ירחוני רופאים

זיהומים ושמן חמניותזיהומים ושמן חמניות:

 

Pediatric Infectious Disease Journal. 23(8):719-725, August 2004

Topically Applied Sunflower Seed Oil Prevents Invasive Bacterial Infections in Preterm Infants in Egypt: A Randomized, Controlled Clinical Trial.
.
Darmstadt, Gary L. MD, MS; Badrawi, Nadia MD; Law, Paul  et al.

 

הרפואה במדינות שאינן מפותחות לוקה הן מבחינת משאבים והן מבחינת נגישות האוכלוסיה לטיפול רפואי נאות גם אם הוא קיים. מסיבה זו שיטות זולות ופשוטת למניעת הופעתם של מחלות שונות הופכות להיות נדבך חשוב במקרים אילו. 

המחקר שלפנינו מגיע משכנתנו מדרום-מצרים. ההגיון שהדריך את החוקרים היה שבתינוקות קטנים ובפגים העור אינו מתפקד כמחסום יעיל למניעת זיהומים עקב חוסר בשלותו. מסיבה זו ניסו החוקרים לבדוק האם משיחת העור בשמן חמניות יכולה למנוע זיהומים החודרים דרך העור.

שיטות: 51 פגים שנולדו לפני שבוע 34 נמרחו בשמן חמניות 3 פעמים ביום ונבדקו אל מול קבוצת בקורת. נבדקו כמות הזיהומים הנוזוקמיאלים וכן תופעות לוואי אפשריות.

תוצאות : לא נמצאו כל תופעות לוואי לטיפול. בקבוצת המטופלים נמצא סיכון יחסי של 0.46 לגבי זיהום נוזוקמיאלי.

מסקנות: לאור מחירו הנמוך של הטיפול. זמינותו של השמן,הקלות הטכנית בשימוש והיעילות הרבה שהראה הטיפול נראה שיש מקום למחקר אוכלוסיה גודל יותר במדינות מתפתחות לוודא האם אכן הוא יעיל  כפי שהראה מחקר קטן זה.

הערה : למרות שמדובר במחקר קטן ולמרות שנראה שבמדינה עם רפואה מפותחת אין מקום לסוג כזה של טיפול – יתכן והרעיון אינו רע כלל וכלל. גם בפגיות בארץ זיהומים אינם דבר נדיר . אומנם יתכן וחלקם הגדול נובע מההתערבות התוך ורידית, אך לא ניתן לשלול גם מעבר של גורמים זיהומים בדרך שהודגמה במאמר זה.

יתכן ויש לשיטה זו מקום גם אצלנו – אך באם תיושם יש לדאוג מראש לאמצעים מתאימים לאחוז בילדים שמן הסתם יהיו חלקלקים למדי.....

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים