ירחוני רופאים

חיסון להפטיטיסיעילות בחיסון להפטיטיס

Long-Term Persistence of Immunity to Hepatitis B after Vaccination during Infancy in a Country Where Endemicity Is Low


The Journal of Infectious Diseases    2004 190:1264-9

 

האם משהו תהה אי-פעם מה תהיה יעילותו של חיסון כגון הפטיטיס B 15 שנה ויותר לאחר הנתנו,באוכלוסיה שבה שכיחותו של הוירוס נמוכה. האם עדיין יהיו רמות מגינות של נוגדנים ? המחקר שלפנינו עוסק בשאלה זו בדיוק.

שיטות: במחקר נבדקו ילדים שנולדו לאמהות נושאת הפטיטיס B וחוסנו מיד לאחר הלידה. נבדקו רמות נוגדנים וכן האם היתה הדבקה למרות החיסון. כמו כן נבדקה יעילותו של חיסון דחף באוכלוסיה זו. נבדקו 63 ילדים בהם נבדקה רמת הנוגדנים לאחר החיסון ו-52 אחים צעירים של ילדים אילו בהם רמת הנוגדנים לא נבדקה לאחר החיסון .

תוצאות : בכל קבוצה נמצא אירוע בודד של הדבקה. בקבוצה הראשונה היו 32 (חצי) ילדים בעלי  רמות נוגדנים כנגד הפטיטיס B בלתי מדידות. לאחר זריקת דחף לקבוצה הראשונה רק ב- 11%  מהילדים נותרו הרמות בלתי מדידות,רוב אילו שלא הגיבו לחיסון הדחף טופלו בלידתם ב-HBIG ויתכן ולעובדה זו משמעות בחוסר יצירת האפקט החיסוני. 5% הראו תגובה ראשונית לחיסון (נוגדנים מסוג IGM ) והשאר הראו רמות גבוהות של נוגדנים כנגד האנטיגן הוירלי HBSAG. האחים הצעירים הראו תוצאות דומות אך עם כייל נוגדנים מעט גבוה יותר.

מסקנות: רוב הילדים שומרים על זיכרון חיסוני כנגד האנטיגן הוירלי (מדובר על תאי B כתאי זכרון ) ומסוגלים לייצר תגובה גם 15 שנה לאחר החיסון.

הערה: יופי של הוכחה ליעילותו של החיסון אבל מה לגבי אלו שלא חוסנו גם כתגובה לחיסון הדחף ?ידוע שחלק מהמחוסנים כנגד הפטיטיס B ,אכן אינם מתחסנים ועבורם לעיתים יש לנקוט בגישות מתחכמות כגון הצגת החיסון למערכת החיסון בצורה תת-עורית (כמו מנטו). מענין לבדוק האם דרך חיסון כזו יכולה להראות על תוצאות אחרות. בכל מקרה – עוד חיזוק לחיסון הפטיטיס B מיד לאחר הלידה.

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים