רופא מחלה הורים

פיטיריאזיס רוזאה PITYRIASIS ROSEA :


מיניפדיה > פיטיריאזיס רוזאה PITYRIASIS ROSEA :

פיטיריאזיס רוזאה PITYRIASIS ROSEA :

 

הגדרה :

פיטיריאזיס רוזאה הינה מחלה המתבטאת בפריחה מגרדת המופיעה באיזורים שונים בגוף. את הפריחה מקדים נגע בודד גדול בעל מאפיינים הזהים לתפרחת. מישכה של המחלה עד כ-12 שבועות והיא חולפת מעצמה ללא טיפול.

 

היסטוריה :

המחלה תוארה לראשונה ע"י Camille melchior gibert בשנת 1860. משמעות המילה פיטיריאזיס היא קשקש עדין (ולא פטריה !) ומשמעות המילה רוזאה- גוון אדום.

 

הפריחה :

משמה של המחלה ברור שמדובר במחלת פריחה בה הנגעים הינם אדומים,גודל הנגעים 1.5-0.5 ס"מ ,במרכז הנגע ניתן להבחין בחלק בהיר יותר בעל קשקש עדין .הנגעים מפוזרים לאורך קוי הקפלים בתצורה המכונה"עץ חג מולד". לרוב מעורבים החזה הבטן והגב אך לעיתים יש גם מעורבות של הגפיים והצואר. לפני הפריחה מדווחים החולים על נגע בודד המקדים את המצב . נגע זה הינו לרוב גדול בעל צורה עגולה או סגלגלה ,בגודל של 2-10 ס"מ ובעל מאפיינים זהים לפריחה עצמה והוא נקרא Herald patch. הנגע המקדים מופיע כשבוע טרם הופעת הפריחה ב-50-90% מהמקרים. לעיתים הנגעים מוגבלים לאיזור מסוים כגון המפשעה,בתי השחי או כפות ידיים ורגליים. פעמים אחרות יש מעורבות של צד אחד של הגוף בלבד בעוד הצד השני נותר ללא תפרחת. יש חולים בהם מופיע הנגע המקדים (Herald patch) בלבד . יש לציין שלעיתים מתבטאת המחלה בצורה מעט שונה מהתיאור הקלאסי שניתן להלן (הנגעים מופיעים בצורה אחרת לדוגמא דמויי אורטיקריה, שלפוחיתיים וכולי ) ואז תפקידו של רופא העור לזהות שבזה מדובר. יש לציין שחשיפה לאור עלולה להחמיר את הפריחה בחלק מהמקרים.

 

מעורבות של איזורי גוף נוספים :

 

בכעשרה אחוז מהחולים יש מעורבות של חלל הפה הכוללת : אפטות,דימום נקודתי,שלפוחיות על פני רירית חללל הפה או הלשון או נגעים אדומים בחלל הפה.

בחלק מהמקרים החולים מדווחים על תופעות מקדימות טרם התפרצות המחלה כגון חום,חולשה,כאבי פרקים והגדלת בלוטות לימפה.

 

הגורם :

 

לא ידוע. יש המאשימים וירוסים שונים כבסיס לבעיה. תמיכה לתיאוריה הזיהומית ניתן למצוא בעובדה שבאנשים עם בעיה במערכת החיסון ניתן למצוא את המחלה בשכיחות גדולה יותר. בנוסף בביופסיות מהנגעים ניתן למצוא תאי דם לבנים מסוג T הנמצאים לרוב באיזורים בהם קיימים זיהומים וירלים.

הוירוס הבולט ביותר בין החשודים האפשריים הינו וירוס ההרפס מספר 6 ו- 7 (HHV6/7) שזוהה בנגעים ובתאי הדם הלבנים באיזור הפריחה אך מעולם לא במקרוסקופ אלקטרוני אלא באמצעים מולקולריים בלבד ולכן העדויות אינן מוגדרות כחותכות וזו עדיין השערה.

תרופות מסוגים שונים יכולות להביא לתגובה הנראית זהה לפיטיריאזיס רוזאה. במקרה והמצב מתפתח על רקע נטילת תרופה יש להפסיקה מיד.

 

אפידמיולוגיה :

 

שכיחות באוכלוסיה : 0.1%

הפריחה מתחוללת לרוב באביב ובסתיו.

שכיחות גבוהה יותר בנשים מאשר מגברים

גרד קיים ב-75% מהחולים, בכרבע מהחולים הגרד מוגדר כקשה.

המצב שכיח יותר במתבגרים ובמבוגרים צעירים. הגילאים השכיחים 15-35 שנה.

 

מצבים נלווים:

 

באנשים הסובלים מהמצב יש שכיחות גבוהה יותר של פצעי בגרות, דלקת עור סבוראית וקשקשת קרקפתית.

 

מה ניתן לראות בביופסיה מהנגע :

 

ביופסיה יכולה לתת זיהוי וודאי של המצב. קיימת דרמטיטיס פרי-וסקולרית עם איזורים של פאראקרטוזיס פוקלית המלווה בנכחות של תאי-ענק מרובי גרעינים. ניתן לחזות בהיפר-פלזיה, אקאנטוזיס וספונגיוזיס ברמות שונות וכן קיימת נוכחות של רקמה גרנולרית עדינה מהרגיל או נעדרת לחלוטין. בשכבת האפידרמיס קיימים לימפוציטים.

 

טיפולים:

 

גרד – ניתן להקל מעט ע"י משחות סטרואידליות מקומיות, חומרים אנטי-היסטמינים ואמבטיות

         עם שיבולת –שועל.

         יש לציין שכל הטיפולים הללו אינם מקצרים את משך המחלה אלא מקילים מעט על הגרד

         הטיפול הסטרואידלי אפילו יכול להאריך את משך המחלה לפי חלק מהמחקרים.

         טיפול אפשרי נוסף בגרד הינה קרינת UV .

 

בדיקות :

 

אין אף בדיקה המסוגלת לזהות את המצב ואין כל צורך בביצוע בדיקות כלשהן

 

משך המחלה :

 

רוב המקורות מציינים 12 שבועות או פחות כזמן השכיח עד העלמות המחלה. יש לציין שהמחלה חולפת מעצמה ואין צורך בכל טיפול ולמעשה הבעיות שהיא גורמת הן אסטטיות בזמן שהפריחה קיימת וכן הגרד הנלווה.

 

סיבוכים :

 

ברוב המקרים אין. הסיבוך הנפוץ היחיד למעשה הינם שינויים בפיגמנטציה של האיזורים הנגועים לאחר העלמות הפריחה.בלבנים עלולה הפריחה להותיר נגעים כהים על העור (המצב השכיח יותר) ובבני הגזע השחור – נגעים לבנים.

תמונות :
תמונה מס 1: HEARLD PATCH

 

תמונה מס 2 : נגעים מפושטיםואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים