רופא מחלה הורים

בקיעת שיניים


עד גיל שנה > בקיעת שיניים

בקיעת שיניים

 

מזה כ- 5000 שנה דן המין האנושי בקשר שבין בקיעת שיניים ומחלות אחרות. במשך תקופה זו הביעו רופאים רבים ומפורסמים את דעתם בנושא. במהלך השנים הרבות הללו נוצרו אמונות רבות בקבוצות אתניות שונות ועברו עם השנים כמסורת.תופעות כגון חום,פרכוסים,שלשולים ואף מוות נקשרו לתופעת בקיעת השיניים. בשנת 1839 למשל נרשמו באנגליה וויילס 5016 מקרי מוות בהם דווחה סיבת המוות כבקיעת שיניים. כיום רוב האוכלוסיה תסכים שמוות ופרכוסים אינם נובעים ישירות מבקיעת שיניים אך למרות שכבר מהמאה ה-17 מתייחסת הרפואה בסקפטיות לכל אותן תופעות הקשורות כביכול לבקיעת השיניים, עדיין האמונה בציבור בחלק מתופעות אלה רווחת מאוד. בפרק זה ננסה לעשות סדר בנושא ולהבין מה בדיוק קשור לבקיעת שיניים.

 

למה הנושא בעייתי ?

 

שיניים מתחילות לבקוע ברוב המקרים סביב גיל 5 חודשים. לרוב בקיעת השיניים היא "בצרורות" כשמספר שיניים בוקעות במועד סמוך אחת לשניה. מסיבה זו בחלק גדול מהזמן מגיל 5 חודשים ועד גיל שנתיים ניתן למצוא בפיו של התינוק שן כלשהיא בשלבי צמיחה. מכאן שיש להגדיר במדויק מתי בדיוק בוקעת השן וכמה ימים לפני ואחרי קשורים הסימנים לבקיעת השן (הרי צריך לשים את הגבול בנקודת זמן מסויימת).

לכן נסקור את אחד המחקרים המקיפים יותר שפורסם בשנים האחרונות בנושא . במחקר זה בדקו קשר בין בקיעת שיניים ותופעות שונות בארבעת הימים לפני הבקיעה ושלושת הימים שלאחריה . בקיעת השן הוגדרה היום שבו לראשונה נראתה השן מבצבצת.

 

אז מה קשור לבקיעת שיניים ?

 

נבדקו במחקר 18 תופעות שונות המשוייכות לבקיעת שיניים החל מאי שקט עבור בחום וכלה בשלשול.  רק 10 מהן נמצאו כבעלות קשר כלשהוא לבקיעת שיניים אך אף אחת מהתופעות לא נמצאה ביותר מ- 30% ממקרי בקיעת השן. כלומר אין תופעה אחת שממש קשורה לבקיעת שיניים . לא נמצא גם מקבץ של סימנים שהיה שכיח יותר בזמן בקיעת שיניים.

 

אילו סימנים היו  קשורים בדרך כלשהיא לנושא ?

 

הסימנים שקושרו לבקיעת שיניים הם : ריור מרובה, שפשוף חניכיים, חוסר שקט, התעוררויות תכופות יותר, שפשוף אוזניים (מפתיע אבל רוב הילדים שמשפשפים אוזניים אינם סובלים מדלקת אוזניים),ירידה בתאבון ופריחה על הפנים.

כלומר, למעט הפריחה שלא ברור מה מקומה כאן, שאר הסימנים היו צפויים מראש ולא מפתיעים.

לגבי חום נמצאה עליה קלה ביום שטרם לבקיעת השן אך לא חום אמיתי אלא עליה ביחס לחומו הרגיל של הילד.כלומר לא נמצא קשר ישיר בין בקיעת שיניים ומחלות חום.

 

לסיכום : בקיעת שיניים גורמת להמצאות שיניים בפה לא פחות ולא יותר. כמו כל אירוע כואב יש תופעות לוואי מקומיות הגורמות לכאב ולאי-שקט. כל שאר התופעות מחום ועד פרכוסים אינן קשורות בבקיעת שיניים.  

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים