ירחוני רופאים

אנטיביוטיקה לשקדים מוגדלים 

 

 

טיפול אנטיביוטי בהגדלת שקדים המלווים דום נשימה חסימתי בשינה

 

Antimicrobial Therapy for Children With Adenotonsillar Hypertrophy and Obstructive Sleep Apnea: A Prospective Randomized Trial Comparing Azithromycin vs Placebo

Debra M. Don et al.

Otolaryngology - Head and Neck Surgery Volume 133, Issue 4, October 2005, 562-568

מחקרים רבים הדגימו את יעילות הטיפול המונע האנטיביוטי במצבים של דלקת גרון חוזרת. לעומת זאת לא ברור הסטטוס של טיפול אנטיביוטי מונע במצב של דום חסימה נשימתי בשינה (OSA). הוצע שאנטיביוטיקה יכולה לגרום להקטנת גודל השקדים ובכך לשפר את הסימנים של החולים.

שיטות: 22 ילדים בגילאים של 2-12 עם OSA היו קבוצת הניסוי. הילדים צוותו לאחת משתי קבוצות בצורה אקראית. בקבוצה אחת טופלו הילדים באזיתרומיצין למשך 30 יום ובקבוצה השנייה הם טופלו בפלצבו. מצבם הנשימתי הוערך בתום 30 יום.

תוצאות : בדיקת החסימה הנשימתית בשינה הראתה שיפור קל בקבוצה שטופלה באנטיביוטיקה ביחס לזו שטופלה בפלצבו אך סטטיסטית מדובר בשינוי שאינו משמעותי ורק בילד אחד היה העלמות של סימני ה-OSA

מסקנות : טיפול באנטיביוטיקה בילדים עם הגדלת שקדים ודום חסימה נשימתי בשינה יכול לעיתים רחוקות להעלים את המצב .ניתן להשיג שיפור יחסי ע"י מתן אנטיביוטיקה אך ברוב המקרים לא ישפיע שיפור זה על הצורך בניתוח עקב השארות התסמינים הקליניים.

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים