רופא מחלה הורים

לשון גיאוגרפית


מיניפדיה > לשון גיאוגרפית

לשון גיאוגרפית (geographic tongue):

 

מראה הלשון משקף לפרקים גם תחלואה סיסטמית. מספר מחלות לא קטן נותן את אותותיו בלשון וכבר הרופאים הקדמונים ידעו שניתן לזהות סימני מחלה בהתבוננות בלשון. למרות זאת רוב השינויים הנראים על פני הלשון אינם משמעותיים ואינם מצביעים על קיומה של מחלה משמעותית כלשהיא. אחד הסימנים הבולטים יותר בהם ניתן לפגוש על פני הלשון הינו מצב המכונה – לשון גיאוגרפית או בלעז ידוע גם המונח benign migratory glossitis.  מדובר במצב שפיר שאינו מצביע על מחלה כלשהיא אך עלול להטריד את מנוחתם של אילו הנתקלים בנושא לראשונה.  ננסה לעמוד על מקור התופעה ועל הידוע אודותיה.

 

שכיחות:

 

בארה"ב מדובר על כ-3 אחוז מהאוכלוסיה.  דיווחים שונים מעמידים את שיעור המקרים בנשים ככפול מזה שבגברים.

 

מראה הלשון :

 

על הלשון קיימות מעין גבשושיות המכונות פקעיות. פקעיות אילו אחראיות על חוש הטעם שיודעת הלשון שלנו לזהות.  במצב של לשון גיאוגרפית הפקעיות הללו נעלמות ומראה הלשון חלק ועל פני הלשון מופיעים כתמים בצורות שונות . בחלקם צבע הכתמים אדום והם תחומים לעיתים המעיין תכסית לבנה.

ללשון עצמה תכסית לא סדירה המזכירה מפה עם איזורי גבול ולכן השם – לשון גיאוגרפית. בניגוד למפה מדינית צורת הכתמים על פני הלשון משתנה מדי יום ביומו ואינה נותרת קבועה.  מראה הלשון הגיאוגרפית עלול להעלם לתקופה ואז לשוב ולא ניתן לחזות מתי תעלם התופעה ומתי תשוב. 

 

שינויים בהיסטולוגיה:

 

בבדיקות מקרוסוקפיות ניתן לזהות היפרקרטוזיס ושינויי פיגמנטציה (אקנטוזיס) בהיקף הנגעים. במרכזם יש העלמת של הפקעיות וריבוי נויטרופילים (תאי דם לבנים דלקתיים) עובדה המצביע על תהליך דלקתי המתרחש באיזור.

 

שינויים בתחושה :

 

רוב האנשים מודעים לצורך הלשון שלהם לאחר ששמו לב לנושא באקראי . אין כל בעיה בהרגשתם או בתחושה של הלשון או הלע . בחלק קטן מהמקרים מדווחים הסובלים מהמצב על תחושה של עקצוץ או גירוי המתלווה לנושא. בחלק מהמקרים התחושה מוחמרת בזמן אכילת מזונות מסויימים ובחלק מהמקרים מדובר בהרגשה הבאה וחולפת בצורה מחזורית . חלק מהמאמרים מדווחים שחשיפה למשחות שיניים מסויימות, טבק או אלכוהול עלול להחמיר אף הוא את התופעה.

 

גורמים :

 

הסיבות לאיבוד הפקעיות על איזורי לשון מסוימים אינן ידועות.  קייימת נטייה משפתית לתופעה ולכן סיבות גנטיות קשורות לנושא אך הגנטיקה עצמה לא ידועה. חולי פסוריאזיס נוטים לפתח לשון גיאוגרפית בשיעור גבוה יותר ביחס לאוכלוסיה הכללית (10 אחוז ) אך הסיבה לכך או הבסיס לקשר אינם ידועים.  לשון מחורצת הינה עוד מצב שבו יש שכיחות גבוהה יותר של לשון גיאוגרפית . בדומה ללשון גיאוגרפית גם מצב של לשון מחורצת אינו גורם לרוב בעיה מיוחדת והקשר בין התופעות לא ברור. 

גורמים נוספים שהועלו כסיבות אפשריות לתופעה הינן אלרגיות, שינויים הורמונלים (לאור הבדלי היחס בין נשים וגברים) ותגובה לאירועי דחק (סטרס) . למרות זאת הוכחות מוצקות לכל הסיבות הללו אינן קיימות בינתיים. יתכן וגורמים רבים מביאים לתופעה אך כיום עדיין לא ברור במדויק מהם ומה המנגנון בו הם יוצרים את התופעה.

 

טיפול :

 

כאמור לרוב המצב אינו גורם כל בעיה ולא נדרש טיפול מיוחד.  ברוב המקרים הלשון חוזרת למצבה הקודם בטווח של שבועות עד חודשים בלא התערבות טיפולית מיוחדת.  טיפול יעודי לנושא אינו מוכר כיום אך ניסיון להימנע מחומרים העלולים ליצור החמרה בתחושה יכולים להקל על מי שסובל מהנושא.

מזונות חריפים או פיקנטיים, שינויי משחת השיניים,הימנעות ממי שטיפת פה וכדומה יכולים להקל על המצב וכל אחד יכול לערוך את הניסיונות על עצמו ולראות מה מקל ומה מחמיר ולנהוג בהתאם.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים