רופא מחלה הורים

עור- פריחות וכתמים בילודים


עד גיל שנה > עור- פריחות וכתמים בילודים

עור בתינוקות בתקופת שלאחר הלידה – פריחות וכתמים  :

בימים ובשבועות הראשונים שלאחר הלידה ניתן למצוא על פני העור של הרך הנולד מגוון גדול של סימנים כאלו ואחרים. הורים רבים מגיעים לרופא עקב חששם מפני סימנים אילו במחשבה שמדובר במחלה כלשהי המתייצגת ע"י  הסימנים העוריים. בפרק זה נסקור את הממצאים העוריים השכיחים אותם ניתן לזהות על-פני עורם של הילדים,את משמעותם של סימנים אילו ומהו הטיפול הנדרש במידה ויש צורך בכזה.
(הערה : בפרק זה לא ידונו סימנים עוריים הנגרמים ע"י מחלות זיהומיות. לחלק מהממצאים העוריים אין שמות בעברית ולכן מובאים השמות בלעז)

Vernix caseosa

עורו של התינוק הבשל ביציאה מהרחם מכוסה בחומר אפרפר-שומני דמוי "גבינה" המכיל כמויות גדולות של חלב וקרטין שתפקידו להגן על עורו של התינוק בזמן שהייתו במי השפיר ברחם. החומר מכונה בלטינית על שם מראהו "הגבינתי" Vernix caseosa וככל שהילד שהה ברחם יותר זמן הופך חומר זה לסמיך יותר .
אנשים רבים מתייחסים לחומר הזה כאל מעין משחה בעלת תכונות פלא המסוגלת "להצעיר" את העור מחד ומאידך, הורים רבים נחרדים לגלותו על גוף הילד ("איזה מין בי"ח זה – הם לא יכולים לנקות את הילד כמו שצריך ?").לעיתים אפילו צבוע החומר בכל מיני צבעים מההפרשות שהיו במהלך הלידה. אז לכל המודאגים – זה אינו לכלוך וזה לא מסוכן והחומר יורד לאחר מספר אמבטיות ולא להתרגש.

קילוף של העור :

עורם של התינוקות הבוקעים לאויר העולם אינו תמיד "עור של תינוק" במיוחד של אילו ששהו זמן ממושך יחסית ברחם (בוגרי 42 שבועות מלאים למשל). בכל מקרה ברוב התינוקות חל קילוף של העור והעור המחליף אותו הוא באמת "רך כמו של תינוק". התהליך אורך 2-3 שבועות והוא "מרשים" מעט יותר בתינוקות ששהו זמן ממושך יותר ברחם .ההתקלפות היא, כאמור, חסרת כל משמעות רפואית.

Milia :

מדובר במעין בליטות קטנות בעור שקוטרן 1-2 מ"מ. לרוב נמצא את ה-milia באיזור האף הלחיים והמצח. הסיבה לתופעה היא הצטברות של קרטין במעין מצבורים קטנים בעור, הנראים מבחוץ כנקודות לבנות. לאחר תהליך של מספר ימים הקרטין מופרש החוצה באופן טבעי וללא התערבות מיוחדת והמצב חולף ועובר לו.

הפנינה של אפשטיין Epstein pearl :

ממצא הינו זהה בטיבו ל-milia אך הוא מתרחש בחלל הפה באיזור החיך העליון האחורי בדיוק באמצע. ניתן לראות מעין בליטה לבנה . הממצא מכונה ע"ש מראהו "הפנינתי" ואף הוא חסר משמעות וחולף במהרה.

 :sebaceous hyperplasia

מדובר בממצא שכיח מאוד הקיים אצל כמחצית מהתינוקות . התופעה דומה מאוד ל-milia (וניתן להתבלבל בין השתיים בקלות יחסית).מדובר בבליטות קטנות בעלות צבע צהבהב המופיעות על האף או סביבו. גם נגעים קטנטנים אילו נעלמים במהירות וללא טיפול.

Erythema toxicum :

זוהי אחת מהפריחות השכיחות ביותר בילדים רכים הגורמת לעיתים קרובות לריצה מבוהלת אל הרופא. כמחצית מהילדים מציגים ממצא זה . קיים קשר ישיר בין הסיכוי להופעתו של ממצא זה ,שבוע הלידה ומשקל הילד. בפגים הוא נדיר מאוד. הפריחה עצמה מורכבת מכתמים אדומים בקוטר 2-4 מ"מ שלעיתים קיימת שלפוחית או כתם לבן במרכזם. משך הפריחה כשבוע ולאחר העלמה היא אינה חוזרת. מועד הופעת הפריחה הינו 1-2 ימים מהלידה ולרוב הפריחה מופיעה על הפנים ולאחר מכן גם על-פני הגוף.
אין צורך בטיפול ולא מדובר במחלה אלא בתגובה עורית לא ספציפית (אולי אלרגיה לעולם שבו אנחנו חיים...) החולפת מעצמה ולא מותירה שום עקבות.

שלפוחיות יניקה :

שלפוחיות יניקה מחולקות לשני סוגים – כאלו הנמצאות במרכזה של השפה העליונה וכאלו הנמצאות על האצבעות. השלפוחיות שבידיים נמצאות כבר בלידה ונובעות ממציצת אצבע בזמן שהייתו של העובר ברחם. השלפוחית מלאה נוזל שקוף אך לעיתים מדובר בנגע עורי נוקשה יותר ונטול שלפוחית עקב תגובת העור למציצה . במידה ומציצת האיזור נמשכת גם בחיים שמחוץ לרחם – עלולה להיווצר דלקת מקומית עקב פציעת העור .
שלפוחיות הנקה בשפה העליונה נובעות מתנועות המציצה של העובר ומהמגע של הפיטמה בשפה. שלפוחית זו חולפת לאחר זמן קצר ואינה מהווה בעיה בזמן ההנקה.

Benign cephalic pustulosis :

מדובר בשלפוחיות קטנות עם אודם דמוי דלקת סביב הנגעים. הפריחה הזו נמצאת על הלחיים המצח והקרקפת. באופן קלאסי מופיעה פריחה זו כ-3 שבועות מאז הלידה אך לעיתים גם מוקדם יותר. כרגיל גם פריחה זו נעלמת במהירות וללא צורך בטיפול.

כתמי לידה :

מגוון כתמי הלידה האפשריים על פני עור התינוק הוא גדול מאוד . חלקם חסרי משמעות וחלקם יכולים לעיתים להצביע על מצבים רפואיים שונים. כתמי הלידה יכולים להיות עקב חוסר סדירות בכלי הדם, עקב הצטברות חומרים בשכבת התת-עור או עקב עושר מקומי בפיגמנט המלאנין מסיבות כאלו ואחרות. בהמשך פרק זה נעמוד על כתמי הלידה השכיחים יותר.

כתמים על רקע חוסר סדירות בכלי-דם :

נשיקת מלאכים, כתם סלמון :

ככל הנראה מדובר בממצא העורי השכיח ביותר בתינוקות שזה עתה נולדו. יש הטוענים שניתן  למצוא ממצא זה ב-70-30 אחוז מתינוקות הנולדים. מדובר בכתמים אדומים לא מורמים שצבעם אדום בהיר. הכתמים נמצאים באופן קלאסי על העורף (strok bite), באיזור העפעפיים  ובמרכז המצח (angle kiss) . הנגעים עצמם הם בעלי שוליים לא סדירים ונעלמים בלחיצה על העור. הסיבה לכתמים אילו נעוצה בחוסר סדירות של כלי דם באיזור שטחי של העור. ברוב המקרים הכתמים באיזור הפנים נעלמים עד גיל שנה ובכל המקרים עד גיל 18 חודש. הכתמים באיזור העורף עשויים להיות מעט עקשנים יותר ובחלק מהמקרים הם נשארים לכל החיים אך עקב מיקומם מתחת לשיער העורף איש אינו מבחין בהם ברוב המקרים .

כתמי יין-פורט Port-wine stains :

כתמים אילו שכיחים הרבה פחות מהקודמים ומתרחשים ב-0.3 אחוז מהילדים. מדובר בכתם אדום שטוח בעל גוון אדום כהה או סגול . הכתם הינו בעל שוליים מוגדרים היטב . כתמים אילו נוטים במשך הזמן לאבד את שטח הפנים החלק שלהם ולהפוך למעט מחוספסים. הם שכיחים יותר באיזור הפנים אך יכולים להתרחש על פני כל איזור בגוף. כתמים אילו יכולים להיות קטנים ובגודל של מספר מ"מ אך הם יכולים לכסות גם שטחים נרחבים. הנגעים אינם משנים את גודלם לאחר הלידה ובמקרים בהם נוצר הרושם שהם משנים את גודלם מה שקורה למעשה זה שהילד גדל והנגע "גדל" עימו אך האיזור הנגוע אינו משתנה. כתמים אילו "מכבדים" את קו האמצע של הגוף ולעיתים קרובות ניתן לראות נגע כזה המסתיים בצורה חדה בקו הדמיוני המחלק את הגוף במרכזו לשני חלקים שווים. הסיבה להיווצרות הכתמים נובעת מחוסר סדירות בקפילרות (הנימים) השטחיות.כתמים אילו אינם נעלמים ברוב המוחלט של המקרים. לעיתים צבעם הופך כהה יותר . מסיבה זו ועקב נטייתם לאיזור הפנים הם עלולים להוות בעיה אסטטית משמעותית ולפגוע בילד ובקשריו החברתיים. הטיפול היעיל ביותר כיום הינו טיפול בעזרת לייזר. טיפול זה,בעיקר עם מתבצע בגיל צעיר,מבהיר את איזור הכתם ומשפר את המראה האסטטי.
כתמי יין-פורט יכולים להתלוות למספר תסמונות גנטיות ידועות .באופן כללי תסמונות אילו נדירות מאוד והכתמים אינם הבעיה המרכזית אלא חלק משורה ארוכה של סימנים – אך יש לשקול את קיומן של תסמונות אילו במידה ועולה חשד כלשהוא ולהתייעץ עם גנטיקאי-קליני.

המנגיומות Hemangioma :

עקב חשיבותן הרפואית של ההמנגיומות מוקדש להן פרק נפרד ועצמאי וניתן להגיע אליו מכאן.

כתמים עקב פיגמנט עורי :

כתם מונגולי Mongolian spots (dermal melanosis) :

כתמים מונגוליים הם אחד מהממצאים השכיחים יותר באוכלוסיות מסוימות כגון אילו שמוצאן מאפריקה (70-90 אחוז), המזרח התיכון ודרום אמריקה. לעומת אוכלוסיות אילו הממצא  לא שכיח באוכלוסיות לבנות (10 אחוז ומטה).הכתמים הללו נמצאים רובם ככולם באיזור הגב התחתון אך הם יכולים להתרחש גם באיזורים אחרים. גודלם של הכתמים יכול להגיע לקוטר של 10 ס"מ ויותר וצבעם כחול-אפור ולעיתים הם נראים כאילו קיבל הילד מכה באיזור. העור עצמו רגיל למגע .הסיבה לגוון הכהה של הכתם הינו ריכוז גבוהה של מלנוציטים (התאים שיוצרים את הפיגמנט בעור שלנו) באיזור שמתחת לעור.הגורם לריכוז מלנוציטים זה אינו ידוע, אך כתמים אילו נעלמים לאיטם בשנים הראשונות לחיים (לרוב עד גל 5) .לעיתים נשארים הכתמים למשך כל החיים, הם אינם מסמלים בעיה או מחלה מיוחדת ואינם דורשים טיפול.

Epidermal nevi מסוג Sebaceus nevus:

ניתן לתרגם את שמה של משפחת הנגעים העוריים הללו לעברית כ"נמשים תת-עוריים", מדובר בתאי עור (קרטינוציטים) הגדלים מעט מעבר לנדרש . הסוג הנפוץ ביותר של נגעים עוריים מסוג זה נקרא sebaceus nevus (of Jadassohn) או בעברית "נמש חלבי". מדובר בנגע ורוד (ולא חום,למרות שששמו "נמש") הבולט מעל פני העור.הנגע הינו בעל שטח פנים מגורגר הנראה כמעיין רכס הרים קטן. צורת הנגע היא לרוב סגלגלה או מחודדת מעט כשהם נמצאים באיזור הקרקפת ובאיזור הגוף הם ישרים יותר. הנגע מורכב מסוגי תאים רבים ושונים המרכיבים את שכבת העור ולא סוג תא בודד. הנגעים נמצאים על העור כבר עם הלידה ואינם מתפשטים מעבר לגודלם המקורי במהלך הגדילה אך עלולים להפוך למעט בולטים יותר בתקופת ההתבגרות. נמשים אילו הם לרוב ממצא בודד ואינם מרמזים על בעיות נוספות.הגישה הטיפולית של רוב רופאי העור כיום היא הסרת הנגעים סביב גיל ההתבגרות. הסיבה לכך היא שלעיתים לא שכיחות יכולים להתפתח גידולים מרקמת התאים של הנגע . על מנת להימנע מכך וכן לעיתים קרובות מסיבות קוסמטיות מומלץ להסיר את הנגע כאמור סביב גיל ההתבגרות.

כתמי קפה בחלב Café-au-lait spots  :

כתמי קפה בחלב הינם כתמים בעלי גוון חום בהיר המזכיר את צבע הקפה המדולל בחלב ומכאן שמם. מדובר בנגעים עוריים הנמצאים בלידה או מתפתחים בשנה הראשונה לחיים (ולעיתים שכיחות פחות גם מאוחר יותר). בחלק גדול מהמקרים הימצאם של כתמי לידה אילו הינו חסר משמעות אך בחלק מהמקרים עלול הימצאם של כתמי קפה-בחלב להיות אחד הסימנים של מחלות תורשתיות שונות כגון נוירופיברומטוזיס, אנמיה ע"ש פנקוני תסמונת ע"ש מקון-אולברייט ואחרות. מסיבה זו יש להסב את תשומת ליבו של רופא הילדים לממצאים אילו ובמידה והרופא חש שמדובר בכתם חריג – ניתן להמשיך בבירור הנדרש. במידה ומדובר בכתם נטול משמעות, אין שום צורך בטיפול או בדאגה מיוחדת.יש לציין שסרטן עור ממאיר (מלנומה) אינו נגרם עקב סוג זה של כתמים.

congenital melanocytic nevi :

כאחוז מהתינוקות נולדים עם כתם מסוג זה (נמש מלנוציטי מולד) מדובר בנגעים קטנים המורמים מעט מעל העור שצורתם עגולה או סגלגלה ושצבעם חום כהה (בתקופה שמיד לאחר הלידה הם לעיתים אדמדמים).פני השטח של הנגע עצמו מעט מחוספסים. לעיתים צומחות משטח הנמש שיערות בעלות מתאר גס ונוקשה מהרגיל. הנגעים נמצאים על העור עם הלידה או שמתפתחים בחודש הראשון לחיים.קוטר הנגעים הללו נע מקטן (עד 1.5 ס"מ) עבור בבינוני (עד 10 ס"מ) וכלה בענק (מעל 10 ס"מ) צבעם של הנגעים הענקיים כהה מאוד עד שחור. ברוב המקרים מדובר על ממצא בודד שאינו קשור למחלה כלשהיא.הנגעים לרוב גדלים בצורה פרופורציונלית לילד אך בתקופת ההתבגרות הם נוטים להתכהות וכן להפוך לשעירים יותר. הצורך בטיפול בכתמים שאינם ענקיים נתון לויכוח. חלק מהחוקרים טוענים שיש סיכוי מעט יותר גדול להתפתחות סרטן עור ממאיר באיזור הנגע בגיל המבוגר ולכן יש להסירו. אחרים שוללים גישה זו.במידה ומחליטים על הסרה ניתוחית יש נטיה לבצעה סביב גיל ההתבגרות. במידה ומחליטים שלא להסיר את הנגע יש לערוך בקורות תקופתיות אצל רופא אחר מצב הנגע, לצורך זיהוי שינויים שעלולים להעיד את התפתחות ממאירות בנגע.
הכתמים הענקיים מהווים בעיה טיפולית עקב הקושי הניתוחי שבתיקונם והשלכות הפסיכולוגיות והרפואיות האפשריות על הילד ועל ההורים ולכן הטיפול בהם נעשה ע"י מומחים בעלי ניסיון (ובמסגרת הפרק הנוכחי לא נרחיב אודותם).

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים