רופא מחלה הורים

פרכוסי חום


עד גיל שנה > פרכוסי חום

פרכוסי חום

 

פרכוסים ולא משנה מה הרקע להם הינם אירוע מפחיד. מבין כל הפרכוסים – פרכוסי חום הם הסיבה הנפוצה ביותר לפרכוסים בגיל הילדות.  הפחד מפני פרכוס בזמן מחלת חום גורם להורים רבים אי-שקט ולחץ בכל מחלת חום ולעיתים הפחד מפני פרכוס והפעולות הננקטות בעטיו עלולות לסכן את שלום הילד. למרות שמם פרכוסי חום אינם נגרמים מחום ככל הנראה ובפרק זה נעמוד על מהות פרכוסי החום ועל פרטים נוספים הכרוכים במצב זה,בתקווה שהפחד שנקשר עם השנים למצב זה יופג במעט.

 

פרכוסי חום –הגדרה :

 

בספרות הרפואית המקצועית ניתן למצוא שתי הגדרות לפרכוסי חום. האחת שפורסמה ע"י מכון הבריאות הלאומי בארה"ב – NIH קובעת ש : "פרכוסי חום הם אירוע המתרחש בין גיל 3 חודשים עד גיל 5 שנים, הקשור בעלית חום הגוף אך ללא עדות לתחלואה כלשהיא בקופסת הגולגות או לתחלואה אחרת העשויה לגרום לפרכוסים".

ההגדרה השני היא של הליגה הבינלואמית למניעת פרכוסים ILAE המגדירה פרכוסי חום כ: " פרכוס המתרחש בילדות לאחר גיל חודש הקשור במחלת חום שאינה נגרמת מזיהום של מערכת העצבים המרכזית , כשאין גם כל סיפור של פרכוסים בעברו של החולה ושהפרכוס נטול מאפיינים המתאימים למחלה פירכוסית כזו או אחרת".

מכאן ניתן להבין שלמעשה מדובר באירוע של פרכוס (מיד נסביר מה זה) המתרחש בילדים בגילאים של עד 5 שנים ברוב המקרים ושאינו קשור לתחלואה אחרת של המשפיעה על תפקודה של מערכת העצבים. מעצם ההגדרות שהובאו ניתן לעומד על שלושת הדברים החשובים להבנת פרכוסי חום : הפרכוס , גיל הילד והחום.

 

פרכוס :

פרכוס הוא אירוע בו חלק (קטן או גדול-תלוי בסוג הפרכוס ) מהתאים במח מאבדים את פעילותם החשמלית הרגילה ויוצרים מצב של מעין "סערה חשמלית" באיזורי המח השונים. ישנם סוגים רבים של פרכוסים הניתנים לאיפיון בשתי דרכים: לפי צורת הפליטה החשמלית של תאי המח,כפי שניתן לזהותה בתרשים EEG, המודד את הפעילות החשמלית המוחית והן לפי צורת התנהגותו של האדם המפרכס והחוויות החושיות אותן הוא מזהה בזמן הפרכוס.

פרכוסים יכולים להיות מרשימים מאוד ומלווים בתנועות ידיים רגליים וכו אך הם יכולים להיות גם קשים מאוד לזיהוי עקב מיעוט התופעות אותן מציג הילד או הילדה המפרכסים לעיניו של הצופה.

הפרכוס "הקלאסי" אותו כולם מכירים מהסרטים (וממנו כולם מפחדים) נקרא בשפה הרפואית "פרכוס כללי" או GRAND MAL . בתחילתו של פרכוס זה ישנה התקשחות של השרירים המלווה לעיתים בגלגול עיניים או הסטת מבט ריור ולעיתים צעקה או השמעת קול אחרת. בהמשך מופיעות תנועות קצביות של הידיים והרגליים ובסופו הפרכוס דועך ונעלם וברוב המקרים החולה נמצא בסוף הפרכוס במצב של חוסר הכרה ורפיון שרירים.לעיתים חל גם איבוד שליטה על סוגרים (הגורם להרטבה או איבוד שליטה על שמירת הצואה).

זו אומנם התמונה שרוב ההורים מדמיינים,אך פרכוס יכול להתבטא גם כסטיית מבט המלווה באיבוד קשר עין עם ההורים ובמקביל התנתקות ואיבוד הכרה לזמן קצר או בעוויתות הממוקמות רק לגפה אחת .לא ניכנס לכל צורות הפרכוסים האפשריות כיוון שיש רבות מאוד.

מסיבה זו עלולים הורים רבים לפרש תופעות שאינן פרכוסיות כפרכוס – למשל צמרור כתוצאה מעלית חום יכול להיות מפוענח ע"י ההורים כפרכוס – במיוחד עם החדר מואפל והאירוע מתרחש באמצע הלילה.  תופעה נוספת שעלולה להתפרש כפרכוס נובעת מעצירת נשימה ממושכת הגורמת להכחלת פני הילד ולעיתים אף לאיבוד הכרה אך איננה נחשבת כפרכוס. כך או כך תיאור מדויק של האירוע יכול לתת מספיק רמזים בידי הצוות הרפואי ולעזור להם לעמוד על משמעות האירוע וברוב המקרים ניתן לזהות מתי מדובר בפרכוס ומתי לא.

בחזרה לנושא שלנו : רוב פרכוסי החום נחלקים  לשני סוגים המכונים "פרכוס פשוט – simple" או "פרכוס מורכב – complex" . פרכוס פשוט הוא פרכוס מהסוג הקלאסי (grand-mal) הנמשך פחות מ-15-10 דקות , חולף מעצמו ואינו חוזר באותה מחלת חום.

פרכוס מורכב הינו פרכוס שלו אחת או יותר מהתכונות הבאות אינו קלאסי , משכו מעל 15 דקות,חוזר באותה מחלת חום.

 

חום:

לפי שתי ההגדרות חייבת להיות מחלת חום בזמן התרחשות הפרכוס לצורך הגדרתו כפרכוס חום. פרכוסי חום רבים מהווים את העדות הראשונה למחלת החום ורק לאחר שמתרחש הפרכוס מזוהה החום.

הורים ורופאים רבים מייחסים חשיבות לשיא הטמפרטורה אליה מגיע חומו של הילד כבעלת חשיבות לגרימת הפרכוס בעוד אחרים טוענים שיש חשיבות לקצב עלית החום ולא לערכי הטמפרטורה האבסולוטית הנמדדת. לאור הידוע היום בספרות לשתי גישות אילו אין תימוכין ואין קשר ישיר בין גובה החום או המהירות בה עולה החום ובין הנטיה לפרכס.

נקודה נוספת המעניינת הורים ורופאים היא האם יש גבול תחתון לחום שממנו ומטה לא יתרחשו פרכוסים. כיוון שחלק מהפרכוסים מתרחשים עוד טרם נמדד חום ופרכוסים אחרים מתרחשים בטמפ נמוכות סביב 38 כנראה שאין כזה גבול .

 

גיל:

רוב פרכוסי החום מתרחשים בגילאי 6 חודשים עד 3 שנים. שיא המקרים נרשם סביב גיל שנה וחצי.רק כ-10 אחוז מפרכוסי החום מתרחשים לאחר גיל 4. תחילת פרכוסי חום לאחר גיל 6 היא אירוע יוצא דופן הדורש לרוב בירור.

 

כמה זה נפוץ ?

מחקרים בארה"ב ובאירופה מצביעים על תדירות של 2-5 אחוז באוכלוסיה . באיזורים אחרים בעולם למשל בגואם תדירות פרכוסי החום הינה 14% כלומר אוכלוסיות שונות בעלות גנטיקה שונה הן בעלות שיעור פרכוסי חום שונים. מכאן נובע גם שבניגוד לפחד המלווה מחלות חום "שהנה הילד הולך לפרכס...." מעוט קטן (אבל לא מאוד קטן) מהילדים אכן מפרכס.

9-35 אחוז (בהתאם למחקרים השונים ) של הפרכוסים הראשונים הם מורכבים (נעמוד על המשמעות של הנושא בהמשך) .

 

מה גורמי הסיכון לפרכוס ? או האם זה יקרה דוקא אצלי ?

כיום אין בדיקה המסוגלת לקבוע האם ילד או ילדה יפרכסו בוודאות אי שם בעתיד עקב מחלת חום. הפרט הכי חשוב הינו נטיה משפחתית בקרובי משפחה מדרגה ראשונה (כלומר המשפחה הקרובה אחים והורים) ככל שיש יותר כאלו שפרכסו,כך הסיכוי של אותו הפרט לפרכס גבוהה יותר.  הסיכוי שילד יפרכס אם לאחיו פרכוס חום הינו 10-45%. כל מחלה וירלית יכולה לגרום לפרכוסי חום , אך מבין המחלות הוירליות כנראה דוקא לוירוס ההרפס מסוג 6 (האחראי על מחלת האדמדמת האביבית) נטיה גדולה יותר לגרום לפרכוסי חום בילדים. רק בחצי מהילדים שיפרכסו פרכוס חום ימצא גורם סיכון כלשהוא,באחרים הסיבה תשאר לא ברורה.

 

האם יש תורשה הקשורה לפרכוסי חום ?

ידוע שיש משפחות בהן הנטיה לפרכוסי חום היא גדולה בעוד שיש משפחות בהן לא זכורים ילדים שפרכסו בחום. עובדה זו מרמזת על קשר גנטי ברור . למרות זאת התורשה של מצב זה היא כנראה לא פשוטה ומערבת גנים רבים, עד היום לא נמצא אף גן המשוייך בבירור לתופעה . ב 25-40 אחוז מהמשפחות בהן נמצא ילד או ילדה שפרכסו בחום תהיה היסטוריה של פרט נוסף שפירכס . כאשר לשני ההורים סיפור של פרכוסי חום בעברם הסיכוי של הילדים לפרכס בחום מוכפל.

 

האם פרכוס חום הוא אירוע חד פעמי או שיחזור בכל מחלת חום ?

ברוב הילדים פרכוס החום הראשון הוא גם האחרון.  רק בשליש מהילדים יופיעו פרכוסי חום נוספים בהמשך. ברוב הפעמים פרכוס חוזר יתרחש בשנה הראשונה שלאחר הפרכוס הראשון ואילו ב-90% מהמקרים הפרכוס החוזר יתרחש בשנתיים שלאחר הפרכוס הראשון.

יש שכיחות גדולה יותר של פרכוסים חוזרים בילדים שפרכסו בחום נמוך מ-38.9 מעלות הן לגבי פרכוס חוזר באותה מחלת חום והן עבור פרכוסים במחלות החום הבאות. גורמי סיכון נוספים לפרכוסים חוזרים הם : גיל נמוך משנה וסיפור משפחתי. מספר פרכוסים באותה מחלת חום הם גם גורם סיכון לגבי פרכוסי חום נוספים במחלות חום בעתיד.

 

 

האם פרכוסי חום יגרמו לכך שהילד יסבול מפרכוסים בעתיד ?

 

שאלה זו מטרידה הורים רבים המפחדים שהפרכוס הראשון הינו ההוכחה שלבנם או ביתם יש מחלה פירכוסית כלשהיא.באופן כללי  ניתן להגיד שאין כל קשר בין פרכוסי חום ובין מחלות פרכוסיות. אומנם במקרים רבים חום מוריד את הסף לפרכוס ובמחלות פרכוסיות שונות עלולה מחלת חום לגרום לפרכוס אך מצב כזה מוגדר כפרכוס עם חום ולא כפרכוס חום ובמחלות אילו יחולו פרכוסים גם שלא במחלת חום. כך שבאופן כללי ילד או ילדה שסבלו מפרכוסי חום אינם נמצאים בסיכון גבוהה יותר משאר האוכלוסיה ללקות במחלה פרכוסים. היוצא דופן היחיד לכלל זה הינם ילדים בהם פרכוסי החום הינם ממושכים מאוד ומהסוג "המורכב" . רק בקבוצה זו שהיא מיעוט זניח של הילדים המפרכסים בחום יש סיכוי גדול יותר למחלה פירכוסית ביחס לאוכלוסיה הכללית אך גם כאן מדובר בסיכון ולא בעובדה וודאית וברוב המקרים לא תמצא בעתיד מחלה פירכוסית אצל הילד .

 

האם פרכוסי חום עלולים לגרום לנזק מוחי או עיכוב בהתפתחות ?

 

לא. עד היום לא הוכח כל קשר בין פרכוסי חום לנזקים מוחיים או לבעיות התפתחות. הילדים שפרכסו פרכוסי חום הם נורמלים ולא תהיה כל פגיעה ביכולתם הלימודית או כל יכולת קוגניטיבית אחרת.

 

האם הילד יכול למות מפרכוס חום ?

 

הורים רבים מוטרדים מאוד  מהאפשרות שפרכוס חום יגרום למות בנם או ביתם . חשוב מאוד לדעת ולהבין :

פרכוסי חום אינם מהוים כל גורם סיכון לתמותת ילדים או לכל נזק קבוע אחר כלשהוא. מעולם לא הודגם קשר כלשהוא בין מוות לפרכוסי חום.

הורים רבים "שמעו על מקרה ש..." לרוב מדובר ב"אגדות עירוניות" המסופרות שוב ושוב לרוב ע"י שכן או חבר "טוב לב" – אין בכך אמת.

 

האם פרכוס חום מרמז על מחלה קשה יותר ממחלה רגילה ?

 

לא. פרכוסי חום הינם רק פרכוסי חום אין קשר בינם ובין חומרת המחלה או מצב הילד. במקרים בהם זהו הפרכוס הראשון הרופאים בבי"ח אליו מכיע הילד נמצאים בדילמה קשה. הילד יכול להיות במצב כללי מצוין אך הפרכוס יכול לרמז על תחילתו של זיהום בקרומי המח או בחלק אחר של מערכת העצבים המרכזית.

המחקרים מצביעים על סיכוי של 2-5 אחוז לתחלואה כלשהיא במערכת העצבים המרכזית בילדים שהגיעו לבי"ח עם פרכוס חום פשוט. זהו אחוז נמוך אך לא שולי ולכן במקרים אילו יחליט הרופא לפי הממצאים שבידיו האם יש לערוך בירור נרחב הכולל ניקור מותני ושאיבת נוזל מעמוד-השדרה או כל בירור נוסף כראות עיניו. במצב של פרכוסי חום חוזרים לרוב לא יהיה צורך בבירור כזה אלא אם מצבו של הילד ידרוש זאת.  ברוב המקרים המחלה שגרמה לעלית החום היא מלה וירלית פשוטה שאילולי הפרכוס לא היתה שונה מכל מחלת חום אחרת.

 

האם יש צורך לבדיקות מיוחדות כגון CT או MRI או בדיקת גלי מח לאחר פרכוס חום ?

 

ברוב המקרים פרכוס חום פשוט אינו דורש כל בירור מיוחד . הסיבה היחידה להמשך בירור בהדמיה או בבדיקת גלי מח היא באם יש חשד סביר שלא דובר בפרכוס חום אלא התייצגות ראשונית של בעיה כלשהיא שדמתה לפרכוס חום. ככלל רק במקרים יוצאי דופן אילו יבוצע בירור כלשהוא אך אם באמת דובר בפרכוס חום – תהינה כל הבדיקות תקינות.

 

בילדים שחוו פרכוס חום האם יש צורך בהורדת חום אגרסיבית ?

 

לא. במקרים רבים חושבים ההורים ולעיתים גם חלק מהרופאים שהורדת חום מסוגלת למנוע את השנות הפרכוסים במחלות החום הבאות. רעיון זה נובע בחלקו משמו של המצב –פרכוסי חום. לצערינו מספר מחקרים הדגים,ששימוש במורידי חום ולא משנה באיזה סוג של חומר (פאראצטמול או איבופרופן )  השתמשו, לא הביא לירידה בכמות הפרכוסים. יותר מכך נבדקו גם שיטות מתן שונות – טיפול מיידי מרגע עלית החום ועד לסיומו או מתן רק בזמון עלית החום – גם פה לא נמצאה כל הגנה מפני פרכוסים. באחד המאמרים הוראה ש-13% מהילדים שאושפזו עקב פרכוס חום בבי"ח והיו תחת טיפול במורידי חום פרכסו שוב.

לסיכום : הורדת חום בילדים שפרכסו בעבר צריכה להיות רגילה וללא הבדל מילדים שלא פרכסו ותחת מגבלות הבטיחות של החומר בו משתמשים. הוספת מורידי חום מעבר למומלץ עלולה לסכן את חייו של הילד או הילדה אך לא למנוע פרכוס !

 

האם יש טיפול המונע פרכוסי חום חוזרים ?

 

ראשית, כאמור מיעוט מהילדים מפרכס בשנית ורובם לא יפרכסו שוב. גם אם יתרחשו במהלך 5 השנים הראשונות חייו של הילד 3-4 פרכוסים הרי לא קרה שום דבר מסוכן. זה באמת לא נעים אבל לא דורש כל טיפול מה גם שלא ניתן לדעת מתי יתרחש הפרכוס הבא כך שעבור הרוב המכריע של הילדים אין צורך בשום טיפול.

מיעוט קטנטן של הילדים סובל מפירכוסים תדירים ובהם ניתן לשקול טיפול מניעתי בזמן מחלות חום. טיפול זה ניתן בייעוץ עם נוירולוג ילדים מומחה ולא על דעת ההורים סתם וברוב המקרים כאמור הוא אינו מחוץ.

 

לסיכום : פרכוסי חום הינם תופעה חולפת שברובם המכריע של המקרים אינה מהווה כל סכנה לילד .רוב הילדים לעולם לא יפרכסו עקב מחלות חום. למרות שמם הם ככל הנראה אינם נגרמים כתוצאה ישירה מהחום. טיפול במורידי חום אינו יעיל להפחתת התרחשותם.

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים