ירחוני רופאים

אירועי חום בגיל הרך והסיכוי לאסטמהאירועי חום בגיל הרך והסיכוי לאסטמה.

 

Timing and intensity of early fevers and the development of allergies and asthma
Williams L K, Peterson EL, Pladevall M, Tunceli K, Ownby DR, Johnson CC

 

J Allergy Clin Immunol. 2005;116:102-108.

 

תיאורית ההיגיינה הפכה להיות מאוד אופנתית בשנים האחרונות ומאמרים רבים נכתבים בנושא מדי חודש. עקרי התיאוריה הם שחשיפה למזהמים בשלבי החיים הראשונים גורמת להבשלה של מערכת החיסון בצורה הנותנת דגש משמעותי יותר לתגובה שאינה אלרגית (עם תאי T מסוג TH1) בעוד שחוסר חשיפה למזהמים מכוון יותר להבשלת המערכת לתגובה של "רגישות" (עם תאי T מסוג  TH2) ואטופיה ושכיחות גדולה יותר של מחלות אוטואימוניות בהמשך החיים. ההגיון האבולוציוני הינו שבעבר הייתה מערכת החיסון מתמודדת עם זיהומים פרזיטריים ואחרים בעוד כיום כמות הזיהומים פחתה מאוד והמערכת מפתחת "תבניות התנהגות לקויות" עקב חוסר היכולת להתמודד עם זיהומים.

 

במחקר זה השתתפו 835 ילדים במשך השנתיים הראשונות לחייהם. החוקרים עקבו אחר מספר מחלות החום ועוצמתו והתפתחות של מצבים אלרגיים ואסמטיים בילדים אילו במשך 7 השנים הראשונות לחייהם. ניתוח סטטיסטי של התוצאות הראה שכל מחלת חום בגיל 7-12 חודש גורמת לירידה בסיכוי לאטופיה בשנים מאוחרות יותר (OR-0.33). כל אפיזודה של חום בגילאים 13-18 חודש הייתה קשורה לירידה ברמת הסיכוי לאסטמה בהמשך (OR-0.38) אך עליה בסיכוי לאלרגיה (OR-1.51).

לגבי גובה החום הסיקו החוקרים שכל עליה במעלה אחת באירועי החום בגיל 7-12 חודש הייתה קשורה בהפחתה של הסיכוי לאלרגיה (OR-0.77) ולאסטמה עם אלרגיה (OR-0.62).

 

לסיכום : מאמר זה מראה שלאירועי חום (ולמעשה זיהומים) בגיל הצעיר יש מקום חשוב בהבשלה תקינה של מערכת החיסון ושהימנעות מהליכה לגן ו"עטיפת" הילד בהגנות מוגזמות יכולות להיות לו לרועץ בהמשך דרכו.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים