ירחוני רופאים

"לנשום או לא לנשום ....""לנשום או לא לנשום ...."

 

Foxa2 is required for transition to air breathing at birth
Huajing Wan, Yan Xu, Machiko Ikegami, Mildred T. Stahlman, Klaus H. Kaestner, Siew-Lan Ang, and Jeffrey A. Whitsett
Proc. Natl. Acad. Sci. USA, 10.1073/pnas.0404424101 Published online before print
September 27, 2004

 

חוקרים מבי"ח לילדים והמרכז הרפואי בסינסנטי זיהו מסטר-גן האחראי על ההפעלה והסינכרון של הפעילויות המולקולוריות הגורמות להבשלת הריאות בשליש האחרון של ההריון ומאפשרים פעולת הנשימה מיד עם הוולדו של העובר.

הגן ששמו FOXA2 היה ידוע מזה זמן כבעל תפקיד במערכת הראתית אך תפקידו המרכזי נמצא רק לאחרונה.

החוקרים יצרו עכברים בהם היה חסר הגן הנ"ל , עכברים אילו לקו מיד עם היוולדם ב-RDS שהוביל בחלק גדול מהמקרים למוות כבר ביום הראשון חייהם.בעכברים ששרדו התפתחה מחלת ריאות דמויית אסטמה וכן נמצאה אמפיזמה ראתית.

החוקרים מצאו שהגן FOXA2 מביא לייצוב פעולתם של מספר גנים הגורמים לייצור והפרשת סורפקטנט ראתי וכן גנים הקשורים לפעילות אנטי-אוקסידנטית . פעילותו של הגן אותרה בתאי האפיתל הראתי האחראים על יצור ושילוב החלבונים והליפידים הבונים את הסורפקטנט.

ממצא נוסף אותו מתארים החוקרים הינו ייצור בעודף של הגן FOXA1 בראותיהם של עכברים נטולי FOXA2.אך גם נסיון זה לקומפנסציה מולקולרית לא הועיל לשיפור מצב הריאות  בעכברים נטולי FOXA2.

לגילוי זה חשיבות גדולה הן במישור האקדמי של הבנת התהליכים המולקולריים האחראיים על הבשלת הריאות והן במישור המעשי. כידוע כיום הטיפול המקובל ל"הבשלת ריאות" במקרים בהם יש חשש מלידה מוקדמת הינו סטרואידלי. טיפול זה אינו חסר תופעות לוואי וכמובן שאינו ספציפי.

מציאת הגן הנ"ל עשויה לאפשר בעתיד פיתוח טיפול יעודי לנושא בעייתי זה הגורם לתחלואה רבה. כמו כן יתכן ונוכל להבין מספר מחלות ראתיות כגון אמפיזמה טוב יותר מהבחינה המולקולרית ולפתח עבורן טיפול .

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים