ירחוני רופאים

אורטיקריה כרונית בילדיםאורטיקריה כרונית בילדים :

 

ד"ר מגרד לי !

 

High prevalence of autoimmune urticaria in children with chronic urticaria

Journal of Allergy and Clinical Immunology
October 2004 • Volume 114 • Number 4

Luigia Brunetti, MD et al

 

האתיולוגיה של אורטיקריה כרונית היתה עד לא מזמן נעלם ברוב המקרים . לאחרונה הראו מספר מחקרים שכ-40% ממקרי האורטיקריה הכרונית במבוגרים נובעים מתהליך אוטו-אימוני בו הגוף יוצר נוגדנים כנגד תאי הבזופילים ובכך גורם להם לדגרנולציה והפרשת היסטמין . כיוון שהתהליך האוטו-אימוני אינו נפסק נוצר מצב של אורטיקריה כרונית.

ניתן להוכיח את קיומו של תהליך זה בחולה בבדיקה פשוטה יחסית המכונה autologous serum skin test (ASST). בבדיקה זו נלקח דם מהנבדק וממנו מבודד הסרום (כלומר נוזל הדם שמכיל חלבונים מלבד פיברין). הסרום מוזרק חזרה לעורו של החולה ונבדקת התגובה באיזור ההזרקה. במידה והסרום מכיל נוגדנים כנגד באזופילים תופיעה תגובה מקומית הנגרמת מהפרשת ההיסטמין. ניתן גם לבדוק את אותה תגובה באופן מבוקר במבחנה ולכמת את הפרשת ההיסטמין .

החוקרים במאמר זה בדקו את הנושא עבור ילדים. נלקחו 93 ילדים עם אורטיקריה כרונית. בכמחצית נמצאו סיבות שונות כבסיס למצב ובחצי השני לא נתגלתה סיבה כלשהיא.

מחצית החולים שסוכמו כאידיופתיים נבדקו בשני המבחנים הנ"ל ונמצא שמעל למחציתם היו חיוביים כלומר סבלו מאורטיקריה על רקע אוטו-אימוני. סה"כ מהקבוצה של 93 הילדים היו כשליש על רקע אורטיקריה אוטו-אימונית.בסה"כ ב-80% מהמקרים נמצא הבסיס למצב ורק 20% נשארו אידיופתיים.

 

הערה : המונח "אדיופתי" הוא "עולם הולך ונעלם" בחלוף הזמן וכשהגלויים המדעיים מצטברים נעלם לאיטו המינוח"אידיופתי" ומפנה את מקומות לסיבות ברורות. יתכן ויגיע היום שבו הכל יהיה ידוע – אבל איזה עולם משעמם זה יהיה.

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים