ירחוני רופאים

הוסיפו עוד קיסם ל-TORCH


The Journal of Pediatrics

הוסיפו עוד קיסם ל-TORCH

 

Congenital infections with human herpesvirus 6 (HHV6) and human herpesvirus 7 (HHV7)
The Journal of Pediatrics,
October 2004 • Volume 145 • Number 4
Caroline Breese Hall  et al.

 

הקדמה : וירוסי ההרפס מסוג 6 ו-7 נפוצים מאוד בגיל הילדות. HHV6 נחלק לשני זנים Aו-B. ההדבקה הראשונית היא לרוב עם B ומתרחשות לרוב בגיל 3-24 חודש כשיורד טיטר הנוגדנים המועבר ע"י האם. הדבקות משניות של HHV6 הן עם סוג A וכמעט ולא תועדו הדבקות ראשוניות עם הסוג A.  מדוע מתרחשת תופעה זו –לא ברור. HHV7 מדבק לרוב בגילאים בוגרים יותר וברובם המוחלט של המקרים ההדבקה היא אסימפטומטית.הפרשה של שני הוירוסים של הרוק תועדה אך במבוגרים אסימטומטים מופרש רק HHV7 ולא HHV6.משמעותו של זיהום רחמי עם שני וירוסים אילו לא היתה ידועה עד כה למרות שגנום וירלי של שני הוירוסים הנ"ל נמצא הן בדרכי המין של נשים ,רק HHV6 זוהה בעוברים,שליות ובדם טבורי. HHV6 זוהה גם בחלב אם ב-10% מהמקרים בעוד HHV7 לא זוהה. במאמר שלפנינו יצאו החוקרים לבדוק משמעותה של הדבקות בוירוסים אילו במהלך ההריון.

 

שיטות: דם טבורי או היקפי נדגם בקבוצה של ילדים להוכחת הדבקה תוך רחמית עם וירוסי ה-  HHV6 וה- HHV7. מעקב נערך אחר ילדים אילו במשך 7 שנים ובדק  פרמטרים שונים לגבי הזיהום בוירוסים אילו.

 

תוצאות: HHV6 נמצא ב-57 דגימות מתוך 5638 שנסקרו ב- PCR (1% מהלידות). מהם שליש היו מסוג A והשאר מסוג B. מתוך 2129 בדיקות שנסקרו לגילוי HHV7 לא נמצא אף מקרה חיובי.

רמת הנוגדנים הממוצעת כנגד HHV6 בדמם של העוברים בהם זוהה הגנום של הוירוס הנ"ל,היתה נמוכה מזו של תינוקות שלא נדגמו חיובי ל-HHV6. נוגדנים כנגד שני הוירוסים זוהו בכל דגימות הדם העוברי.

התרבות אקטיבית של הוירוס זוהתה ב-5 דגימות מה-57 שהיו חיוביות. בכל המקרים היה זה וירוס מהסוג B.

DNA של HHV6 בילדים עם הזיהום המולד נמצא גם שנתיים אחרי הלידה בתאים מונו-נוקלאריים ב-91% בעוד שבאוכלוסיה מקבילה של ילדים בהם חל הזיהום לאחר הלידה היה האחוז 67%.

לא נמצאו כל סיבוכים מולדים או כאלו שהתפתחו מאוחר יותר בילדים עם הזיהום התוך-רחמי.

דיון: לא ברור מדוע HHV6 מסוגל להדביק עוברים בעוד HHV7 אינו עושה זאת למרות הדמיון הרבה בין שני וירוסים אילו. גם שאר ההבדלים בהפרשתם של הוירוסים לא ברור כיוון שכמעט כל המבוגרים חלו בשני הוירוסים בילדותם. העובדה ש-HHV6 מסוג A נמצא בכזו תדירות גבוהה בזיהומים מולדים גם היא אינה ברורה. הבשורה המעניינת אותנו במאמר זה היא שהזיהום המולד ב-HHV6 הינו אסימפטומטי ולא נמצאו כל בעיות מיוחדות בילדים בהם הוכחה הדבקה. יתכן וכיוון שהזיהום התוך-רמי היה בנשים בהן היו כבר נוגדנים כנגד וירוס זה עקב הדבקה קודמת היה המצב אסימפטומטי. בהדבקה תוך רחמית ב-CMV  רוב התינוקות הנולדים עם הדבקה תוך רחמית לנשים שכבר חלו בעבר הם אסימפטומטים אך מסוגלים לפתח בעיות שמיעה והתפתחות בשנים שלאחר מכן . לא ברור האם גם לגבי HHV6 יכולות להתפתח בעיות כאלו ובינתיים לא דווח עליהן .

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
banner

לדף הבית
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים