולדולנד מחלק את צורות הויטיליגו ל-3 :
ויטיליגו ממוקם : נגע אחד או יותר באזור עור תחום מוגדר וללא התפשטות כללית .
ויטילגו מפושט: נגעים באזורי עור רבים. סוג זה מחולק לתת-סוגים למשל כזה הפוגע בפנים ובקצה הידיים ואחרים.
ויטילגו כולל : כזה הפוגע ב-80 אחוז או יותר משטח הגוף.

ממה נגרם הויטיליגו :

יש מספר השערות בנושא הגורמים למצב זה אך כיום עדיין אין תשובה מוחלטת לשאלה זו.
גנטיקה :
לחמישית מהחולים יש קרוב משפחה מדרגה ראשונה שגם לו יש ויטיליגו כך שנראה שיש השפעה לתורשה אך הגנים המדויקים הקשורים למצב אינם ידועים כיום.
מחלה אוטואימונית :
חוקרים רבים תומכים בבסיס זה לתחלואה. הקשר למחלות אחרות אוטואימוניות והעובדה שנמצאו נוגדנים כנגד תאי המלנוציטים בחלק מהחולים תומכים ברעיון זה אך שוב המנגנון המדויק אינו ברור.
הקשר הנוירולוגי :
מספר עדויות קיימות לכך שיתכן ויש השפעה לקצות העצבים בהתפתחות המצב. גם פה המנגנון המדויק לא ברור.
התיאוריה המטבולית :
מספר עדויות קיימות לכך שתחילתו של תהליך הויטיליגו נובע מהצטברות של חמצן פעיל (פראוקסיד) ברקמות והוא זה הגורם לנזק הראשוני. עדויות נמצאו גם לירידה ביכולת להתמודד עם נגזרות של חמצן פעיל בתאים אחרים בגוף.
התיאוריה המיקרו-סביבתית :
תיאוריה זו טוענת לחוסר איזון בסוג מסוים של מולקולות שלהן השפעה חשובה על מערכת החיסון – הציטוקינים. חוסר האיזון במולקולות אילו שובר את העיכוב הרגיל של מערכת החיסון בפעולתה כנגד מרכיבים של הגוף ומאפשר לה לפגוע במלנוציטים.
ולסיכום:
כשיש הרבה תיאוריות ככל הנראה בכל אחת יש שמץ של אמת ולכן ניתן להניח שמדובר בבעיה הנגרמת משילוב של מספר גורמים היוצרים לבסוף את הפגיעה בתאים המייצרים מלנין (מלנוציטים).

מה הם הטיפולים  בויטילגו ?

הצורך  בטיפול  נקבע  בעיקר  לפי  מידת ההפרעה  של המחלה. בחולים  בעלי עור  בהיר  הויטיליגו  כמעט ואינו מורגש ופעמים  רבות  אינו מחייב טיפול.  בחולים  עם עור  כהה  וכתמים לבנים  בפנים  ההפרעה  היא  גדולה  בהרבה  וכדאי  לטפל.  למעשה הטיפול האידיאלי עדיין לא נמצא אך בשנים האחרונות נמצאו מספר טיפולים היכולים לשפר במידה ניכרת את מצבם של החולים.
הטיפול הוותיק יותר הינו ע"י סטרואידים במתן דרך הפה או כמשחה מקומית.  מדוע טיפול זה עובד לא ברור- ככל הנראה ע"י מניעת הדלקת המקומית באזורים הנגועים. יש לציין שברוב המקרים טיפול זה אינו יעיל וכרוך בתופעות לוואי שאינן מקובלות על החולים ועל הרופאים ולכן אינו בשימוש ברוב המקרים.
הסוואה   על ידי מייק-אפ:  כתמים לבנים  קטנים  בעיקר  סביב העיניים ניתנים  להסוואה  בקלות על ידי  מייק אפ.  בוחרים  בדרך  כלל סוגי מייק אפ עמידים  שאינם יורדים בהזעה. 
טיפול מקומי נוגד מערכת חיסון :  הטבה   קלה  דווחה  במקרים בודדים   בהם  השתמשו  בקרמים אנטי דלקתיים -  סטרואידים  או ללא  סטרואידים מסוג  Protopic  או Elidel. למרבה  הצער  התוצאות  לאחר טיפול במשחות אלו  בויטילגו  רחוקות מלהשביע  רצון  ברוב החולים. 
רפיגמנטאציה   בשיטת ה PUVA:  
שיטת ה  PUVA  כוללת  בליעה  או מריחה  מקומית  של  חומר  רגיש  לאור  הנקרא  פסוראלן psoralen.  כאשר  שטחי  הויטיליגו  נרחבים  ומכסים שטחי גוף גדולים  החולה בולע   את  התרופה  ומספר  שעות אחר  כך  חושף את כל גופו  לקרני UVA, במכונה  הדומה  למכונת שיזוף. תופעות  לוואי לטיפול ב PUVA:  בחילה  עקב  התרופה,  נזק  מקרינת ה UVA  לאור  הבריא,  אפשרות לכוויות  כואבות.
רפיגמנטאציה  על  ידי אור  UVB+UVA  ממוקד : 
שיטה   זו מאפשרת טיפול ממוקד בכתמי עור של ויטילגו  ללא צורך בחשיפת של שטחי עור גדולים לקרינת אור סגול.  הטיפול  באור  ממוקד  מבוצע  על ידי  מערכת  ממוחשבת . שיטה  זו  המתאימה  בעיקר  לכתמים קטנים ובינוניים הוכחה  כיעילה  בכ-90  אחוזים  מהחולים  עם נגעי ויטילגו  קטנים  בעור הפנים. הסיכויים להצלחה  בנגעי הויטיליגו  בעור  הגו היא  כ-60-70 אחוזים ורק  כ-20 אחוזים  בגב כפות הידיים והרגליים. במקרים  שמגיבים לטיפול  ניתן להחזיר  את רוב  הפיגמנט לעור  בצורה מהירה יחסית  . יש לציין שגם טיפולים אילו עלולים לגרום לתופעות לוואי מקומיות כגון אודם גרד ויובש של העור אך בשיעורים נמוכים מאוד ביחס לאפשרויות הקודמות שהוזכרו.

טיפולים ניסיוניים :

התיאוריה של הפגיעה עקב חמצן פעיל הביאה לניסיון לשלב קרינת UVB וחומרים נוגדי חמצון כגון פסיאודו-קאטאלאז בשילוב עם סידן הנמרחים על העור. הטיפול הנ"ל מחזיר את יכולת התפקוד למלנוציטים . הטיפול נחשב עדיין ניסיוני ולא ברור עד כמה הוא יעיל, אם בכלל. 
 
לסיכום:

ויטילגו הינה מחלה הגורמת לבעיה אסטטית בעיקרה אך לעיתים ניתן למצוא משלב של בעיות נוספות במי שלוקה בה. צורת התנהגות המחלה שונה מחולה לחולה ולא ניתן לצפות את קצב ההתקדמות מראש ובחלק קטן מהמקרים קיימת אף אפשרות של נסיגת המחלה עם השנים. הטיפולים היום יכולים להעניק הקלה לחלק מהחולים אך לא בכל מצב ולא לכל החולים.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים