ירחוני רופאים

כאב חזה בילדיםכאב חזה בילדים :

 

למאמר המלא : http://www.int-pediatrics.org/PDF/Volume_19/19_3/175_179_ip1904.pdf

 

כאב בחזה הינו תלונה לא שכיחה בכל הקשור לתחלואה לבבית בילדים, כאבים בחזה אומנם נפוצים במבוגרים ועלולים לרמז לבעית כלי דם כלילית לבבית או התקף לב אך באוכלוסייה בגיל הילדות לרוב כאבים בחזה אינם נובעים ממקור קרדיאלי .שחיכות התלונה היא כ-6 לכל אלף ביקורים. עם זאת תלונה על כאבים בחזה בילד לרוב לגרום להוריו חרדה ופניה מהירה לרופא הילדים. 

 

במאמר שלפנינו שמגיע מטורקיה נבדקו 300 ילדים שהופנו ע"י רופא ילדים במרפאה לבדיקת קרדיולוג בבי"ח . הילדים עברו בדיקה שכללה לקיחת אנמנזה,בדיקה פיזיקלית,ספירת דם,תרשים אקג ואקו-לב .

גסטרואנטרולוג שולב במקרה באם נמצאה רגישות אפיגסטרית ובוצעה אנדוסקופיה באם נמצאו סימנים מכוונים למחלה פפטית קיבתית או וושתית. במקרה ונמצאה מחלה כזו טופלו הילדים תרופתית בחוסמי H1 או אנטיביוטית באם נמצא ה. פילורי.

פסכיאטר ילדים שולב בתמונה באם עלה החשד לבעיה על רגע פסיכולוגי. במחקרה ונמצא דכאון קליני טופלו הילדים תרופתית ונבדקו שוב חודש לאחר מכן. לפי הממצאים בבדיקות סווגו הילדים לקבוצות: אידיופתי, ראתי, גסטרואינטסטינלי, פסיכולוגי, מוסקולוסקלטלי וקרדיאלי.

 

תוצאות: 178 בנות ו-172 בנים הגיעו לבי"ח-סה"כ 300 ילדים. הגיל הממוצע היה 9.6 עבור בנות ו-10.4 עבור בנים. 200 מהילדים היו מתחת לגיל 12. ב-207 מהילדים נמשך הכאב מעל חודש. 226 (75%) מהילדים דווחו על כאב בצד החזה השמאלי. ב-63% מהילדים היה הכאב אידיופתי, ב-כ-18 אחוז נמצאה בעיה פסיכולוגית.,בעיה קרדיאלית נמצאה ב-8 אחוז מהילדים ובעיה גסטרואינטסטינלית בכ-5 אחוז,מהם רק שני מקרים עם ה. פילורי . רק באחוז וחצי מהילדים נמצאה בעיה מוסקולוסקלטילית וב-3 אחוז נמצאה בעיה ראתית.

מבין הילדים שבהם נמצאה בעיה קרדיאלית מחברי המאמר מדווחים על מחלות שונות כגון : MVP,מחלת לב ריאומטית,היצרות של המסתם האאורטלי.,היפרטרופיק-קרדיומיופטיה ,קואקטציה של האאורטה ומקרה אחד של אטאקסיה ע"ש פרידריך.

מסקנות: ברובם המכריע כאבים בחזה הם על רקע שאינו ידוע. במיעוט המקרים במחקר זה אכן נמצאה סיבה קרדיאלית בעיקר MVP.

הערות : שכיחות בעיות הלב במחקר זה והגיוון הרב הוא חריג,רובנו לא יתקל בחלק מהמחלות שהוזכרו. במחקרים אחרים נמצאו מספר קטן יותר של בעיות קרדיאליות בילדים עם כאב בחזה. ודוקא בגלל זה הוא מדגים יפה את המסקנה המתבקשת : כאבים בחזה בילדים הם לרוב לא בעיה המחייבת הפניה למיון וברוב המקרים אין גם צורך בבירור למעט בדיקה גופנית ולקיחת אנמנזה. מענין שרוב הכאבים המדווחים הם דוקא משמאל – האם מדובר בהשפעה חברתית אותם סופגים הילדים ? או שילדים המתלוננים על כאב בחזה בצד ימין אינם זוכים להתייחסות ההורים?

בבדיקה אצלי במחשב ארבעת המקרים האחרונים של כאבים בחזה היו אכן מצד שמאל- ומה קורה אצלכם ?

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים