רופא מחלה הורים

רוטה וירוס - ROTA VIRUS


מחלות זיהומיות > רוטה וירוס - ROTA VIRUS

רוטה וירוס – rota virus :

 

רוטה וירוס הינו הסיבה המובילה לשלשולים בילדים קטנים מתחת לגיל חמש. במדינות עולם שלישי מדובר בגורם זיהומי האחראי על מקרי מוות רבים עקב חוסר הנגישות לשירותי רפואה מתקדמים,היכולים לטפל במקרים של התייבשות ע"י מתן נוזלים דרך הוריד. בעולם המערבי מדובר בגורם זיהומי המביא לעלויות כספיות נכרות וסבל לילדים החולים. בפרק שלפנינו נסקור את הידוע אודות וירוס זה והשיטות להתמודד עימו ובעתיד אולי אף להתחסן כנגדו.

 

היסטוריה:

 

הוירוס נתגלה באוסטרליה בשנת 1973 ע"י חוקרת בשם רות בישופ וצוות המחקר שלה. החוקרת זיהתה את הוירוס בדגימות צואה שנסקרו במיקרוסקופ אלקטרוני.

 

הקדמה :

 

כמעט כל ילד על פני כדור-הארץ יחלה עד גיל חמש בזיהום הנגרם מנגיף הרוטה.רוטה-וירוס אחראי על כ-125 מליון מקרי שלשולים מסביב לעולם בכל שנה. מספר הילדים הנפטרים מדי שנה עקב זיהום בוירוס זה מוערך בכחצי-מליון (רובם במדינות מתפתחות). במדינות מפותחות הוירוס גורם למוות לעיתים נדירות בלבד (כ 50-100 מקרי מוות לשנה בארה"ב) אך הוירוס הינו הגורם מספר אחד לאישפוזים על רקע מחלת שלשולים ואחראי על 30-40% ממקרי האישפוז על רקע שלשולים.

בשנת 1985 הוערך שכמות מקרי המוות עקב וירוס הרוטה סביב העולם הינה 870 אלף. מאז ירדה כמות מקרי המוות השנתית אך מספר ההדבקות לא השתנה.

בארה"ב הסיכוי של ילד מתחת לגיל 5 להתאשפז עקב שלשול שמקורו בוירוס הרוטה הינו 1:73, עובדה ההופכת את התחלואה בוירוס זה לאחד מסיבות האישפוז המובילות בגילאים אילו.

 

הוירוס :

 

וירוס הרוטה שייך למשפחת ה-Reoviridae  צורתו דמויית גלגל שבמרכזו ציר ומכאן שמו (ROTA – בלטינית דמוי גלגל). והוא מכיל גדיל כפול של rna עטוף בקרום בן שלוש שכבות. הוירוס מסווג לקבוצות המכונות באותיות A עד E . קבוצות A עד C מדבקות בני אדם וכל הקבוצות מדבקות בעלי-חיים.כאמור הוירוס מזהם בני אדם אך יש זנים המזהמים בעלי חיים הדומים מאוד לזנים האנושיים ויש הטוענים שקיימת אפשרות להדבקה של בני-אדם בזנים אילו אך ככל הנראה אם ישנה אפשרות כזו היא נדירה מאוד. הגנום מחולק ל-11 חלקים המסוגלים להתחלף עם חלקים דומים מזן אחר של הוירוס,בזמן שחלה הדבקה שני זנים בו-זמנית .בכך יכול להווצר זן חדש של הוירוס. בשכבת המעטפת החיצונית של הוירוס ניתן לזהות שני חלבונים. האחד מכונה חלבון G והשני חלבון P. נוגדנים כנגד שני חלבונים אילו מאפשרים את עיכוב פעולת הוירוס ומגינים מפני הדבקה חוזרת.עד היום נמצאו 14 סוגים של חלבון G ו-11 סוגים של חלבון P.למרות שהשילוב בין שני חלבונים אילו יכול לתת מספר גדול של זנים אפשרים,רק 5-6 צירופים שכיחים בהדבקות. צירופים אחרים יכולים להיות שכיחים באיזורים גיאוגרפים ספציפים.

 

מתי נדבקים ?

 

רוב הילדים נדבקים בגיל 3-15 חודש. חודשי ההדבקה השכיחים ביותר הם מנובמבר ועד אפריל.

 

איך נדבקים בוירוס ?

 

בקלות. דרך ההדבקה היא ע"י מגע במשהו או מישהו המזוהם בוירוס ,מגע עם הפרשות צואתיות בהן הוא נמצא (הדבקה פקו-אוראלית) היא הדרך השכיחה ביותר.ניתן להעביר את הוירוס לפני תחילת השלשול או במהלכו.העברה ע"י הפרשות מערכת הנשימה לא הוכחה מעולם למרות שניתן להוכיח את המצאו של הוירוס במערכת הנשימה בחולים ולכן שמירה על הגיינה ורחיצת ידיים יכולה למנוע את התפשטותו של הוירוס . הוירוס מדבק מיום לפני תחילת השלשול ועד 8-10 ימים לאחריו. השלשול מתחיל לרוב 2-3 ימים לאחר החשיפה לוירוס אך יכול להתחיל גם יום לאחר החשיפה.הוירוס עמיד מאוד לתנאי הסביבה ולכן ניתן להדבק ע"י נגיעה בחפצים מזוהמים גם לאחר זמן וגם אם היה נקוי של החפץ,כיוון שהוירוס לרוב לא נהרס ע"י חומרי נקוי ביתיים כלליים.החומר היעיל ביותר כנגדו הינו כלור (הנמצא בתכשירים כגון מלבין).

יש לציין שמדובר בוירוס שפוגע בכולם ללא הבדלי דת גזע או מין ואין אף אחד המוגן בפניו.

 

לאיזו תחלואה גורם וירוס הרוטה ?

 

התא העיקרי בו פוגע וירוס הרוטה מכונה אנטרוציט.זהו תא המשמש לספיגת חומרי מזון מהמעיים. הוא נמצא בשני השלישים הראשונים של המעי הדק. הפגיעה הנגרמת ע"י הוירוס גורמת במספר מנגנונים לשלשול עקב ירידה ביכולת הספיגה של איזורי המעי הפגועים. התאים הנפגעים האחראים בין השאר גם על פירוק סוכרים וספיגת נוזלים וחוסר היכולת לספוג נוזלים מהמעי והעומס האוסמוטי הנגרם ע"י הסוכרים שלא פורקו במעי מביאים לשלשולים המסיביים שגורם וירוס זה.

בעבר היה מקובל שהפגיעה היחידה מוירוס זה מרוכזת במעי אך כיום ידוע שהוירוס יכול להביא לנזקים גם במערכות אחרות. Rna של וירוס הרוטה נמצא בנוזל חוט-שדרה של ילדים שפרכסו בזמן מחלת חום ושלשולים .בתאי כבד וכיליה של ילדים חולים שהיו בעלי פגיעה בתפקוד מערכת החיסון עקב מחלתם הבסיסית נמצא עדות לקיומו של הוירוס. הוירוס נמצא גם בדמם של ילדים בריאים לחלוטין שסבלו מזיהום ברוטה-וירוס. עובדות אילו מצביעות על כך שבזמן זיהום בוירוס זה,לא רק מערכת העיכול נפגעת (גם אם מדובר במערכת העיקרית המותקפת ע"י הוירוס) אלא גם מערכות אחרות. מה משמעותן של עובדות אילו בהקשר לחומרת המחלה ולטיפול בילדים עדיין לא ברור.

 

מה הסימנים המופיעים בילדים החולים ?

 

לרוב התחלת המחלה מלווה בחום נמוך והקאות הנמשכים 1-3 ימים. בהמשך או במקביל מתפתחים שלשולים מימיים. השלשולים אינם דמיים וכמותם גדולה. בילדים צעירים איבוד הנוזלים עקב השלשולים וההקאות יכול להיות מהיר ומשמעותי ולגרום להתייבשות ולחוסר איזון של מלחים בדם עד כדי מוות,במידה ולא ניתן טיפול מתאים ובזמן. אין סימנים מיוחדים בבדיקת הילדים למעט סימני יובש בילדים שאיבוד הנוזלים שלהם לא פוצה ע"י מתן נוזלים בשתיה או בכל דרך אחרת. יש לציין שב 9% מהמקרים התייצגות הילדים הראשונית נטולת שלשולים - חום והקאות בלבד.

 

האם מבוגרים יכולים להדבק ?

 

כן ,אבל הסיכוי להדבק קטן מאוד וההשפעה שונה לחלוטין מזו שבילדים. עקרונית לאחר הזיהום הראשון נוצרים נוגדנים מגינים כנגד הוירוס המדביק אך כאמור קיימים מספר זנים ולעיתים לא שכיחות חלה הדבקה חוזרת. הסימנים במבוגרים הינם בחילות וחוסר תיאבון שלשול אינו שכיח במבוגרים.

 

האם תינוקות קטנים נדבקים אף הם ?

 

כן, אבל בגיל של עד מספר שבועות לוירוס השפעה קלה והתינוקות מסיבה לא ברורה אינם "מתרגשים" מההדבקה והתופעות הקשות הנצפות בילדים מבוגרים יותר לא מתרחשות אצלם. למרות זאת הם מפרישים את הוירוס בצואה ויכולים להדביק מבלי שהם חולים בעצמם. יש לציין שלתופעה זו אין קשר להנקה והיא מתרחשת גם בתינוקות הניזונים מתמ"ל.

 

איך מאבחנים את הוירוס ?

 

יש מספר שיטות אפשריות לאבחן את הוירוס בצואה או בדם או בנוזלים אחרים. השיטה המהירה ביותר היא זהוי חלבוני החיידק ע"י נוגדנים כנגדם בבדיקת צואה. זהו תבחין מהיר ואמין יחסית, אך יש להבין שלאיבחון המחלה יש חשיבות בעיקר לצרכי בריאות הציבור ולא לצרכי טיפול,כיוון שהמחלה גם כך חולפת מעצמה והיא נטולת טיפול.

 

האם יש סיבוכים לזיהום ברוטה-וירוס ?

 

הסיבוך העיקרי והמשמעותי הינו מצב של התייבשות. רוב הילדים מחלימים תוך שבוע מאז התחלת הסימנים ללא בעיות מיוחדות. לעיתים לאחר ההחלמה נשאר עדיין רכיב של שלשול עקב חוסר היכולת לפרק סוכרים. הסיבה לכך היא הזמן שלוקח למעי לשקם את התאים שנפגעו ושאחראים על תפקודים אילו. במקרים אילו בילדים השותים חלב וממשיכים לשלשל ניתן לנסות פורמולה צמחית על בסיס סויה שבה סוכרים מסוג לקטוז לא קיימים. מספר חוקרים מאמין גם ביעילותה של הפרוביוטיקה לזירוז ההחלמה במקרים אילו. בילדים גדולים יותר שתזונתם אינה מבוססת על חלב יש פשוט להמתין מספר ימים עד לשיקומו המוחלט של המעי.

 

האם יש חיסון כנגד וירוס זה ?

 

עקב פגיעתו הקשה של הוירוס חיסון כנגדו יכול להציל מאות אלפי ילדים בשנה ממוות ולהקל בצורה משמעותית על הנזקים הכלכליים שגורם וירוס זה. בשנת 1998 אושר לשימוש חיסון כנגד הוירוס אך עקב תופעת לוואי בלתי צפויה שהופיעה בחודשים הראשונים שלאחר החיסון (המכונה התפשלות של המעי או בלעז –אינטוסספשיין) נאסר להשתמש בחיסון . השנה 2007 הוכנס לשימוש חיסון חדש כנגד וירוס הרוטה וחיסון נוסף נמצא בדרך לאישורים סופיים. החיסון המאושר כרגע בארץ עבר נסויים קליניים רחבי היקף ולא נמצא שהוא בעל תופעות לוואי משמעותיות.  הוא מגן בצורה כמעט מלאב ממחלה קלינית ומהווה תשובה מצויינת לתחלואה .חיסון זה ניתן לא בהזרקה אלא כתרחיף דרך הפה וזמן החיסון המומלצים הם בגיל 2,4, ו-6 חודשים. על המנה הראשונה להינתן בין בגילאים 6-12 שבועות ומי שמחמיץ את חלון ההזדמנויות הזה - אבוד. 

לסיכום : וירוס הרוטה הינו הגורם השכיח ביותר למחלות שלשוליות בילדים. המחלה הנגרמת מתבטאת בהקאות ושלשולים וחולפת מעצמה וללא תופעות לוואי . הסיבוך היחידי והמסוכן בזמן המחלה הינו התייבשות וחלק מהילדים החולים נזקק לאישפוז לצורך השבת נוזלים דרך הוריד. יש לעקוב אחר מצב הנוזלים של הילד בזמן כל מחלת הקאות ושלשולים ובמידה ויש חשש להתייבשות לפנות מיד לרופא או מוקד רופאי.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים