ירחוני רופאים

מוות בעריסה - התשובה ?מוות בעריסה – התשובה ?

 

Respiratory rhythm generation during gasping depends on persistent sodium current
Julian F R Paton, Ana P L Abdala, Hidehiko Koizumi, Jeffrey C Smith & Walter M St-John
Nature neuroscience Published online: 12 February 2006

 

הבסיס לתמונת המוות בעריסה מטריד את עולם הרפואה מזה שנים רבות. הרבה מאוד תיאוריות נקשרו בנושא ונראה שלמעשה מדובר בשק גדול של מחלות ומצבים סביבתיים המביאים לתופעה. למרות זאת נמשך החיפוש אחר תכונה או בסיס פיזיולוגי כלשהוא שיגדירו את קבוצת הילדים הנמצאים בסכנה גדולה יותר לתמונת מוות בעריסה שלא על רקע מחלה מולדת או זיהומית.

במאמר הנוכחי יתכן ונמצאה התשובה לבעיה. חוקרים מאוניברסיטת בריסטול זיהו קבוצת תאים במח האחראית על פעולת ה-GASPING . כלומר שאיפת אויר לאחר עצירת נשימה שיאנה חלק ממנגנון הנשימה המתמשך הרגיל. מסתבר שהפעלת פעולת הנשימה לאחר מצבים של עצירת נשימה והיפוקסיה אינה מבוצעת ע"י מרכז הנשימה הרגיל אלא ע"י מרכז אחר המאפשר פעילות של בית החזה והפעלת הנשימה . מנגנון זה מופעל ע"י היפוקסיה הגורם לפתיחת תעלות נתרן על פני מעטפת התא של הנוירונים שבמרכז המדובר ותחילת פעילות דמוית קוצב המאפשרת את ה-GASPING. נראה שמדובר במעין מנגנון גיבוי המאפשר "החייאה" עצמונית במקרה של היפוקסיה.

החוקרים הראו עוד שחסימת תעלת הנתרן המדוברת מביאה בזמן היפוקסיה לחוסר בהפעלת מערכת הנשימה וכשלון לבבי.

החוקרים מעלים את השאלה האם בעיה גנטית במערכת זו יכולה להסביר את הסיבה למוות בעריסה ? אין ספק שהאפשרות הזו קוסמת מאוד כיוון שהיא מאפשרת הן זיהוי קל יחסית של אוכלוסיות סיכון והן טיפול תרופתי אפשרי שימנע את המצב.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים