רופא מחלה הורים

מהלידה ועד גיל חודשיים


גדילה והתפתחות > מהלידה ועד גיל חודשיים

גדילה והתפתחות מהלידה עד גיל חודשיים :

 

לעיתים קרובות תוהים הורים האם הבן או הבת גדלים כראוי מבחינת משקל וגובה, האם הם משיגים את אבני הדרך ההתפתחותיות שלהם ובקיצור האם הילד "נורמלי". בפרק הנוכחי נסקור את המדדים השונים של הגדילה וההתפתחות בחודשים הראשונים לחיים.

בכל מקרה יש להבין נקודה אחת חשובה. אין כזה דבר "נורמלי" גם נפוליאון וגם קרים-עבדול גאבר הם נורמלים.למרות שהאחד היה נמוך מאוד והשני גבוה מאוד. שניהם הצליחו לא רע למרות היותם לא בדיוק "באמצע הזרם".

לכל אחד מהילדים על פני כדור הארץ נתונים מולדים שקיבל מהוריו . המטרה שלנו כרופאים והורים היא לתת לילד למצות את כל הפוטנציאל שמעניק לו הטבע (ועוד קצת...), אבל יש לקבל את הנתונים הטבעיים של כל אחד ולהבין שלא ניתן לגרום לילד לחרוג ממה השטבע נתן לו .ילד אחד ילך בגיל 10 חודשים והשני בגיל 13 חודש.שניהם בריאים ונורמלים אבל שונים. כל עוד הילד עומד בטווח המקובל – דיינו. לא כולם צריכים להיות הכי טובים בכל המדדים כל הזמן.

 

הערה : המידות השונות המופיעות בפרק זה לקוחות ממה שמקובל בארה"ב כיוון שמשם מגיעה הספרות. יש להניח שבארץ המספרים מעט שונים אבל הרעיון הכללי זהה.

עבור כל ערך ינתן המספר הממוצע – אחוזון 50% (בדיוק הערך הממוצע של האוכלוסיה),אחוזון עליון 95% (כלומר המדד שמתחתיו נמצאת רוב האוכלוסיה באותו גיל) ואחוזון תחתון 5% (שמעליו נמצאת רוב האכלוסיה באותו גיל)

אומנם למספרים עצמם יש חשיבות אבל יש חשיבות גם למגמה . מי שנמצא באחוזון התחתון אבל היה בעבר מתחתיו,הרי שחל שיפור במצבו ואנחנו שמחים.מי שנמצא באחוזון האמצעי אך היה באחוזון גבוהה טרם לכך –יתכן ורומז לנו שישנה בעיה. כלומר לא רק הערך האבסולוטי חשוב אלא גם המגמה.

 

לידה :

 

מדדים בשעת הלידה :

             בנים                                                               בנות :

משקל לידה : אחוזון 95 – 4.1                                  אחוזון 95 – 3.8

    (ק"ג)        אחוזון 50 – 3.25                                אחוזון 50 – 3.25

                   אחוזון   5 – 2.5                                  אחוזון  5 – 2.36

 

אורך :          אחוזון 95 – 54                                   אחוזון 95 – 52.5

(ס"מ)           אחוזון 50 – 50.5                                אחוזון 50 – 50

                   אחוזון  5 – 46.5                                 אחוזון  5 – 45.4

 

היקף ראש :   אחוזון 95 – 37                                  אחוזון 95 – 36

(ס"מ)           אחוזון 50 – 35                                  אחוזון 50 – 34.3

                   אחוזון  5 – 32.6                                אחוזון  5  – 32.1

 

חודש ראשון :

 

בשבוע הראשון לאחר הלידה עלולה להתרחש ירידה של עד 10% ממשקל הלידה. הירידה במשקל נובעת מהפרשת נוזלים מוגברת וכמויות נוזלים קטנות שמסוגל התינוק לינוק בימים הראשונים לחייו. אין בכך כל בעיה . התינוק או התינוקת אמורים לחזור למשקל הלידה או לעבור אותו  בשבועיים הראשונים שלאחר הלידה .

 

כמה אמורים לעלות במשקל  בחודש הראשון ?

 

החוק אומר : עליה של 30 גר ביום בכל יום מימות השבוע מלבד ביום שבת (גם להם מותר לנוח). חישוב זריז מעמיד אותנו על כ-800-900 גר לחודש. יש כאלו שיעלו יותר יש כאלו שיעלו מעט פחות אבל הטווח אמור לנוע סביב מספרים אילו. לא ניתן לכמת את העליה בצורה יומית מדויקת ולכן כדאי לשקול ברווחי זמן של מספר ימים. רק כשיש חשד לבעיה יש צורך במעקב יומי.

 

כמה אמורים לצמוח לגובה בחודש הראשון לחיים ?

 

כ- 3.5 ס"מ

 

בכמה אמור לגדול היקף הראש ?

 

2 ס"מ.

 

כמה אמורים לאכול התינוקות בחודש הראשון לחיים ?

 

טכנית מדובר על 115 קק"ל לק"ג ליום. בהנחה שבחלב-אם יש 67 קק"ל לכל 100 סמ"ק,יביא אותנו חישוב קצר למספר הקסם של 150 סמ"ק לקילו ליום. למי שמניקה- אין דרך ממש מדויקת לדעת , אבל כל עוד התינוק או התינוקת אוכלים היטב,רגועים,מדגימים פעולות מעיים טובות ועולים כראוי במשקל – אין בעיה. אם יש בעיה ניתן לנסות לבצע שקילת נסיון – כלומר שקילת התינוק במשקל מדויק לפני הנקה ואחריה. בחלק מהמקרים טעות המדידה של המשקל לא מאפשרת לקבל מידע מדויק מפעולה זו

עבור תינוקות היונקים מבקבוק נראה דוגמת חישוב : ילד במשקל 4 ק"ג צריך לאכול כ-600 סמ"ק ביום (24 שעות). אם הילד אוכל כל 3 שעות יש 8 ארוחות ביממה ובכל ארוחה המנה תהיה 600/8 = 75 סמ"ק (יכול להיות מעט יותר או פחות , לפי רצון הילד)

 

מדדים בסוף החודש הראשון :

 

             בנים                                                               בנות :

משקל         : אחוזון 95 – 5.4                                  אחוזון 95 – 4.9

    (ק"ג)        אחוזון 50 –4.3                                   אחוזון 50 – 4

                   אחוזון   5 – 3.1                                  אחוזון  5  – 3

 

אורך :          אחוזון 95 – 58.6                                 אחוזון 95 – 56.9

(ס"מ)           אחוזון 50 – 54.6                                אחוזון 50 – 53.5

                   אחוזון  5 – 50.5                                 אחוזון  5 – 49.2

 

היקף ראש :   אחוזון 95 – 39.6                                  אחוזון 95 – 38.3

(ס"מ)           אחוזון 50 – 37.2                                  אחוזון 50 – 36.4

                   אחוזון  5 – 35                                אחוזון  5  – 34.2

 

 

פעילות מוטורית :

 

עד גיל חודש הילדים עדיין "מכווצים" ונוטים להתכרבל ושריריהם מעט נוקשים. בתקופה זו מפעילים הילדים את הגפיים בצורה אקראית וללא מטרה נראית לעין. ניתן לראות פתיחה וקפיצה של אצבעות הידיים וגם פעולה זו היא אקראית לחלוטין.

לעומת תנועות הגפיים תנועת הראש והעיניים נמצאת בשליטה טובה יותר הילד יכול למקד מבט לטווח קצר ולעקוב מעט אחר משהו מענין,בעיקר פנים אנושיות.

 

בגיל זה ישנם מספר רפלקסים עובריים אותם ניתן לראות ולבדוק :

רפלקס המציצה : גרוי באיזור קצה השפה או הלחי יביא להטיית הראש לכיוון הגרוי בנסיון לתפוס פיטמה . רפלקס זה עוזר לילד להשיג את מקור האוכל.

רפלקס מורו : שמיטת ראשו של הילד מגובה של מספר ס"מ על מצע רך,תביא לפשיטת הידיים  ופישוק האצבעות .לאחריה תתרחש תנועה של חיבוק ובמקביל בכי. משערים שהסיבה לרפלקס זה נעוצה אי שם בעבר – תינוק הצמוד לאימו (אולי בזמן שהיא מטפסת על עץ) יכול להמנע מנפילה ולאחוז באם ע"י רפלקס כזה.

רפלקס האחיזה : מגע בכף היד או כף הרגל יגרום לכיפוף האצבעות ותנועת לפיתה . רפלקס זה עזר כנראה בעבר (וגם כיום) לאחוז היטב באמא .

 

 

שפה וחברה :

יש לספק לתינוק תנאים בהם הוא חש שצרכיו נענים. היכולת לבטח במבוגר אמין חשובה מאוד בתחילת דרכו של התינוק או התינוקת. אחד המחקרים הראה שילדים שהורגעו בכל אירוע של בכי,באופן עיקבי,היו רגועים יותר ונטו לפחות אירועי בכי בגיל שנה ביחס לילדים שבכיים לא נענה במהירות. יש להבין שמדובר במחקר ואין זה אומר שצריך לקפוץ על הצאצא בכל המהום קטן שבוקע מפיו,אך יש להתיחס לאירועי בכי ולמנוע בכי ממושך שלא לצורך.

גריה מאוד חשובה להתפתחות הנוירולוגית והקוגניטיבית בגיל זה ויש לחשוף את הילדים לגרויים חזותיים קוליים ריחנים ולמגע אוהב.

 

מתי להאכיל :

 

יש הרבה גישות לנושא ההאכלה ובסופו של דבר כל אחד מוצא את הדרך המתאימה לו. לכל ילד אופי משלו ודרישות שונות.יש כאלו שרעבים יותר ויש כאלו שפחות .בחלק גדול מהמקרים ניתן ליצור עם הזמן שיגרת האכלה שתאפשר נוחות לשני הצדדים. יש לזכור – לא כל בכי משמעו רעב. הנטיה להאכיל בכל אירוע של בכי אינה במקומה. לפעמים הבכי נובע מגזים, מחיתול לא נח או כל סיבה אחרת. הורים רבים מוצאים יתרון ביצירת שעות האכלה קבועות . רוב התינוקות "מסכימים" לשיטה זו , זה אומנם דורש מעט "חינוך" אבל שווה את התוצאה. לא כל התינוקות מסוגלים לשיטת השעות הקבועות, במקרים אילו לא כדאי להכנס למאבקי כח חסרי טעם ולהאכיל לפי דרישות הילד. בילדים אילו יש להזהר מהאכלת יתר עקב פענוח לא נכון של בכי הילד.

זמן ההאכלה צריך להיות זמן איכות עם התינוק או התינוקת. יש להתיחס לילד גם בזמן שהוא יונק. ניתן ליצור קשר עין עם התינוק בזמן היניקה ולתקשר איתו. בצוע מטלות שונות בזמן האכלת הילד עלולה לגרום לניתוק דוקא בזמן בו ניתן להשיג קרבה אינטימית משמעותית עם התינוק וחבל.

 

כמה ישן תינוק בחודש הראשון  ?

 

הרבה . בשבוע הראשון ישן התינוק רוב שעות היום ובממוצע 16-18 שעות ליום המחולקות חצי-חצי בין היום והלילה. בגיל חודש ממוצע שעות השינה יורד ל 15-16 עם נטיה למעט יותר שינה בלילה .

 

חודש שני :

 

שפה וחברה :

השינויי הגדול בחודש השני חל בתקשורת החברתית – והחלק שלטעמי הוא הכי כייפי –החיוך. אין דבר שישווה לחיוכים הראשונים המאירים את פניו של תינוק או תינוקת. אף פעם לא שבעים מזה. תינוקות מחייכים כבר ברחם ומחייכים באופן מקרי מתוך שינה כבר בימים הראשונים לחיים אך סביב גיל 6 שבועות מופיע החיוך החברתי . כלומר חיוך כתגובה לגרוי חיצוני .בקיצור – שווה. בנוסף הילד מתחיל להשמיע קולות שונים בנסיון ל"שיחה" עם המבוגר ויוצר קשר עין יציב יותר (וחיוך כמובן) במגע עם המבוגרים המתעניינים בו.

 

פעילות מוטורית :

 

הרגליים כבר יותר מתוחות, השרירים פחות נוקשים, מתחילה התייצבות של הראש והחזקתו במצב ניצב הינה טובה יותר ונוטה פחות ל"קריסה". כאשר מושכים את הילד בידיים (בעדינות!) הראש עדיין נשמט לאחור. הילד בחודש השני עוקב בצורה טובה יותר אחר עצם הזז בשדה הראיה שלו  ובסוף החודש השני מסוגל הילד למעקב של 180 מעלות אחר חפץ נע.

 

אוכל :

 

כמו בחודש הראשון.

 

כמה אמורים לצמוח לגובה ?

 

3-4 ס"מ.

 

בכמה אמור לגדול היקף הראש ?

 

2 ס"מ

 

שינה :

 

כמויות השינה קטנות במעט מהחודש הראשון אך אין הבדל משמעותי .

 

מדדים בסוף החודש השני :

 

             בנים                                                               בנות :

משקל         : אחוזון 95 – 6.4                                  אחוזון 95 – 5.8

    (ק"ג)        אחוזון 50 – 5.2                                  אחוזון 50 – 4.9

                   אחוזון   5 – 4                                     אחוזון  5  – 3.8

 

אורך :          אחוזון 95 – 62                                   אחוזון 95 – 60.5

(ס"מ)           אחוזון 50 – 58                                  אחוזון 50 – 54.5

                   אחוזון  5 – 54                                   אחוזון  5 – 53

 

היקף ראש :   אחוזון 95 – 42.6                               אחוזון 95 – 41

(ס"מ)           אחוזון 50 – 39.8                               אחוזון 50 – 38.6

                   אחוזון  5 – 36.8                                אחוזון  5  – 36.2

 

 

לסיכום : נסקרו המדדים השונים בחודשיים הראשונים לחייו של הילוד. הגדילה בחודשים אילו היא מדהימה וההתפתחות בשטחים השונים מהירה אף היא . שווה לעקוב ולהנות בכל יום – זה פשוט חולף מהר כל-כך. לא להפסיד.

 

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים