רופא מחלה הורים

צליעה חולפת - Transient synovitis


מיניפדיה > צליעה חולפת - Transient synovitis

דלקת חולפת של מפרק הירך (צליעה חולפת) - Transient synovitis

 

הקדמה :

 

אחת הסיבות השכיחות יותר לצליעה בילדים מכונה דלקת חולפת של מפרק הירך. למעשה מדובר במצב הנגרם על רקע לא ברור החולף מבלי להשאיר נזק. הבעיה היא להבדילו ממצבים אחרים המביאים לצליעה ועלולים להיות מסכני חיים או כאלו היכולים להביא לפגיעה משמעותית בתפקוד מפרק הירך.

 

שכיחות :

 

אין נתונים מדויקים לגבי שכיחות התופעה אך מהמידע הקיים בספרות נראה שבילדים בגילאים של 2-10 שנים מדובר בסיבה השכיחה ביותר לאירוע כאב חד פעמי וקצר מועד (בניגוד לכאבים כרונים החוזרים על עצמם) במפרק הירך המלווה בצליעה. טווח הגילאים שעבורו תואר המצב הוא מגיל 3 חודשים ועד שכבת הגיל המבוגרת והוא שכיח במיוחד בגילאים 2-5 שנים.בנים לוקים במצב בשכיחות גבוהה יותר מבנות,עד פי 3 יותר מבבנות לפי חלק מהמאמרים .

 

גורמים :

 

לא ידוע במדויק מהם הגורמים למצב זה. ההנחה היא שברוב המקרים מדובר בוירוסים כאלו ואחרים. מספר מחקרים מדווחים על סיפור של חבלה מינורית לאיזור הרגל טרם התפתחות האירוע אך מחקרים אחרים שוללים חבלה בהקשר לבעיה. חלק מהחוקרים משערים שבבסיס התופעה יש מנגנון אימוני שבו מערכת החיסון גורמת לדלקת סטרילית של הקרומים הבונים את מפרק הירך.

 

התייצגות :

 

לרוב מדובר בילד שלפתע פתאום מדווח על כאב באיזור מפרק הירך או בירך הפנימית. הכאב יכול להתרחש בזמן הליכה ויגרום לצליעה בעקבות זאת או להתרחש גם בזמן מנוחה או בזמן הנעה פאסיבית של מפרק הירך. לעיתים קיימת צליעה אך הילד אינו מדווח על כאב כלשהוא. בילדים קטנים יותר שאינם מסוגלים לדווח על מחלתם מתבטא המצב בחוסר רצון ללכת או בצליעה. בנוסף יכול להתלוות למצב אי שקט ובכי הנובע מהכאב שמקורו במפרק הירך. לעיתים מקור אי השקט לא ברור ורק בבדיקה קפדנית ניתן לזהות צליעה קלה או הגבלה בתנועות אחד ממפרקי הירך.

האירוע כולו יכול להתרחש מספר ימים לאחר סיומה של מחלה וירלית או בזמן מחלה וירלית המלווה בחום נמוך וסימני הצטננות. חום גבוה מחייב התייחסות לסיבות אחרות היכולות לגרום לצליעה.

 

בבדיקה גופנית :

 

ניתן לחזות בצליעה או לחילופין בילדים שעדיין אינם הולכים בסירוב לשאת משקל על הרגל או סירוב לזחול. בבדיקת טווח התנועה של מפרקי הירכיים ניתן למצוא התנגדות לרוטציה פנימית (סיבוב פנימה של הירך) או להסטה של מפרק הירך החוצה (אבדוקציה-לתנוחה המזכירה במשהו את תנוחת רגלי הצפרדע...).  לעיתים גם תנועות של הירך שמקורן בבודק גורמות לכאב.

 

איזה בירור יש לבצע :

 

כיוון שלצליעה בילדים מספר סיבות שזיהוין המדויק והמוקדם הינו קריטי יש לשלול אבחנות אחרות טרם קביעת אבחנה של דלקת חולפת במפרק הירך. הבדיקות אותן יש לבצע הן ספירת דם שאמורה להצביע על מצב תקין וללא דלקת משמעותית, מדדי דלקת שאמורים להיות נמוכים. בדיקת US של מפרק הירך החשוד שלעיתים קרובות מדגימה נוזל במפרק ללא פתולוגיה אחרת.לעיתים יבוצע גם צילום רנטגן של מפרקי הירכיים לשלילת נגע בעצמות המביא לצליעה.

במידה ואחד מהמדדים שצוינו חריג יש לשקול אבחנה אחרת כסיבה לצליעה ולהרחיב את הבירור בהתאם.

 

משך המחלה :

 

מדובר במצב זמני החולף לרוב תוך 48-72 שעות ברוב המקרים (אך לעיתים המצב יכול להמשך זמן ארוך יותר) ולא משאיר אחריו שום בעיה לטווח ארוך. בחלק מהמקרים יש חזרה של המצב לאחר מספר ימים ושוב בירור מעלה שכל הבדיקות תקינות והמצב נעלם לאחר מכן.

 

טיפול :

 

למעשה אין טיפול יעודי למצב זה .משככי כאבים יכולים להקל במידה על הכאב אך לא למנוע את הצליעה. מנוחה היא הטיפול היעיל ביותר ולרוב מומלץ על 7-10 ימי מנוחה טרם חזרה לפעילות מלאה.

 

סיבוכים :

 

הבעיה המרכזית בהקשר לבעיה זו היא ההקשר האפשרי שלה למצב המכונה Legg-Clave-Perthes (שיכונה מכאן ולאה כסינדרום פרטס) שבו יש פגיעה משמעותי בראש עצם הפמור (עצם הירך) הכרוכה לעיתים בנזק משמעותי לטווח ארוך של מפרק הירך. מספר מחקרים שבדקו את הקשר האפשרי בין המצבים מדווחים על שכיחות סינדרום פרטס ב 1-2 אחוז מהילדים שסבלו מסינוביטיס חולפת של מפרק הירך. לא ברור האם במקרים אילו הדלקת החולפת היא האירוע הנמצא בבסיס סינדרום הפרטס או שמדובר באבחנה ראשונית לא נכונה כשהאבחנה האמיתית מתגלה בהמשך.לפיכך רוב האורטופדים ורופאי הילדים מסכימים שאין צורך במעקב ארוך טווח אחר הילדים עם דלקת חולפת של מפרק הירך במידה והמצב חולף לאחר מספר ימים ללא סיבוכים מיוחדים.

 

לסיכום :

 

טרנזינט סינוביטיס המתבטא בצליעה ו/או כאבים בירך על רקע דלקת חולפת של מפרק הירך הינו הבעיה השכיחה ביותר של מפרק הירך בילדים.מדובר במצב זמני שמקורו אינו ידוע. מצב זה חולף מאליו לאחר מספר ימים וללא טיפול מיוחד למעט מנוחה ואינו מצריך מעקב מיוחד ברוב המקרים.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים