ירחוני רופאים

אקנה- בפקיסטאן זה פשוט


International Journal of Dermatology

International Journal of Dermatology

Volume 43: Issue 10  pp766-767

Naseema Kapadia, Abu Talib

 

אקנה עלולה להיות בעיה קשה עבור מתבגרים. יש לה השלכות חברתיות ואישיות רבות ולעיתים קרובות יש צורך בטיפולים תרופתיים. אומנם קיימים טיפולים מצויינים למצב זה כיום,אבל כידוע הם עלולים לגרום לתופעות לוואי שונות. השפעתו של טיפול טופיקלי באריתרומיצין לאקנה ידועה אף היא מזה תקופה ארוכה .הפעם בדקו שני החוקרים כיצד מגיבה אוכלוסיה של מתבגרים הסובלים מאקנה לטיפול תרופתי באזיתרומיצין.

 

שיטות: 35 מתבגרים וצעירים שסבלו מאקנה וולגריס פפולו-פוסטולרית בדרגת חומרה בינונית-קשה,טופלו במשך 12 שבועות באזיתרומיצין פומי במינון של 500 מ"ג פעמיים בשבוע. המעקב אחר החולים התבצע פעם ב-4 שבועות. בתום הטיפול נבדק כל חולה לגבי ההטבה בנגעים שזוהו בטרם תחילת הטיפול.

תוצאות: כל המטופלים השלימו את הטיפול. לאחר 4 שבועות 82 אחוז מהמטופלים דחחו על הטבה משמעותית במצבם ואחוז הנגעים שמצבם הוטב היה 60% בממוצע.ךאחר 12 שבועות עלה אחוז הנגעים שהשתפרו ל-80%. בחלק מהנגעים נותרה פיגמנטציה שלאחר-דלקת ובחלקם נותרו שקעי-עור. 6 חולים (כ-17 מהקבוצה) הראו הטבה איטית בלבד עם המשך הופעת נגעים.

תופעות לוואי דווחו ע"י 4 מהחולים (11%) והיו בעיקרן גסטרו-אינטסטינליות ובעיקר בחילות וצרבות.

לסיכום:  אזיתרומיצין מהווה אפשרות טיפולית טובה בעלת אחוז שיפור משמעותי

 

הערה: למרות שלא מדובר כאן במדגם ענק במיוחד או במחקר שהוא בעל סמיות כפולה עם קבוצת בקורת ,יש במאמר ענין,כיוון שבמקום להשתמש בתרופות בעלות פוטנציאל לתופעות לוואי,מדגים המאמר אפשרות טיפולית מעניינת בתרופה המצויה בהישד ידו של כל רופא. יתכן ושווה לעשות נסיון כזה טרם הפניה לרופא עור להתחלת טיפול .

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים