ירחוני רופאים

כיב באוזן ?כיב באוזן ?

 

Helicobacter pylori in the adenoid of children with and without otitis media with effusion
Hsin-Ching Lin, MD, Chih-Ying Su, MD

 

August 2004 • Volume 131 • Number 2 p250

 

חיידק ההליקובקטר פילורי (HP) ידוע כיום כבסיס הפתופיזיולוגי לכיבי קיבה ולגסטריטיס . עובדה פחות ידועה היא שניתן למצוא חיידקי HP גם ברקמות שונות באיזור מערכת הנשימה העליונה וגתות האף.

החוקרים בדקו במחקר זה האם יש קשר בין תחלואה של האוזן התיכונה בילדים שנותחו לצינוריות (19 ילדים) עקב OME ובילדים שנותחו להסרת שקד שלישי עקב חסימת נשימה בשינה (16 ילדים). והמצאות חיידק ה-HP. נוכחותו של החיידק נבדקה ברקמה שנדגמה מהשקד השלישי.

חיידקי HP נמצאו ב-4 ילדים מתוך ה-35 שנבדקו במחקר זה. כל החיוביים היו מקבוצת הילדים שלהם OME. הממצא לא היה משמעותי סטטיסטית .

הערות: מחקר קטן שהענין המשמעותי שבו הינו אישור המצאותם של חיידקי HP באיזור הפרינקס של הילדים. אין כאן כל רמיזה לתפקידו של החיידק אם בכלל קיים כזה במנגון הפתופיזיולוגי הגורם ל-OME. הענין נוצר דוקא מזוית אחרת - הקשר בין GERD ובין דלקות אוזניים חוזרות ידוע זה מכבר,וכן פורסם בעבר גם על זיהוי אנזימי  עיכול (פפסין ופפסינוגן) בנוזלים מדיקור של אוזן תיכונה של ילדים עם AOM. הממצאים חזרו על עצמם ב-4 מכל 5 ניקורים שבוצעו והחוקרים הביאו עדויות נסיבתיות שמקור האנזימים הנ"ל היה קייבתי ולא מקומי או מהסרום. במחקר חדש (http://www.endonurse.com/hotnews/49h17115046.htm l ) שבדק את הקשר בין ממצאים כאלו ובין GER לא נמצא קשר הדוק בין OM ל- GER אבל לאור המצאותם של חיידקי HP ברקמות הגרוניות ולאור העובדה שמתואר בספרות היטב רפלוקס על-ושתי שאינו סימפטומטי  האם יתכן שיש קשר לרגורגיטציה של נוזל קייבתי עם OME ושחיידקי ה-HP הם רק נספחים לעניני תרבות המלווים תופעה זו?

כרגיל אין תשובה – נחכה ונראה אבל יהיה נחמד אם בעתיד יטופלו ילדים עם דלקות אוזניים חוזרות ע"י גסטרואנטרולוגים (ועוד יותר מענין איזה אנדוסקופ הם ימציאו במיוחד בשביל זה ...רקטו-טימפנו-סקופיה לזיהוי AOM?)

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים