רופא מחלה הורים

איך פועל הלב


בעיות שונות > איך פועל הלב

איך פועל הלב :

 

פרק זה מהווה חלק משלים לפרקים השונים העוסקים במומי לב. על מנת להבין מה קורה כשיש בעיות צריך להבין את המתרחש במערכת לב-ריאות תקינה. בפרק זה נעבור באופן כללי על פעולת מערכת כלי-הדם בגופנו.

הערה : לצורך המשך ההסברים נתייחס ללב כנקודת ההתחלה למחזור הדם

 

מערכת כלי הדם – מבט כללי :

 

מערכת כלי הדם היא למעשה מערכת סגורה. המערכת בנויה למעשה משני חלקים החלק העורקי – הוא החלק הנושא דם מהלב לאיברי הגוף השונים. הדם העורקי (למעט חריגה אחת שתובא בהמשך) הינו דם עשיר בחמצן ותפקידו לספק חמצן וחומרים נוספים לכל התאים שבגוף (לדם תפקידים רבים ושונים שלא כאן המקום לפרטם ולצורך הפשטת הדברים נתייחס רק לנושא העברת החמצן בפרק זה). הדם מוזרם מהלב בתחילה בעורקים הגדולים מהם מתפצלים עורקים בעלי קוטר הולך וקטן עד שהדם ובו כדוריות הדם האדומות (שהן למעשה התאים המסיעים את החמצן אל התאים) מגיע לקפילרות שהן החלק העורקי הקטן ביותר (לחלק מהקפילרות קוטר קטן מזה של כדוריות הדם והן צריכות ממש "להידחס" לתוכן ). לאחר שהגיע הדם לכל רקמות הגוף השונות הוא מתחיל במסעו חזרה אל הלב והפעם דרך המערכת הורידית. במערכת הורידית קיימת התכנסות של כלי דם וקוטר הורידים אליהם מתנקז הדם הולך וגדל ולבסוף מתנקז הדם דרך ורידי הגוף הגדולים חזרה אל הלב.

 

מה קורה בלב :

 

הלב הוא למעשה משאבה המעבירה את הדם מהחלק הורידי לחלק העורקי תוך כדי טעינתו בחמצן . ללב למעשה שני חלקים – חלק ימני ובו נמצא דם ורידי,מחלק זה מוזרם הדם לריאות נטען בחמצן ומשחרר את הפחמן הדו-חמצני שבו. מהריאות עובר הדם חזרה ללב אך לחלקו השמאלי וממנו אל הגוף. למעשה קיימים מעין שני "מחזורי דם" בגוף. המחזור הגדול – שבו דם מועבר מהחלק השמאלי של הלב לחלקו הימני דרך רקמות הגוף והמחזור הקטן שבו דם עובר מהחלק הימני של הלב לחלקו השמאלי דרך הריאות.

יש לשים לב שבשום שלב לא חל "עירבוב " בין המחזורים ובין סוגי הדם כלומר דם ורידי לעולם ישהה במחיצת דם ורידי ולא יחבור לדם עורקי ולהיפך. עירוב בין שני סוגי הדם מתרחש רק כאשר יש מום לבבי או מום בכלי הדם (ניתן לחשוב על זה כעל "קצר חשמלי" שבו יש הצלבה בין חוטי חשמל).

 

איך זה עובד בדיוק :

 

כפי שניתן להבין למעשה מדובר במערכת המשכית- כלומר הדם צריך להמשיך לזרום כל הזמן ממדור למדור בכיוון אחד ובלי לחזור אחורה. לצורך זה מורכב הלב ממדורים שלהם שסתומים ומערכת הנעה (שהיא שרירי הלב עצמו).

כאמור הדם מהגוף מתנקז כולו דרך הורידים לחלק הימני של הלב .המדור אליו הוא זורם נקרא עליה ימין.העליה היא מדור פחות שרירי מהחדר ומהווה מעין "מאיץ".כשהלב מתכווץ עובר הדם מהעליה הימנית לחדר ימין . על מנת שלא יחזור דם מהחדר הימני,חזרה לכיוון העליה,קיים שסתום בין העליה הימנית לחדר הימני המאפשר זרימה מהעליה לחדר אך לא חזרה מהחדר לעליה (שסתום זה נקרא השסתום הטרי-קוספידלי).

כאשר מתמלא החדר הימני בדם הוא מתכווץ ומזרים את הדם לכיוון הריאות.כרגיל קיים שסתום בין החדר הימני לעורק הריאה המונע חזרת דם בחזרה לחדר ימין. שסתום זה נקרא המסתם הפולמונרי. עכשיו חלה החריגה הקטנה מהכלל שקבענו קודם. הדם הזורם לכיוון הריאות הוא למעשה דם ורידי כלומר עני בחמצן אך הוא נמצא בעורק (עורק הריאה). בריאות הדם סופח חמצן והופך לדם עורקי ועשיר בחמצן וחוזר ללב-הפעם לצידו השמאלי . ושוב חריגה מהכלל שקבענו קודם שכן הפעם דם עורקי זורם לו בוריד (וריד הריאה) חזרה ללב (זהו אין יותר חריגות מהכללים ). הדם זורם חזרה לעליה שמאל וממלא אותה וממנה עובר לחדר שמאל. כמובן שבין העליה השמאלית והחדר השמאלי קיים שסתום הנקרא השסתום המיטרלי המונע את חזרת הדם מהחדר השמאלי לעליה השמאלית.

החדר השמאלי הינו התחנה האחרונה לפני הגוף – ממנו זורם הדם לאבי העורקים וממנו לשאר עורקי הגוף. חדר שמאל הינו למעשה המנוע הגדול ביותר של הלב,הוא גדול יותר מחדר ימין ומספק לחצים גדולים יותר למערכת כלי הדם. בזמן התכווצות חדר שמאל מוזרק הדם לאבי-העורקים ושוב בין חדר שמאל ואבי העורקים קיים מסתם המונע חזרת דם לחדר שמאל – ושמו הינו המסתם האאורטלי (אאורטה בלעז- אבי העורקים).

 

לסיכום : הדם בחלק הימני של הלב הינו דם ורידי,עני בחמצן,המוזרם דרך הריאות לצידו השמאלי של הלב. הדם בצידו השמאלי של הלב הינו דם עשיר בחמצן המוזרם לכל רקמות הגוף ומהן חזרה לצד הימני של הלב.

בכך הסתיים המחזור כולו. כמובן שהדברים אינם פשוטים עד כדי כך – התכווצות מערכת החדרים והעליות מתוזמנת בדייקנות ע"י מערכת קיצוב חשמלית ומושפעת מפעילות מערכת העצבים ומערכות הורמונליות שונות בגוף, אך התמונה הכללית היא כפי שתואר.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים