ירחוני רופאים

קולה של אמא


Lancet

קולה של  אמא

 

Coca-Cola and kangaroos

David W Mudge, David W Johnson Lancet 2004; 364: 1190

 

סיפור נחמד שמגיע מאוסטרליה הרחוקה.  חוואי בן 44 (כן אני יודע רפואת ילדים זה לא בדיוק אבל חכו עד הסוף) הגיע לביתו לאחר ערב של צייד קנגורו. בהגיעו הביתה התלונן על חולשה שהתגברה עד חוסר יכולת לעמוד. הוא נלקח באמבולנס לבי"ח . בבידקתו החזרים גדיים היו תקינים אך נמצאה חולשת שרירים של 2/5 .  ברקע האיש היה בריא לחלוטין ללא כל מחלות רקע לו או למשפחתו ולא נטל כל תרופה או חומר אחר. בשעות הראשונות לאישפוזו החמירה החולשה עד שהאיש נדרש לאינטובציה והנשמה מכשירנית. בבדיקות המעבדה נמצא רמת אשלגן נמוכה ורמת CK של 289. בבדיקת השתן נמצאה רמת אוסמוטיות גבוהה של 1160 והפרשת אשלגן מוגברת. באקג נמצאה השטחת גלי T ונצפו גלי U . רמת הכולין-אסטרז בדם היתה תקינה.בדיקות לציר רנין –ACTH ותפקודי תריס היו תקינות.

תחת טיפול בנוזלים תוך-ורידית עלתה רמת האשלגן והחוואי עבר אקסטובציה לאחר 4 שעות. מצבו הוטב ולא היו כל נזקים נוירולוגים או אחרים.

 

מישהו מוכן להמר על אבחנה בשלב זה ?

 

למי שניחש – זה הזמן למלא לוטו. למי שלא זה הזמן להמשיך לקרוא.

 

ובכן באנמנזה חוזרת האיש דיווח שמדי יום הוא נוהג לשתות כ-4 ליטר של קוקה-קולה (לא דייט-קולה) ובימים של ציד קנגורו עד 10 ליטר ביום. הרגלי השתיה הללו נמשכו כ-3 שנים טרם המקרה. האיש מסר בנוסף על שיתון מרובה ועל שיתון לילי בתקופה שטרם המקרה. 

 

מסתבר שמיופתיה עקב צריכת קולה מוגזמת היא אירוע שדווח כבר מספר פעמים בספרות הרפואית. הסיבות לתופעה הן : רמת אשלגן נמוכה מאוד במשקה הקוקה-קולה בנוכחות רמת סוכרים גבוהה . בחולה שתואר כמות הסוכרים והנוזלים גרמו לשיתון אוסמולרי שגרם גם לשיתון אשלגן בעודף ללא איזון מספק של אשלגן בדיאטה. בנוסף קולה מכילה קופאין שגם לו השפעה של שיתון אשלגן ואצירת נתרן.

 

החוואי הודרך להפחתת כמויות הקולה ומאז חי בשלווה ואושר וללא כל בעיה.

 

הערה : ישנה גישה של חלק מהציבור הטוענת שמשקאות קולה טובים כנגד כאבי בטן ולעצירת שלשולים. אישית מעולם לא ראיתי עדות כתובה המחזקת רעיון זה. יתכן ומקור האמונה הזו טמון בהיסטוריה של המשקה שיוצר בתחילה לצורך מניעת מיחושים שונים ולא כמשקה קל.

בכל מקרה מענין האם בזמן שלשולים חריפים (ואולי גם הקאה מקרית פה ושם) שתית קולה בלבד עלולה לגרום אף היא לירידה ברמת האשלגן. 

אפשר גם להציע פתרון לנושא למשל צריכת קולה יחד עם חטיף (נניח "במבה") שביחד יהוו ORS . משהו מתנדב לבצע מחקר ?

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים