ירחוני רופאים

הפחתת כאב גרוןהפחתת כאב בזמן דלקת גרון :

 

Effectiveness of Oral Dexamethasone in the Treatment of Moderate to Severe Pharyngitis in Children
Robert P. Olympia; Hnin Khine; Jeffrey R. Avner
Arch Pediatr Adolesc Med. 2005;159:278-282.

 

כאב גרון בזמן דלקת גרון היא תופעה שכיחה ובעייתית כיוון שמגוון הטיפולים להקלת כאב גרון הינו דל ולרוב לא יעיל או שיעילותו פגה לאחר זמן קצר. במאמר שלפנינו בדקו החוקרים האם מנה בודדת של דקסמטזון בבליעה יכולה להקל על כאבי גרון.

 

המחקר: ילדים בגילאים 5-18 עם דלקת גרון בינונית-קשה המלווה בכאבים וקושי בבליעה וממצאים של אודם ובצקת בגרון נרשמו למחקר. סה"כ החלו את המחקר 150 ילדים וסיימו 125. הילדים חולקו ל-2 קבוצות האחת טופלה פומית בדקסמטזון במינון 0.6 מ"ג/ק"ג והשני טופלה בפלצבו.הנבדקים כברו במקביל גם משטחים לסטרפ וטופלו במידה והיו חיוביים.  לאחר הטיפול נסקרו הילדים בטלפון מדי יום לגבי מידת הכאב והשיפור בתסמינים עד להעלמותם המוחלטת.

תוצאות: 57 ילדים טופלו בדקסמטזון ו-68 לא. נבדקים שקבלו את הסטרואיד דווחו על זמן קצר יותר עד תחילת ההקלה בסימנים (18 לעומת 9 שעות) וזמן קצר יותר עד העלמות הכאבים (30 לעומת 44 שעות).

לילדים עם סטרפ. שלילי היתה ההקלה עם סטרואידים  משמעותית יותר ביחס לילדים שטופלו בפלצבו.(8.7 שעות לעומת 24 שעות)  וזמן קצר יותר עד להעלמות הסימנים לעומת טיפול בפלצבו (38 לעומת 70 שעות).

לסיכום: מתן מנה חד פעמית של דקסמטזון יעיל להקלה בכאב גרון בעיקר שאינו על רקע סטרפטוקוק.

 

הערה: לא שיש לי ויכוח עם כותבי המאמר הנחמד הזה. אבל באופן כללי יש לי בעיה עם טיפול שההטבה שהוא מייצר נמדדת בשעות. מה גם שמדובר בטיפול בסטרואיד – סוג תרופות שאינו אהוב על ההורים. לטעמי יש לשמור טיפול זה לקבוצת הילדים בעלת דלקת גרון קשה הנראים מסכנים במיוחד וסובלים הכאב משמעותי מהרגיל.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים