רופא מחלה הורים

הרתחת מים עד גיל שנה


מיניפדיה > הרתחת מים עד גיל שנה

הרתחת מים בשנה הראשונה לחיים :


פרק זה מבוסס על הנחיות משרד הבריאות המבוססת על הנחיות משרד הבריאות הקנדי.

 

אילו סוגי מים מותרים לצריכת תינוקות בשנת החיים הראשונה ?

 

עבור רוב האוכלוסיה מקורות המים הזמינים הם מי-ברז המפוקחים ע"י חברת מקורות או מים מינרלים מבוקבקים,הנקנים ברשתות המזון או מי-ברז שעברו עיבוד ע"י מערכות סינון או טיהור כאלו ואחרות.

מי הברז ברוב איזורי הארץ מופלרים בניגוד למים מינרלים שאינם מופלרים. הפלואור הינו מינרל חשוב להתפתחות בריאה של השן ולכן בילדים הניזונים בלעדית מתמ"ל המומס ע"י מים מינרלים יש צורך בהוספת פלואור.

מי-ברז העוברים במערכות טיהור כאלו ואחרים עלולים לשנות את תכונותיהם ויש לוודא שמערכת הטיהור עומדת בתקן ומותרת לשימוש גם עבור ילדים קטנים.

מים ממקורות אחרים מאילו שהוזכרו עלולים להיות מסוכנים לשימוש ויש לוודא את בטיחותם מול רשויות הבריאות המקומיות בטרם השימוש בהם.

 

אילו סוגי מים יש להרתיח ?

 

כל סוגי המים שהוזכרו דורשים עיקור ע"י הרתחה. גם מים מינרלים  אינם מעוקרים ויש להרתיחם בטרם שימוש.

יש להדגיש שאין להשתמש במים חמים שמקורם הדוד החימום. מים אילו עלולים להכיל מתכות כאלו ואחרות ומסוכנים לשימוש. יש הטוענים שיש ל"שטוף החוצה" כל בוקר את המים שעמדו בצינורות במשך 1-2 דקות בטרם לקיחת מים להרתחה (מהמים הקרים כמובן).

 

איך בדיוק מעקרים את המים ?

 

אין תמימות דעים לגבי משך ההרתחה המדויק. מקובל שהמים צריכים לרתוח במשך 2 דקות לפחות. לפי משרד החקלאות האמריקאי הרתחה של מעל 5 דקות עלולה להעלות את ריכוז הניטריטים במים וכן את כמויות העופרת ולכן אינה מומלצת. כך שלסיכום הרתחה של 2-4 דקות נראית מספקת ומקובלת.

 

כמה זמן ניתן להשתמש במים המעוקרים ?

 

אם משאירים את המים במקרר – ניתן להשתמש 48 שעות. אם מחזיקים את המים בטמפרטורת החדר ניתן להשתמש במשך 24 שעות במידה והמים הוחזקו במיכל מעוקר וסגור הרמטית.

 

עד איזה גיל מומלץ להרתיח מים ?

 

המלצת משרד הבריאות קובעת הרתחה עד גיל שנה. הסיבה לכך היא שחלק מהאוכלוסיות בארץ צורכות מים ממקורות שאינם בפיקוח . בארצות אחרות ההמלצות נעות בין גיל 3 חודשים עד גיל 6 חודשים.

 

האם יש יתרון למים מינרלים על מי ברז ?

 

יש להבדיל בין סיבות בריאותיות גרידא וסיבות אחרות. בריאותית מי ברז אינם שונים מכל סוג מים אחר ולהפך יש להם יתרון בכל הקשור בתכולת הפלואור שלהם.

שאר השיקולים (כגון טעם וכדומה)העומדים בבסיס קנית מים מבוקבקים אינם קשורים לענין ואיש הישר בעיניו יעשה.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים