ירחוני רופאים

When he going gets tough…When he going gets tough…


Incidence of spinal cord lesions in patients with intractable constipation

Rachel Rosen, MD, MPH ,Carlo Buonomo, MD ,Rene Andrade, MD
Samuel Nurko, MD, MPH

September 2004 • Volume 145 • Number 3 p409

הקדמה :
רוב העצירויות בילדים הן על רקע פונקציונלי או אידיופתי ואינן דורשות בירור מיוחד. המלצות האיגוד האמריקאי - North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (NASPGHN) במקרה של עצירות קשה (שהוגדרה כפחות משתי פעולות מעיים בשבוע במשך 3 חודשים רצופים שאיננה מוטבת  תחת טיפול תרופתי, הן לבדיקה מקיפה יותר הכוללת גם הדמיה של עמוד-השידרה . המחברים בדקו תיקים של 88 מקרים מהסוג הזה בהם בוצע גם MRI של עמוד- השדרה. באף אחד מהמקרים לא היה מום אנאטומי ידוע כלשהוא .ילדים עם מחלת הירשפורנג לא נכללו במחקר.

תוצאות
:
מתוך 88 המקרים נמצאו 8 שהראו על בעיה ב-MRI של 9% מהילדים. ברוב הילדים נמצא tethered cord ו/או ליפומה פילרית. נמצאה גם טרטומה אחת ו-syrinx תורקלית אחת.  הבדיקה הנוירולוגית של הגפיים התחתונות היתה תקינה לחלוטין בכל הילדים הנ"ל. ברבע מהם היה אנקומפרזיס, לכ-40 אחוז אנוירזיס ,לשליש היה רפלקס קרמסטרי לקוי או טונוס אנאלי לקוי. בכל הילדים בוצע צ. גב רגיל שלא הראה על ממצאים מיוחדים. הגיל הממוצע של התחלת העצירות נע בין 1.5-2.5 שנים.

דיון
:
הקשר בין האנומליות בעמוה"ש ובין עצירות אינו ברור . יתכן ומדובר בבעית עצבוב ואגאלית או אחרת או בעית תחושה באיזור הרקטלי המונעת את הרגשת המלאות.
מענין לציין שלאף ילד לא היו סימנים המכוונים לדיסרפיזם ספינלי. כמו כן בדיקתם הנוירולוגית היתה תקינה בניגוד לצפוי במצבים אילו. כמו כן צילום רגיל לא מצא את הבעיה ממנה סבלו הילדים הנ"ל.
מכאן שבכל ילד עם עצירות חמורה שאינה מגיבה לטיפול רפואי,גם אם בדיקתו הנוירולוגית תקינה יש לבצע MRI של עמוד-השדרה. צילום רגיל אינו בדיקת הבחירה עקב כשלונו בזיהוי הבעיה.

הערה :
מאמר זה מזכיר לנו את האפשרות של עצירות קשה שאינה על רקע של הירשפרונג המתחילה שלא אחר הלידה אלא בגיל מבוגר יותר ובילד שאינו מראה כל בעיה נוירולגית. לאור הכמות הגדולה של המקרים (9%) יש לשקול היטב בטרם נפסלת אפשרות של הדמית עמוה"ש במקרים אילו שכן ניתוח לתיקון הינו אפשרי , זמין ולרוב משפר באופן ניכר את תפקודו של הילד ומעניק לו אפשרות לחיים "חדשים".

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים