ירחוני רופאים

אסטמה ואקמולהקשר בין השימוש באקמול ואסטמה ומחלות ריאה כרוניות :

 

Am J Respir Crit Care Med. 2005;171:966-971

אצטאמינופן (אקמול) נחשב לתרופה בטוחה מאוד כאשר הוא ניתן במגבלות המינון הבטוח. למרות זאת פורסמו מספר מחקרים שהצביעו על תאחיזה בין אסטמה ובין תדירות השימוש באצטאמינופן.

קשר בין מקרי אסטמה חדשים ותדירות השימוש פורסמו במחקרים רבי היקף על נשים (http://www.respiratoryreviews.com/jun04/rr_jun04_asthmawomen.html) (http://ajrccm.atsjournals.org/cgi/content/full/169/7/836) או באוכלוסיה מעורבת (http://www.respiratoryreviews.com/jun00/rr_jun00_acetaasthma.html) .סיבה אפשרית לתופעה זו הינה עקה חימצונית עקב דלדול מאגרי GSH העלולה לגרום לשכיחות מוגברת של אסטמה או להפחתה בתפקודי הריאות.

כותבי המאמר הנוכחי השתמשו בנתונים ממחקר שבוצע בארה"ב בשנים 1988-1994 בשם NHANEA III. מחקר זה אסף מידע על הרגלי צריכת אצטאמינופן,איבופרופן ואספירין בחודש בטרם העברת השאלון לנבדקים. הנבדקים עברו בדיקה גופנית כולל תפקודי ריאות וכן תבחיני עור לאלרגיה. מטרות הסקר היו לברר האם יש קשר בין צריכת מורידי חום ומשככי כאבים ותחלואה ריאתית של אסטמה או COPD. גיל הנבדקים במאמר היה 20-80 שנה.

שאלונים מ-13492 אנשים נאספו ונותחו. גילם העונים הממוצע היה  44.9 שנים. היו מעט יותר נשים מגברים .אסטמה דווחה ב-6.9 אחוז מהנבדקים ו-COPD  ב-11.8 אחוז. 4.3 אחוז מהנשאלים דווחו על לקיחה יומית של אקמול. 8.2 אחוז נטלו אספירין יומי ו-2.5 אחוז איבופרופן.

הסיכון היחסי לאסטמה עלה עם שכיחות לקיחת האקמול- 1.4 למי שנטל 6-29 פעמים בחודש -1.75 ולמי שנטל 30 פעם ומעלה. אספירין ואיבופרופן לא הראו נטייה דומה.

רק שימוש יומי באקמול היה קשור לשכיחות מוגברת של COPD.  ערכי FEV1 היו קשורים ביחס הפוך לתדירות נטילת האקמול (יותר אקמול FEV1 נמוך יותר).

 

הערה: אסטמה בילדים הופכת ליותר ויותר שכיחה בעשורים האחרונים. במקרים רבים מתרחשים התקפי אסטמה על רקע תחלואה וירלית הגורמת לעלית חום בחלק מהמקרים. כיום אין נתונים לגבי הקשר בין צריכת אקמול לאסטמה בילדים. חלק מההורים משתמשים בתדירות באקמול עקב הפחד מחום הקיים באוכלוסיה.

האם יתכן והשימוש באקמול בזמן התקף אסתמטי מאריך את משך ההתקף או מעצים את חומרתו? כרגע לא ניתן לענות על שאלה זו מהעדר מחקר מובנה בתחום אך כפי שתמיד טוב לעשות – יש להדריך את ההורים ללקיחת אקמול רק בשעת הצורך ומעט ככל הניתן.

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים