רופא מחלה הורים

תולעים


מחלות זיהומיות > תולעים

תולעים :

 

זיהום בתולעי מעיים היא אחת התלונות הנפוצות ביותר בעיקר בגילאי הגן ועד גיל  10. יש הורים המקבלים את התופעה בזעזוע עמוק ויש המתייחסים אליה בשוויון נפש.כך או כך בהמשך עמוד זה יובהר נושא התולעים ודרכי ההתמודדות בהן. המסר העקרי הינו שהדבקות בתולעים הינה קלה ולא מרמזת על רמת הנקיון בבית – זה קורה גם בסביון וגם במדינות עולם שלישי. כדאי להבין במה מדובר לטפל ולשכוח עד הפעם הבאה.

 

הקדמה :

 

הזיהום בתולעי מעי נפוץ ברחבי כל העולם ובעיקר במדינות לא מפותחות בעלות רמת סניטציה נמוכה. בארצנו הקטנטונת סוג התולעים הנפוץ ביותר הוא ה-enterobius vermicularis   המכונה גם oxyuria או בעיברית צחה "יש לילד תולעים" . מכאן והלאה בהמשך הפרק יכונה היצור שלהלן : "התולעת".

 

מספר עובדות לגבי התולעת :

 

  • התולעת היא באורך של 2-13 ממ צבעה לבן והיא נראית כמעין חוט ולפעמים מטעה את הרואה .
  • איזור המחיה של התולעים הינו המעי הגס.
  • משך חייה של תולעת עד כחודשיים.
  • בגיל חודש מתחילה התולעת הנקבה להטיל ביצים.
  • התולעים שנצפות לעיתים באיזור פי –הטבעת הן הנקבות היוצאות להטיל ביצים.
  • כל תולעת בוגרת מסוגלת להטיל עד 10000 ביצים.
  • לאחר הטלת הביצים מתה התולעת הנקבה.
  • הביצה הופכת להיות מדבקת 6 שעות לאחר הטלתה.

 

מי נדבק  ?

 

בעקרון כולם אז למי שיש שלא ירגיש יוצא דופן. אבל לרוב מדובר בילדים בגיל גן הילדים. ילדים אילו דואגים לעיתים קרובות להדביק את אחיהם הגדולים ( או הקטנים) וכן את הוריהם כך שניתן להדבק בכל גיל.

 

איך נדבקים ?

 

הדבקה נובעת מכניסה של ביצת תולעת למערכת העיכול שלנו ( הביצים מקרוסקופיות ולא נראות בעין ),ננסה להדגים. נניח שילד בגן מסוים נושא תולעים וכרגע יצא מהשירותים בלי לשטוף ידיים וסגר את דלת השירותים אחריו ( מחונך לא ?) . הילד הבא להשתמש בשירותים יגע בידית שעליה יש ביצי תולעים אותן דאג להשאיר מבלי משים הילד הקודם. הילד השני במקרה גם קצת הכניס את היד לפה בדרך והופ – יש לנו זוכה בתולעת. כמובן שבבית זה יכול להתרחש בצורה דומה עבור שאר בני המשפחה וגו. יש לציין בנקודה זו שביצי תולעים עמידות כשבועיים על פני משטחים שונים כגון שולחנות, בגדים ,מצעים וכו כך שדי פלא שאין לנו כל הזמן תולעים.

אגב דרך הדבקה זו מתרחשת ברוב זיהומי המעיים בין עם חיידקים פרזיטים או אחר ונקראת הדבקה פקו-אוראלית.

 

איך ניתן למנוע הדבקות ?

 

כמובן שקשה אבל ניתן לעשות מספר דברים – חינוך לשטיפת ידיים יסודית לאחר שימוש בשירותים. שטיפת ידיים בטרם אכילה ונסיון למנוע כמה שניתן שהיית הידיים בפה שלא לצורך. אור שמש קוטל את ביצי התולעים ולכן איוורור ופתיחת תריסים יכול להועיל במקצת. החלפת בגדים ותחתונים מדי יום. כיבוס המצעים שבאו במגע עם מישהו שידוע שיש לו תולעים (לא חייבים להרתיח –לא שזה מזיק אבל סבון לרוב מספיק ).

 

מהם סימני ההדבקות ?

 

ברוב המקרים ההדבקות בתולעים נותנת סימנים מקומיים בלבד ולא משפיעה על ההרגשה הכללית למרות שעלולים להיות כאבי בטן או אי נוחות בטנית.

הסימן הכי טוב להדבקה היא צפיה ישירה בתולעת באיזור פי הטבעת-אבל זה קשה לעיתים מהסיבה הפשוטה שמחזור החיים של התולעות דוגל בטיולים ליליים או בשעות שלפנות הבוקר לאיזור פי הטבעת לצורך הטלת הביצים. הטיולים הללו ובעיקר הטלת הביצים גורמים לרוב לגרד ניכר באיזור פי הטבעת וזהו הסימן המוכר ביותר של הדבקות בתולעים.

בבנות לעיתים מזומנות התולעים אינן מסתפקות באיזור העכוז ונודדות עד לאיזור הפות. תופעה זו עלולה לצור אי נוחות קיצונית ולעיתים אף זיהום מקומי עקב הגרד באיזור.

לא אחת הייתי נקרא למיון באמצע הלילה לבדוק ילדה עקב תלונות של צריבה עזה באיזור וחשד לדלקת בדרכי השתן שהיו מסתיימות בצפייה ישירה של תולעת והרגעת ההורים (עדיין יש לשלול דלקת בדרכי השתן אבל ...). כך שגרוי מקומי בפות וסיפור של גרד לילי בטוסיק צריך להחשיד לתולעים במיוחד עם יש ילד נוסף במשפחה הידוע כנשא של תולעים .

 

איך מזהים ?

 

כפי שנאמר צפיה ישירה זה הכי טוב אבל בעייתי כי זה קשה באופן כללי למצוא תולעת בגודל של פחות מסנטימטר במיוחד עם השעה 4 בבוקר .

דרך נוספת היא לקיחת משטח מפי הטבעת בעזרת נייר דבק האמור לתפוס חלק מהביצים. את נייר הדבר שמים מתחת למקרוסקופ ומחפשים ביצים ואם יש הרי זו הוכחה מצוינת.

יעילותה של שיטה זו עולה ככל שמבצעים יותר בדיקות והטענה אומרת שאם מבצעים 5 בדיקות  יעילות הזיהוי היא 99 אחוז. הסיכוי למצוא ביצי תולעים בבדיקה בודדת הינו כ- 50 אחוז.

לטעמי אם ההורה מתאר תסמינים המחשידים מאוד לתולעים ניתן לתת טיפול ואם הכל חולף רוב הסיכויים שאכן בזה היה מדובר – לא כל ההורים מוכנים לבצע את כל התמרונים האנאליים המתוארים כאן וכיוון שהתופעה שכיחה כל כך - ברוב המקרים אכן מדובר בתולעים.

 

איך מטפלים ?

 

יש מספר חומרים קוטלי תולעים המקובלים בשימוש. הנפוץ ביותר מכונה mebendazol . כיוון שביצי תולעים ותולעים צעירות אינן רגישות מאוד לחומר זה והוא משפיע בעיקר על תולעים שהגיעו לפרקן יש לתת שתי מנות של החומר בהפרש של שבועיים ע"מ לתפוס בפעם השניה את התולעים שהזדקנו בינתיים אך עדיין אינן בוגרות מספיק בכדי להטיל ביצים.

 

במי מטפלים ?

 

כמובן במי שחשוד אבל אם יש עוד ילדים קטנים בבית שווה לטפל גם בהם כי הסבירות לזיהום גם אצלם (במידה ואכן המגע הדוק ) גדולה. במקביל גם אצל חברים קרובים שלהם סימנים הורים ומגעים קרובים אחרים.

 

האם אפשר להדבק מחדש ?

 

כן ומהר מאוד. במקרים רבים מתרחשת הדבקה נוספת ולעיתים לא הרבה זמן לאחר הטיפול. הדבקה זו יכולה להיות כתוצאה ממשהו בבית הנושא את התולעים או כתוצאה מממגע בגן וכו. במקרים כאלו שווה לתת טיפול לכל מי שיש חשד שנושא את התולעים ולנקות באמצעי הגיינה מתאימים.

 

ומה אומרת סבתא ?

 

תרופת הסבתא הקלאסית בנושא תולעים היא השום. עושה רושם שזה באמת עוזר ( ואם לא אז לפחות מרחיק את הערפדים מהבית) . יש מספר גרסאות לשימוש בשום ע"מ להרחיק תולעים – האכזרית ביותר דוגלת בהחזרת שן שום לטוסיק בדומה לנר אקמול – נא לא לנסות בבית ! נראה לי כשיטה אכזרית ביותר – ומי שרוצה לעשות את זה לילדיו שינסה על בשרו קודם. השיטה המקובלת דוגלת בכתישת שן שום טריה אחת או שתיים ובליעתן. ברור שאף ילד לא מוכן לבלוע שום ולכן יש צורך במעט יותר תחכום כמו לשים את השום בשוקו ולבלוע בשלוק אחד או כל תרגיל אחר . מדובר בשום טרי ולא בכל מיני כדורי שום או תחליפים למניהם. מנסיוני זה לא תמיד עובד אבל בהחלט לא מזיק ויש הטוענים שזה מרשם טוב גם למניעת הדבקות וכיוון שאנחנו חיים במדינה דמוקרטית אז מי שרוצה שיאמין.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים