ירחוני רופאים

שיגלה וה. פילורי – תיאורית הקשרשיגלה וה. פילורי – תיאורית הקשר

 

Association of Helicobacter pylori Infection with Shigella Gastroenteritis in Young Children

Haim Shmuely Zmira Samra Shai Ashkenazi Gabriel Dinari Gabi Chodick Jacob Yahav

The American Journal of Gastroenterology Volume 99: Issue 10 pp2041-2045

 


תמיד נחמד לפרגן והפעם גם נחמד וגם מענין. המחקר הפעם בא לבדוק מהן דרכי ההעברה של ה. פילורי . כידוע במקרים רבים ההדבקה בה. פילורי מתרחשת כבר בילדות מבני משפחה או מגעים אחרים. כיוון שההדבקה חלה בדרך פקו-אוראלית בדקו החוקרים האם מחלות הגורמות לשלשולים קשורות לעליה בהדבקה בה. פילורי.

 

שיטות: נבדקו ילדים מגיל חודשיים עד 6 שנים שהגיע לאישפוז והוכחו חיוביים לשיגלוזיס בתרבית. סה"כ נבדקו 76 ילדים. מולם נבדקו כקבוצת בקרה 65 ילדים  בגיל דומה ובעלי מחלה שלשולית אך בעלי תרביות צואה תקינות. הוריהם של הילדים עברו אנאמנזה וענו על שאלות בנושא סוציואקונומי ולגבי התנהלות המשפחה. במקביל נבדקה צואה מכל המשתתפים לנוכחות ה. פילורי.

תוצאות: בילדים עם שיגלה הסיכון היחסי לתחלואה בה. פילורי היה פי 3.5 ביחס לקבוצת הביקורת (משמעותי סטטיסטית). לא נמצא קשר דומה לגסטרואנטריטיס עם סלמונלה.

מסקנה : נמצא קשר בין תחלואה בשיגלה ובין הסיכון להדבקות בה. פילורי. משמעותו של קשר זה עדיין לא ברורה ולא ברור מה הקשר למחלת כיב פפטי בהמשך.

הערה : תצפית מעניינת לגבי ההדבקה אבל יש לזכור שלא כל הדבקה משמעה כיב פפטי או גסטריטיס.  בנוסף לא ברור האם יכול להיות לממצא פן מעשי.


 
 


ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים