ירחוני רופאים

סטרואידים מול ויגבטרין באינפנטייל ספאזםהורמונים או ויגאבטרין לטיפול ב-INFANTILE SPASM

 

The United Kingdom Infantile Spasms Study comparing vigabatrin with prednisolone or tetracosactide at 14 days: a multicentre, randomised controlled trial

 

Andrew L Lux ET AL.

 

Lancet 2004; 364: 1773-78

 

Infantile spasms הינם סוג נדיר של אפילפסיה המתבטאת בגיל הצעיר כמקבצים של "התכווצויות" ועיכוב כללי בהתפתחות. ילדים רבים המציגים מצב זה סובלים בהמשך מבעיות התפתחות קשות ומפתחים סוגי פרכוסים שונים. לכחצי מהילדים הסובלים מבעיה זו יש הפרעה נוירולוגית בסיסית כגון לויקומלציה פריונטריקולרית, אנצפלופתיה היפוקסית-איסכמית, סינדרום ע"ש דאון או טוברו סקלרוזיס (10% מה-infantile spasms הם על רקע מחלה זו וכחצי מהחולים בטוברו-סקלרוזיס סובלים מהמצב).

בדיקת ה-EEG של ילדים אילו מאפיינת בתבנית של hypsarrhythmia (גלים גבוהים כאוטים ולא מסודרים) אך תבנית זו יכולה להשתנות כתלות בזמן ובסוג בעיית הרקע.

גם בילדים בהם לא נמצאת כל בעיית בסיס (מצב המכונה מצב קריפטי) הטיפול באנטי-אפילפטים רגילים אינו עוזר ומאז סוף שנות החמישים הטיפול המקובל לבעיה זו הינם הקורטיקוסטרואידים, שהטיפול הסיסטמי בהם מביא לתופעות לוואי רבות ומוכרות.

בשנות ה-90 נמצא שהויגבטרין יעיל אף הוא לטיפול בבעיה והוא נמצא בשימוש בעיקר בילדים הסובלים מטוברו-סקלרוזיס, יש לציין שמתן הויגבטרין עלול לגרום להיצרות שדות ראיה גם במבוגרים וגם בילדים.

המחקר שלפנינו ניסה להשוות את שני סוגי הטיפולים לקבלת מידע לגבי אודות מידת יעילותם ומידת תופעות הלוואי שהם גורמים.

שיטות : 107 ילדים חולקו ל-2 קבוצות .52 טופלו בויגאבטרין ו-55 בסטרואידים משני סוגים .הילדים נבדקו לקיומם של התקפים ולכמותם במשך 48 שעות  13-14 יום לאחר תחילת הטיפול.

ממצאים: מתוך המטופלים הורמונלית 70%-76% הגיבו לטיפול בעוד שמהמטופלים בויגאבטרין רק 54% הגיבו לטיפול.

בשתי הקבוצות נמצא אחוז דומה של תופעות לוואי עקב הטיפול אך לא נרשם אף מקרה מוות.

דיון : השאלה הגדולה היא כמובן איך תהיה התפתחותם של הילדים המטופלים שכן התקפי כפיון הינם רק מאפיין חיצוני. המחברים מבטיחים שבגיל 14 חודש תבדק כל קבוצת הילדים שוב ויוסקו מסקנות לגבי יעלותם של הטיפולים בהקשר המעניין לא פחות של התפתחות. עד אז נמתין בסבלנות.

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים