רופא מחלה הורים

שפעת


מחלות זיהומיות > שפעת

שפעת וחיסונים לשפעת

 

בפרק זה נתאר את נגיף השפעת ואת המחלה ,נסקור מהם הטיפולים האפשריים למניעה ולזמן תחלואה ונעמוד על טיבו של החיסון לשפעת.

 

וירוס השפעת – רוצח המונים שקט.

 

וירוס השפעת תוקף כל שנה בחודשי החורף ברחבי העולם. בארה"ב לבדה מראה הסטטיסטיקה על ממוצע של 36.000 מקרי מוות שנתיים כתוצאה מתחלואה בשפעת. כל שכבות הגיל חשופות להדבקה אך היא מתרחשת בתדירות הגדולה ביותר בילדים. פאנדמיות (מגיפות כלל עולמיות) מתרחשות אף הן ואחת כזו שהתרחשה בתחילת המאה ה-20,לאחר מלחמת העולם הראשונה נחשבת למגיפה הקטלנית ביותר מאז ומעולם,מאחר וגרמה ל כ-40 מליון מקרי מוות מסביב לעולם. מקרי המוות הרבים ביותר מתרחשים בבני 65 ומעלה ובאוכלוסיות יעד החשופות יותר לפעילותו של הנגיף ( פירוט מדויק יותר יובא בהמשך). הדרך הטובה ביותר למניעת תחלואה וסיבוכיה הנלווים היא התחסנות טרם עונת השפעת.

 

ביולוגיה של וירוס השפעת :

 

קיימים שני סוגים של וירוס השפעת הגורמים למגיפות . הם מכונים A ו-B. סוג A מסווג לתת-סוגים לפי השוני בין 2 מולקולות: המאגלוטינין- H ונוירואמינידאז- N. סוג B אינו מחולק לתת-סוגי. כל תת סוג ניתן לחלוקה הלאה לזנים לפי זהות אנטיגנית ספציפית של מולקולות אילו. מאז 1977 סובבים סביב העולם 3 סוגי וירוסים עקריים : סוג A מתת-סוג H1N1 ומתת סוג H3N2 וכן סוג B.

בשנת 2001 הופיע נגיף מסוג A תת סוג HIN2,כנראה עקב שחלוף גנטי בין שני הסוגים שהוזכרו קודם והחל להתפשט ברחבי העולם.

סחיפה גנטית במולקולות פני השטח של הוירוס גורם להופעת זנים חדשים מדי שנה. תופעה זו משמעותית יותר עבור סוג A ופחות עבור סוג B.

סחף גנטי זה הוא המאפשר את התחמקותו של הנגיף מפני מערכת החיסון, עד שנוצרת תגובה מתאימה המייצרת נוגדנים כנגד אותו זן ספציפי. אותם נוגדנים לא ימנעו תחלואה באותו סוג וירוס שהינו מזן שונה ולכן אפשר לחלות מדי שנה בשפעת מחדש,כשהזן אינו אותו הזן של השנה שעברה.

 

איך נדבקים ?

 

ההדבקה היא מאדם לאדם לרוב דרך עיטוש או שיעול. תקופת הדגירה היא 1-4 ימים. תקופת ההדבקה היא יום טרם הסימנים ועד 5 ימים מסיום המחלה.ילדים ממשיכים לדבק עד 10 ימים מתום המחלה . בחולים בעלי בעיה חיסונית הפרשת הוירוס עלולה להמשך שבועות וחודשים לאחר התחלואה.

 

סימני המחלה :

 

לרוב מדובר בהתחלת מחלה חדה המלווה חום, כאבי שרירים,כאבי ראש,חולשה,שיעול יבש,כאב גרון ונזלת. בילדים מדווחים גם לעיתים קרובות תסמינים בטניים הכוללים בחילות והקאות וכן דלקות אוזניים. קשה להבדיל קלינית בין שפעת ובין מחלות וירליות אחרות ובילדים האבחנה הספציפית קשה יותר מבמבוגרים ולכן השיטה ה"בטוחה" (עד כמה שניתן) היחידה לאבחנה היא בעזרת בדיקות מעבדה יעודיות לזיהוי הנגיף.החלמה מתרחשת לרוב תוך מספר ימים אך החולשה עולה להמשך שבוע-שבועיים. בחלק מהמקרים עלולה להתרחש דלקת ריאות חיידקית או דלקת ריאות וירלית מוירוס השפעת . בחולים שלהם מחלות לב או ריאה או מחלות כרוניות אחרות עלולה להתרחש החמרה במחלת הרקע עקב התחלואה בשפעת.חולים אילו זקוקים למעקב וטיפול צמודים יותר. בילדים מאושפזים מתועדים עד 20 אחוז של פרכוסי חום במהלך האישפוז. מחלות מלוות שקושרו לתחלואה בשפעת הן : דלקות שונות במערכת העצבים, דלקת שרירים,דלקת של שריר הלב (מיוקרדיטיס) ושל קרום הלב (פריקרדיטיס).

 

כמה ילדים חולים בשפעת ?

 

מחקר שהתפרסם בספטמבר 2004 הראה שבילדים עד גיל 3 אחוז התחלואה הוא 179/1000.ב-40 אחוז מהילדים שחלו בשפעת התפתחה דלקת אוזניים.

 

מה אחוז המקרים הקשים בילדים ?

 

בילדים מגיל 0-4 שנים מספר המתאשפזים הוא 500/100.000 באוכלוסיות יעד פגיעות ו-100/100.000 בילדים בריאים ללא גורמי סיכון . בקבוצה זו הילדים הפגיעים יותר הם בגילאי 0-1 שנה ובהם נע מספר המתאשפזים בטווח הדומה לזה של בני ה-65 ומעלה .

מקרי מוות על רקע תחלואה בשפעת נדירים בגיל הילדות ולא כל שכן כשאין מחלת בסיס כרונית , אך הם מדווחים בספרות. בארה"ב מדווחים כ-90 מקרי מוות שנתיים בילדים עד גיל 5 (לעומת 35.000 מקרי מוות בגילאי 50 ומעלה ) .

הנתונים העדכניים משנים 2003-2004 בארה"ב מצביעים על 143 מקרים בהם היתה אבחנה מעבדתית מוסמכת של מוות כתוצאה משפעת. מהם 58 היו בגיל מתחת לשנתיים. 55% מהילדים היו בעלי מחלת רקע והשאר היו נטולי מחלת רקע.

 

אילו חיסונים קיימים בשוק ?

 

קיימים בעולם שני סוגי חיסונים המאושרים לשימוש,האחד הינו של נגיף מומת הניתן בזריקה תוך שרירית לכתף במבוגרים ובירך בילדים. החיסון השני הינו  של נגיף חי-מוחלש הניתן כתרסיס לאף. החיסון המומת מותר לכל ילד מגיל 6 חודשים והלאה בעוד שהנגיף החי-מוחלש מותר רק בילדים החל מגיל 5 ועד מבוגרים בני 50. בארץ נהוג החיסון המומת ולכן נתייחס אליו בקצרה.

 

החיסון המומת :

 

החיסון אסור לכל מי שחשוד בתגובת רגישות יתר לביצים. במקרים של תגובה אלרגית קשה לביצה או אלרגיה לחיסון שפעת בעבר מומלץ לשקול את נחיצות החיסון ולטפל לפי הצורך תרופתית במקרה של שפעת.

בילדים שזה להם החיסון הראשון וגילם נמוך מ-9 שנים ניתנות שתי מנות בהפרש של חודש כשעדיף שהמנה השניה תינתן לפני חודש דצמבר.אם לא ניתנה המנה השניה בשנת החיסון הראשונה בשנה הבאה שאחריה (או בשנים שאחריה) אין צורך בשתי מנות ומנה אחת מספיקה.  בילדים שחוסנו בעבר דרושה מנה אחת בלבד.

 

מה יעילותו של החיסון המומת ?

 

יעילותו של החיסון תלויה בגורמים רבים : התאמתו של החיסון לזן השפעת העונתי , מצבו החיסוני של המקבל והתקופה בה ניתן החיסון ביחס למועד החשיפה לנגיף השפעת.

ילדים החל מגיל 6 חודשים יכולים לפתח רמות מגינות של נוגדנים לאחר חיסון שפעת. יעילות החיסון כנגד הדבקה נבדקה בגילאי הילדות והממצאים נעים בין 22%-90% כשרוב המחקרים מראים יעילות של 40-70% אחוז במניעת תחלואה,בנוסף עולה ממחקרים אילו הנטיה בילדים בעלי מחלות רקע ( למשל אסטמה ) ליעילות פחותה של החיסון במניעת תחלואה משפעת.

הקשר בין התחסנות ודלקות אוזניים נבדק אף הוא . בחלק מהמחקרים נצפתה ירידה של 30% באירועי דלקת אוזניים אך פורסם גם מחקר בו לא נראתה השפעה כלשהיא על שכיחות אירועי דלקת אוזן תיכונה.

הקשר בין חיסון ואסטמה לא ברור וישנם מחקרים לכאן ולכאן בשני מחקרים שפורסמו לאחרונה מחקר לא נמצאה בילדים יעילות של חיסון מומת למניעת החמרה במצב האסטמה .המחברים העלו לדיון את משמעותה של ההמלצה לחיסון בקבוצת ילדים זו עקב ממצאיהם .

לעומת זאת במחקר שפורסם בשנת 2001 נמצאה השפעה מגינה  לחיסון.

 

תופעות לוואי מהחיסון מומת :

 

הנפוצה ביותר היא כאב באיזור החיסון החולף לרוב תוך 48 שעות תגובות מקומיות כגון אודם ונפיחות מתוארות אף הן אך בשיעורים נמוכים.

בילדים שזה להם חיסון השפעת ראשון מתוארים חום,כאבי שרירים וחולשה, סימנים אילו מופעים 6-12 שעות לאחר החיסון ונמשכים עד 48 שעות. עלית חום בילדים בריאים שחוסנו מתרחשת בכ-10% בני 1-5 וב-5% מהילדים בני 6-15 . בילדים עם מחלות רקע נמצאה עלית חום בכ-25% מהילדים. תופעות רגישות מיידיות עקב חיסון מומת לשפעת הן נדירות, לא תועדה החמרה בסימנים הראתיים בילדים חולי אסטמה לאחר החיסון, רוב תופעות הרגישות הן כנראה לחלבון ביצה ולכן יש לשקול את הסיכויים מול הסיכונים בחולים בהם ידוע על תגובת רגישות לביצים. תגובת רגישות בעבר לחיסון שפעת דורשת גם היא שיקול דעת רפואי לגבי חיסון חוזר.

 

 

אילו תכשירים פומיים קיימים כיום לטיפול בשפעת ?

 

4 תרופות אושרו עד היום : amantadine, rimantadine, zanamivir, oseltamivir .

האמנטידין והרימנטידין יעילות כנגד וירוס השפעת מסוג A בלבד ולא כנגד סוג B.  האמנטידין אושר לשימוש בילדים מעל גיל שנה הן כטיפול והן למניעה בשנת 1976 , הרימנטידין אושר לשימוש במניעה בלבד בילדים בשנת 1993 (למרות שיש טענות בספרות שניתן להשתמש בו גם כטיפול בילדים)

זנמביר ואוסלטמביר הן תרופות מסוג מעכבי נוירואמינידאז ולשתיהן פעילות הן כנגד שפעת מסוג A והן כנגד שפעת מסוג B. זנמביר מאושר לטיפול בשפעת נטולת סיבוכים החל מגיל 7 ומעלה ואוסלטמביר החל מגיל שנה ומעלה אוסלטמביר מאושר גם למניעה החל מגיל 13.

ארבעת תכשירים אילו נבדלים בתכונותיהם הפרמקודינמיות, במינונים ובדרכי המתן (וכמובן בעלויות) .

מחקרים שנערכו הראו שביחס לאינבו (תרכובת שלא מכילה תרופה פעילה)  מתן של כל אחת מתרופות אילו מקצר ביום את ההחלמה משפעת. הוכחות לגבי יכולתו של הטיפול בחומרים אילו למניעת תחלואה המשכית הקשורה בשפעת  קיימות אך הן ספורות. מחקר אחד הראה שטיפול באוסלטמביר במבוגרים מקטין את אחוז הסיבוכים הדורשים טיפול אנטביוטי,כתוצאה משפעת.  משך הטיפול הוא לרוב 5 ימים.

 

טיפול תרופתי מניעתי :

 

טיפול זה אינו בא להחליף חיסון אלא כעזר לחיסון. הן רימנטדין והן אמנטדין מאושרות לשימוש כמניעה נגד שפעת מסוג A בלבד. יעילות המניעה נעה בין 70-90 אחוז . השימוש בחומרים אילו כמניעה אינו מונע הדבקה שסימניה קלים מאוד . כאשר זו מתרחשת נוצרים נוגדנים מגינים כנגד השפעת למרות הטיפול התרופתי שאינו משפיע על המנגנון החיסוני במטופלים. אוסלטמביר יעיל ב-82 אחוז במניעת שפעת ואילו זאנאמיביר יעיל ב-84 אחוז.

 

 

תופעות לוואי של התרופות :

 

עבור אמנטידין ורימנטידין מדווחות תופעות לוואי במערכת העצבים המרכזית – עצבנות,חרדות,תופעות לוואי, הפרעה בריכוז ועוד, וכן תופעות לוואי במערכת העיכול. לפי אחד המחקרים במבוגרים נראה שלאמנטידין יש שעור גבוהה יותר של תופעות לוואי במע"מ מלרימנטידין: 13%  באמנטידין לעומת 6% ברימנטידין. השפעות בטניות מתרחשות כנראה ב1-3 % מהלוקחים.

התופעות חולפות לרוב במהירות בשבוע שלאחר הפסקת הטיפול. יש לציין שלאמנטידין השפעה כולינרגית המסוכנת לחולים בעלי גלאוקומה עם זוית "סגורה". תופעות לוואי חמורות יותר משוייכות לרוב לריכוזי חומר גבוהים עקב אי ספיקת כליות.

זאנאמביר אינו מומלץ לשימוש באנשים שלהם תחלואה ראתית כרונית כגון אסתמה או COPD עקב תופעות לוואי אפשריות של החמרה במצב הריאתי הבסיסי. בנוסף דווחו גם פה השפעות במערכת העיכול. גם עבור אוסלטמביר תוארו תופעות לוואי של בחילה והקאות בילדים .דווח באחד המחקרים הראה על 14 אחוזי הקאה (האינבו המקביל הראה 8 אחוזים) . תופעות הלוואי הקייבתיות היו קלות יותר באם התרופה נלקחה עם אוכל.

 

המלצות ה-ACIP.

 

את מי מחסנים ולמה ?

השנה (2004) חלה מהפיכה זוטא בהנחיות ה-ACIP (הועדה המייעצת לעניני חיסונים בארה"ב) בנוגע לאוכלוסיות היעד הנדרשות לחיסון טרם מגיעה עונת השפעת.  לאוכלוסיות הקודמות הוספה גם כל אוכלוסית הילדים (ללא הבדל דת מין וגזע –כוווולם...) בגילאים 6-23 חודש.

 

נפרט למען הסדר הטוב מי-הן אוכלוסיות היעד לחיסון לפי ההגדרות החדשות :

אוכלוסיה העלולה לחלות באופן קשה יותר משפעת :

 • כל אוכלוסיית הילדים בגיל 6-23 חודש
 • פרטים באוכלוסיה בני 65 ויותר
 • פרסונל של כל מוסד המטפל באוכלוסיות הסובלות מבעיות רפואיות כרוניות (ללא קשר לגיל)
 • מבוגרים או ילדים גדולים משנתיים בעלי תחלואה לבבית או ראתית כלשהיא כולל אסטמה
 • מבוגרים או ילדים מעל גיל שנתיים שנמצאו במעקב רפואי או אושפזו בשנה האחרונה עקב בעיה מטבולית כלשהיא (כולל סכרת),אי-תפקוד כלייתי, המוגלובינופתיות ודיכוי חיסוני (תרופתי ,מולד או זיהומי)
 • ילדים מגיל 6 חודשים עד גיל 18 המטופלים כרונית באספירין (עקב הקשר בין reye synd ושפעת)
 • נשים שתהינה בטרימסטר 2-3 בעונת השפעת

אוכלוסיה היכולה לשאת את הנגיף ולסכן אוכלוסית יעד הנמצאת בסיכון :

 • פרסונל רפואי בביח,מרפאות-חוץ,קליניקות ושירותים ניידים
 • מועסקים בבתי –אבות שלהם קשר עם החולים עקב תפקידם
 • סייעים לאוכלוסיות הנמצאות בסיכון (מטפלים וכו)
 • בני ביתם של מי שמוגדר באחת מאוכלוסיות הסיכון שהוגדרו למעלה (כולל ילדים)

 

כמו כן מאפשרות ההמלצות חיסון עבור כל מי שמבקש להתחסן מגיל 5-64.

 

אם נסתכל בעין מעט הומוריסטית על ההמלצות למעשה ההגדרה כרגע כוללת בערך כל נפש באוכלוסיה על פני כדור הארץ למעט ילדים בריאים נטולי משפחה מבוגרת או חולה בגיל 24 חודש עד 5 שנים (במידה וקיימים כאלו).

אבל למעשה המסר החשוב העולה מההמלצות הנ"ל,בעינו של רופא הילדים,הוא שיש לחסן את אוכלוסיות הילדים מגיל חצי שנה עד שנתיים וכן את אוכלוסיות היעד של הילדים בעלי תחלואה ראתית לבבית או כשל חיסוני .

 

לסיכום : נסקרה הספרות המעודכנת בנושא שפעת בילדים ומקום החיסון והטיפול התרופתי למניעה ולטיפול. לפי המלצות ה-CDC שהובאו יש לחסן ילדים באוכלוסיות יעד בהן השפעת עלולה לגרום להתדרדרות בתחלואה הבסיסית ואחרים כפי שנסקר,כמו כן מומלץ החיסון לכל הילדים בין גיל 6-23 חודש. ילדים מגיל 2-5 נכנסים תחת ההנחיה הכללית של ההמלצה לחסן  למרות שיש מידע בספרות המצביע על שכיחות מוגברת של אישפוזים בגיל 2-5. לגבי שאר אוכלוסית הילדים אין ספק שחיסון גורף יקטין את רמת התחלואה .

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים