רופא מחלה הורים

כאבי בטן חריפים בילדים


בעיות שונות > כאבי בטן חריפים בילדים

כאב בטן בילדים :

 

כאבי בטן בילדים הם תלונה שכיחה מאוד. הסיבות לכאבי בטן מרובות וניתן לכתוב על נושא זה אנציקלופדיה שלמה. למרות זאת רוב כאבי הבטן בילדים הינם קלים בחומרתם קצרים במשכם וחולפים מהר בלא להשאיר כל בעיה. בפרק שלפניכם נסקור בכלליות את נושא כאבי הבטן החריפים בילדים (כאבי בטן עקב בעיה נקודתית ולא כמצב כרוני).לא ניתן לעבור על כל הגורמים למצב ולכן נסקור רק את הגישה והבעיות הנפוצות יותר. במאמר נוסף (ראה/י ברשימת המאמרים ) ניתן התייחסות מיוחדת לנושא כאבי בטן חוזרים בילדים.

 

הקדמה :

כאבי בטן בילדים הינם סיבה שכיחה הן להגעה לרופא והן לפניה לחדר המיון. מציאת הבעיה העומדת בבסיס כאב הבטן עלולה להיות משימה לא קלה בפני עצמה . הסיבות לכאבי הבטן נעות מסיבות פשוטות כגון עצירות ועד מצבים מסכני חיים כגון דלקת תוספתן ולכן מצד אחד אין להקל ראש בתופעה אך מצד שני ברוב המקרים,הרקע לכאבים תהיה סיבה טריביאלית זו או אחרת.

 

אילו גורמים נפוצים בגרימת כאבי בטן ?

 

עצירות :

עצירות נקודתית או כרונית הינה סיבה שכיחה לכאבי בטן. לעיתים יכולה העצירות לחמוק מעיני ההורה שלא פשפש במדיוק כמה פעמים בדיוק הלך הילד לשירותים ומה בדיוק יצא שם. במידה והילד או הילדה מסוגלים לדווח על מעשיהם ניתן לזהות את הבעיה,לעיתים מעט קשה יותר. על נושא העצירות ביתר פירוט ניתן לקרוא בפרק המוקדש לה.

זיהומים :

שפע של וירוסים עלולים לגרום לכאבי בטן. חלקם יתבטא בנוסף בעליית חום,שלשול ,הקאה או בשילוב של כולם. חלק מהוירוסים יביא לכאב בטן בלבד ללא סימנים נוספים.רוב הזיהומים הוירלים נוטים לחלוף בזריזות וללא בעיות מיוחדות. זיהום חיידקי עלול אף הוא להביא לכאבי בטן אך לרוב החום במקרים אילו יהיה גבוה ולעיתים יופיע שלשול דמי. המחלות החיידקיות נוטות להיות ממושכות יותר ובחלקן יש אף צורך במתן אנטיביוטיקה.סוג נוסף של זיהומים הינו זיהומים בטפילים שונים היכולים לגרום אף הם לכאבי בטן.

הרעלות מזון :

אכילת מזון שלא נעשה או נשמר בתנאי הגיינה מתאימים עלולה להביא למצב המכונה "הרעלת מזון". ברוב המקרים חיידק הנמצא במזון מפריש רעלן (חומר הגורם לנזקים שונים בגופינו)  למזון . הרעלן מגיע לאחר האכילה למערכת העיכול שלנו וגורם לכאבים שלשול או הקאות ולעיתים לעלית חום. יש לשים לב שלא החיידק מהווה את הבעיה במקרה זה,אלא הרעלן אותו הפריש החיידק. ברוב המקרים המצב ישתפר במהרה.

רגישות למזון :

אכילת מזון כלשהוא הגורם לתגובת רגישות במערכת העיכול (הדוגמא המוכרת ביותר הינה רגישות לחלב פרה) עלולה לגרום לכאבי בטן ולעיתים לתופעות נלוות כגון שלשולים או הקאות. לרוב ניתן יהיה ליחס את כאבי הבטן לצריכה של חומר מזון מסוים ולהמנע ממנו אך לעיתים זה קשה . על רגישות למזון ניתן לקרוא בפרק המוקדש לנושא.

כיב קיבה ותריסריון :

גם בילדים יש כיבים העלולים לגרום לכאבים חוזרים ולעיתים קשים. הסיבה ברוב המקרים הינה זיהום בחיידק ההליקובקטר פילורי. על הכאב ופתרונו במקרה זה ניתן לקרוא בפרק המתאים.

בעיות מבניות במערכת העיכול :

שינויים בצורת התפתחותה של מערכת העיכול עלולים להביא לאנאטומיה לקויה של חלקים שונים במערכת העיכול. יש סוגים רבים ושונים של בעיות מסוג זה העלולות לעיתים להתייצג ככאבי בטן חוזרים. גלוי הבעיה וטיפול בה יפתרו את הכאב.גם פה האבחנה לעיתים קשה כתלות במצב הספציפי ולרוב יש צורך בבדיקות הדמיה לצורך זיהוי הבעיה.

התפשלות מעי :

מצב זה מתרחש בעיקר בילדים צעירים בשנות החיים הראשונות . התפשלות מעי משמעה התקפלות של המעי על עצמו בדומה לשרוול או לאנטנה טלסקופית. בזמן שהמעי "מופשל" על עצמו נפגעת אספקת הדם לדופן המעי ואם המצב לא מזוהה ומתוקן בזריזות,עלול להגרם נמק של המעי. יותר באריכות על מצב זה בפרק המוקדש לנושא.

דלקת של התוספתן :

פחדם של הורים רבים החוששים שכאבי הבטן של בנם או ביתם מבשרים על דלקת של התוספתן. הכאבים הקלאסיים מתוארים באיזור בטן ימנית תחתונה . לפעמים הכאב מתחיל בבטן המרכזית ונודד לבטן הימנית התחתונה . ולעיתים בכלל אין כאב בטן  או כאב קל בלבד. בכל מקרה של חשש יש לפנות כמובן לרופא המטפל.

כאבים שמקורם לא במערכת העיכול :

למשל דלקת בשלפוחית השתן עלולה לגרום לכאב בטן תחתונה. בעיות גניקולוגיות שונות , דלקות בכליה ואפילו דלקת ריאות באיזור הריאה הצמוד לסרעפת עלולה לגרום לכאבי בטן. אפילו דלקת גרון הנגרמת מסטרפטוקוק (ראה פרק) מסוגלת לגרום לכאבי בטן קשים עקב הגדלת בלוטות לימפה בחלל הבטן כתגובה לדלקת בגרון.

חום משפחתי ים תיכוני FMF:

מחלה גנטית זו הנפוצה בעיקר ביוצאי עדות המזרח היא סיבה נדירה לכאבי בטן בכל העולם אך בארץ אחוז הסובלים ממחלה זו גבוהה יחסית וכאבי בטן חוזרים (בלווי תופעות נוספות כגון כאבי מפרקים וחום) יכולים להצביע על מחלה זו.

 

לסיכום : הובאו רק הגורמים הנפוצים מתוך מגוון עצום העלולים לגרום לכאבי בטן .ברור לכן שרק בעזרת תשאול נכון,מדויק ומקיף של הילד ומשפחתו,ניתן יהיה לזהות את מקור הבעיה .

 

מהם מאפייני הכאב שישאל הרופא ?

 

משכו של הכאב :

ברוב המקרים כאבי בטן הנובעים מגזים או כל סיבה פשוטה אחרת הם קצרי טווח וחולפים במהרה. כאב מתמשך שאינו חולף הינו סיבה לפנות לרופא. מועד התחלת הכאב הוא לפעמים חד וזכור היטב אך לעיתים לא איננו זוכרים מתי במדויק החל הכאב.

מקומו של הכאב:

מקומו של הכאב הינו פריט מידע רב ערך לזיהוי האבחנה. בילדים קטנים מתחת לגיל שנתיים ברוב המקרים לא ניתן יהיה לקבל את מקום הכאב המדויק כתגובה לשאלה ולכן ניתן יהיה לזהותו רק בבדיקה גופנית. כאב במרכז הבטן וסביב הטבור הוא שכיח ביותר. הילד לרוב אינו מסוגל להצביע במדויק על מקור הכאב ויראה באופן כללי על האיזור –ברוב המקרים הללו לא תמצא שום בעיה והכאב יחלוף מעצמו. כאשר הכאב הוא במקום אחר או הילד מסוגל להצביע במדויק על איזור הכאב שאינו מרכזי – יש מקום להעמקת הבירור.בחלק מהמקרים כאב עלול להיות מוקרן מאיזור לאיזור ובכך להקשות על האבחנה.

טבעו של הכאב :

אנו מסוגלים לחוש ולתאר תחושות רבות ושונות של כאבים : כאב דוקר, לוחץ,שורף וכו. לעיתים תיאור זה חשוב לזיהוי הבעיה. כמו כן השתנותו של הכאב כתלות בזמן חשובה – האם הכאב קבוע בעצמתו,משתנה בצורה גלית, התקפי וכו. לכל הפרטים הללו חשיבות בזמן הנסיון לזהות את מקור הכאב.

סימנים המלווים את הכאב :

קיומם שלשולים מכוונים למחלה זיהומית וכן גם שילוב של שלשול והקאה. הקאות יכולות להיות על רקע של מחלה זיהומית אך גם עקב חסימה הנוצרת במערת העיכול – במקרים אילו לרוב ההקאות יהיו מרתיות- עם צבע ירוק ולא הקאות של תוכן קיבה – רגיל (אוכל וחומצות קיבה צהבהבות).

 

האם יש תרופות המקילות על כאב בטן  ?

 

התרופות נוגדות הכאב הרגילות, עשויות להקל גם על כאבי בטן. יש מספר חומרים נוספים כגון מלחי ביסמוט שעשויים להקל בחלק מהמקרים אך לא תמיד.

הערה  : יש מספר תרופות הניתנות במבוגרים כנגד הקאות ובחילות. לתרופות אילו עשויות להיות תופעות לוואי מאוד לא נעימות בילדים. ברוב המקרים כאבי הבטן אינם דורשים הקלת כאב באמצעים מעבר לאילו שפורטו וטווח הזמן שלהם קצר יחסית.

 

לסיכום : כאבי בטן יכולים להצביע על מספר עצום של תחלואים . ברוב המקרים מדובר בבעיות פשוטות החולפות במהירות ואינן דורשות טיפול משמעותי. בכל מקרה של כאבי בטן חריפים שאינם חולפים יש לפנות לקבלת יעוץ רפואי. במקרה ובו הכאבים נראים שונים בטיבם או בעוצמתם מכאבי בטן רגילים או מלווים בהקאות מרתיות , יציאות דמיות או כל סימן חריג אחר – יש לפנות מיד למוקד רפואי לאיבחון מדויק של הבעיה. 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים