רופא מחלה הורים

פיטיריאזיס ורסיקולור pityriasis versicolor


מיניפדיה > פיטיריאזיס ורסיקולור pityriasis versicolor

פיטיריאזיס (טיניה) ורסיקולור pityriasis (tinea) versicolor :

 

פיטיריאזיס ורסיקולור היא זיהום עורי שטחי הנגרם עקב משפחת שמרים בעלת השם האקזוטי Malassezia .(שנודע בעבר בשם פיטירוספורום) מספר זנים של שמר זה בודדו מהחולים,הנפוץ יותר מכונה M. globosa. אבל קיימים עוד אחרים המסוגלים להביא לנגע. שמר זה נמצא לאחרונה כמעורב במספר סוגים של בעיות עור כגון אטופיק דרמטיטיס וסבוראיק דרמטיטיס וקשקשת,במצב בו אנו עוסקים הוא האשם הבלעדי.המחלה לא יוצרת דלקת עורית והפניה לרופא היא מסיבות אסטטיות ולא עקב בעיה רפואית מיוחדת.

 

אפידמיולוגיה :

 

השמר המדובר מגלה שמחת חיים גדולה באקלים חם ולח ולכן כמובן שהבעיה שכיחה יותר באיזורים טרופיים או סב-טרופיים. השמר  גם אוהב עור שומני ולכן אנשים בעלי עור שומני או המשמנים את עורם נמצאים בסיכון יתר להדבק בשמר. שכיחות הדבקה גדולה יותר נמצאה גם באנשים בעלי נטיה להזעה מוגברת, בזמן לבישת לבוש אטום ולא מאוורר ,באנשים בעלי בעיה במערכת החיסון ובנשים הנוטלות אמצעי מניעה. לרוב החולים הם לאחר גיל ההתבגרות- ככל הנראה עקב השינויים החלים בבלוטות החלב עקב השינויים ההורמונלים החלים בגיל ההתבגרות.

סטטיסטית בכ-80% מהחולים המטופלים ישנה המצב תוך שנתיים מסיום הטיפול כך שלעיתים מדובר במצב חוזר ונשנה ולא בבעיה חד פעמית נקודתית.

שיעור החולים משתנה גיאוגרפית כשבסקנדינביה מדווח אחוז בודד של חולים בעוד שמספר מדינות טרופיות מדווחות על 50 אחוז .גברים ונשים סובלים מהמצב במידה שווה.

 

קליניקה:

 

החולים יראו על נגע עורי עגול או סגלגל בצבע אדום או נגע לבן חסר פיגמנטים או נגע כהה עם פגמנטציה עודפת. האיזורים המעורבים הם בעיקר איזורים עם ריבוי בלוטות חלב (עקב הצורך של השמר במקור שומני למחייתו ) והם החזה הגב ואיזור הזרוע העליון. בחלק מהנגעים ניתן לזהות קשקש עדין ולעיתים יש גרד נלווה לנגע . הסיבה למגוון הצבעים הזה הינה ככל הנראה העובדה שלשמר יש השפעה מעקבת על התאים יוצרי הפיגמנט בעור ועל יכולתם ליצור פיגמנט. הזיהום בשמר זה אינו יוצר תגובה עורית משמעותית של מערכת החיסון ולכן ללא טיפול מדובר במצב שיכול להמשך תקופה ארוכה עד למספר שנים.

 

אמצעים דיאגנוסטים :

 

לרוב לפי המראה העורי או ע"י משטח מהעור המראה את הצורה היחודית של השמר (המכונה "כדורי בשר עם ספגטי").

ניתן גם להאיר את העור במנורת WOOD – מנורה זו מאירה באורך גל מיוחד את העור והשמר נצבע בצבע צהוב בהיר זהוב אך רק בכשליש מהמקרים וככל הנראה בעיקר עם הזן M. furfur.

 

טיפול ומניעה :

 

ראשית יש להדריך את החולים שלא לשמן את העור ולא להשתמש בשמני אמבט עקב ההשפעה המעודדת שיש להם על השמר. טיפול בתכשירים נוגדי-הפטרת שפורטו קודם (כטיפול עורי או טיפול סיסטמי דרך-הפה) פותר לרוב את הבעיה.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים