רופא מחלה הורים

חוסר סימטריות של הגולגולת


עד גיל שנה > חוסר סימטריות של הגולגולת

זה בראש שלי – אסימטריה של הגולגולת ושאר ירקות

 

הורים רבים מוטרדים מממצאים שונים בראשו של בנם או בתם. ננסה להסביר את ההגיון הביולוגי העומד מאחורי התפתחות הגולגולת בילדים ואת המצבים השונים בהם ניתן להיתקל בתקופה שלאחר הלידה.

 

למה יש שם "חורים" ?

 

חלק מהסיבות לכך שתינוק נולד דוקא בחודש התשיעי נובע מגודל הראש והיחס בינו לבין תעלת הלידה. הראש של תינוקות הינו גדול ביחס לגוף ומהווה את אחד המכשולים בזמן הלידה ולכן הוא אינו מבצע גדילה מלאה ברחם וממשיך לגדול גם לאחר הלידה. לצורך המעבר בתעלת הלידה ועל מנת לאפשר גדילה חוץ רחמית ניתן למצוא בעצמות הגולגולת מערכת של תפרים ומרפסים (החור בגולגולת נקרא "מרפס" וגבולותיו הינם התפרים, קוי ההשקה בין עצמות הגולגולת השונות מכונים "תפרים") המאפשרים הן את מעברו של הראש בתעלת הלידה והן את גדילת הראש וגדילת המח, הצומח גם לאחר הלידה, שכן גדילת המח היא זו הנותנת לעצמות הגולגלת את התמריץ לגדול ולא להצר את החלל הפנוי למח הגדל.

כך שבכל תינוק  לאחר לידה ניתן לחוש ברכות היחסית של הגולגולת וכן בשני מרפסים קדמי ואחורי (האחורי תמיד קטן יותר) וכן בתפרים הנמצאים בין עצמות הגולגולת השונות. לתפרים חשיבות נוספת כיוון שבאיזור זה נמצא איזור הגדילה של עצמות הגולגולת.עם הזמן מתאחים התפרים והמרפסים קטנים ונעלמים (לרוב עד גיל שנתיים).

 

האם העלמות המרפס בגיל מוקדם הינה מסוכנת ?

 

למעשה בדיקה ידנית של המרפס איננה אידאלית כיוון שגם מרפס שאינו מורגש במישוש יכול עדיין לאפשר גדילה תקינה וסימטרית של היקף הראש. מכאן שלמעשה הבדיקה החשובה ביותר הינה מעקב אחר היקף הראש. במידה והיקף הראש גדל לפי העקומות ושומר על אחוזון תקין הרי שאין חשש לבעיה כלשהיא גם אם לא ניתן לחוש במרפסים.

אמונה טפלה נוספת שקנתה אחיזה לאחרונה היא הקשר בין מתן טיפות ויטמין A+D ובין סגירה מוקדמת של המרפס או היקף הראש – אין שום קשר כמובן ואין כל סיבה להפסיק את הטיפול הנ"ל המומלץ ע"י משרד הבריאות כאשר חשים שהמרפס סגור.

 

עד איזה גיל גדל הראש וכמה ?

 

רוב התינוקות נולדים עם היקף ראש של 35 ס"מ. בשנה הראשונה לחיים גדל היקף הראש בכ- 12 ס"מ אך הגדילה בחודשים הראשונים היא מהירה יותר מאשר בחודשים המסיימים את השנה. לאחר מכן ממשיך הראש לגדול עוד אך במידה קטנה יותר.

 

ראש ולידת ואקום

 

לאחר לידת ואקום ובאופן כללי לאחר לידה צורת הראש לעיתים משונה קמעה - התופעה חסרת משמעות והראש מקבל את צורתו העגולה והטבעית לאחר שהעולל/עוללית גדלים מעט. בלידת ואקום ניתן לראות בתחילה מעין בליטה באיזור הקרקפת שאליה חובר משפך היניקה של המכשיר ולפעמים גם צבע אדמדם באיזור היניקה של המשפך. לעיתים קיים גם דימום תת עורי קל באיזור- כל ההשפעות הללו על צורת  הגולגולת הינן זמניות, חולפות ולא משאירות את רישומן על צורת הראש בעתיד.

 

למה לפעמים הראש אינו סימטרי ?

 

ראשים שאינם סימטרים מחולקים באופן "גס" לשני סוגי מקרים.  המקרה הראשון והשכיח יותר נובע כתוצאה מהעדפת מיקום של הילד. כלומר תינוק שיעדיף בחלק גדול מהזמן להטות את ראשו לצד אחד יפתח שינוי במבנה הגולגולת, הנגרם כתוצאה מהפעלת לחץ עודף על צד אחד של הראש – זה שנמצא על המזרון ולעומת זאת חוסר לחץ על הצד החופשי. לשינוי זה יש שם מקצועי –"פלגיוצפאלוס". ברגע שכבר נוצר השינוי הנ"ל יעדיף התינוק, במקרים רבים, למקם את הצד "השטוח" על המזרון ובכך תחמיר הבעיה. העדפת צד של התינוק הינה כאמור מצב שכיח יחסית שמתרחש יותר מאז מונחים ההורים להשכיב את הילדים על הגב ,כחלק מהנסיון למנוע מקרי מוות בעריסה. השכבת הילדים על הגב הורידה בצורה חדה את  מקרי המוות בעריסה אך גרמה ליותר מקרים של שנויים קלים במבנה הגולגולת.הפתרון לבעיה הוא כמובן שימת דגש על השכבה על הבטן בשעות העירנות של הילדים ושינה על הגב. להשכבה על הבטן יתרון גם בעידוד הפעילות המוטורית כך שהתינוק יוצא נשכר מכל הכיוונים.

סיבות נוספות להעדפת צד של התינוק יכולות להיות פשוטות – למשל מיקום דלת הכניסה לחדרו ביחס למיקום המיטה יגרום לו להסיט את הראש לכיוון מסוים על מנת לחפש את אמא (או אבא) – הדרך להימנע ממצב כזה הינה שינוי הצד בו מונח הראש פעם בתקופה על מנת להחליף צדדים (ראש –רגליים  ובחזרה).

סיבה נוספת הינה מנח הראש ברחם ונטיה מולדת לכיוון מסוים ,ניתן להבחין בתופעה כבר בסמוך ללידה (אחריה כמובן). המצב מכונה בשפה המקצועית "טורטיקוליס". יש לציין שהקשר בין עיוות בצורת הגולגולת וטורטיקוליס הוא דו-כיווני כלומר טורטיקוליס מולד יביא לעיוות בצורת הגולגולת במשך הזמן ואילו הטית הגולגולת לכיוון מסוים יכולה עם הזמן להביא לטורטיקוליס משני לה .

עוד סיבה לטורטיקוליס הינה דימום קטן לתוך אחד מהשרירים האחראיים על סיבוב הצואר. הדימום גורם לקיצורו של השריר ולהטיית הראש. ניתן לחוש במישוש בגוש קטן ועגול בשריר הנ"ל ולודא את האבחנה בבדיקת אולטרא-סאונד. למרות שמצב זה נשמע מפחיד הרי הוא בר-חלוף ולרוב לאחר מספר חודשים הטורטיקוליס חולף עם טיפול פזיותרפי מתאים.

בכל המצבים שפורטו ולא משנה מה הסיבה: השכבה מרובה על הגב, תנוחתיות ברחם דימום וכו- הפתרון הוא תמיד – השכבה מרובה על הבטן בזמן עירנות. הקפדה על גריה של התינוק מהצד הזנוח ופזיותרפיה מתאימה באם יש טורטיקוליס משני או ראשוני.

בכל המקרים לרוב השינוי בצורת הראש הוא קטן עד זניח וחולף מהרגע שהתינוק מתיישב וכמות המגע של הראש עם משטחים שונים יורדת באופן חד.

ניתן למצוא בספרות המקצועית וגם ברחבי האינטרנט התייחסויות לטיפול המכונה "קסדה" . שיטת טיפול זו דוגלת בחבישת קסדה המתוכננת ללחוץ על איזורים מתאימים בראש התינוק ולמנוע הפעלת לחץ על האיזורים המעוותים ובכך לזרז את הגעת הראש לצורתו הטבעית.

יתרונותיה של השיטה לא הוכחו באופן חד משמעי ויכולתו של טיפול זה להביא לתוצאות שונות מהטיפול הרגיל שפורט מעלה עדיין לא הוכחה.

 

הסוג השני של המקרים והקשה יותר לטיפול נובע מסגירה מוקדמת של תפר כלומר "אחוי" מוקדם של שתי עצמות או יותר. במקרים כאלה נותר עיוות של ממש בצורת הגולגולת ולעיתים יש צורך בהתערבות ניתוחית על מנת למנוע הפרעה לגדילת הראש ועיוות אסטטי .

מצב זה הינו כאמור נדיר וניתן לזהותו ע"י הדמיות מתאימות (למשל MRI  של הגולגולת אוCT )  וייעוץ של נוירוכירורג.

 

שאלה נוספת המטרידה רבות הורים שלילדם שינוי בצורת הראש היא האם יש סכוי לפגיעה ביכולתו השכלית של הילד.

התשובה היא שככל הנראה אין פגיעה כזו ובילדים הנ"ל אין כל פגיעה במערכת העצבים המרכזית.

 

לסיכום:  שינויים בצורת הגולגולת הם לרוב חסרי משמעות ואינם דורשים טיפול כלשהוא מלבד הקפדה על השכבה על הבטן ולעיתים פזיותרפיה. במקרה הלא שכיח של חשד לבעיה גרמית משמעותית בגולגולת יש להתייעץ עם נוירו-כירורג ולבצע את ההדמיות המתאימו להוכחת או שלילת הבעיה ולטפל בהתאם.

 

 

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים