רופא מחלה הורים

כאבי בטן בילודים


עד גיל שנה > כאבי בטן בילודים

כאבי בטן בילודים

 

כאבי בטן בילודים היא תופעה נפוצה ומערערת עצבים. הורים רבים עומדים חסרי אונים מול הרך הצווח בלא יכולת לעזור. המצב מביא לעיתים קרובות לפניה לרופא הילדים הניצב אף הוא ברוב המקרים חסר אונים . תעשיה שלמה של אמונות ותכשירים קיימת סביב הנושא ואפילו המדע גויס למאמץ המלחמתי ויצא לברר את הסיבה לצרחות. פרק זה יביא את כל האמת אודות כאבי הבטן ואם לא יקל עליהם אולי יעזור להפוך אותם למאיימים פחות.

 

מהו כאב בטן של הילוד (או כאב בטן קוליקי(-infantile colic ?

 

מדובר בהתקף או אפיזודה של צרחות עזות מלוות לעיתים בהתפתלויות המתרחשות בילדים בני שבועיים עד שלושה חודשים לרוב. אין סיבה נראית לעין להתקפי חוסר שקט אילו והם באים ונעלמים ללא שיהיה איזשהו גורם שמצית אותם או שמקל עליהם.

ברוב המקרים התינוק (או התינוקת) נמתחים לאחר מכן מכווצים את רגלייהם ולבסוף בחלק מהמקרים חלה גם העברת גזים ("פלוץ" ביידיש) או מתן צואה. במקביל ניתן לצפות בהסמקה,איגרוף הידיים, כווץ הגבות, וכמובן החלק הבלתי נשכח – צווחות ובכי קורע לב.

אמהות של ילדים הסובלים ממצב זה מתארות את הבכי בזמן ההתקפים כשונה,בעל עוצמה גבוהה יותר תדירות שונה ומאפיינים נוספים, המבדילים בינו ובין "בכי רגיל".

 

האם יש הגדרה למצב ?

 

מקובל להתשמש בחוק ה-3 שטוען שע"מ להגדיר כאבי בטן של הילוד על הכאב להתרחש יותר מ-3 שעות ביום במשך 3 ימים לפחות בשבוע ובמשך 3 שבועות לפחות ומסתיים בד"כ בגיל 3 חודשים..

 

מתי מתרחשים התקפי הכאבים ?

 

כעקרון לרוב מדובר על שיא ההתקפים בשעות הערב והלילה אך הם עלולים להתרחש בכל שעות היום. רוב ההתקפים מתחילים בגיל שבועיים ומסתיימים בגיל 4 חודשים.

 

האם ילודים רגילים בוכים ?

 

כן. הורים חדשים לעיתים חושדים שיש משהו לא בסדר עם הילד במידה והוא בוכה (גם שלא מדובר בכאבי בטן) . סטטיסטית בשלושת החודשים הראשונים לחיים ילדים בוכים בממוצע כשעתיים ביום. שיא הבכי הוא סביב גיל חודש וחצי ולאחר מכן תדירות הבכי מתחילה לדעוך.

 

האם הנקה מונעת כאבי בטן קוליקיים ?

 

לצערי פה המקום לנפץ את אחד מהמיתוסים היותר נפוצים.כאבי בטן של הילוד נפוצים באותה המידה הן בתינוקות יונקים והן באילו המוזנים בתחליפי חלב. כך שכל מי שחמותה מסננת לעברה "זה בגלל שאת לא מניקה" יכולה לנקות את מצפונה – זה לא מזה.

 

האם יש במצב זה סכנה כלשהיא ?

 

לא. אם אכן מדובר בצרחות על רקע זה – לרוב סביב גיל 4 חודשים המצב חולף ונעלם ולא משאיר אחריו שום עקבות למעט שני הורים מובסים.

 

מה בדיוק כואב להם ?

 

לא ברור. הנטיה היא להניח שמדובר בבעיה במערכת העיכול שעקב חוסר בשלותה או מסיבות אחרות מביאה להתקפי כאבים. במהלך השנים הוצעו סיבות רבות החל בבליעת אויר עבור בבעיות בתנועתיות המעי וכלה בקשיי עיכול מסיבות שונות כולל אלרגיות לחלב פרה ועוד . למרות כל זאת המנגנון האמיתי לתופעה עדיין לא פוענח.

 

כמה זה נפוץ ?

 

הסטטיסטיקות מדברות על 5-25 אחוז מהילדים כתלות במאמרים השונים שבדקו את הנושא.  בנים ובנות סובלים באותה המידה.

 

האם יש בדיקה היכולה לאבחן את המצב  ?

 

לא. גם כיום האבחנה של כאבי בטן של הילוד היא אבחנה שבשלילה . כשלא מוצאים שום דבר אחר מחליטים שבזה מדובר. הבעיה נוצרת כאשר הורים לילד שאינו ישן כלל בלילה ומרבה לצרוח מגיעים תדירות לרופא הילדים בבקשת עזרה, לעיתים קרובות ההורים מוטרדים שמא יש בעיה בריאותית חמורה לילד או שהם אינם הורים מספיק טובים או מיומנים וזו הסיבה לצרחות. על ההורים להבין שמדובר בבעיה חולפת גם אם מטרידה מאוד שאינה קשורה לתפקודם כהורים ושכל עוד הילד מתפקד היטב בין האירועים ולא נראה שישנה בעיה בריאותית  אחרת (וזה תפקידו של הרופא לוודא כמובן) הרי שאין הרבה מה לעשות.

 

האם יש צורך בשינוי כלכלת הילד הסובל על מנת לשנות את עוצמת ותדירות ההתקפים ?


ככלל הנטיה היא שלא לשנות את מזון התינוקות הקיים במידה ואכן מדובר רק בכאבי בטן של הילוד.

נתיחס בתחילה לתינוקות מונקים-אין שום סיבה להפסיק הנקה עקב התופעה. כאמור אין תזונה טובה יותר לתינוקות מחלב אם וכיוון שגם תינוקות המוזנים מתחליפים סובלים אין שום סיבה להפסיק הנקה. אפשר לנסות לשנות את כלכלתה של האם המניקה ולבדוק האם המנעות מרכיב כלשהוא בתזונתה יכול לשפר את מצב הילד.

בתינוקות המוזנים בתחליפי חלב אם למניהם – במחשבה של אלרגיה אפשרית לחלב פרה ישנה עדות מסוימת בספרות הרפואית שמעבר מתרכובות המבוססות על חלב פרה לתרכובות מפורקות של חלב פרה (בהן חלבוני חלב הפרה עוברים פירוק לשיירי חומצות אמינו) יכול להקל על ההתקפים,אך יש לשקול זאת בתשומת לב בטרם מחליטים .תחליפי חלב נטולי לקטוז לא הוכחו כיעילים למניעת כאבי בטן של הילוד.

 

תרופות ?

 

כיום אין בספרות הרפואית תרופה שהוכיחה את יעילותה מעבר לכל ספק.

 

תרופות סבתא ?

 

יש לא מעט. כיוון שאתר זה לא עוסק בסבתות אלא ברפואה אמנע מלהתייחס אליהן.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים