ירחוני רופאים

אדנו וירוס – מחלה וירלית עם מאפיינים בקטריאליים :אדנו וירוס – מחלה וירלית עם מאפיינים בקטריאליים :

 

CLINICAL PRESENTATION AND CHARACTERISTICS OF PHARYNGEAL ADENOVIRUS INFECTIONS.

Dominguez, Olga et al.

The Pediatric Infectious Disease Journal: Volume 24(8) August 2005 pp 733-734

 

אדנו-וירוס הוא אחד המזהמים הנפוצים בגיל הילדות. הוא גורם לזיהומים בדרכי הנשימה וכן לזיהומים במערכת העיכול. העברתו היא ע"י זיהום טיפתי וכן בדרך פקו-אוראלית. הדבקות מתרחשות כל השנה אך שיא התדירות הוא לרוב בחורף ובאביב. אין כיום טיפול יעודי כנגד וירוס זה למעט חיסון כנגד זנים ספציפים במתארים צבאיים או אזרחיים בעת הצורך. במאמר שלפנינו מתארים המחברים את מאפייני החולים שבהם זוהתה הדבקה עם אדנו-וירוס.

במהלך המחקר זוהו 209 ילדים בגיל נמוך מ-15 שנה שפנו לחדר מיון . הוירוס נבדק בהפרשות של מערכת הנשימה. מתוך ילדים אילו 85 היו בנות ו-124 בנים. ב-5 מבין ילדים אילו זוהה יותר מוירוס אחד בהפרשות. הגיל הממוצע היה 3 שנים . שיא מקרי ההדבקה היה בחודש אפריל. 17% מהילדים אושפזו עקב התצורה הקלינית של המחלה (זיהוי האדנו נעשה מאוחר יותר).

ממצאים קליניים : ל-96% מהילדים היה חום . בשלושת-רבעי המקרים החום היה מעל 39. בחמישית מהמקרים היו לילד סימנים של URI.ב-16% מהמקרים סבל הילד משלשול וב-28% מהמקרים נלוו גם הקאות למחלה.

דלקת גרון נמצאה ב-88% מהילדים וכמחצית מהילדים היה תפליט על פני השקדים. בשליש מהילדים היה ניתן למצוא הגדלת בלוטות לימפה צוואריות. דלקת לחמיות נלווית זוהתה ב-17% מהמקרים ופריחה ב-12%, 8% מהמקרים לוו בהגדלת כבד וטחול .

האבחנות הקליניות שנקבעו לחולים היו : דלקת גרון (במחצית המקרים),זיהום בדרכי האויר –RTI ברבע מהמקרים ובשמינית מהמקרים – חום על רקע לא ידוע.

בבדיקות דם שבוצעו ב-82 חולים נמצאו רמות כדוריות לבנות של מעל 15.000 בחצי מהמקרים. ברבע מהמקרים היתה הרמה מעל 20.000. דווקא ילדים מתחת לגיל שנתיים הראו ספירות דם מרשימות יותר .

לסיכום : זיהום באדנו –וירוס יכול להראות כדלקת גרון וירלית אך לעיתים הוא מלווה בסימנים נוספים היכולים לרמוז למקור הבעיה. בילדים צעירים יכול הזיהום באדנו-וירוס להראות כזיהום בקטריאלי ולגרום למתן אנטיביוטיקה שלא לצורך.מסיבה זו פיתוח תבחינים מהירים לזיהוי מצב זה יכולים להקל על עבודתו של הרופא הראשוני.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים