ירחוני רופאים

חוש שישי ולויקוציטוזיסהחוש השישי והמשמעות של לויקוציטוזיס קיצונית בזמן מחלת חום :

Significance of Extreme Leukocytosis in the Evaluation of Febrile Children.

Shah, Samir S. , Shofer, Frances S. , Seidel, James S. , Baren, Jill M.

The Pediatric Infectious Disease Journal: Volume 24(7) July 2005 pp 627-630

 

 

ברוב המקרים בדיקת העזר הבסיסית ביותר לילד עם חום הינה ספירת הדם. אחד הערכים המשמעותיים ביותר בספירה הינו כמות הכדוריות הלבנות . ברקע ידוע שבהערכת הסיבה לחום בילדים שנראים בריאים הסיכוי לבקטרמיה סמויה עולה בערכים גבוהים יותר של נויטרופילים צעירים (בנדים,סטאבים) וממילא בערכי ספירה גבוהים יותר. בשני מחקרים שבדקו בעבר את משמעותה של רמת כדוריות לבנות גבוהה משמעותית בעידן שלאחר חיסון ההמופילוס נמצא שבתת-אוכלוסיה זו של ילדים הסיכוי לבקטרמיה סמויה הינו כ-8 אחוז.במחקר שלפנינו בדקו החוקרים בצורה רטרוספקטיבית את משמעותה של ספירת דם גבוהה בצורה משמעותית (מעל 25000 כדוריות לבנות) לגבי האבחנה של הילד וכן כנגד רמות לוקוציטוזיס בינוניות.

שיטות : תיקיהם של ילדים בגיל 2-24 חודש שהגיעו למיון שלישוני בבי"ח בתקופת זמן של שנתיים עקב חום ועברו ספירת דם ובירור מלא, נסקרו בצורה רטרוספקטיבית.

תוצאות : זוהו 69 ילדים עם לויקוציטוזיס קיצונית והם הושווה לקבוצת בקורת של 94 ילדים בגיל דומה שבהם היתה לויקוציטוזיס בינונית.  לא היו הבדלים בסוג המחלות בין שתי הקבוצות והאבחנה השכיחה ביותר בשתיהן היתה (כמה מפתיע...) דלקת אוזן תיכונה.

בקבוצת הילדים עם לויקוציטוזיס קיצונית היתה כמות ה-SBI שהוגדרה ע"י המחברים – 25 אחוז בעוד בקבוצת הלויקוציטוזיס הבינונית היתה כמות ה-SBI  - 17 אחוז. הסיבה לאחוזים גבוהים אילו נעוצה בהגדרת המחברים (שכללו גם מחלות בעלות מוקד ידוע לחום שנמצא בהמשך הבירור כגון דלקת ריאות וכדומה באבחנת ה-(SBI.

כמות האישפוזים היתה גבוהה הרבה יותר בקבוצת הלויקוציטוזיס הקיצונית ביחס לקבוצת הלויקוציטוזיס הבינונית. מחברי המאמר אפילו מתארים 3 ילדים עם לויקוציטוזיס קיצונית שנראו מצוין וללא כל עדות למחלה משמעותית שאושפזו להשגחה בלבד,על רקע תוצאת ספירת הדם בלבד.

מסקנות : רמה גבוה קיצונית של כדוריות לבנות בספירת הדם מעלה באופן כללי את הסיכון למחלה זיהומית משמעותית, למרות זאת סיכון זה אינו גבוהה באופן משמעותי סטטיסטית מרמה מוגברת בינונית של כדוריות לבנות בספירה.

הערה : לטעמי הנתון הכי מעניין במאמר זה הינו ההתייחסות לגישת רופא הילדים במיון שרואה מולו ילד הסובל מחום גבוה,הנראה טוב וספירת דם עם,נניח,35.000 לויקוציטים. ברוב המקרים יידרש אומץ לב גדול מהמתמחה לשחרר ילד עם ספירה כזו ללא אבחנה ואכן כמות האישפוזים של ילדים עם ס. דם משמעותית היתה גבוהה במחקר זה.

כרגיל מתבטאת כאן הדילמה בין הקליניקה והטכנולוגיה – וגם היום למרות שפע בדיקות העזר האפשריות חלקן הגדול של החלטות מסוג זה נשארות בתחום החוש השישי הרפואי.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים