רופא מחלה הורים

אפטה (אפטות) בחלל הפה aphthous stomatitis:


בעיות שונות > אפטה (אפטות) בחלל הפה aphthous stomatitis:

אפטה (אפטות) בחלל הפה aphthous stomatitis:

מי לא מכיר את אותם פצעים מעצבנים המופיעים להם בחלל הפה. יש הסובלים מהם לעיתים נדירות ויש הסובלים מהם תדירות. הנגעים המטרידים הללו שכיחים בטווח רחב של גילאים. בפרק זה נדון בתופעה בגורמים לה ובאפשרויות הטיפול.

מהי אפטה :

למעשה מדובר במעיין התכייבות – פצע שטחי של רירית הפה. האפטות מחולקות לשני סוגים minor ו-major. החלוקה מתבצעת לפי גודל הנגע. עד גודל של 1 ס"מ מדובר בנגעים מינורים ושכיחים מאוד ,מעל 1 ס"מ – מאגורים (major) ששכיחותם קטנה יותר. צורתו של הנגע לרוב עגולה או סגלגלה מרכזו בעל גוון אפור-צהוב ובשוליו ריקמה אדומה דלקתית. סוג נוסף נדיר יחסית של אפטות מכונה אפטות הרפטיפורמיות – herpetiform ulceration ובמדובר בקבוצה של אפטות קטנות ולעיתים בעל מראה של ראש-סיכה.

מה הגורמים להווצרותן של אפטות ?

מחלות רבות ושונות יכולות לגרום להיווצרותן של אפטות אך האמת היא שהסיבה השכיחה ביותר לאפטות אינה ידועה ולרוב מדובר בנגע בודד או בנגעים ספורים המופיעים וחולפים בלא שנדע מהי סיבת ההופעה או מהי סיבת ההעלמות. למרות זאת מספר גדול של מחלות מערב את חלל הפה ובמהלך הפרק נעבור על השכיחות יותר בהן קיימות אפטות בחלל הפה. 

אפטות חוזרות על רקע לא ידוע  - recurrent aphthous stomatitis :

מצב זה מתבטא באירועים חוזרים של אפטה בודדת או אפטות מרובות. משך הזמן בין אירוע לאירוע אינו קובע ולא ניתן לצפייה מראש. 80 אחוז מהסובלים מאפטות בפה סובלים מאפטות מינוריות המתרחשות לרוב ברירית השפתיים הפנימית או הלחיים הפנימיות או ברירית שמתחת ללשון. בצורה שכיחה פחות מופיעות האפטות על חלקה העליון של הלשון והחיך הקשה. ההחלמה של נגעים אילו הינה עצמונית ולוקחת בין 7-14 יום גם ללא טיפול מיוחד. אפידמיולוגיה מראה שמדובר במצב שכיח יותר בנשים , בגילאים שמתחת ל-40 , בבני הגזע הלבן, בלא מעשנים ובמצב סוציואקונומי גבוה. לרוב הבעיה מתחילה בגיל ההתבגרות או בילדות והתופעה נוטה לדעוך בחלוף השנים. כרבע מהאוכלוסיה סובל בזמן זה או אחר מתופעה זו.

הסיבה לאפטות מסוג זה אינה ידוע ולכן סיבות רבות הוצעו בספרות כבסיס לנגעים אילו. גורמים תורשתיים, גורמים זיהומיים כגון חיידקים ווירוסים , גורמים סביבתיים כגון חוסר בברזל בח. פולית או בויטמינים (B12ואחרים), הפסקת עישון (הסיבה לכך לא ברורה), אלרגיות למזון (קינמון וח. בנזואית) שינויים הורמונליים (יש נשים בהם יש תאחיזה בין היווצרות אפטות והריון) ואחרים. המידע בספרות סותר ומבלבל וניתן לסכם שלמעשה אין שום גורם אחד וברור המביא לתופעה .

בחלק מהמקרים נגרמות האפטות עקב טראומה לרירית הפה – למשל עקב צחצוח שיניים אגרסיבי ,אכילת מזונות נוקשים (לחם בעל קרום קשה וכדומה) הפוצעים את רירית הפה. במידה וזה המקור יש להפסיק את החשיפה לטראומה ולפתור את הבעיה.

טיפול יעיל - אין ,אך יש מספר תכשירים הניתנים למריחה מקומית האמורים לקצר את משך ההחלמה ולהקל על הכאב. חלק מהתכשירים מתבססים על חומרים המכילים סטרואידים מקומיים בעוצמות שונות. בחלקם משלבים תכשירים אילו גם חומרי הרדמה מקומיים להקלה מיידית על חוסר הנוחות והכאב. התכשירים הסטרואידליים מקצרים במקרה הטוב את משך הנגעים ביומיים-שלושה ולכן יש לשקול את הטיפול בהם אם כבר עברו מספר ימים מאז הופעת הנגעים.תכשירים נוספים הניתנים לשימוש הם חומרים היוצרים שכבת הגנה על הפצע. שכבה זו מונעת את החשיפה לרוק ולמזון ובכך מוקל הכאב והטבע עושה את שלו עד להבראה מלאה.
אפשרות טיפול נוספת למניעת או הקטנת אירועי האפטות החוזרים היא מי שטיפת פה. חומרים שונים של מי שטיפת פה הודגמו כמעכבים את הופעת הנגעים בפה ומקטינים את כמותם. גם כאן לא מדובר על פתרון פלאים אלא על הגדלת הפער בין אירועים וקיצור משך האירוע. המנגנון הוא ככל הנראה שיפור בהגיינת הפה והקטנת עומס החיידקים בפה.
אף אחד מהטיפולים הללו לא מביא להטבה מיידית ולכל אחד יש תכשיר המועדף עליו ויש לנסות עד שמוצאים את הפתרון האידיאלי עבור כל חולה.
בכל חולה יש לברר את מצב הברזל הח. הפולית וויטמין B12 כיוון שבחמישית מהחולים עם מצב זה ניתן למצוא חוסרים ברכיבים אילו – כמובן שבהמשך יש לזהות את הסיבה לחוסר שנמצא. כפי שיפורט בהמשך יש לשקול האם התופעות בחלל הפה הן התבטאות של מחלה בסיסית כלשהיא .

מחלות שבהם קיים רכיב של אפטות (פצעים) בפה :

כאמור במקרים לא שכיחים הופעת אפטות בפה אינה סתם מטרד אלא מצביעה על קיומה של מחלה כלשהיא באיזור אחר בגוף בהמשך נדון באבחנה המבדלת של אפטות בפה.

מחלות ילדים :

הרפס – מחלה ראשונית ע"י וירוס הרפס סימפלקס מביאה לרוב למחלה המתאפיינת בחום המלווה באפטות מרובות בחלל הפה. להרחבה על מחלה זו ניתן לפנות לפרק העוסק בה.

מחלה הפה והגפיים – עוד מחלת ילדים הנגרמת ע"י וירוס הקוקסקי שבתצורתה הקלאסית מתאפיינת בפצעים בחלל הפה ופצעונים שלפוחיתיים על פני כפות הידיים והרגליים. להרחבה ניתן לפנות לפרק המוקדש למחלה.

אבעבועות רוח – בנוסף לפצעים הנמצאים על פני שטח העור יכול המחלה להתבטא גם בפצעים בחלל הפה. אין דרך טובה לטפל מלבד להימנע ע"י חיסון והמתנה עד להחלמה.

הרפנגינה – עוד מחלה מבית מדרשו של וירוס הקוקסקי. מחלה זו מתבטאת בהופעת פצעונים החלק האחורי של החיך ולמעשה לא מדובר באפטות אמיתיות.

סינדרום PFAPA – מצב זה מתבטא באירועי חום חוזרים , המלווים בכאבי גרון ועיתים בקיומם של אפטות בחלל הפה. להרחבה על מצב זה ניתן לפנות לפרק העוסק בו.

מחלות סיסטמיות :

מחלת בכצט – Bahcet disease - מחלה המתאפיינת באפטות גדולות בחלל הפה אך גם בסימנים נוספים כגון אפטות בריריות אברי המין, נגעים עוריים, דלקות עיניים , דלקות מפרקים, אירועים קרישתיים ופגיעה אפשרית במערכת העצבים המרכזית. כמובן שיש לחשוד במצב זה כאשר יש משלב של תופעות או כאשר הפצעים בפה גדולים מאוד ואינם מגיבים לטיפול פשוט.

תסמונת רייטר  - Reiters syndrome – מחלה ריאומטית משנית לזיהומים שונים המתבטאת בפצעים בחלל הפה , דלקת עיניים סטרילית, כאבי מפרקים ודלקת של השופכה.

מחלות מעי דלקתיות – IBD – קבוצה של מחלות (מחלת כרוהן ומחלת האולצרטיב קוליטיס) המתאפיינות בדלקת של דופן המעי. הביטוי של מחלות אילו יכול להתבטא גם ברירית הפה אך לרוב יהיו סימנים נוספים כגון שלשולים, שילשולים דמיים, כאבי בטן חוזרים וסימנים גופניים נוספים.

צליאק – כרסת – מצב זה הנגרם עקב רגישות לרכיב הגלוטן שבקמח יכולה להתבטא בתופעות שונות בחלל הפה לעיתים גם באפטות כמובן שלמחלה זו תופעות נוספות. להרחבה על מצב זה ניתן לפנות לפרק העוסק בנושא.

פגיעה או חוסרים במערכת החיסון – כיוון שרירית הפה נתונה במתקפה מתמשכת של חיידקים וירוסים וגורמים פיזיקליים שונים, שלמותה ותקינותה של מערכת החיסון היא זו שמאפשרת הימנעות מפצעים וזיהומים חוזרים ברירית חלל הפה. כאשר מסיבה כזו או אחרת יש פגיעה במערכת החיסון ניתן לעיתים קרובות לחזות בזיהומים חוזרים בחלל הפה הכוללים אפטות וגם זיהומים סביבי בסיס השן. במקרים אילו יש לזהות את מקור הפגיעה במערכת החיסון (החל מבעיות חיסון מולדות עבור המחלות ממאירות המטופלות בחומרים כמותרפים וכלה בנגיף האיידס) ולטפל בבעיה.

נויטרופניה מחזורית – cyclic neutropenia – מצב נדיר המתבטא בירידה במספר הנויטרופילים בדם המתרחשת במחזוריות של אחת ל-21 יום. בזמן שבו יש חוסר משמעותי בנויטרופילים יש נטייה להיווצרות של נגעים בפה עקב החוזר החיסוני הקיים. הנגעים חולפים בזמן התאוששות בנויטרופילים וניתן לזהות את המצב לפי המחזוריות הקבועה של התופעה וספירת דם נלוות המוכיחות את הירידה בכמות הנויטרופילים בדם.

מחלות זיהומיות – מספר מחלות זיהומיות עלולות לגרום לנגעים בחלל הפה המפורסמת ביותר היא העגבת (סיפיליס) שיכולה להתבטא כפצע בחלל הפה ויש לשקול אבחנה של מחלה זיהומית בהתאם לתיאור המחלה המתקבל מהחולה.

תרופות – מספר תרופות יכולות לגרום לאפטות בחלל הפה. למשל תרופות מסוג NSAID וחוסמי בטא . במידה ויש קשר ברור למתן תרופה או העלמות המצב כאשר החשיפה לתרופה מופסקת יש לשקול אל הקשר בין הדברים.

מחלות ממאירות של חלל הפה – נגעים שאינם חולפים תוך 3 שבועות מחשידים לקיומו של מצב ממאיר ברקמת חלל הפה. מצבים אילו שכיחים יותר במעשנים או בשותי אלכוהול. לרוב מדובר בגברים מעל גיל 45 .

לסיכום:

אפטות חוזרות בחלל הפה הן תופעה שכיחה. במידה והן אינן קשורות למחלה בסיסית כלשהיא הטיפול מבוסס על שמירת היגיינת הפה טיפול מקומי בסטרואידים או חומרים מקומיים אחרים והשלמת חוסרים תזונתיים במידה והם קיימים. כל הטיפולים הקיימים אינם מביאים לשיפור מיידי אלא מקילים ומקצרים במעט את משך התחלואה לשמחת כולם לבעיה יש נטייה להעלם עם השנים.

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים