רופא מחלה הורים

קרטוזיס פילאריס keratosis pilaris


מיניפדיה > קרטוזיס פילאריס keratosis pilaris

קרטוזיס  פילאריס keratosis pilaris :

 

הקדמה :

 

קרטוזיס פילריס הינה תופעה עורית נפוצה. כ"כ נפוצה שלמרות שאף אחד לא מכיר את השם המזעזע הזה , כחצי מהמבוגרים ועד 80% מהמתבגרים סובלים ממנה. בפרק זה נדון בתופעה בגורמים ובטיפולים וכמובן שננסה להסביר מאיפה השם.

 

איך זה נראה :

 

מדובר בבעיה הגורמת לעור להיות בעל מראה מחוספס וגס ,בחלק מהמקרים הנגעים הם לבנים-אפורים (קרטוזיס פילריס אלבה) וקל יותר למשש את הנגעים העוריים מאשר ממש לראות אותם. במקרים אחרים בסיס הנגע הופך לאדום והעור נראה כמנוקד בנקודות אדומות קטנות (קרטוזיס פילריס רוברה). במקרים קשים במיוחד חסימת זקיק השיער יכול להביא להתפרצות של אקנה .

 

אפידמיולוגיה :

 

המצב מתרחש בכ-40% מהמבוגרים ו50-80% מבני הנוער. בנות ככל הנראה סובלות מהמצב יותר מבנים.בכשליש עד חצי מהמקרים יש סיפור של בני משפחה נוספים הסובלים מהמצב וככל הנראה יש רכיב תורשתי,העובר בצורת הורשה אוטוזומלית דומיננטית. לרוב ניתן לראות את הנגעים העוריים כבר בגלאים צעירים (עד 10) אך יש נטיה להחמרה בגיל ההתבגרות. למרות זאת ניתן לראות את המצב בכל גיל. יש שכיחות מעט גדולה של המצב במצבים כגון אטופיק-דרמטיטיס ואיכטיוזיס וולגריס. יש נטיה להקלה בסימנים בקיץ והחמרה בחורף.

 

ממה זה נגרם :

 

במצב זה יש הצטברות  של קרטין (חלבון המיוצר בעור) החוסם את זקיק השיערה ויוצר מעין גבעה קטנה במוצא זקיק השערה. בחלק מהמקרים ניתן לראות את השיער חודר דרך "הפקק" הזה או נמצא מתחתיו. במישוש ניתן להרגיש מעין בליטה קטנה בגודל 1 מ"מ. כאשר הרבה זקיקי שערות מראים את הבעיה הזו נוצר משטח מחוספס בעל גבעות קטנות המפוזרות על העור במרווחים מסודרים ובעל המראה האופייני.

 

למה זה קורה :

 

שאלה מצוינת – כיום עדיין אין תשובה מדויקת לשאלה זו.ככל הנראה אין נשירה נאותה של התאים המכילים קרטין (הנקראים קרטינוציטים) והן חוסמים את זקיקי השיער.

 

איזה איזרי עור מעורבים :

 

האיזורים השכיחים יותר הם : החלק העליון של הזרועות. הישבנים, הירכיים הקדמיות  והלחיים. 

 

טיפול :

 

אין טיפול יעיל ובמקרים שניתן טיפול הוא מקל בלבד ולא פותר את הבעיה. המצב לרוב חולף עם השנים אך המהלך הינו גלי עם נטיה להחמרות והקלות לסרוגין. יש להמנע מעור יבש ואמבטיות חמות. שימוש בסבונים עדינים מומלץ. במקרים קשים יותר ניתן להשתמש במספר תכשירים מקומיים מסוגים שונים המכילים חומצות אלפא-הידרוקסי, אוריאה , ח. לקטית,ח. סליצילית ובמקרה שהם לא עוזרים ניתן לנסות  תכשירים סטרואידים מקומיים. כמובן שהשימוש בתכשירים אילו מחייב יעוץ קודם עם רופא עור מומחה.

 

החלמה :

 

כאמור לרוב יש הקלה עם הזמן. אין כל השלכה משמעותית על הבריאות והבעיה היא בעיקרה קוסמטית. ולכן הטיפולים הם בעקרון לא לצורכי הבראה אלא עזרה לאילו המתקשים עם ההופעה האסטטית של הנגעים.

 

ומנין השם :

 

קרטוזיס – פילריס – דלקת עם קרטין של זקיק השיער (יותר פשוט מזה ?)

תמונות :

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים