ירחוני רופאים

מתן אנטיביוטיקה עבור גרון כואבשימוש באנטיביוטיקה בכאב גרון

 

Antibiotic Treatment of Children With Sore Throat

Jeffrey A. Linder, David W. Bates, Grace M. Lee, Jonathan A. Finkelstein

JAMA. 2005;294:2315-2322.

15-36 אחוז מהילדים בעלי כאב-גרון סובלים מסטרפ. שאר הילדים סובלים ממחלות וירליות או חיידקיות אחרות. הטיפול בדלקת גרון שמסטרפ. הינו ע"י אנטיביוטיקה אך בשאר המקרים אינו נדרש. מסיבה זו יש לערוך משטח גרון עבור כל ילד בעל כאב גרון כיוון שקשה להבדיל בין דלקות הגרון הדורשות טיפול לאילו שאינן דורשות טיפול.

המחקר שלפנינו בא לבדוק את שיעור המשטחים המבוצעים טרם התחלת מתן אנטיביוטיקה בילדים המתלוננים על כאב גרון. 4158 ילדים בגילאים 3-17 נבדקו.

החוקרים בדקו את רישום האנטיביוטיקה עבור ילדים שהגיעו עם תלונה זו כשהם מצפים לאחוזי רישום דומים לאחוזים המשוערים של דלקות חיידקיות – עד 36%.

תוצאות : אנטיביוטיקה נרשמה ב-53% מהמקרים. כמות זו מהווה מתן מיותר ב-27% מהמקרים . היה שינוי באחוזי הרישום בין שנת 1995 ושנת 2003. בשנת 1995 66% מהמקרים הסתיימו ברישום אנטיביוטיקה ואילו בשנת 2003 "רק" 54% מהמקרים טופלו באנטיביוטיקה. משטחי גרון בוצעו ב-53% מכלל הביקורים וב-51% מהביקורים שהסתיימו במתן אנטיביוטיקה. כלומר בצוע משטח גרון לא טרם להימנעות ממתן אנטיביוטיקה.

לסיכום : יש נטייה לרישום יתר של אנטיביוטיקה בזמן כאבי גרון. במקביל לא מבוצעים מספיק משטחי גרון.

הערה: לאור העובדה שדלקת גרון חיידקית הינה מחלה המסתיימת מעצמה במקרים רבים גם ללא טיפול אנטיביוטי ולרוב ללא סיבוכים ניתן להמתין עם הטיפול במקרים רבים (בעיקר הגבוליים שבהם אין מושבות והחום נמוך או לא קיים) עד לקבלת תשובת תרבית ולהתחיל בטיפול לפיה. במציאות הרפואית היום בארץ ניתן לבצע משטח כמעט בכל מקרה (רגיל או מהיר בסופי-שבוע) ולכן אין שום סיבה לרשום אנטיביוטיקה בצורה "עיוורת".

 

 

 

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים