רופא מחלה הורים

רפלוקס שלפוחיתי שופכני


עד גיל שנה > רפלוקס שלפוחיתי שופכני

דף מידע להורים
מאת:
דר. שראל הלחמי – אורולוג ילדים ואורולוג מומחה, מרכז רפואי רמב"ם חיפה
טל 050-206-1963
shalachmi@hotmail.com

תוכן:
1. מבוא קצר על מבנה ופעילות מערכת השתן
2. מהו רפלוקס וכיצד הוא נגרם
3. כמה שכיח רפלוקס בילדים
4. מה הסימנים שלילדכם יש רפלוקס
5. כיצד מאבחנים רפלוקס
6. מה הנזקים שרפלוקס עשוי לגרום
7. כיצד ניתן לטפל ברפלוקס ומהן תוצאות הטיפול

1. מבנה ופעילות מערכת השתן
מערכת השתן בנויה מהכליות,אלו מסננות את הדם מרעלים ואת הפסולת בצורת נוזל (השתן) ומפרישות אותו למערכת איסוף הנמצאת בתוך הכליה ,מערכת האיסוף הכלייתית נפגשת כולה ביציאה מהכליה במקום המכונה "אגן הכיליה" וממנו זורם השתן לכיס השתן על ידי צינורות עדינים הנקראים שופכנים. כיס השתן מסוגל גם לאגור את השתן וגם לרוקן אותו דרך צינור השופכה אל מחוץ לגוף.
השופכנים מתחברים לכיס השתן באופן הדומה לשסתום חד כיווני המאפשר זרימה של שתן בכיוון אחד בלבד, מהכליות לכיס. וכך בזמן אגירת שתן או בזמן השתנה אין חזרה של שתן מהכיס לשופכן ולכליה.

2. מהו רפלוקס ומדוע הוא נגרם
כאשר השסתום בין השופכן לשלפוחית לא נוצר כראוי הוא מאפשר זרימת שתן גם בכיוון ההפוך מכיס השתן אל השופכן ולכליה. זרימת השתן כלפי מעלה נקראת רפלוקס.

3. כמה שכיח רפלוקס בילדים
השכיחות בכלל הילדים הנה 2%, השכיחות בילדים עם זיהום בדרכי השתן גבוהה יותר ומגיעה עד 80%. רפלוקס שכיח יותר בבנות פי 2 מבבנים.

4. מהם הסימנים של רפלוקס
נשים רבות עוברות כיום בדיקת אולטרסאונד בזמן ההריון אשר מאפשרת לסקור היטב את דרכי השתן של העובר. במידה וקיימת הרחבה של המערכת המאספת של השתן בכליה ושל השופכן,כלומר היכן-שהוא בכליה או בניקוז שלה נראה שיש גודש בנוזל הגורם להרחבה, אחת הסיבות לכך עשויה להיות רפלוקס. לאחר הלידה יש לכן לברר את הממצא – ראה כיצד מאבחנים רפלוקס.
לאחר הלידה הסימן השכיח ביותר להמצאות רפלוקס הוא זיהום בדרכי השתן. כתלות בגיל בין 5-80% מהילדים עם זיהום בדרכי השתן סובלים מרפלוקס. ככל שגיל הילד קטן יותר השכיחות של רפלוקס גדולה יותר.

5. כיצד מאבחנים רפלוקס
האבחנה נעשית על ידי בדיקה הנקראת ציסטוגרפיה. בדיקה זו אינה נעימה כל כך אך למעשה אינה מכאיבה. בדיקה זו נעשית במכון הרנטגן על ידי רדיולוג. תוך כדי שיקוף רנטגני מוחדר קטטר עדין לשופכה וכיס השתן ממולא במעין חומר צבע רנטגני. במידה ויש רפלוקס ניתן לראות בצילום הרנטגן צביעה של השופכנים ומערכת האיסוף הכליתית על ידי החומר. ישנן 5 דרגות חומרה של רפלוס. דרגה 1 הנה הקלה ביותר. דרגה 2 עדין נחשבת חומרה קלה, דרגה 3 בינונית ודרגות 4-5 נחשבות רפלוקס בדרה גבוהה.

6. מה הנזקים שרפלוקס עשוי לגרום
במידה ויש זיהום בשלפוחית השתן הרפלוקס עשוי לשאת עימו שתן מזוהם לכליה והזיהום בכליה עשוי לגרום להרס התפקוד שלה. אזורי ההרס בכליה נקראים צלקות. הכליה בילדים קטנים מאוד רגישה לזיהומים ועשויה להיהרס בקלות רבה יותר בהשוואה למבוגר. כליות מצולקות פועלות פחות טוב מכליות תקינות ויש סיכון בעתיד כי יגרמו להופעת יתר לחץ דם.

7. מה לעשות, וכיצד ניתן לטפל ברפלוקס ומהן תוצאות הטיפול.
מה לעשות:
במידה ובמהלך ההריון יש חשד להרחבת הכליה רצוי לבקש יעוץ של אורולוג ילדים לפני הלידה. לאחר הלידה יש לחזור על בדיקת האולטרסאונד של הילוד ובמידה ואכן עדיין יש הרחבה יש צורך בייעוץ אורולוג ילדים, אשר ינחה את המשך הברור.
במידה והרפלוקס התגלה בעקבות זיהום בדרכי השתן יש לטפל באנטיביוטיקה במינון מלא בזיהום החריף ובהמשך יש להמשיך בטיפול באנטיביוטיקה מיוחדת במינון מופחת, כפי שנקרא בעגת הרופאים טיפול מניעתי, ולפנות לאורולוג ילדים להמשך יעוץ.
כיצד נטפל ברפלוקס:
לפני שאסביר על הטיפול ברפלוקס יש לציין כי רפלוקס עשוי להעלם לבד עם הגדילה של הילד. לרפלוקס בדרגה קלה ובינונית יש סיכוי של 80% להעלם לבד ולרפלוקס בדרגה גבוהה עד 50%.
הטיפול ברפלוקס נעשה בשני אופנים: האחד מונע מהשתן להיות מזוהם על ידי טיפול באנטיביוטיקה מונעת, השני מונע את הרפלוקס וזאת על ידי ניתוח.
טיפול מניעתי כולל מתן אנטיביוטיקה מונעת (צפורל\רספרים\מקרודנטין בלבד שאר האנטיביוטיקות אינו מתאימות לטיפול מונע ארוך טווח) להקפיד על שתייה מרובה ולהקפיד במיוחד על השתנה מתוזמנת של הילד כל 2-3 שעות ומניעת עצירות. כאשר מטפלים ברפלוקס מניעתית יש לעקוב אחר הכליות על ידי בדיקות הדמיה כל 3 חדשים ואחת לשנה לבצע ציסטוגרם לוודא האם הרפלוקס נעלם.
טיפול ניתוחי. בטיפול זה אנו מתקנים באופן כירורגי את השסתום שיעור ההצלחה גבוה אך תלוי בסוג הניתוח. את מי צריך לנתח: ילדים שלמרות הטיפול האנטיביוטי מפתחים זיהומים בכליות וצלקות, וילדים שאינם נוטלים את האנטיביוטיקה ומפתחים צלקות.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים