רופא מחלה הורים

חום ומחלות חום


מחלות זיהומיות > חום ומחלות חום

חום בילדים

 

כל האמור בפרק זה מתייחס לחום ומחלות חום על רקע זיהומי ולא לעלית חום עקב מכת חום

 

חום הוא אחד המצבים השכיחים הגורמים לפניה לרופא הילדים. חום בילדים גורם לעיתים לאי-שקט ניכר אצל ההורים ולחרדה מרובה שאינה קשורה כלל למצבו של הילד אלא למספר המוצג על המדחום.קשה למצוא תחום שבו יש יותר אמונות (גם טפלות) ופולקלור מזה העוסק בחום בכלל וחום בילדים בפרט. פרק זה יעסוק בחום בפחד מחום (המכונה בלעז פיבר-פוביה) במחלות חום בגילאים השונים ובדרך הנכונה להורדת חום, וינסה לשים דברים במקומם.כיוון שיש המון מיתוסים בנושא – הבא נצא ונשחוט כמה.

בכל מקרה ולפני שנמשיך הלאה העיצה הכי חשובה שניתן לתת בנושא חום מסוכמת בשתי המילים הבאות:

 

בלי פאניקה

 

הגדרת חום :

 

חום מוגדר כטמפרטורה של מעל 37.5 מעלות בבדיקה ע"י מדחום כספית או דיגיטלי בפה או מעל 38 מעלות בפי-הטבעת.

 

הערה : עקב רעילותה של הכספית לסביבה ולבני-האדם מומלץ כיום השימוש במכשירים דיגיטלים.

 

זוהי ההגדרה ומכאן מתחילים התירוצים – חום אי אפשר למדוד ע"י השפתיים או כף היד וכו. אמנם ניתן להתרשם באמצעים אילו שיש חום אבל לכל אותם הורים שמתיימרים לשים יד על המצח ולתת קריאה של 38.7  - חברה זה לא עובד. מי שרוצה לדעת מה החום – אנא קראו את ההגדרה בראשית הפיסקה. גם מכשירי מדידה איזוטריים למניהם אינם מספקים לדעתו של כותב שורות אילו- יש המון מכשירים שונים בשוק ולטעמי רק אחד מדייק וזהו מדחום הכספית (שאנו מומלץ לשימוש) או המקביל האלקטרוני שלו (בעדיפות ראשונה)

לגבי מקום המדידה יש שמודדים מתחת לבית השחי ובכל מני מקומות מרתקים אחרים – כדי שבכל זאת יהיה מכנה משותף החליטו בעבר על שני המקומות שבהגדרה כיוון שמדידה בשאר המקומות אמינה פחות והערכים סוטים מהאמת ולכן על מנת ליצור איזשהו הגיון ובסיס משותף מקובלת המדידה בפה או בטוסיק. אם כבר מודדים בבית השחי,חום נחשב כבר מעל 37 מעלות.

שורה אחרת של טיעונים הנשמעים לעיתים קרובות אומרת – חומו "הטבעי", של הילד הוא 36 מעלות צלזיוס ולכן 36.8 זה בשבילו חום. זה נחמד ואולי אפילו יש בזה הגיון כיוון שאכן יש שוני בחום הגוף הטבעי של אנשים שונים וכמובן שיש גם מחזור טמפרטורה יומי כשלרוב מעלות החום נמוכות מוקדם בבוקר, אבל שוב אני מפנה להגדרה שלמעלה – צריך למתוח גבול – והגבול נמתח ע"י כל עולם הרפואה זו לא גחמה של רופא כזה או אחר. אז כל עוד זה 37.5 או מתחת אין חום,מעל יש חום .

 

האם בכלל חשוב למדוד חום ואם כן כמה פעמים ביום ?

 

למדידת החום יש חשיבות ממספר טעמים: לרופא מדובר במידע חשוב האם יש חום אובייקטבי. ההתייחסות לאם או אב הטוענים שמזה 7 ימים יש לילד חום  אבל הם לא מדדו "רק אם היד " שונה לחלוטין מההתיחסות למי שמדד ומצא חום מעל 37.5 לפחות פעם ביום. בשני המקרים כמבון שההתיחסות תהיה רצינית ומקצועית אבל שוב קל יותר כשיש מידע אוביקטיבי. יש גם חשיבות גדולה למספר ימי החום הרציפים של החולה ולכן התיעוד הינו חשוב.

מכאן עולה מיד השאלה השניה  - כמה פעמים צריך למדוד חום. התשובה הכי טובה זה למדוד פעם ביום ולראות שאכן יש חום. לכל אותם הורים המנהלים טבלת רישום חום מדויקת בבית כל חצי שעה – ברוב המקרים ( בטח במחלות החום הפשוטות) אין במידע זה כל ערך ממשי. צריך לדעת שאכן יש חום באותו יום וזהו. במקרה והחום עולה בצורה הנראית חריגה לעיתים יש מקום למדידה נוספת ע"מ לתעד את "השיא " אבל זהו לא יותר.

נקודה נוספת היא המנהג של הערת ילד ישן לצורך מדידת חום.  ונשאלת השאלה : למה ?! אתם הייתם רוצים שיעשו את זה לכם ? ילד ישן לא מעירים בשביל למדוד חום אם הוא אכן חולה החום יהיה שם, זמין למדידה גם מחר. אם כבר היה חום בערב אז אין שום חידוש בחום. הילד או הילדה ישנים – תנו להם. התעוררו ואתם חייבים לדעת "כמה יש לו" – תמדדו אבל לא להעיר במיוחד – בחלק מהמקרים זה סוף שנת הלילה של הילד ההורים האחים ולפעמים גם של השכנים .

לסיכום – לא להגזים עם מדידות החום. חשדתם בחום – מדדו , יש חום חריג בעוצמתו-תעדו, אם אין משהו חריג אחת ליום זה בדיוק מה שצריך.

 

חום –עד כמה זה באמת מסוכן אם בכלל ? (לקרוא עד הסוף !)

 

המיתוס טוען שחום גבוה יכול לגרום למגוון בעיות שונות ומשונות – לא משנה מה שמעתם,הכל –אבל הכל לא נכון. חום שמקורו מחלה וירלית או חיידקית לכשלעצמו אינו גורם לשום תופעות לוואי ארוכות טווח כאלו או אחרות.

עכשיו נרד לפרטים : עלית חום היא רק אחת ממגוון הפעולות אותו נוקט הגוף במהלך מלחמתו במזהמים שונות התוקפים אותנו.( בחלק קטן של המקרים מצביע חום על מחלות שונות שהבסיס להן אינו זיהומי ולכן בכל מחלת חום שווה להתייעץ עם רופא. )

כיוון שרוב המחלות המדבקות אותן אנו חווים אינן מסוכנות לנו – גם רוב אירועי החום שנחווה יהיו אולי לא נעימים אבל לא ישאו בחובם סכנה.

חום מאפשר פעילות טובה יותר של רכיבים שונים במערכת החיסון כנגד הזיהום.ניתן למצוא אף מחקרים בספרות המראים שחולים בשפעת שלא נטלו מורידי חום הבריאו מהר יותר מהחולים שנטלו מורידי חום. בין אם יש בזה אמת ובין אם לא – חום אינו יוצר סכנה אלא משמש להגנתינו.

חום בילדים עד גיל 3 חודשים : כל מה שכתוב למעלה נכון גם עבור ילדים מאז לידתם ועד גיל 3 חודשים אבל אירוע של חום בגיל זה דורש בירור משמעותי כיוון שבגילאים אילו חום עלול להצביע על מחלות בעלות פוטנציאל הרסני יותר מבגילאים בוגרים . כך שחום עוזר לנו לדעת שקיימת מחלה ושיש צורך בשיקול רפואי זהיר לזהות את מקורו – כל חום מתחת לגיל 3 חודשים מחייב תמיד בירור אצל הרופא ובמקרים אילו יש חשיבות לשיא הטמפרטורה ולכן השימוש במורידי חום מיד אם גלויו לא מומלץ.

 

האם חייבים להוריד חום גבוה ?

 

לא ! הכל תלוי בהרגשתו של הילד .הורים רבים מנהלים מלחמות חורמה עם המד-חום בנסיון נואש לגרום לו להראות חום נמוך מ-38.  הגישה הנכונה היא לזרום עם החום לפי מצבו של הילד.

כפי שכבר אמרנו חום אינו מזיק  ואם הילד מרגיש מצוין ומתנהג כרגיל עם 39 חום – אז למה להוריד ? הורדת החום אינה מרפאת אותו ואינה מקצרת את משך המחלה. באופן כללי מתן משככי חום מתחת לטמפרטורה של 38.5 מעלות היא לעיתים קרובות יותר בשביל מצפונם של ההורים ולא תמיד בשביל הרגשתם של הילדים. מצד שני בילד המרגיש רע מאוד עם 38 מעלות שווה לנסות הורדת חום ולראות האם חל שיפור בהרגשתו.

 

מהן הדרכים להוריד חום ?

 

פה יש כר נרחב של שיטות סבתא ולא ניתן לסקור את כולן. אבל בהכללה רובן לא עושות את זה. השיטות המקובלות היום ברפואה המודרנית הן מתן של מורידי חום ואמבטיות פושרות. ניתן להוסיף גם רטיות קרירות על המצח-למהדרין שבחבורה.

כל שאר השיטות החל מעסוי של אלכוהול וכלה בניקור גרגרים ע"י יונה מהטבור כבודן במקומן מונח אבל לא הייתי מייעץ לנסותן.

השיטה הקלה ביותר להורדת חום-היא אמבטיה פושרת. לרוב היא מורידה כחצי מעלה מחומו של הילד ולפעמים זה כל מה שצריך.על המים להיות נעימים לא קרים ולא חמים. ניתן לשלב טיפול תרופתי עם אמבטיה ורוב הילדים נהנים מאוד .

איזה חומרים להורדת חום בילדים קיימים על מדפי בתי המרקחת בישראל :  למעשה קיימים היום שני חומרים המקובלים להורדת חום בילדים . האחד מכונה פאראצטמול והשני מכונה איבופרופן. יש מגוון של תכשירים המבוססים על שני התרכובות הנ"ל הניתנים להשגה בשוק וללא מרשם רופא.

שתי התרכובות טובות אך השימוש בהן שונה. תרכובות הפאראצטמול ניתנות לשימוש אחת ל-4 שעות ואילו בתרכובות האיבופרופן מקובל להשתמש אחת ל-8 שעות. לכל אחד מחומרים אילו פרופיל בטיחות גבוהה ביותר אך הן לא נטולות סכנות ונתינה של עודף עלולה להגמר באסון !

ולכן שוב – הורדת חום אינה הכרח אלא אפשרות. נתתם והחום ירד – יופי . נתתם והחום לא ירד – לא קרה אסון. אל תנסו להוסיף עוד קצת – זה לא יוריד ועלול לגרום פגיעות קשות לילד. יש לתת מנה בהתאם למשקל הילד החולה ולפי ההתוויות של הרופא או של הרוקח .

שילוב של שני החומרים הללו לא הוכח מעולם כיעיל יותר מכל אחד לחוד ועלול להיות מסוכן . מדווחים בספרות המקצועית מספר מקרי פגיעה קשים שעלה החשד שהתרחשו עקב שימוש בשני התכשירים במקביל- ראו הוזהרתם .

 

חום ופרכוסי חום :

 

פרק מיוחד מוקדש לנושא פרכוסי החום ושווה לקרוא .פרכוס חום ככל פרכוס אחר הינו חוויה קשה להורים וכמות הסטרס המתלווה לאירוע הינה עצומה וזה מובן. לשמחתנו למרות שפרכוסי חום הינם אירועים מפחידים הם אינם גורמים לשום נזק מוחי או אחר והם חולפים לרוב עד גיל 6. בקצרה – למרות השם חום אינו הסיבה הספציפית לפרכוסי חום ובכל מקרה מפרכסים רק אילו שיש להם המטען הגנטי המתאים. כך שברוב האוכלוסיות 3-4 אחוז מהילדים מפרכסים לפעמים בזמן מחלות חום והשאר לא יפרכסו ולא משנה מכמה מחלות חום הם סבלו ומה היתה הטמפרטורה.

כך שהפחד מפרכוסי חום הוא שלא במקומו- לא כל אחד יפרכס בחום ובטח שלא מעל גיל 6. וגם אם יתרחש פרכוס חום – זה מפחיד – אך לא גורם שום נזק ארוך טווח.

 

לסיכום : חום הינו סימן למחלה כלשהיא אך לא בעיה בפני עצמה. הורדת חום אגרסיבית איננה רצויה ויש להתיחס לחום באופן הגיוני ולא כאילו מדובר באירוע נורא – זכרו חום אינו גורם לשום בעיה המחלה שעומדת בבסיסו היא זו הדורשת טיפול.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים