ירחוני רופאים

טיפול חדשני לאסטמה קשה - העתיד ?



TNF ואסטמה – טיפול חדש באסטמה קשה ?

 

Tumour Necrosis Factor (TNF) as a novel therapeutic target in symptomatic  corticosteroid-dependent asthma

 

Peter H Howarth, K Suresh Babu, Hasan S Arshad, Laurie C Lau et. Al.

 

Thorax Published Online First: 15 September 2005

 

אסטמה היא מחלה בעלת דרגות חומרה שונות.  הטיפולים בהשאפה הקיימים כיום יעילים מאוד ולרוב ניתן להתמודד בעזרתם עם מרבית ההתקפים וההחמרות אך קיימת עדיין אוכלוסיה של חולים שמחלתם מתבטאת בהתקפים קשים ולעיתים מסכני חיים שההתמודדות עימם דורשת טיפולים בסטרואידים פומיים לתקופות ארוכות.

תפקידו של TNF – אלפא במחלות דלקתיות כרוניות כגון כרוהן, ריאומטואיד ארתריטיס ואחרות ידוע ומתועד וטיפולים המכוונים לחסימת פעילותו של פקטור זה פותחו ואף משמשים ביעילות במחלות אילו.

אסטמה לעומת זאת היא מחלה שבה הפעילות החיסונית הינה שונה. כמחלות אחרות שהבסיס להן אטופי מדובר לרוב בתגובה מסוג TH2 שאינה מתווכת כרגיל ע"י TNF (המאפיין תגובות מסוג (TH1.

החוקרים במחקר זה מספקים הוכחה לכך שמקרי אסטמה קשים התלויים בסטרואידים מפרים את הקביעה הקודמת ומתנהגים למעשה כמחלות דלקתיות כרוניות בהן ל-TNF  יש תפקיד מרכזי.

שיטות : במחקר זה השתתפו 26 אנשים בריאים, 67 חולי אסטמה קלה ו-51 חולי אסטמה קשים. נלקח נוזל משטיפה ברונכיאלית מהמשתתפים וריכוזי TNF- אלפה (חלבון ו-mRNA) נבדקו.

תוצאות : לחולי אסטמה קשים ריכוזים גבוהים יותר של TNF-אלפה ביחס לשתי הקבוצות האחרות.

במקביל טופלו 17 חולי אסטמה שהיו סימפטומטים למרות טיפול בסטרואידים בחוסם TNF-אלפה המכונה : TNF receptor-IgG1Fc fusion protein)  Etanercept (Enbrel®- . החולים קבלו 25 מ"ג (בזריקה תת-עורית) פעמיים בשבוע למשך 12 שבועות. 15 חולים סיימו את המחקר.נרשם שיפור ניכר בתסמיני החולים ובפעילות דרכי האוויר שלהם.

 

הערה : גם החוקרים מדווחים שזהו מחקר ראשוני ויש צורך במחקרים מבוקרים (מחקר זה היה מחקר פתוח) נוספים לאימות התוצאות וקביעת יעילותו האמיתי של טיפול נוגד TNF. למרות זאת אין ספק שמדובר בגישה מעניינת וחדשנית לטיפול באסטמה קשה שיכול לעזור לפיתוח תרופות שיפנו כנגד מנגנון תחלואה זה.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים