ירחוני רופאים

בכי ממושךבכי ממושך ותפקודים קוגניטיבים :

Long term cognitive development in children with prolonged crying

M R Rao R A Brenner, E F Schisterman, T Vikand J L Mills

 

Archives of Disease in Childhood 2004;89:989-992

 

בכי ממושך ובלתי נשלט וללא גורם ברור המתחיל בשבועות הראשונים לחיים נזקף ברוב המקרים לחובתם של כאבי בטן קוליקיים (אלא אם נמצא גורם אורגני אחר ).

גורמים כגון עישון האם בזמן ההריון, תזונה אמהית, מצב סוציו-אקונומי ומשקל לידה נמוך שויכו לכאבי בטן אילו (אם אכן מדובר בכאבי בטן). למרות זאת הגורם המדויק לכאבים הקוליקיים אינו ידוע.

למרות הלחץ הרב שמפעיל הבכי על ההורים,מקובל להניח שאין כל בעיה בריאותית הנגרמת מכאבי הבטן של הילודים ושהמצב חסר השלכות לגבי ההתפתחות העתידית של הילדים בעתיד.

החוקרים במאמר זה בדקו האם בכי הנמשך מעל 3 חודשים קשור לשינויים התפתחותיים או בעיות מיוחדות בגילאים מבוגרים יותר.

שיטות : למחקר גויסו אמהות שלהן כבר ילד אחד לפחות. האמהות מלאו שאלונים אודות נושאים שונים כגון : עישון בזמן ההריון, מצב סוציו-אקונומי ועוד. הילדים נבדקו בגיל 5 לקביעת יכולות קוגניטיביות שונות.

נבדקו 521 ילדים ואמהותיהם. 78% מלאו שאלונים כשהילד היה בגיל 6 ו-13 שבועות וכן בגילאים 6,9,13 חודשים. האמהות נשאלו על סימני כאבי בטן קוליקיים – שהוגדרו כאירועי בכי בלתי נשלטים שנמשכו מעל שבועיים ללא מקור ברור והסתיימו עד גיל 3 חודשים. בכי בלתי נשלט הוגדר באופן דומה אך כשאירועי הבכי נמשכו מעבר לגיל 3 חודשים.מצבם הסביבתי של הילדים בורר בסקר שאלוני בגיל 13 חודש.בגיל 5 שנים נשאלו האמהות אודות מצבו הרפואי של הילד וההיסטוריה הרפואית שלו.  מבחני IQ בוצעו ל-80% מהילדים בגיל 5.

תוצאות : 63 אמהות דווחו על כאבי בטן קוליקיים בגיל 6 שבועות, 15 דיווחו על בכי מתמשך מעבר ל-3 חודשים.ילדים לאמהות שעישנו בזמן הכניסה להריון הראו שכיחות גבוהה כפליים של כאבי בטן קוליקיים ביחס לאמהות לא מעשנות.לא נמצא קשר בין עישון ובכי מעבר לגיל 3 חודשים.

התפתחות קוגניטיבית : ילדים עם בכי ממושך , אך לא ילדים עם כאב בטן קוליקי, הראו תוצאות גרועות יותר במבחנים הקוגניטיבים השונים.

כמחצית מהילדים בקבוצת "הבכי הממושך" היו בעלי תוצאות IQ מתחת לאחוזון ה-25,מהם חמישית היו מתחת לאחוזון 5.ההבדל בין קבוצת הילדים נטולי הבכי וקבוצת הילדים עם הבכי הממושך היה 9 נקודות IQ. תפקודי המוטוריקה הגסה היו דומים בשתי הקבוצות.המוטוריקה העדינה היתה פחות טובה בילדים בעלי הבכי הממושך, כמו כן מצאה נטיה של קבוצת הילדים בעלי הבכי הממושך לבעיות של קבלת מרות והיפראקטיביות.

דיון: המחקר מוכיח שוב שקבוצת הילדים בעלי כאב בטן קוליקי,אינם בסיכון כלשהוא לבעיות בהתפתחות קוגניטיבית או מוטורית. לעומתם ילדים עם בכי ממושך הראו התפתחות קוגניטיבית ירודה ביחס לבני גילם. יש לשים לב שמדובר בקבוצה של 15 ילדים בלבד אבל הנטיה בתוצאות נראית ברורה. לא ברור מה הקשר בין הבכי וההפרעה ההתפתחותית . יתכן והבכי מצביע על בעיה בהתבגרות או כל מסלולים נוירולוגים לא בשלים.

כ-5% מהילדים בסקר זה סבלו מבכי ממושך – יתכן והאחוזים בקהילה דומים. במקרה זה,מאפשר לנו הבכי הממושך, לקבל רמז לילד שעלול לסבול בעיות התפתחות בעתיד ודורש מעקב צמוד יותר ותמיכה לאורך שנותיו הראשונות, כך שאילו יוכלו אולי לשפר את מצבו .

נקודה נוספת מעיינית לדיון היא העישון האמהי בזמן הכניסה להריון ובמהלכו. איננו יודעים מה השינויים הנוירולוגיים שיוצרת תופעה זו אך אפילו על דבר שכיח כמו כאבי בטן של הילוד היא בעלת השפעה משמעותית !

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים